خانه / ایران / اسلام و ایران / نقد فرهنگ ایرانی / نقد فرهنگ ایرانی: هزینه های ازدواج / در اسلام تنها هزینه ی واجب برای ازدواج مهریه است که می تواند نقد نباشد
بهاره وفایی ـ زن

نقد فرهنگ ایرانی: هزینه های ازدواج / در اسلام تنها هزینه ی واجب برای ازدواج مهریه است که می تواند نقد نباشد

به قلم بهاره وفائی
فرهنگ ایرانی:
میان ایرانی ها هزینه های زیر برای ازدواج مرسوم است؛ هرچند کم و زیادهایی در برخی مناطق دیده می شود. مقدار پولی که بابت برنامه های زیر صرف می شود در مناطق مختلف متفاوت است:

الف) هزینه های طرف داماد
هدیه به عروس در مجلس مهر برون، خرید بازار، کلید زبان به عروس هنگام عقد برای «بله» گرفتن، حق الزحمه ی عاقد، شرکت در هزینه ی برگزاری مراسم جشن عقد، پرداخت رونما (مبلغی که خانواده ی عروس می گیرد تا عروس را نشان داماد بدهند)، شیربها، کادو برای عروس در چند عید نخست پس از عقد، قسمتی از جهیزیه، هدیه به عروس پس از اولین حضور در خانه ی پدر داماد، شب چله ای، مجلس عروسی، مهریه، تهیه هدیه برای «مادر زن سلام»، پاگشا کردن بستگان نزدیک داماد و هدیه دادن به عروس.

ب) هزینه های طرف عروس
پس از توافق خصوصی در تعیین مهر مجلس مهر برون یا بله برون با حضور بستگان نزدیک تشکیل شده تا میزان مهریه اعلام شود که هزینه هایی برای خانواده عروس دارد، شرکت در هزینه ی برگزاری مراسم جشن عقد، کادو برای داماد در چند عید نخست پس از عقد، خلعتی، جهیزیه، سیسمونی، تهیه هدیه برای «مادر زن سلام»، پاگشا کردن بستگان نزدیک عروس و هدیه دادن به داماد.

فرهنگ اسلامی:
از نظر اسلام تنها چیزی که باید رعایت شود، پرداخت مهریه است.
حضرت محمد(ص) فرمود:
خیر النکاح ایسره؛ (سنن ابو داود، ج ۱، ص ۴۷۰)
بهترین ازدواج آسان ترین آن است.

یادآوری:
یک) مجموع هزینه های بالا در این زمان برای هریک از عروس و داماد، ده ها میلیون و گاه چند صد میلیون تومان است.
دو) در مورد مقدار هزینه برای هر یک از موارد بالا، استاندارد خاص و ملاکی وجود ندارد تا دانسته شود، دو طرف چه مقدار هزینه کنند. اختلاف در مقدار هزینه ها و چگونگی برگزاری برنامه ها، میان خانواده های حتی یک شهر بسیار متفاوت است. به همین دلیل، فراوان پیش می آید که کدورت میان خانواده های عروس و داماد بالا می گیرد و گاه به طلاق هم منجر می شود!
سه) متأسفانه خانم ها به این رسوم مزخرف، بیشتر دامن می زنند و به آنها پر و بال می دهند و دائم اضافه می کنند.
چهار) جا دارد پیش از ازدواج، هردو خانواده توافق کنند که برخی هزینه ها از دو طرف صورت نگیرد نه اینکه تنها یک طرف عهده دار خرج ها شود.

همچنین ببینید

سالمندان

خانه ی سالمندان

به قلم مدیر سایت فرهنگ ایرانی کم نیستند پیرمردها و پیرزن هایی که در خانه …

۸ نظر

 1. یکی از دردهای مهمه جامعه همین رسومات غلط و مسخره است

 2. این حدیث از پیامبر ص نیز جالبه:

  إنَّ أعظَمَ النِّکاحِ بَرَکَهً أیسَرُهُ مَؤونَهً

  پربرکت‏ ترین ازدواج، آن است که کم‏ هزینه‏ تر باشد.

  مسند ابن حنبل: ج ۹ ص ۳۶۵ ح ۲۴۵۸۳

 3. این خانم وفایی که ازاین خرجهای ازدواج انتقاد میکنه خودش موقع ازدواجش همین خرجارو کرده یا میکنه ماها خوب حرف میزنیم اما بد عمل می کنیم

 4. ان شالله

  در واقع گفتن ونوشتن ان شالله قبل هر کاری خوب وسفارش شده ،ولی اینکه چگونه بنویسیم که درست تلفظ ونوشته شود مهم است:ان شاالله یعنی اگر خدا بخواهد وانشالله یعنی ما خدا را آفریده ایم. پس بهتر است نیت وگفتار ونوشتارمان یکی باشد .زین پس در زمان نوشتن این کلمه از واژه صحیح ان شاالله استفاده کنیم

 5. باز هم همه تقصیرها افتاد گردن مردم و فرهنگ ایرانی !
  دیگه بیکاری و حقوق چندرغاز مصوب کارگری و تورم ۵۲ درصد و تحریم ها و انزوای سیاسی هیچ !مسیولان بی تقصیرند! باز هم مقصر مردم و ایین رسوم ایرانی هستند که جوانان ازدواج نمیکنند تو گویی اگر مردم پاگشا نکنند و کلید زبان عروس ندن همه جوانان شروع به ازدواج میکنند و خوش و خرم زندگی میکنند .
  شما اصلا نمیدونید پاگشا برای باز کردن پای عروس و داماد ضروریه ؟
  سرکار خانم وفایی شما ممکنه با یک زندگی فقیرانه و ازدواج ساده زندگی رو شروع کنید ، میتونید با کمترین امکانات و حقوق یک و نیم هم سر کنید اما توجه کنید فقط برای خودتون تصمیم نمیگیرید چند سال اینده که بچه دار شدید ممکنه بچه هاتون از ساختمان زندگی مشترکتون راضی نباشند و بگن مادر جان ادم قحط بود که زن این شدی ؟ یا شما پول نداشتید چرا ازدواج کردید ؟و ان وقته که باعث و بانی معضلات اجتماعی میشید ، قصد توهین یا نفوس بد ندارم اما دختران خیابان ،معتادها و بزهکاران از همین ازدواج های ساده و زندگی های فقیرانه بلند شده اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code