خانه / احکام / احکام اسلامی / اموات مسلمان / نقد فرهنگ ایرانی: قبر پانصد میلیون تومانی! / پز دادن با قبر! + فیلم

نقد فرهنگ ایرانی: قبر پانصد میلیون تومانی! / پز دادن با قبر! + فیلم

به قلم مدیر سایت
شخصی از قول یکی از کارکنان حرم امامزاده ای معروف نقل کرد که: با چشم خود دیدم شخصی برای دفن مادرش در حرم، پانصد میلیون تومان یکجا داد!

کسی که برای قبر اینگونه هزینه می کند عادتا برای مجالس ترحیم نیز سنگ تمام می گذارد. باورم نمی آید این کارها به خاطر دلسوزی برای مادر بوده؛ چون از نظر تعالیم اسلامی، صرف چنین پولی برای فقیران و اهدای ثواب آن به مرده، برای مادر بسیار سودمندتر است.
خرید قبر پانصد میلیون تومانی نه از روی دیانت است و نه از روی محبت به مادر. به نظرم انگیزه ی این کار، خودنمایی است. به فرض که بتوان این فرد را راضی کرد که مادر را در جایی ارزان تر دفن کند و بقیه ی پول را به مصرف فقیران برساند، چه بسا قبر ارزان تر بخرد اما بقیه ی پول را به فقیران نخواهد داد!
اگر اطرافیان این مادرمرده، زبان به ستایش نگشایند و در نظرشان شخصیت پیدا نکند، هیچگاه چنین کار احمقانه ای از او سر نمی زد. ما با شنیدن اینگونه خاطرات، وظیفه داریم زبان به سرزنش بگشاییم، تا این کارهایی که فقط ریشه در جهل و بی شعوری دارد، از فرهنگ جامعه ی ما رخت بر بندد.

مادر و دو دختر بی شناسنامه در خانه ای اجاره ای به ابعاد ۱/۵ در ۶ متر!

همچنین ببینید

دفن مرده بهتر است یا دخمه گذاری؟ / آلودگی هوا بدتر از آلودگی زمین + عکس و فیلم

به قلم مدیر سایت از نظر زرتشتی ها چهار عنصر مهم طبیعت (چهار آخشیج) را …

۱۰ نظر

 1. نکته دقیق و کاربردی است. امروزه نه تنها به محل قبر افتخار میکنند بلکه برای سنگ قبر پدرانشان هم فخر فروشی میکنند . گویی همان بیماری جاهلیت که به شمارش مردگانشان افتخار میکردند دوباره به گونه ای جدید بازگشته است:

  الهیکم التکاثر حتی زرتم المقابر

 2. ۱- در مورد قبر، مقصر مردم نیستند. وقتی برای قبر امامان که زنده شون روی گلیم می خوابیدند، بارگاههای آنچنانی با دهها کیلو طلا که هیچ کاخی قابل رقابت با آنها نیست، می سازیم، طبیعی است که مردم که الگوهایشان امامان هستند، یاد میگیرند و الگوبرداری می کنند.

  ۲- در مورد فیلم:  با اینکه ایران از نظر ذخایر نفت و گاز و معادن جزو ثروتمندترین کشورهای جهانیم اما متاسفانه خانواده های فقیر زیادی مثل آن خانم وجود دارند.

  • مدیر سایت

   تجلیل از امامان و حتی ساخت بارگاه های مجلل و توجه دادن مردم به آن مکانها، خود نوعی ترویج دین است اما تجلیل از انسانهای عادی، تجلیل از دین به حساب نمی آید. باید به مردم آگاهی داد

   اگر قبر زرتشت معلوم بود، شما فکر نمی کنید بارگاه باشکوه برای آن می ساختند و…؟

 3. آقاپیمان مدیرسایت درست میگن

  اگر قبر زرتشت معلوم بود زرتشتیها با مزار او اصلا مثل زرتشتیهای معمولی رفتار نمی کردند

  حالا که قبر زرتشت معلوم نیست کجاست ، با ساخت بارگاه برقبر بزرگان دین مخالفت می کنید

 4. مقبره زرتشت پیامبر کجا و مقبره دها هزار امام و امامزاده کجا ؟
  تا آنجا که من میدانم ، قریب۰ ۳ تن از پیامبران یهود در ایران مدفن هستند که هیچکدام مقبره درست و حسابی ندارند ولی انگار امامزاده های عرب مقام بالاتری دارند.

  کسی هم که قبر چندین میلیون تومانی میخرد مقصر نیست. مقصر سیستم حکومتی است که خانه آخرت را هم همانند خانه های دنیا برای کاخ نشینان و کوخ نشینان قیمت گذاری کرده ……….

 5. شاید وصیت مرده این بوده که در فلان قبرستان دفن شود ویا ان مرده شوهرش ویا بچه اش ویا نوه اش ویا والدینش در ان قبرستان دفن بودند ومیخواسته کنار انها دفن شود

 6. خانم مرجان با درود: سخنان من در ارتباط با مقبره زرتشت نبود. بر فرض هم اگر زرتشتیان برای مقبره زرتشت ولخرجی میکردند، کار نادرستی بود. اگر ضریح امامان از فلز معمولی می بود و آنقدر طلا نداشت، چه چیزی از امام کم می شد؟ بهتر نبود برای مقبره امامان یک ضریح ساده می گذاشتند که نشاندهنده ساده زیستی آنها می بود و آنهمه طلا را خرج هزاران خانواده یتیم و بی سرپرست می کردند؟ با آن همه طلا میتوان برای صدها جوان شغل ایجاد کرد و یا جهاز صدها دختر دم بخت را تهیه کرد. مطمئنا روح امامان نیز ازآن کار راضیتر می شد. اصولا فرهنگ مرده پرستی خیلی رایج شده!! تا زمانیکه پدر و مادر یا مادر بزرگ و پدر بزرگمان زنده هستند حتی بهشون سر نمیزنیم ولی وقتی مردند میریم مجلسها میگیریم و خیرات میکنیم غافل از آنکه از درد بی کسی مردند و محتاج کمک بودند. نوشدارو بعد از مرگ سهراب!!! 

  • مدیر سایت

   در مورد هزینه کردن در امور فرهنگی، تا پیش از پدید آمدن داعش، من نیز مثل شما فکر می کردم اما وقتی داعش پدید آمد متوجه شدم که در امور فرهنگی نیز در کنار رسیدگی به فقرا، باید هزینه کرد. البته در مورد مخارج برای مردگان معمولی با شما همفکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code