+
خانه / گوناگون / اهل سنت / پژوهشی در صحاح سته
پژوهشی در صحاح سته

پژوهشی در صحاح سته

به قلم مدیر سایت
مایه ی افتخارم است که از کودکی با آیت الله حسین طیبیان (درگذشت: ۱۳۸۹) آشنایی داشتم. شخصیتی بسیار باتقوا و اهل عمل و مقید به برپایی نماز شب بود و همواره با سوز و گریه، در پیشگاه الهی به مناجات می پرداخت. از ویژگی های شاخص او ارادت وافر به اهل بیت عصمت و طهارت بود و بحث های زیاد با عالمان اهل سنت داشت تا اینکه در مسیر کربلا، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
صحاح ششگانه معتبرترین کتاب های اهل سنت است. مجموعه کتابی در هفت مجلد از ایشان با عنوان «پژوهشی در صحاح سته» از سوی انتشارات وثوق به چاپ رسیده است. نویسنده در هرجلد با زاویه ای خاص، صحاح سته را مورد بررسی قرار داده است.

عنوان هرجلد با اشاره به محتوای آنها
۱. "خدا در صحاح سته" که شامل موضوعاتی مانند: خدا دیده می شود، اعضای و جوارح خدا، خنده خدا، منزل خدا،  چند نمونه از بی توجهی خدا، نقصان در علم خدا! و… می باشد.

۲. "پیامبر(ص) در صحاح سته" که شامل عناوین ذیل می باشد:  پیامبر و شک در نماز،  قضاشدن نمازها،  پیامبر و لهو، پیامبر به آن چه که دستور می دهد عمل نمی کند، نسبت هایی به پیامبر که شایسته مقام نبوت نیست و… .

۳. "اهل بیت(ع) در صحاح سته":  فضایل  امیرالمؤمنین(ع)، بدگویی نسبت به امیرالمؤمنین(ع)،  فضایل حضرت زهرا(س)، مدح حسنین(ع)،  مدح اهل بیت(ع) و آن چه درباره حضرت مهدی(عج) الشریف نقل شده است، از مهم ترین عناوین این کتاب می باشد.

۴. "خلفا در صحاح سته"(1): ابوبکر در صحاح، عثمان در صحاح،  فضایل دو خلیفه اول و… عناوین جلد اول را تشکیل می دهند.آیت الله حسین طیبیان

۵. "خلفا در صحاح سته"(2) که به بررسی عناوین ذیل می پردازد: دین عمر، علم عمر، موافقان عمر،  عزت مسلمانان به اسلام عمر، غیرت عمر و مباحث متفرقه دیگر.

۶. "عایشه در صحاح سته": حسادت های عایشه، ادب عایشه،  حجاب عایشه، عایشه و ایذاء پیامبر(ص) و… از موضوعات این مجلد می باشد.

۷. "اصحاب در صحاح سته": معاویه، ابوهریره، عبدالله بن عمر، انس بن مالک، عبدالله بن زبیر و… از شخصیت هایی هستند که به آنان پرداخته شده است. ناگفته هایی از اصحاب هم بخش آخر کتاب است.

شماره تماس: ۰۹۱۲۲۵۲۲۳۷۷

حجت الاسلام حسین طیبیان

یک نظر

  1.  عن هشام بن سالم عن أبی عبد اللّه [الصادق‏] علیه السلام لَمّا سَأَلَهُ رَجُلٌ: ما لِمَن ماتَ فی سَفَرِهِ إلَیهِ [أی قَبرِ الحُسَینِ علیه السلام‏]؟: تُشَیِّعُهُ المَلائِکَهُ، وتَأتیهِ بِالحَنوطِ وَالکِسوَهِ مِنَ الجَنَّهِ، وتُصَلّی عَلَیهِ إذا «1» کُفِّنَ، وتُکَفِّنُهُ فَوقَ أکفانِهِ، وتَفرُشُ لَهُ الرَّیحانَ تَحتَهُ، وتَدفَعُ الأَرضَ حَتّى تَصَوَّرَ مِن بَینِ یَدَیهِ مَسیرَهَ ثَلاثَهِ أمیالٍ، ومِن خَلفِهِ مِثلَ ذلِکَ، وعِندَ رَأسِهِ مِثلَ ذلِکَ، وعِندَ رِجلَیهِ مِثلَ ذلِکَ، ویُفتَحُ لَهُ بابٌ مِنَ الجَنَّهِ إلى قَبرِهِ، ویَدخُلُ عَلَیهِ رَوحُها ورَیحانُها حَتّى تَقومَ السّاعَهُ. (کامل الزیارات: ص ۲۳۹ ح ۳۵۷، بحار الأنوار: ج ۱۰۱ ص ۷۸ ح ۳۹)

    به نقل از هشام بن سالم، از امام صادق علیه السلام، هنگامى‏که مردى از ایشان پرسید: آن که در سفرش به سوى قبر حسین علیه السلام مى‏ میرد، چه پاداشى دارد؟: فرشتگان، او را تشییع مى‏ کنند و از بهشت، برایش حنوط و پوشش مى‏ آورند و چون کفنش کردند، بر او نماز مى‏گزارند و جامه بهشتى را روى کفنش مى‏پوشانند و گل و ریحان، به زیر پایش مى‏گسترند و چنان به سرعت، زمین را در مى‏نوردد که خیال مى‏کند زمین، از پیش رو و پشت و بالا و پایین پایش، سه میل بیشتر نیست، و درى از بهشت به قبرش باز مى‏شود و از آن، تا روز قیامت، نسیم خوش‏بوى بهشتى بر وى در مى‏آید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>