خانه / شخصیت ها / زرتشت / آیا زرتشت یونانی نبود؟ / قدیمی ترین سند در مورد زندگی زرتشت او را یونانی دانسته است

آیا زرتشت یونانی نبود؟ / قدیمی ترین سند در مورد زندگی زرتشت او را یونانی دانسته است

به قلم مدیر سایت
دکتر فرهنگ مهر ـ از زرتشتیان سرشناس ـ در کتاب "دیدی نو از دینی کهن" صفحه ۱۱۶ چنین نوشته است:
«قدیم ترین سند موجود، نوشته ای در حاشیه کتاب الکیبیادس افلاطون است که برگردان آن به فارسی چنین است:
گفته شده است که زرتشت در حدود شش هزار پیش از افلاطون می زیسته است، بعضی او را یونانی و برخی از ملت ما وراء دریای بزرگ می دانند.»

دیدی نو از دینی کهن

دیدی نو از دینی کهن صفحه ۱۱۶

دیدی نو از از دینی کهن

تدوین: اردیبهشت ۱۳۹۴

همچنین ببینید

تعیین آرامگاه زرتشت با تحریف تاریخ

به قلم مدیر سایت ابهام های اساسی در مورد زرتشت، مانند تاریخ حیات او، به …

۵ نظر

 1. احسنت استاد

  اصلاً بعضی معتقدند که Zoroaster ـی که یونانی ها ازش تقدیر و تمجید کردن ، نه زرتشت ایرانی، بلکه یا یک شحصیت یونانی هست به اسم زوروآستر / یا همون حضرت ابراهیم هست.

 2. باز هم مرغ شما یک پا داره. این که نشد سند. شما که حوزوی هستید ، چرا ؟ اگر بخواهیم این جوری در مورد مردم نظر بدیم که از نظر اهل سنت شیعیان … و …
  حاج آقای فاطمی ازت بعیده ، یعنی علم رجال و علم اسناد رو فرستادی مرخصی.

 3. جناب آقای مدیر محترم از جنابعالی انتظار می رود وقتی مطلبی را در سایت و کتابتان درج می کنید حداقل به منبعی که در مطلب نام بردید مراجعه فرمایید و حداقل طوری نوشته را تقطیع نکنید که منظور نویسنده وارونه شود :
  اول : اینکه در اصل رساله آلکیبیادس که اصلا مشخص نیست مربوط به افلاطون هم باشد یا نه این مطلب نیامده
  رساله آلکیبیادس به فارسی ترجمه و در جلد ۲ مجموعه آثار افلاطون چاپ شده ، مطلب مورد اشاره بخشی از گفتگوی ارسطو با آلکیبیادس پادشاه آتن است و در موضوع برتری نژاد پادشاهان اسپارت و ایران بر نژاد پادشاه آتن است . موضوع سخن در یکی از دلایل برتری پادشاهان ایران بر آتن است و گفته می شود که آمستریس همسر اردشیر پسر خشایارشا چهار مربی برای تربیت پسرش درنظر گرفته که یکی اسرار حکمت زردشت و خداپرستی و آیین کشور داری به او بیاموزد . ” جلد ۲ مجموعه آثار افلاطون صفحه ۶۵۸ ”

  این نوشته سند معتبری از تایید ارسطو و افلاطون (یا حداقل حکمای یونانی شاگرد ارسطو و هم عصر افلاطون)بر زرتشتی بودن پادشاهان هخامنشی است که در چند جا در این سایت مورد پرسش قرار گرفته . همچنین پاسخی است بر یاوه گویانی که زرتشت را دشمن هخامنشیان و در جنگ با ایشان خوانده اند و دروغ سرایی را به حدی رسانده اند که گئومات مغ را با زرتشت یکی کرده اند !!!!!! مطابق این نوشته زرتشت آموزگار حکمت ایرانی بوده . حکمت واقع گرایانه ایرانی در مقابل مطلق گرایی و ایده آلیسم ارسطو که بعدها توسط حکمای مسیحی و مسلمان نسخه برداری شد و به نام دین به خورد خلق الله داده شد .
  دوم
  و اما بخش بعدی مطلب کتاب فرهنگ مهر نظر دانشمند معتبر گایگر را ذکر می کند که مطلب حاشیه رساله را به غیر از یونانی بودن زرتشت کاملا درست می داند .
  سوم :
  در تایید آموزش زرتشتی پادشاهان هخامنشی چندین منبع دیگر در این کتاب ذکر شده . همچنین در تایید وجود زرتشت و اعتقاد اکثر ایرانیان به آموخته های وی دهها سند یونانی ( متعلق به بیش از ۲۵ قرن پیش ) موجود است ولی این مطلب حاشیه ای تنها در یک جا ذکر شده و بعید بودن آن اظهر من الشمس است چون در هیچ سند دیگر نیامده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code