خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / مبارزه ی زرتشتیان با خرفستران مساوی با بر هم زدن اکوسیستم

مبارزه ی زرتشتیان با خرفستران مساوی با بر هم زدن اکوسیستم

به قلم مصباح بورنجانی
یکی از اعمال دینی زردتشیان، کشتار مجموعه ای از حیوانات است که آن را «خرفستران» می نامند، آن هم در سطحی گسترده به گونه ای که به انقراض نسل این حیوانات می انجامد. موبد موبدان دکتر اردشیر خورشیدیان این عمل مذهبی خود را چنین توجیه می کند: «در دین زرتشت حیوانات موذی خرفستران نامیده می شوند»(جهان بینی اشوزرتشت، ص۱۲۵) گویی علت مبارزه با حیات این حیوانات اذیت و آزار آنهاست. این در حالیست که خرفستران صرفا حیوانات موذی را در برنمی گیرد و برخی حیوانات دیگر هم چون؛ لاک پشت، جغد، فیل، انواع خزندگان و … را نیز شامل می شود.
با اندکی تفکر می توان پی برد که؛ مبارزه با خرفستران نمی تواند به سبب آسیب های احتمالی باشد که برخی از آنها به زندگی انسان وارد می کنند، چرا که در این صورت، این حیوانات را از محل زندگی خود دور می کردند نه اینکه بکشند، یا در حدی از حیوانات را می کشتند که از ورود آسیب جلوگیری شود نه اینکه حتی به بیابان های دور دست بروند و به کشتن حیوانات مذکور بپردازند. اگر دین زرتشتی در این زمان همچنان پابرجا بود چه بسا با آمدن وسایل پیشرفته و سموم قوی، بسیاری از جانوران را بسرعت نابود می کردند. بر کسی پوشیده نیست که این عمل باعث انقراض برخی گونه های جانوری می شود و زیان های آن بر محیط زیست بر اساس تجربیات متعدد امری واضح است. آیا نابود ساختن برخی گونه های جانوری به معنای بیهوده پنداشتن خلقت خداوند و بی حکمتی آفرینش نیست؟
یک نمونه
نظیر این عمل زرتشتیان به دستور مائو (رهبر چین) در سال ۱۹۵۸ اجرا شد. با این تصور که برخی حیوانات محصولات کشاورزی را می خورند و عامل گرسنگی اند، پس باید نابود شوند. یکی از این حیوانات گنجشک بود. بنابراین جنبش «گنجشک کشی» در چین راه افتاد. در همین راستا دانش آموزان به تحریک معلمان خود، با تیر و کمان به جان گنجشک ها افتادند، لانه هایشان را ویران کرده و جوجه هایشان را می کشتند، نظامیان نیز با زدن شیپور مانع نشستن گنجشک ها می شدند. به نخ کشیدن لاشه گنجشک ها جایزه داشت. بر اساس آمار ها بیش از یک میلیون گنجشک در کمتر از یک سال کشته شدند، اما مائو به هدفش نرسید. از سوی دیگر در نبود گنجشک ها تعادل اکوسیستم به هم خورده، ملخ ها و آفت های نباتی متعدد که به صورت انفجاری افزایش یافته بود به محصولات کشاورزی حمله کردند و مردم دریافتند که گنجشک ها علاوه بر غلات، ملخ ها را نیز می خورده اند. اما کار از کار گذشته بود و میلیون ها نفر به خاطر گرسنگی جان باختند. این بود نتیجه مبارزه انسان با محیط زیست.
تا اینکه به ناچار، گنجشک از روسیه وارد کردند.
اطلاعات کتاب شناختی:
۱) یان، لیانک، کتب اربعه، انتشارات گراو، ۲۰۱۵
Yan, Lianke. The Four Books: A Novel. Grove Press, 2015
۲)یان، لیانک، بوسه های لنین، انتشارات گراو، ۲۰۱۲
Yan, Lianke. Lenin’s Kisses. Grove Press, 2012
۳)یان، لیانک، رویای روستای دینگ، انتشارات گراو، ۲۰۱۱
Yan, Lianke. Dream of Ding Village. Grove Press, 2011

۱۹۰۰

تدوین: فروردین ۱۳۹۶

همچنین ببینید

زن به معنای کالا در نگاه زرتشتیان در گذشته

به قلم دکتر محمودرضا افتخارزاده «در دوران دینی (زرتشتی)، زنان نوعی کالا بودند و بر …

۴ نظر

 1. بسیار عالی و زیبا….بنده شخص مومنی هستم ولی با بسیاری ازآداب و رسوم مخالفم و خرافات محضن

 2. رسول الله ما را فرمان داد به کشتن سگان و ما دستور وی را تاجایی انجام دادیم
  که حتی سگی که همراه زنی از صحرا می آمد را نیز کشتیم.
  صحیح مسلم، جلد ۷، شماره ۲۸۱

  • مدیر سایت

   متن عربی را بفرستید. چرا شماره صفحه را ننوشتید؟ اگر منظور از «شماره» ، صفحه است، چاپی که در اختیار دارم جلد هفتم آن تنها ۱۹۲ صفحه دارد. هرچند در عین احترام به اهل سنت، ما مدافع آثار آنها نیستیم

 3. سلام
  ماجرای مایو و کشتار گنجشک ها یک رمان ادبی از یان لیانک است و اصلا ربطی به مرگ و میر و قحطی در چین ندارد . این داستان واقعی نیست و کشتار گنجشک ها و حمله ملخ ها استعاره و کنایه است .
  کشتار گنجشک ها ( پشه ها ، مگس ها و موشها )تا حد زیادی معقول بود چون گنجشک ها برخلاف سایر افات در مرحله کاشت هم به مزارع حمله میکردند و تا ۶۰ درصد بذر های کاشته شده در خاک را بیرون میکشیدند و میخورند در واقع گنجشک ها ۶۰ درصد محصولات کشاورزی یک زمین را نابود میکردند.
  ماجرای افزایش ملخ ها از اساس دروغ است و بخشی از داستان لیانک است که ملخ ها به نوعی انتقام گنجشک ها از مایو و چینی ها هستند که گنجشک ها را هم جزو افات شمردند .
  علت قحطی و مرگ و میر چینی ها ۳۰ درصد خشکسالی و شرایط جوی و ۷۰ درصد سیاست های غلط مایو بود ،، زیرا مایو قصد داشت طی ۱۵ سال اقتصاد زراعی چین را به یک اقتصاد صنعتی تبدیل کند،برای تحقق این هدف، وی ابتدا تصمیم گرفت تولید فولاد چین را سه برابر کند. مائو با تأسیس ۲۶ هزار کمون در روستاها، کشاورزان بیچاره را مجبور کرد تا با انصراف از شغل اصلی خود یعنی زراعت، تمام همّ و نیروی خود را در کوره‌های تولید فولاد مصروف سازند. همین سیاست نابخردانه موجب از بین رفتن کشاورزی چین شد. طبق آمارهای رسمی منتشر شده در ۱۹۸۴، تولید مواد اولیه خوراکی از ۲۰۰ میلیون تن در سال ۱۹۵۸ به حدود ۱۴۳ در سال ۱۹۶۰ کاهش یافت. کاهش تولید مواد غذایی، آن‌هم با جمعیت میلیاردی چین، به سرعت تبعات وحشتناک خود را نشان داد. بدین ترتیب، طی ۵ سال بعد از ۱۹۵۸، بزرگترین فاجعه تاریخ این کشور رقم خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code