خانه / احکام / احکام زرتشتی / اموات زرتشتی / رفتار امروز زرتشتیان با اموات
موبدیار مهران غیبی

رفتار امروز زرتشتیان با اموات

به قلم موبد مهران غیبی (درگذشت: ۱۳۹۵)
زرتشتیان در گذشته، اموات را در دخمه می گذاشتند تا خوراک پرندگان لاشه خوار شوند. از دوست بزرگوارم موبد مهران غیبی خواستم تا برایمان بنویسند که امروزه زرتشتیان با جنازه ها چه می کنند. ایشان متن زیر را برایم ارسال کرد. کمال تشکر را دارم.

در روش دخمه گذاری، چند شرط بایست باشد. یکم- پرنده لاشخوار در کمتر از سه روز گوشت لاشه را بخورد. دوم- باد از روی دخمه به گذرگاه مردم، چراگاه دام و کشتزار نوزد.  از آنجا که این شرطها وجود نداشت، در دهه ۱۳۰۰ خورشیدی انجمن موبدان و انجمنهای زرتشتیان در ایران پس از همپرسگی به این نتیجه رسیدند که لاشه درگذشتگان به خاک سپرده شود.؟

دخمه گذاریاز این روی نمیتوان گفت که آیین کفن و خاکسپاری امروزین یک آیین زرتشتی است ووووو
به هر روی، مرده را با آب و شوینده (صابون و شامپو) میشویند و خشک میکنند. با یک شلوار و پیراهن و سر پوش و یک روپوش سراسری (همگی پارچه نخی سفید) سرتاسری تن مرده را میپوشانند و در یک تابوت فلزی میگذارند.؟
گور از پیش آماده شده است. دیواره آن (به اندازه یک تابوت کمی بزرگتر) با آجر و ملاط آهک ساخته میشود. مرده را بر روی یک تخت آهنی (مشبک با میلگرد میسازند) که به آن «گن» میگویند به تخت پشت خوابانده با همان تخت درون آن صندوقه آجری «دخمه=سردابه» میگذارند. سقف آن را با تخته های سیمانی از پیش ساخته میبندند. درزهایش را هم گچ میگیرند. سپس آن را با شفته آهک پر میکنند.؟
به هر روی هنگامی که کسی میمیرد، نخست «پتت=توبه» از زبانش میخوانند. سه روز نخست، پگاه روز چهارم، روز دهم، روز سی ام و سی و یکم، هرماه در روز درگذشت (تا یکسال)  هر سال در روز درگذشت (تا سی سال) آیینهایی انجام   میگردند که همگی بر پایه ستایش و نیایش خداوند، دادن راهکار برای درست زندگی کردن و شادی روان استوار است. در فرهنگ همگانی زرتشتیان خداوند و روان در گذشته، از خداباوری، شادی، سیری و سیرابی همچنین داد و دهش خشنود میگردند. از این روی در آیین درگذشتگان که « جشن» (به معنای ستایش و نیایش از ریشه «یزه») نام دارد نخست به ستایش و نیایش خداوند پرداخته میشود، سپس مهمان به میزبان و مهمان به میزبان هدیه هایی میدهند. نوشیدن، خوردن و شاد بودن از آیینهای دیگر جشن است. هر گونه سوگواری، شیون و زاری نکوهیده است. همواره به بازماندگان توصیه میشود که زندگی یک کاروانسرا و مینو سرنوشت آرزو شده است. مرگ زایش در زندگی بهتر و آزاد شدن از زندان تن است.؟

همچنین ببینید

سگدید کردن جنازه توسط زرتشتیان برای تشخیص زنده بودن مرده نیست

به قلم مدیر سایت یکی از آداب زرتشتیان در گذشته، نشان دادن جنازه ی انسان …

۱۰ نظر

 1. درود بر استاد غیبی گرامی‏
خبر بیماری شما را تازه شنیدم.برای من که مدت کوتاهی افتخار آشنایی از نزدیک باشما را داشته ام شبیه به شوک مینماید.مخصوصا در یکسال گذشته بدون آگاهی از بیماری شما گاه و بیگاه با تلفن و پیامک مزاحم وقت شما شده ام و جنابعالی با کمال صبر و راحتی جوابم را داده اید.
آرزوی سلامتی و دیر زیوی برایتان دارم

   • درود.
    آقای مهران غیبی فوت کردند…

    • الان روحش داره میلرزه
     اخه شما که داشتید به خواب ابدی میرفتید چرا اینجوری حرف زدید.
     من هیچ علمی از ایران شناسی ندارم ولی چیزی که به چشم میبینمو میگم
     کوروش مزار داره وبقیه خاندانشونم مزار دارن پس اینا یعنی خاک سپاری داشتن منتها چون جای خوبی بودن مزارشون بعد از چندین هزار سال هنوز هست تا ثابت بشه زرتشتیا خاک سپاری داشتن.
     من مسلمانم طرف هیچ کس نیستم فقط چیزی که به چشم میبینم میگم

     • شما مسلمان بیسواد ازنظر تاریخی هستین کوروش و خاندانش اصلا زرتشتی نبودند به نوعی از مزداپرستی معتقد بودند تازه دوران هخامنشیان دین زرتشت در حال رواج در غرب ایران بود

 2. با سلام ؛ اهورامزدا :
  فرزند زروان
  یکی از اهوراهای آریایی ها
  رقیب اهریمن
  اهورامزدای الآن برخی از زرتشتی ها
  اهورا مزدا خدای تاژه ای نبود .
  کورش کدامش را قبول داشته است ؟ .
  در تأیید حرف آقای سبحان .

  • کورش اهورامزدا خدای یکتا را قبول داشته و این باعث افتخار ما ایرانیان است که در زمانیکه اعراب سنتهای جاهلی بابلیان و بت پرستی را می ـموختند ایرانیان خدا پرست و یکتا پرست بودند .
   زروان در هیچ یک از متون و کتیبه های پارسی باستان نیامده ، بر سر منبر می توان رطب و یابس را به خورد خلق الله نادان داد ولی در محضر علم نادانی جز رسوایی به بار نمی آورد .

   • خدای یکتای کورش ؟ … کدام منبع ؟ باز بی منبع حرف زدی ؟ فقط میدانیم کورش ایزدی به نام اهورامزدا را قبول داشته خب که چه ؟ این اهورازمزدا پسر زروان بوده ؟ معلوم نیست … رقیب اهریمن ؟ اینهم معلوم نیست .
    پرت شدی آقای مدیوماه پرت … . اگر علم داشتی با ایمیل ادامه میدادی .

    شما زرتشتیان بودید که ادرار گاو را بر سر ایرانیان ریختید باز به رطب و یابس .

    • سلام …شما همان مسلمانانی هستید که ادار شتر بخورد ملت می دادین ..و استوره ی دینی شما تبریزیان می باشد

    • سخنم در کامنت سال ۹۶ اشتباه است. سندی نیست که باور کوروش به اهورامزدا را نشان بدهد، در این حد میدانیم به خدایانی باور داشته شاید اهورامزدا هم یکی از آنان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code