+
خانه / احکام / احکام اسلامی / اموات مسلمان / نقد فرهنگ ایرانی: گل برای اموات
نقد فرهنگ ایرانی: گل برای اموات

نقد فرهنگ ایرانی: گل برای اموات

به قلم مدیر سایت

فرهنگ ایرانی:
ما ایرانی ها در چند دهه ی اخیر، در اثر ارتباط با غربی ها، گل گذاشتن برای مردگان را از آنها یاد گرفته ایم. چنین کاری سابقه در فرهنگ ایرانی ندارد.

فرهنگ اسلامی:
در فرهنگ اسلامی آنچه برای اموات فایده دارد، انجام دادن کارهای خوب، و هدیه ی ثواب آنها برای اموات است؛ مانند بخشش بخشی از مال خود به فقیران، انجام دادن کارهای عام المنفعه، عبادت خدا و… که روشن است فایده ی این کارها به خود زنده ها نیز باز می گردد در حالی که هزینه ی پول های گزاف برای خرید گل، نه به درد زنده ها می خورد و نه مرده ها.
اگر چند صد هزار تومانی که صرف تاج گل می شود، برای خرید بخاری برای فقیران یا مدارس مصرف شود و ثواب آن به مرده اهدا گردد، تا زمانی که آن بخاری کار می کند همچنان برای مرده و نیز اهداکننده، ثواب نوشته می شود، در حالی که گل هیچ فایده ای برای او ندارد. گاهی برای خرید گل، هزینه ی میلیونی می کنند!

گل برای اموات

۳ نظر

  1. بعضی زرتشتیا به یاد مرده هاشون درخت سرو می کارن نظر شما چیه؟ این هم مثل خرید گل کار نادرستیه؟

    • کار خیلی عالیه طبق اعتقادات ما تا زمانی که سرو پابرجاست و مفیده، برای آن مرده ثواب نوشته میشه

      چه خوبه این کار میان همه ایرانی ها نشر پیدا کنه

  2. سلام علیکم.نقد فرهنگ سبب پویایی و رشد هنجارها خواهد شد. دست مریزاد . دو نکته : اولا بسیاری از این موارد متاسفانه مخصوص ایران نیست و فرهنگ نادرست بشری شده است. ثانیا : اصلاح فرهنگ و نقد فرهنگ نیازمند اقدام عملی بزرگان است . مثلا در یکی از روستاهای اطراف تهران ، بر پایه سفارش عالم روستا ، میوه و… در مراسم هفت توزیع نمیکنند و بدین وسیله از هزینه گزافی جلوگیری کردند و یا در یک روستای دیگر که سالها قبل رفته بودم بر پایه سفارش عالم روستا ، تا سه روز مطبخ خانه متوفی روشن نمیشد و اهالی روستا ، غذای صاحب خانه و مهمانان عزادارش را میفرستادند. برای همین سر سفره گاه ده نوع غذا بود. هر خانه دیس و قابلمه ای فرستاده بود. طبیعی است که بهترین تسلی برای اطرافیان مرده است که در فکر غذا درست کردن نباشند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا