خانه / قرآن و حدیث / حدیث / حدیثی در مورد زرتشتیان
موبدان ـ زرتشتیان

حدیثی در مورد زرتشتیان

به قلم مدیر سایت
از امام صادق(ع) پرسیدند: آیا زرتشیتان پیامبری داشتند؟ فرمود: بله، آیا از این نامه‌ی رسول خدا(ص) خبر نداری؟ او در نامه‌ای به اهل مکه نوشت: یا اسلام بیاورید یا با شما می جنگیم.
اهل مکه: از ما جزیه بگیر و با ما کاری نداشته باش تا مشغول عبادت بتها شویم.
پیامبر(ص): تنها از اهل کتاب جزیه می پذیرم.
اهل مکه: می گویی فقط از اهل کتاب جزیه می گیری اما از زرتشتیان هَجَر (مکانی در عربستان) جزیه را قبول کردی؟!
پیامبر(ص): زرتشتیان پیامبری داشتند که او را کشتند و کتابی داشتند که آن را به آتش کشیدند. کتاب پیامبرشان بر دوازده هزار پوست گاو نوشته می شد.

منبع: کافی، ج ۳، ص ۵۶۷ ـ ۵۶۸، ح ۴

نکته‌ها
از این حدیث چند نکته استفاده می شود:
یک ـ زرتشتیان پیامبر داشته اند.
دو ـ پیامبرشان کتاب آسمانی داشته.
سه ـ محل سکونت زرتشتیان منحصر به ایران نبوده بلکه در نزدیکی مدینه نیز زندگی می کرده اند.
چهار ـ ظاهرا در عصر پیامبر اسلام(ص) میان زرتشتیان و آن حضرت دشمنی و درگیری نبوده چون چیزی در تاریخ ثبت نشده.
پنج ـ کتاب زرتشتیان بسیار بزرگ و گسترده بوده.
شش ـ در صدر اسلام، زرتشتیان کتابی بعنوان کتاب آسمانی در دستشان نبوده.
هفت ـ کشته شدن زرتشت و سوزانده شدن کتاب او، به دست خود زرتشتیان صورت گرفته.

متن عربی حدیث
سُئِلَ أَبُو عَبْدِ اللَّه ع عَنِ الْمَجُوسِ أکَانَ لَهُمْ نَبِیٌّ فَقَالَ نَعَمْ أمَا بَلَغَکَ کِتَابُ رَسُولِ اللَّه ص إِلَى أَهْلِ مَکَّهَ أَنْ أَسْلِمُوا وإِلَّا نَابَذْتُکُمْ بِحَرْبٍ فَکَتَبُوا إِلَى رَسُولِ اللَّه ص أَنْ خُذْ مِنَّا الْجِزْیَهَ ودَعْنَا عَلَى عِبَادَهِ الأَوْثَانِ فَکَتَبَ إِلَیْهِمُ النَّبِیُّ ص أَنِّی لَسْتُ آخُذُ الْجِزْیَهَ إِلَّا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ فَکَتَبُوا إِلَیْه یُرِیدُونَ بِذَلِکَ تَکْذِیبَه زَعَمْتَ أَنَّکَ لَا تَأْخُذُ الْجِزْیَهَ إِلَّا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ ثُمَّ أَخَذْتَ الْجِزْیَهَ مِنْ مَجُوسِ هَجَرَ فَکَتَبَ إِلَیْهِمُ النَّبِیُّ ص أَنَّ الْمَجُوسَ کَانَ لَهُمْ نَبِیٌّ فَقَتَلُوه وکِتَابٌ أَحْرَقُوه أَتَاهُمْ نَبِیُّهُمْ بِکِتَابِهِمْ فِی اثْنَیْ عَشَرَ أَلْفَ جِلْدِ ثَوْرٍ.

تدوین: تیر ۱۳۹۰

همچنین ببینید

سرزنش اقوام و قبایل در قرآن و احادیث به معنای سرزنش افراد ناشایست آنهاست نه نژادشان

به قلم مدیر سایت گاهی در احادیث اقوام و تیره هایی مورد مذمت قرار گرفته …

۱۱ نظر

 1. خونخواه زرتشت علیه السلام

  بسیار پست زیبایی بود ، نکته ی هفتم هم قابل تامل بود ، درهرحال یا خود زرتشتیان حضرت زرتشت را شهید کردند یا ایرانیان ، مَثل زرتشتیان هم به مانند مثل یهودیهاست که دین حضرت موسی را تحریف کردند و مردم را به گمراهی کشاندند و منتظر پیامبر بعدی بودند اما از سر لجاجت و بدطینتی نه حضرت عیسی را قبول کردند نه حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیهم اجمعین) را و با این حال خود را مؤمن ترین افراد به دین موسی میدانستند و میدانند ، مانند زرتشتیان الآن ، بنابراین ما مسلمانان که به همه ی پیامبران ایمان داریم ، به عنوان زرتشیان واقعی به خونخواهی حضرت زرتشت ، زرتشتیان و (زرتشتی زده ها) را مورد بازخواست قرار میدهیم و از آنها جواب میخواهیم که چرا پیامبر خدا را شهید کردند و یا چرا دین این پیامبر آسمانی را تحریف کردند و مردم را به گمراهی کشاندند ، همانطور که این سوالات را از یهودیان داریم. سلام و درود خداوند به همه ی پیامبران الهی.

  • نظر زیبایی بود، همیشه تعصبات مانع دستیابی به حقیقت میشود و فرقی نمیکند که شخص یهودی باشد یا زرتشتی یا مسیحی یا مسلمان.

  • مرسی عالی بود، من به حضرت زرتشت و سرزمین پاکم ایران عشق می ورزم و افتخار میکنم که یک مسلمانم ، یک ایرانی مسلمان.

  • سلام.حرف شماروقبول ندارم چراکه حرف وعمل اکثرمسلمانان خاصه شیعه ها یکی نیست.
   می گویند زردشت(ع) راقبول داریم وجزء ۱۲۴۰۰۰ پیغمبراست. اما هرکس ازاو سخن بگوید، به جرم های مختلف ازصحنه کنارش می زنید و با او مقابله می کنید.
   اگرراست می گوئیدبرای ظهورمهدی(عج) کاری کنید. منتقم اصلی او است و انتقام همه پیامبران وامامان وانسانهای پاکی که کشته شده اند راخواهدگرفت.

  • حضرت زردشت دریک جنگ علیه ایران توسط دشمنان شهید شد.

 2. آیا جزیه گرفتن که همان باجگیری و اخاذی است ، عمل زشتی نیست که آن را با افتخار بیان میکنید؟ چون مسلمانان انسانهای تنبل و بی عاری بودند و مدام به دنبال جزیه گرفتن و راهزنی و تاراج غنایم بودند و مثل زرتشتیان ایرانی تن به کار و کشاورزی که از توصیه های حضرت زرتشت بود نمی دادند. این روایات و احادیث شما هم تو هیچ بازاری غیر از دکان خودتان ارزشی نداره.

 3. هنگامی بود که گشتاسب کیانی، فرمانروایی آن سامان را به عهده داشت. گشتاسب و پسرشاسفندیار از بلخ که پایتخت آن زمان بود خارج شده بودند و فرمانروای تورانی ارجاسب، که دشمن دیرینه ایرانیان بود از موقعیت استفاده کرد و توربراتور فرمانده سپاه خود را با لشکری بسیار به ایران فرستاد. لشکر تورانی، دروازه‌های شهر بلخ را با همه دلاوریهای ایرانیان در هم شکستند و هنگامی که اشو زرتشت پیامبر ایرانی بالهراسب و گروهی از پیروانش در آتشکده بلخ به نیایش مشغول بودند حمله کردند و وی را کشتند. زرتشتیان در روز خورایزد و دیماه به آدریان و معابد روی می‌آورند و نیایش پروردگار یکتا را به جا می‌آورند.

 4. قانع شدی مهشید خانوم؟ عرضی هست در خدمتیم خواهرم

  تشکر آدمین جان  

 5. مثل مسلمانان که ائمه ی خود را یکی پس از دیگری به شهادت رساندند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code