+
خانه / احکام / احکام اسلامی / زن مسلمان / محلل مانع طلاق بیجا و فرصتی برای زن
محلل مانع طلاق بیجا و فرصتی برای زن

محلل مانع طلاق بیجا و فرصتی برای زن

سیمین:
یه سوال که ذهن هرکسی رو به خودش مشغول می کنه قضیه ی محلله. محلّل یه قانون چندش آور توی اسلامه. خودتون اینو خوب می دونین. انسان عاقل چطور میتونه این حکم رو قبول کنه؟!!!!

فاطمی:
محلل در اسلام: هرگاه مردی دو بار همسرش را طلاق داد و سپس به او باز گردد، پس از سومین طلاق به شرطی می تواند دوباره او را به همسری برگزیند که آن زن با مرد دیگر ازواج کرده سپس از او جدا شود. به مرد دوم «محلل» می گویند.
دو شرط در ازدواج با مرد دوم باید لحاظ شود. این ادواج دائم باشد نه صیغه و نیز آمیزش صورت گیرد.
فلسفه ی این حکم این است که اسلام از عاطفه و غیرت مردان استفاده کرده تا آنها با مختصر بهانه، زن خود را طلاق ندهند و طلاق، زن و زندگی بازیچه ی مردها نشود. دائمی بودن این ازدواج، چنین نگرانی را برای مرد اول به وجود می آورد که نکند محلل، همسرش را طلاق ندهد. این کار چون چندش آور و ناراحت کننده است مجازات به حساب می آید و الا… .
امام رضا(ع) در مورد فلسفه ی این حکم فرمود: خداوند این مجازات را برای این قرار داده تا مردم طلاق را سبک نشمارند و به زنان آزار نرسانند. (عیون أخبار الرِّضا: ج ۲ ص۸۵ ح ۲۷)
قضیه ی محلل بسیار تأثیرگذار بوده و این تهدید سبب شده مردانی که حتی یک درصد احتمال دهند که بخواهند دوباره سراغ زن خود بروند، از اقدام به طلاق سوم خودداری می کنند. لذا در عمل، نیاز به محلل بسیار کم اتفاق می افتد.
اگر از محلل به درستی استفاده شود و ما مشکل فرهنگی را بتوانیم حل کنیم، این قضیه یک فرصت برای زن به وجود می آورد تا شاید همسری بهتر از همسر اولش بیابد. می دانیم رضایت زن در عقد شرط است و او می تواند به ازدواج با هر محللی تن ندهد.
متأسفانه به دلیل مشکلات فرهنگی در جامعه ی ما، از این فرصت به درستی استفاده نمی شود و در بسیاری مواقع برای اینکه چشم محلل به دنبال زن نباشد، محلل را از میان مردان کور انتخاب می کنند.

آبان ۱۳۹۲

یک نظر

  1. قال رسول الله: «ألا أخبرکم بالتیس المستعار؟ قالوا بلی یا رسول الله، قال هو المحلل، لعن الله المحلِل والمحلَل له»

    پیامبر خدا گفت: «می‌خواهید از بز نر عاریتی بیآگاهانمتان؟ گفتند بله یا رسول‌الله، گفت او محلل است، خداوند محلل و محلَل را لعنت کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی