+
خانه / گوناگون / نشانه های کم آوردن در بحث و مناظره
نشانه های کم آوردن در بحث و مناظره

نشانه های کم آوردن در بحث و مناظره

به قلم مدیر سایت

یک) عصبانیت. اگر طرف مقابل ما رعایت احترام را کرد اما ما عصبانی شدیم، نشانه ی کم آوردن است و الا کسی که جواب دارد نه تنها عصبانی نمی شود بلکه بحث برای او شیرین خواهد بود.

دو) دروغ و توهین. کسی که تسلط بر بحث دارد و با سخن راست و بدون توهین، می تواند در مناظره پیروز شود، نیازی به پناه بردن به دروغ و توهین نمی بیند. آدرس دادن به ناکجا آباد، یکی از موارد دروغگویی است.

سه) عوض کردن مسیر بحث. ممکن است کسی در بحث عصبانی نشود یا عصبانیت خود را آشکار نکند و اهل دروغ و توهین نباشد اما با مهارتی خاص، مسیر بحث را عوض کند. این نیز نشانه ی کم آوردن است و الا دلیلی برای چنین رفتاری نیست. وقتی که از یک زرتشتی می خواهیم برای اعتبار گات ها دلیل بیاورد ولی او اعتبار قرآن را زیر سؤال می برد یعنی دلیل قانع کننده برای اعتبار گات ها ندارد. در برابر ایراد به دین زرتشتی ، مدیر سایت را متهم به ارتباط با وزارت اطلاعات کردن، نشانه ی نداشتن جواب است.

چهار) وارد نشدن در بحث. بعضی افراد به بهانه هایی اصلا وارد بحث نمی شوند. حساب اینها از همان اول، پاک است. خود از همان ابتدا می دانند که نمی توانند در بحث پیروز شوند. یک نکته را نباید از نظر دور داشت. از همگان نباید انتظار ورود به هر بحثی را داشته باشیم. هر دانشی تخصص خود را می طلبد.

پنج) تکرار ادعا. گاهی پیش آمده به ادعای طرف مقابل جواب می دهیم اما او به جای جواب به جواب ما، دوباره ادعای اول را تکرار می کند. این نیز گونه ای از کم آوردن است.

شش) حواله دادن به پل چینود. جواب منطقی در بحث علمی این است که توضیح داده شود که به این دلیل حرف طرف مقابل اشتباه است نه اینکه طرف مقابل به آخرت ارجاع داده شود. بله، ممکن است ادعا شود که: هرچه می گویم، متوجه نمی شوی. اما در جایی مثل سایت که در معرض دید همگان است باید پاسخ علمی داد و اگر طرف مقابل متوجه نمی شود، خوانندگان قضاوت خواهند کرد.

۲ نظر

  1. اعتبار گاتاها نیازی به اثبات ندارد چون دلیلی وجود ندارد انرا بی اعتبار بدانیم ، حالا اگر یه بابایی بیاد بگه این کتاب از زرتشت نیست چون فلان پژوهشگر گفته من هم میتونم با استناد به سخن یک پژوهشگر اعتبار قران زیر سوال ببرم .
    نکته جالب راجع به شما اینه که زرتشتی به صورت علمی بررسی میکنید اما اسلام به صورت سنتی و اخوندی و اصولا پژوهش های علمی راجع به اسلام به رسمیت نمیشناسید ، شما حاضرید الله ، اسلام و قران به صورت علمی کالبد شکافی کنیم ؟ ببینیم اصلا خدای شما وجود دارد یا نه ؟

    • شما که ادعا دارید گاتها برای زرتشته باید برای اثبات آن، دلیل بیارید نه کسی که منکره برای بی اعتباری آن دلیل بیاره. گاهی انسان تصور می کنه که شما با الفبای بحث علمی آشنا نیستید! http://www.raherasti.ir/559/  
      بارها گفتم که هرکس در مورد اسلام ایرادی داره مطرح کنه بشرطی که کوتاه باشه و در هر کامنت یک ایراد مطرح کنه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا