+
خانه / سایر مطالب / اشتراک بعضی آموزه های اسلامی و زرتشتی / احکام تاسیسی و امضایی
اشتراک بعضی آموزه های اسلامی و زرتشتی / احکام تاسیسی و امضایی

اشتراک بعضی آموزه های اسلامی و زرتشتی / احکام تاسیسی و امضایی

به قلم مدیر سایت
گاه زرتشتیان انتقاد می کنند که برخی احکام شرعی و آموزه های اسلام، در کتاب های زرتشتیان قبل از اسلام وجود داشته است. و چون این را به عنوان انتقاد مطرح می کنند، بعضی مسلمانان عکس العمل نشان می دهند و می خواهند انکار کنند.

احکام تأسیسی و امضایی
همانگونه که علمای اسلام از قدیم گفته اند: اسلام آورنده ی همه ی حکم های شرعی نیست بلکه بخشی از آنها در میان مردم و در ادیان دیگر وجود داشته و اسلام پذیرفته است؛ مثل ازدواج و بسیاری از احکام خرید و فروش. به این دست احکام «احکام امضایی» می گویند.
بعضی احکام را اسلام آورده؛ مثل کیفیت نماز. به این دست احکام «احکام تأسیسی» می گویند.

معقول بودن احکام امضایی
پذیرفتن برخی احکام و آموزه های قبل از اسلام، کاملا معقول و منطقی است. اگر اسلام همه چیز را زیر پا می گذاشت، منتقدان این سؤال را مطرح می کردند: این همه پیامبر و ادیان آسمانی و این همه انسان های عاقل که طی هزاران آمدند، آیا هیچ سخن منطقی و قابل قبول نداشتند که اسلام همه را کنار گذاشت؟
در خصوص دین زرتشتی قابل ذکر است که وقتی پذیرفتیم این دین، الهی است، باید آموزه های خوب در آن یافت شود و ایرادی ندارد اسلام آن موارد را مانند دیگر ادیان بپذیرد و نقصی بر اسلام نیست.

یک مثال: وقتی رئیس جمهور یک کشور عوض می شود، رئیس جمهور جدید همه ی برنامه های رئیس جمهور قبلی را کنار نمی گذارد بلکه بعضی را حذف و بعضی موارد را اضافه می کند؛ چون هر دو در راستای هم هستند. در غیر این صورت رفتار رئیس جمهور جدید مورد پسند نخواهد بود.

تدوین: مرداد ۱۳۹۲

۴ نظر

 1. متاسفانه رفتار مسوولان با اقلیت ها خلاف تمام معیارهای قانونی و انسانی گشته است ، نمونه آن دستور دبیر شورای نگهبان در ممانعت از تایید صلاحیت نامزدهای اقلیت های رسمی در انتخابات شوراها است ، این دستور مشخصا خلاف تمام معیارهای جقوق انسان ها است ولی حتی موازین حقوقی فعلی هم در آن رعایت نشده هست :
  اولا ، شورای نگهبان در بدعتی بی سابقه قانونی که قبلا تایید نموده است را مخالف موازین شرع دانسته
  ثانیا ، استناد آقای جنتی به یک سخنرانی امام خمینی که موضوعیت آن چیز دیگری بوده است تعمیم غیر حقوقی و خلاف قانون است
  ثالثا ، استناد به عدم امکان تایید صلاحیت غیر مسلمانان در مناطقی که اکثریت مردم مسلمان هستند به این معناست که مثلا در روستایی که ۴۹ درصد مردم زرتشتی هستند ، حق انتخاب نماینده زرتشتی برای شورای شهر ندارند و نمایندگان باید از ۵۱ درصد دیگر انتخاب شوند ، همچنین در شهرهایی که اقلیت های مذهبی حداقل به اندازه نسبت جمعیت خود در حد یک نماینده می توانند در شورا داشته باشند حق ایشان ضایع می شود ،
  به نظر میرسد این ابلاغیه صرفا زرتشتیان استان یزد را هدف قرار داده و نشانه دیگری از تبعیض نسبت به اقلیت هاست که متاسفانه موجب سو استفاده نهادهای بین الملی جهت محکومیت ایران در مجامع حقوق بشری خواهد شد .

 2. اسلام پدیده تازه ایی ندارد که بشود آنرا نسبت به ادیان دیگر اولویت داد برعکس اسلام نه تنها از تمامی ادیان گذشته بلکه باورهای بین النهرینی و حتی سنن و آیین بت پرستان هم مثل مراسم حج و آداب خمس و قربانی کردن و برده داری در آن نفوذ داشته و احکامش شدیدأ وابسته به فرهنگ و سنن اعراب بوده .
  حتی اشعار شعرای عرب هم در آخر قرآن به چشم میخورد ……….
  البته هدف از پیدایش اسلام هم همین بوده که تمامی باورها و عقاید سرزمین حجاز را جمع بزند و همگان را زیر چتر یک دین به تسلیم وا دارد تا حدی که باقیمانده یهودیان و مسیحیان را پس از بازگشت به مکه و تسخیر سرزمین حجاز،
  مجبور به پذیرش اسلام و یا تبعید از حجاز کردند.
  فکر میکنم یکی از اولویتهای آیین زرتشت بر اسلام هم همین هست که از هیچ عقیده و فرهنگی حتی فرهنگ ایرانی برای آموزه های اخلاقی و یکتاپرستی کمک نگرفته و بسیار مستقل بوده و اجباری برای کسی تعیین نکرده و اگر هم احیانا از سوی موبدان صورت گرفته، ارتباطی با آموزه های حضرت زرتشت نداشته .

 3. بازهم حرفای عجیب در مورد اسلام اگر نمیدونید سکوت کنید بهتره ایران باستان همه زرتشتی نبودن از آخرین رفتار انسانی اون پادشاهان همین بود که وقتی حضرت عیسی ظهور کرد و ایرانیان زیادی مسیحی شدن به طرز دردناکی قتل عام شدن مگه اون پادشاهان زرتشتی نبودن؟؟؟؟ این کجاس انسانیه؟؟؟؟ احکام غلط و عجیب زیادی در زرتشتیت هس میدونید چرا مانی یه شورش مذهبی راه انداخت؟؟؟؟؟ بخاطر همون احکامی که سنگش رو به سینه میرنید در قران شعر نداریم گاتها سرودهای مذهبی هستن قران لحن آهنگین داره با شعر و آواز فرق داره اسلام کسی رو مجبور نکرد ولی وقتی اعلان جنگ بدن و دشمنی کنن باید از خودت دفاع کنی در مورد کاندید شدن اقلیت ها منم مخالفم وقتی اکثریت مسلمونن چطور یه اقلیت میتونه منافع اکثریت رو تامین کنه؟؟؟؟ در تمام دنیا هم همین طوره اگه اقلیت مذهبی اجازه داشته باشه امور مسلمانان رو به دست بگیره که اکثریت هستن خب اقلیت نژادی هم باید بتونه و نباید در اون صورت از کاندید شدن یه افغانی جلوگیری بشه قوانین سیاسی از هم جدا نیستن یه چیزی میدونی صدتا چیز دیگه نمیدونی توی ایران خیلی به اقلیت ها بها میدن شما برو قوانین انگلستان و خیلی کشورای دیگه رو ببین از این خبرا نیس اولیت در این امور باید با اکثریت باشه در حکومت های گذشته اقلیت اومدن راس برخی امور نتیجه ای جز فاجعه نداش به همون دلیل که اکثریت نژادی در اینجا ایرانین و غیر ایرانی نباید پذیرفته شه به همون دلیل اکثریت مذهبی اسلامه باید قوانین رعایت شه به صورت عادلانه همین حرفای شما رو افغانی های ایران در مورد نژاد میگن شما فقط منافع خودتو نببین کشور باید متافعش در الویت باشه حرف بدی نزده که

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی