خانه / مناسبت ها / 22 بهمن / در تاریخ ایران، امام خمینی تنها بنیان گذار حکومت است که فرزندش را جانشین خود نساخت

در تاریخ ایران، امام خمینی تنها بنیان گذار حکومت است که فرزندش را جانشین خود نساخت

به قلم مدیر سایت
در تاریخ ایران ـ چه پیش از اسلام و چه پس از آن ـ هر کس حکومتی را بنیاد نهاد، فرزندش را پس از خود به حکومت رساند.
تنها امام خمینی را سراغ داریم که پس از سرنگون ساختن حکومت چند هزار ساله ی شاهنشاهی و بنیان نهادن حکومت اسلامی، هیچ سهمی برای خانواده و فرزند خود قائل نبود.
امام خمینی در زمان حیات خود به خوبی می توانست، در قوانین به گونه ای دخل و تصرف کند که زمینه ی رهبری فرزند خویش را فراهم سازد. عضویت سید احمد در مجلس خبرگان رهبری، نشانه ی اجتهاد اوست.

حجت الاسلام سید احمد خمینیمنع امام خمینی از ورود منسوبان خود به حکومت!
بنی صدر در ابتدای پیروزی انقلاب، در نامه ای به امام خمینی از ایشان اجازه خواست تا حجت الاسلام سید احمد خمینی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند اما حضرت امام چنین اجازه ای نداد در حالی که شروع خوبی بود تا سید احمد با کارهای اجرایی آشنا شده، رهبری را در دست گیرد.
امام خمینی در پاسخ به بنی صدر چنین نوشت:
«بسمه تعالی
بنا ندارم اشخاص منسوب به من متصدی این امور شوند. احمد، خدمتگزار ملت است و در این مرحله با آزادی بهتر می تواند خدمت کند. والسلام علیکم.
روح الله الموسوی الخمینی»

حضرت امام به صورت خصوصی سفارش به رهبری آیت الله خامنه ای پس از خود کرد در حالی که نه خویشاوندی با او داشت؛ نه شاگردش بود و نه همشهری اش. این سفارش تنها و تنها به خاطر وجود شرایط رهبری در آیت الله خامنه ای بود.

تدوین: خرداد ۱۳۹۳

همچنین ببینید

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای

انتخاب رئیس حکومت در ایران باستان و حکومت اسلامی / شاپور دوم در شکم مادر، شاه شد!

به قلم مدیر سایت مهمترین شخصیت تأثیرگذار در یک کشور، کسی است که بالاترین مقام …

۲۴ نظر

 1. نکته خیلی دقیقی است . متاسفانه عده ای با انگیزه های مختلف سعی در زنده کردن روحیات پادشاهی دارند. نمونه آن همایش بانوی انقلاب برای همسر امام عزیز است. در حالیکه صحبتها و مصاحبه های آن خانم بزرگوار موجود است و کاملا یک همسر خوب برای امام بوده است و نقشی در انقلاب ندارند . معلوم نیست به چه انگیزه ای کارهایی مانند ملکه را برای ایشان و شاهزاده را برای سید حسن مصطفوی انجام میدهند

 2. خمینی هم مثل پیامبرش در مکه عمل کرد و قبل از قدرت گرفتن وعده نویدهای بسیاری داد : اسلام زندان ندارد ، زندانی سیاسی در اسلام معنا ندارد ، حجاب اجباری نیست ، روحانیون نباید رئیس جمهور شوند ، ما مستضعفین را به بالاترین درجه انسانی میرسانیم ، همه چیز حتی مسکن مجانی ، مردم در هر زمان آزادی انتخاب حکومت دارند…….
  ولی وقتی مثل پیامبرش در مدینه قدرت گرفت، قضیه کاملأ بر عکس شد و دیکتاتوری اسلامی آن روی خود را نشان داد.

 3. روح الله موسوی خمینی یک شخصیت کاملا باورمند ومتهوری بود که برای نیل به هدف هیچ تسامح و خللی رو قبول نمیکرد و دوری جستن از حکومت موروثی از نقاط قوت زندگی ایشان هست ولی متاسفانه جزم اندشی و فقدان برخی دوراندشی های اقتصادی و جمعیتی ایشان صدمات بارزی به زندگی چندین نسل وارد نمود که پیامدها و آثار سوئ آنها اکنون در جامعه پیداست… عدم ایجاد شغل نسبت به جمعیت تولید شده_بیکاری روزافزون_عدم توازن بین ثروت ملی و جمعیت نسبت به زمان_ عدم تحمل اندشه های متفاوت و مختلف بیرون از ایئولوژی خود و اعطای حق آزادی به آنهاکه منجر به دشمنی های زیادی شد و غیره که اگر لازم شد توضیح خواهم داد

  • مدیر سایت

   وقتی که امام خمینی آن حرکت بزرگ را انجام داد و سلطه گرانی را که سالیان دراز به ایران دست درازی می کردند، بیرون ریخت، طبیعی است که آنان، بیکار نمی نشینند و مشکلات زیاد برای ایران فراهم کردند. در عین حال این را بدانیم با تمام مشکلات از جمله محاصره اقتصادی، باز هم زندگی مردم (در نگاه کلی) نسبت به قبل از انقلاب خیلی بهتر شده و حتی امروزه نسبت به خیلی از کشورهایی که در محاصره نیستند و آن شعارهای انقلابی را ندارند، از نظر زندگی مادی جلوتریم.

   • جناب مدیر شما یا قبل از انقلاب رو ندیدی برادر من یا فکر میکنید ما مخاطبین همگی جوانانی کم سن و سال هستیم که نه هیچ دیده ایم و نه هیچ شنیده ایم! ما در جنوب تهران در منطقه یاخچی آباد که در آن روزگار از فقیرترین و محروم ترین نقاط تهران بود و هنوزم هست یک مدرسه داشتیم به اسم مدرسه فرح که بزرگترین مدرسه خاورمیانه بود خیلی از بچه های محلات جنوب شهر مثل نازی آباد و جوادیه و خانی آباد و ….. در اون درس میخوندند بچه از مهد کودک میومد و تا دبیرستان دیپلم میگرفت میرفت تغذیه نیمروزی رایگان داشتیم در هفته از شنبه تا چهارشنبه غذای گرم داشتیم ( با هزینه ای اندک ) دندانپزشکی رایگان در مدرسه داشتیم که دندان بچه ها رو مجانی ترمیم و درست میکرد! اواع خدمات ورزشی و پزشکی رایگان داشتیم ! بعد از انقلاب اون مدرسه رو تکه تکه کردند و از دلش مدرسه ها و دبیرستان ها در آوردند! این مدرسه در زمان شاه در یکی از فقیر ترین نقاط تهران احداث شد! این فقط ذکر یک نمونه بود جهت اطلاع!
    با وجود اینکه امروز به شدت فقرو بیکاری و خانه بدوشی و دست فروشی و تن فروشی افزایش پیدا کرده برای من بسیار مایه تعجبه که شما از بهتر شدن زندگی مردم صحبت میکنید و این وضعیت اسفبار رو هم گردن این و اون میدازید!

  • البته بخشی از چیزهایی که به وعده های امام نسبت داده می شود جزو دروغ های تاریخ است و کلام ایشان نیست از جمله مجانی شدن و غیره

 4. شما عنصر زمان رو نادیده می گیرید..بله درسته ما نسبت به گذشته وضع اقتصادیمان بهتر شده ولی این بهبود رفاه نسبت به گذشته در اکثر کشورها رخ داده و ایران هم مثل همه کشورها در این مسیرقرار گرفته ولی در قیاس تطبیقی با چندین کشور هم سطح به لحاظ جمعیت و وسعت ما چرا خودمان را با کشورهای جنگ زده و پایین تر از خود مقایسه کنیم؟…..به تناسب زمان سطح خواسته ها و توقعات افراد هم به جهت نوع و هم به جهت اندازه تغییر و افزایش یافته و باید این عنصر رو هم در نظر داشت….مشکلات اقتصادی از جمله اشتغال و درآمد وبویژه تورم هرچند بخشی از آنها نتیجه تحریمات است ولی بخش دیگر آن در اثر ضعف مدیریت و چارچوبهای حاکم است که خود این چارچوب و آرمان های حاکم در ایراد تحریمات بیشتر بسیار موثر بوده .والبته تن آسایی و عدم پشتکار جمعیت قابل توجهی از کشور درعدم تولید دانش پویا و پایه ویا عدم تبدیل آن به تولید در وادی عمل نیز از مهمترین علل مشکلات اقتصادی ماست.

 5. از روی چهار موضوع میتوان فهمید که حکومت هر کشوری به وظیفه اش درست عمل کرده یا نه:

  ۱- بیکاری 2- تورم 3- فقر 4- اعتیاد

  اگر چهاد مورد مذکور در کشوری زیاد باشد بدانید که حکومت آن کشور وظیفه اش را درست انجام نداده است. واگر کم باشد بالعکس.

   

 6. در دین اسلام ، کلأ هر کسی بیشتر قتل و غارت کند ، امام و مقدس میشود ،

 7. پایداری امام خمینی ( ره ) در برابر دشمنان ایران از جمله صدام معدوم و حکام آل سعود و قدرتهای دیگر رو هم در نظر بگیرید
  آنهایی که همواره دشمن ملت ایران بوده اند .
  در مورد نوع حکومت هم این بزرگوار می فرماید :

  ما بناى بر این نداریم که یک تحمیلى به ملتمان بکنیم و اسلام به ما اجازه نداده است که دیکتاتورى بکنیم. ما تابع آراى ملت هستیم.
  صحیفه ج ۱۱ ص ۳۴

