همه ی مطالب به ترتیب
خانه / احکام / احکام اسلامی / اموات مسلمان / نقد فرهنگ ایرانی: مجالس ترحیم برای اموات / در اسلام سفارشی برای برگزاری مجلس برای مرده نشده
نقد فرهنگ ایرانی: مجالس ترحیم برای اموات / در اسلام سفارشی برای برگزاری مجلس برای مرده نشده

نقد فرهنگ ایرانی: مجالس ترحیم برای اموات / در اسلام سفارشی برای برگزاری مجلس برای مرده نشده

به قلم مدیر سایت

فرهنگ ایرانی
ما ایرانی ها به احترام امواتمان، مجالس ختم به مناسبت های اول، سوم، هفتم، چهلم و سالگرد برگزار می کنیم و پول های فراوان برای اینگونه مراسم هزینه می کنیم.

فرهنگ اسلامی
برگزاری مراسم در ایامی خاص، پس از درگذشت نزدیکانمان، مورد سفارش اسلام و احادیث نیست. حتی برگزاری این آداب در روزهای خاص به نام اسلام، بدعت و حرام خواهد بود. مورد سفارش اسلام، شرکت در مراسم تشییع و تدفین است. ثواب هر کار خوبی را می توان به مرده هدیه کرد نه اینکه چند روز خاص پس از مرگ او برایش کاری کنیم.

علت نامگذاری «مجلس ختم»
نام گذاری مجالس ترحیم به «مجلس ختم» برای این است که یک «ختم قرآن» در آن مجلس صورت می گیرد. به این صورت که یک قرآن که به قسمت های متعدد (سی پاره یا شصت پاره یا…) تقسیم شده، در یک جا گذارده و شخصی به ترتیب، آنها را به حاضران می دهد و با خواندن آنها دست کم یک بار قرآن ختم شده ثواب آن به مرده اهدا می شود. بنابراین توجه داشته باشیم که در مجالس ختم، قرآن های کوچک را کامل بخوانیم.

فروردین ۱۳۹۴

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی