+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / حمام رفتن، جرمی سنگین در نگاه زرتشتیان
حمام رفتن، جرمی سنگین در نگاه زرتشتیان

حمام رفتن، جرمی سنگین در نگاه زرتشتیان

به قلم سیاوش امیرشاهی
موبد ارداویراف پس از مصرف بنگ (حشیش) به عالم دیگر پا گذاشت. وی مشاهدات خود در بهشت و جهنم را در «ارداویراف نامه» نوشت که هنوز باقی است. این کتاب در واقع، باورهای زرتشتیان در آن عصر را انعکاس می دهد.

در ارداویراف نامه، بخش ۴۱، بند ۱-۴ می خوانیم: 
«دیدم روان مردی که مدفوع و نسا (=مردار) و ریمنی به خوردش می دادند و دیوان او را با سنگ و کلوخ می کوبیدند. 
پرسیدم: این تن چه گناه کرد که روان او چنین پادافره گرانی را تحمل می کند؟
سروش اَهلَو و آذر ایزد گفتند: این روان آن مردم دُروَِندی است که بسیار به گرمابه شدند. آنان هیخر (=چرک) و نِسا به آب و آتش و زمین بردند و [مردمان]، اَهلَو به آن اندر شدند و دُروَند بیرون آمدند.»

یادآوری:
این دروغ بافی، ریشه در اعتقادات زرتشتی دارد که آب را نباید به هیچ وجه آلوده کرد.

منبع:
ارداویراف نامه، فیلیپ ژینیو،  (Philippe Gignoux) ترجمه ژاله آموزگار، تهران: انتشارات معین، انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران، ۱۳۸۴، ص ۷۳

۱۵ نظر

 1. با سلام امروز عربستان سعودی وامارات متحده عربی وجمهوری اسلامی پاکستان وقطر وکویت وبحرین وجمهوری عربی مصر وپادشاهی اردن وجمهوری سودان به مواضع گروههای حوثی در یمن حمله کردند ودلیل این کار را این دانستند که به نظر آنها حوثی ها درکودتا کردند بدون اینکه قصد دفاع از حوثی ها را داشته باشم وبدون اینکه بخواهم وارد قضیه یمن بشوم چند سوال از شما دارم :

  سوال اول : چرا این اتحاد از کشورهای مختلف اسلامی مواضع القاعده در یمن را هم بمباران نمیکند؟ طبق نظر اینها حوثی ها چون کودتا کردند باید بمباران شوند آیا تروریستهای القاعده از حوثی ها خطرناک تر نیستند؟

  سوال دوم : چرا این همه کشور اسلامی چونین اتلافی را برای مقابله با داعش انجام ندادند؟ بله در سوریه چند بار مواضع داعش را عربستان وامارات واردن بمباران کردند ولی منظور من اتلافی با این وسعت وبا این همه حمله است از دیشب تا به حال ۱۰ برابر اینکه داعش را بمباران کردند مواضع حوثی ها را بمباران کردند؟

  سوال سوم : آیا از ۲سوال فوق نمیتوان نتیجه گرفت که عربستان وکشورهای اسلامی ذکر شده در فوق در مبارزه با داعش والقاعده زیاد جدی نیستند؟

 2. شک نکنید .داعش و القاعده و………………..از  دل اختلاف افکنی  حوثی ها و امثالهم بیرون امدند.

 3. حوثی ها یک جریان عدالت طلب هستند که از ظلم و توحش داعش و سنّیهای سلفی خسته شدند و ان شاء الله پیروزی شون نزدیک هست.

 4. ایرانیان جزو اولین مردمانی بودن که که به بهداشت رو اوردن
  حتی در زمان هخامنشیان خانه هایی که نزدیک تخت جمشید ساخته شده بود سرویس بهداشتیشون فلش تانک داشته چه برسه به حمام و فاضلاب و…
  شما عرب و ایرانی رو با هم اشتباه گرفتید

  • آنچه گفته شده به استناد کتابهای زرتشتیانه.

   اون فلش تانکهایی را که نزدیک تخت جمشید دیدید سازمان میراث فرهنگی گذاشته باستانی نیستند!

   • سازمان میراث فرهنگی نذاشته
    من بایکی از محققین که توی تخت جمشید نقشه برداری و حفاری می کرد صحبت کردم و ایشون به من گفتن

    • من هم وقتی در تخت جمشید بودم، کارکنان آنجا جایی شبیه طاقچه را دودی کرده بودند و یکی از آنها توضیح می داد که: تخت جمشید در چند هزار سال پیش آتش گرفته و اینها دوده هایش است!!!!
     روی هر حرفی نمیشه حساب باز کرد

 5. من تحصیلاتم معماری هست و این اطلاعات رو از اساتیدم گرفتم
  حرفی رو هم از رو هوا نمیزنم و قبلا درموردش مطالعه کردم
  سند معتبری وجود نداره که تخت جمشید در زمان اسکندر مقدونی اتش گرفته ولی اسنادی هست که مسلمانان سعی بر تخریب انجا داشتند
  معماری و شهرسازی ایرانی از بهترین هاست که متاسفانه رو به تخریب و فراموشی هست

  • خانم چکاوک
   وقتی از کسی برای حرفش مدرک میخواهند، جواب درست این نیست که: من در ان رشته درس خوانده ام یا استادانم چنین گفته اند یا اینکه قبلا مطالعه داشته ام!

   • کتاب تاریخ هنر ایران
    متاسفانه نام نویسنده اش رو یادم نیست
    این کتاب رو حدود ۸سال قبل خوندم

    • بنابراین بازهم حرف شما مستند نشد. معنای مستند حرف زدن در مورد وقایع تاریخی مربوط به هزار سال پیش، این نیست که از معاصران مدرک بدید

     • نویسنده های معاصر از منابع تاریخی استفاده کرده اند نه از تخیلاتشون
      شما فقط به زور می خواید برتری عرب نسبت به دیگر نژادها رو نشون بدید

     • اگر بناست به نویسندگان معاصر اعتماد کرد، چرا به سخن مورخ برجسته و کم نظیر دکتر زرینکوب اعتماد نمی کنید که میگه اسلام در ایران بدون زور شمشیر گسترش یافت؟ 

      http://www.raherasti.ir/526

 6. شما چرا کتاب هردوت پدر تاریخ که از یونان ودشمن ایرانی ها بود ند مدرک نمدانید وچرا گفته های صادق هدایت که پدر داستان نویس ایران است چرا کتاب نیچه که بزرگترین فیلسوف قرن است را نادیده میگیرد واز یاقوز اباد مدارک واسناد تحویل میدهید خود رهبر انقلاب ایران هم فقط شاهان ایران را ظالم خواند ولی اثار باستانی را متعلق به دستان هنرمند ایرانی ها نامید واز انها تمجید کرد عربهای مسلمان چادر نشین بودند وساخت مساجدشان همگی دزدی از معماری ایرانیست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>