خانه / احکام / احکام اسلامی / اموات مسلمان / نقد فرهنگ ایرانی: گل برای اموات

نقد فرهنگ ایرانی: گل برای اموات

به قلم مدیر سایت

فرهنگ ایرانی:
ما ایرانی ها در چند دهه ی اخیر، در اثر ارتباط با غربی ها، گل گذاشتن برای مردگان را از آنها یاد گرفته ایم. چنین کاری سابقه در فرهنگ ایرانی ندارد.

فرهنگ اسلامی:
در فرهنگ اسلامی آنچه برای اموات فایده دارد، انجام دادن کارهای خوب، و هدیه ی ثواب آنها برای اموات است؛ مانند بخشش بخشی از مال خود به فقیران، انجام دادن کارهای عام المنفعه، عبادت خدا و… که روشن است فایده ی این کارها به خود زنده ها نیز باز می گردد در حالی که هزینه ی پول های گزاف برای خرید گل، نه به درد زنده ها می خورد و نه مرده ها.
اگر چند صد هزار تومانی که صرف تاج گل می شود، برای خرید بخاری برای فقیران یا مدارس مصرف شود و ثواب آن به مرده اهدا گردد، تا زمانی که آن بخاری کار می کند همچنان برای مرده و نیز اهداکننده، ثواب نوشته می شود، در حالی که گل هیچ فایده ای برای او ندارد. گاهی برای خرید گل، هزینه ی میلیونی می کنند!

گل برای اموات

همچنین ببینید

بهاره وفایی ـ زن

نقد فرهنگ ایرانی: هزینه های ازدواج / در اسلام تنها هزینه ی واجب برای ازدواج مهریه است که می تواند نقد نباشد

به قلم بهاره وفائی فرهنگ ایرانی: میان ایرانی ها هزینه های زیر برای ازدواج مرسوم است؛ …

۴ نظر

 1. بعضی زرتشتیا به یاد مرده هاشون درخت سرو می کارن نظر شما چیه؟ این هم مثل خرید گل کار نادرستیه؟

  • مدیر سایت

   کار خیلی عالیه طبق اعتقادات ما تا زمانی که سرو پابرجاست و مفیده، برای آن مرده ثواب نوشته میشه

   چه خوبه این کار میان همه ایرانی ها نشر پیدا کنه

 2. سلام علیکم.نقد فرهنگ سبب پویایی و رشد هنجارها خواهد شد. دست مریزاد . دو نکته : اولا بسیاری از این موارد متاسفانه مخصوص ایران نیست و فرهنگ نادرست بشری شده است. ثانیا : اصلاح فرهنگ و نقد فرهنگ نیازمند اقدام عملی بزرگان است . مثلا در یکی از روستاهای اطراف تهران ، بر پایه سفارش عالم روستا ، میوه و… در مراسم هفت توزیع نمیکنند و بدین وسیله از هزینه گزافی جلوگیری کردند و یا در یک روستای دیگر که سالها قبل رفته بودم بر پایه سفارش عالم روستا ، تا سه روز مطبخ خانه متوفی روشن نمیشد و اهالی روستا ، غذای صاحب خانه و مهمانان عزادارش را میفرستادند. برای همین سر سفره گاه ده نوع غذا بود. هر خانه دیس و قابلمه ای فرستاده بود. طبیعی است که بهترین تسلی برای اطرافیان مرده است که در فکر غذا درست کردن نباشند

 3. با این متن موافقم برای یک مرده چند شاخه گل سفید برای بدرقه کافیست چون او از این دنیا هجرت کرده اما عده ای را با خرج همان تاجهای گل میشه سیر کرد !
  چشم و هم چشمی و خسیس بودن بعضی خانواده ها خیلی عقب افتادست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code