خانه / احکام / احکام اسلامی / زن مسلمان / احکامی به نفع زنان
زن

احکامی به نفع زنان

به قلم مدیر سایت

برخی به دلیل اینکه بعضی احکام اسلام به نفع مردان است، اعتراض دارند. اینان چرا به احکام زیر اعتراض نمی کنند که به نفع زنان است؟! جواب خواهند داد: تفاوت جسمی و روحی زنان چنین اقتضاهایی دارد. ما نیز خواهیم گفت: به همین دلیل در احکام دیگر نیز تفاوت وجود دارد و در ظاهر به نفع مردان است.

یک) زنان از جنگ و جهاد معافند. اما این کار پرخطر به دوش مردان است.

دو) هنگام ازدواج، مرد باید مالی را به عنوان مهریه به زن بپردازد و اندازه ی آن، هیچ حد و مرزی ندارد. در حالی که بر زن چیزی واجب نیست و زن می تواند هیچ چیزی را بعنوان مهریه و جهیزیه ندهد. و حال آنکه زن و مرد هردو نیاز به همسر دارند.
 
سه) بسیاری از اختیارات را دختر نه ساله دارد اما پسر چهارده ساله هم ندارد مثلا دختر نه ساله می تواند در دادگاه شهادت بدهد، قاتل مثلا پدرش را می تواند ببخشد یا درخواست قصاص کند، می تواند بزرگترین معاملات را انجام دهد، اموالش را ببخشد، اختیار ارثی که به وی رسیده را دارد و هرتصرفی که خواست انجام دهد و…

چهار) حکم زن مرتد اعدام نیست و اگر توبه کرد آزاد می شود اما حکم مرد مرتد اعدام است و تنها در صورتی توبه ی او قبول می شود که مرتد ملی باشد. (تحریر الوسیله، امام خمینی، دارالکتب العلمیه، چاپ دوم، ۱۴۰۹ق، ج ۲، ص ۴۹۴، مسأله ۱)

پنج) خرج زندگی زنان از آغاز تولد تا پایان زندگی بر عهده مردان است. تا وقتی که مجردند به عهده ی پدر و وقتی ازدواج کردند بعهده ی شوهر.
زنان در این مورد هیچ مسئولیت و دلنگرانی ندارند حال آنکه این همیشه از بزرگترین دغدغه های پسران قبل و بعد از ازدواج است. برای همین است که آمار پسران در دانشگاه ها کمتر از دختران شده.
اما در کشورهای غربی زن تأمین نیمی از مخارج خانه را به عهده دارد.

شش) اگر فرزند قبل از بلوغ خسارتی به کسی وارد کند، پدر باید آن را جبران کند نه مادر.

هفت) فرزندی که حاصل ازدواج دو نفر است به هردو تعلق دارد و حتی زن محبت بیشتری به فرزند دارد اما بر زن واجب نیست که او را شیر دهد و نگهداری کند بلکه تأمین غذای بچه و نگهداری به عهده ی مرد است و اگر زن نخواست به فرزند خودش شیر دهد و نگهداری کند، حق دارد و نیز می تواند در قبال این کارها از شوهر مزد بگیرد.

هشت) نماز قضای پدر پس از مرگ او برعهده‌ی پسر بزرگ است نه دختر بزرگ و حتی اگر آن شخص پسر نداشته باشد باز هم بر عهده ی دختر نیست.

نه) نه تنها مخارج زن و فرزند به عهده ی مرد است بلکه مخارج زندگی پدر و مادر (اگر نتوانند خود را تأمین کنند) به عهده ی فرزند پسر است و دختر آنها چنین مسئولیتی ندارد.

ده) چرا تنها زنان می توانند با طلا خود را زینت کنند اما مردان خیر؟

یازده) طبق فتوای امام خمینی مجازات مرد همجنس باز، اعدام است اما مجازات زن همجنس باز صد ضربه شلاق است.

دوازده) مردی که می خواهد مادرش را برای زندگی به خانه اش بیاورد، اگر این کار در شأن زن نباشد بدون رضایت زنش نمی تواند بیاورد اما اگر خانه برای زن باشد، زن می تواند مادرش را به خانه بیاورد و در هیچ شرایطی نیاز به اجازه ی شوهر نیست.

تدوین: اسفند ۱۳۸۹

همچنین ببینید

فیلم / دیدگاه آیت الله سید کمال حیدری در باره کتک زدن زنان در قرآن!

در قرآن کریم، سوره نساء، آیه ۳۴ در مورد زنان آمده است: «و اضربوهن» معمولا …

۵ نظر

 1. اینهایی که به نفع زنان نوشتی همگی بر ضررشان بوداز کار نکردن تا اینکه فقط به جیب مرد خیره شدن وتوسری خوردن وطبق قوای نفسانی وشهوانی شوهر بودن بدون رضایت خودشان از اینکه در جنگ نمی تونن شرکت کنن ولی میبینیم در اکثر کشورها و حتی در ایران نظامی زن داریم وقبل از اسلام داشتیم از اینکه میگی مردان زیورالات ندارن نقره که میتونن داشته باشن و……………ولی همه ما میدانیم زنان ایرانی دلیر شجاع وتوانمندندوچه قبل اسلام وچه بعد اسلام چند همسری ویا درخانه ماندن وکمک نکردن به همسر در کار بیرون و…….رانپذیرفتنداین سنت بدرد همون عربها خورد

 2. حواست هست چی میگی؟
  دوباره بخون…
  معنی نفع و ضرر را هم نمیفهمید مثل اینکه …؟!!!!
  واضح هست که به نفع زنان است

 3. سلام و سپاس خداوند به عمرت و به قلمت برکت دهد ..هرچند خفاشان سخت از نور و روشنایی می ترسند … عرب و عجم هر دو فرزندان آدم و حواهستند و مضحک است که برخی خود را برتر از برادر خود میدانند مثل اینکه اینها پسر خاله خداوند بودند که شدند ایرانی ..یادشان نیست که نه عرب عربیت را انتخاب کرده و نه ایرانی ایرانی بودن را…!

 4. به نظرم باید کاملا در کنار هم حقوق مربوط به زن و مرد در اسلام را از تمام جهات کنار هم بنویسید تا بهتر بشه روش تفکر کرد ولی بازم خوبه امیدوار شدم درضمن حق تحصیل و حق اشتغال و همه اینا رو میشه تو شرایط عقدت بگیری که دیگه بعدا نتونه ام بزنه زیرش طرف تو آقای محمد نه اینکه زن نتونه شرکت کنه در جنگ بلکه وظیفه ای نداره و طبق میل خودشه اما به مرد واجبه این خیلی فرقشه، برااینکه گفتی کار نکنه ام بازم همینطوره وظیفه ای نداره طبق میل خودشه فوقش شرط میکنه برا ازدواج و توی حقوق و اموالشم هیچچ سهمی برای شوهر نیست اما مرد وظیفشه بهش واجبه و زنش تو اموالش سهیمه حتی برای ازدواج هم میشهدرباره رابطه جنسی ام شرط گذاشت

  • مدیر سایت

   در مورد حضانت معترض بودید که پس از طلاق چرا وقتی بچه بزرگتر شد، حضانت آن با مرد است؟ بنظر من همین هم از جهاتی به نفع زنه چون زن راحت تر می تونه همسر جدید انتخاب کنه اما ازدواج برای مردی که یک یا چند بچه روی دستشه، سخت تره. بچه تا وقتی که کوچکه نیازش به مادر خیلیییییی شدیدتره. درست نیست که وقتی بزرگتر شد، مرد هم خرجی او را بده و هم بچه تحویل کسی دیگر باشه.
   دیه ی مردی که کشته بشه دو برابر زنه اما این دیه را به چه کسی میدن؟ در واقع باید گفت که زن دو برابر مرد دیه میگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code