 8. امام خمینی رحمت اله نه برگشت می شناخت و نه توقف، مقدماتی راهی را هم که در پیش گرفته بود از قبل فراهم کرده بود امام ثابت کرد که حراست از ارزش های انقلاب تکلیف مردمانی است که با ذوق و شوق و از جان دل با خدا معامله می کنند، و در راه پیشرفت اسلام از مرگ نمی ترسند امام به یاری ملتش آمده بود که دیگر زنجیر اسارت و تحقیر را تاب نیاورده بودند امام به زندگی ایرانی ها معنی داد، با دلی سرشار از خلوص و ایمان، و با برهانی بُرنده علیه رژیم ستم شاهی، در دلش دژی بنا کرده بود از صبر و توکل و امید امام وارث رسالت و مفسر راستین ولایت بود، بیانیه هایش قصیده های بلند آزادی بودند و سخنانش مرهمی بود بر دل های دردمند و عاشق گام هایش استوار بود و بت شکن، مردم ایران با آگاهی کامل، امام را به عنوان رهبر خود قبول کردند، به قضاوت او اعتماد کردند، و تاریخ ثابت کرد که مردم ایران اشتباه نکردند امام خمینی گوهر یگانه ای بود که در ظلمت تاریخ معاصر درخشید و این فرموده همان امام راحل است که فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت نرسد، و هنوز هم طنین صدای امام توسط جانشین خلف به حقش امام خامنه ای (حفظ اله) فریاد زده می شود و در جهان می پیچد

 9. با سلام. باز مدیر سایت قلم فرسایی عجیبی نمودند. در تاریخ معاصر ایران به راحتی می توان افرادی را یافت که آنان نیز چنین ننموده اند. ۱ – کریم خان زند وی نه تنها آیین موروثی بودن حکومت از پدر به پسر را درهم شکست بلکه عنوان شاه را نیز رد و لقب وکیل الرعایا را بر گزید تا اینجا آقای خمینی مردوداند. ۲ – آغا محمد خان قاجار هم که قدرت را در دست گرفت فرزند برادر کشته شده اش به نام فتحعلی میرزا را به نیابت برگزید. از این ها که بگذریم در زمان معاویه بن ابی سفیان وی پس از خود یزید را به خلافت برگزید پس از به درک واصل شدن یزید فرزندش معاویه الثانی را بر تخت خلافت نشاندند نامبرده پس از ۱۰ روز بر منبر مسجد جامع اموی رفت و بعد از بر ملا ساختن چهره کثیف خاندانش رسما خلافت را کنار گذاشت تا آنکه در دسیسه مادرش شهید و به این ترتیب خلافت از تبار ابوسفیان ملعون به مروانیان لعین رسید. لذا جناب خمینی چندان کار بزرگی انجام ندادند و …

 10. خلفای اول هیچ وقت فرزندانشان را جانشین نکردند پس ساندیس خور محترم دروغ پراکنی نکنید لطفا

  • مدیر سایت

   اونها چه ربطی به شاهان ایران داره؟

   • جناب مدیر در نظام پادشاهی انتقال قدرت از پدر به پسر جزو جدا نشدنی این سیستم و از مشخصات این نظامه! پسر باید به جای پدر بر تخت بنشینه تا سلسله ادامه پیدا کنه! بنابراین جنابعالی اگر اانتظار دارید که در دایره قدرت پادشاهی پسر به جای پدر بر تخت نشینه علاوه بر اینکه گویا تعریف و مشخصات نظام پادشاهی رو نمیدونید این اصلا نفی غرض هست! اگر نمی خواستند پسر به جای پدر بر تخت بشینه که دیگه پادشاهی معنی نداشت اعلام جمهوری میکردند! :))

  • خلفا که غاصب حکومت وصی پیامبر بودند جزو تاریخ شاهان ایران نیستند

 11. در اوج اختلاف بین ایران شاهنشاهی با عراق بعثی قبل از قرارداد ۱۹۷۵، رژیم عراق سعی می‌کند از امام که شاخص‌ترین مخالف محمدرضا پهلوی بود، سوءاستفاده کرده و مواضع امام را طبق توقعات خود در مساله اروندرود همسو کند. لیکن امام منافع ملی را به پای مبارزه با رژیم محمدرضا شاه خرج نکرد و خواسته صدامیان را قاطعانه رد کرد.
  به امید درک منافع ملی ایران از سوی همه ایرانیان

 12. آقا محمدخان قاجار هم فرزند خودش رو نگذاشت
  از جهت تاریخی عرض کردم وگرنه از دوستداران امام هستم

  • مدیر سایت

   آقامحمدخان قاجار ، خواجه بود و بچه دار نمی شد و اصلا بچه نداشت و لذا پسر برادرش فتحعلی شاه را جانشین خود ساخت

    

 13. اگر قرار باشد وضعیت رفاه کشورمون با بقیه کشورها مقایسه بشه و پای منفعت ملی وسط باشه بیزحمت اول منابع کشورمون رو با دیگر کشور ها مقایسه کنید . مردم ایران با این منابع خدادادی الان باید نهصد برابر یک کشور عادی رفاه داشته باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code