خانه / سایر مطالب / دین / آیا دین نشر دهندگان اندیشه ی «دین اسلام برای غیر ایرانیان» از کشور خودشان است؟

آیا دین نشر دهندگان اندیشه ی «دین اسلام برای غیر ایرانیان» از کشور خودشان است؟

به قلم شهید مرتضی مطهری
حضرت مسیح(ع) در فلسطین (منطقه ای از مشرق زمین) به دنیا آمد و اکنون در مغرب زمین بیش از مشرق، مسیحی وجود دارد. اکثریت عظیم مردم اروپا و آمریکا مسیحی هستند. آنها حتی از لحاظ قاره و منطقه نیز با حضرت مسیح جدا هستند.
برعکس، خود مردم فلسطین یا مسلمانند یا یهودی؛ اگر مسیحی وجود داشته باشد بسیار کم است. آیا مردم اروپا و آمریکا نسبت به دین مسیح احساس بیگانگی می کنند؟
من نمی دانم چرا خود اروپاییان که القا کننده ی این افکار تفرقه انداز هستند هرگز درباره ی خودشان این جور فکر نمی کنند و فقط به ابزارهای استعماری شان این افکار را تلقین می کنند. اگر اسلام برای ایرانی بیگانه است، مسیحیت نیز برای اروپایی و آمریکایی بیگانه است.
علت روشن است؛ آنها احساس کرده اند که در سرزمین های شرقی و اسلامی فقط اسلام است که به صورت یک فلسفه ی مستقل زندگی به مردم آنجا روح استقلال و مقاومت می دهد، اگر اسلام نباشد چیز دیگری که بتواند با اندیشه های استعماری سیاه و سرخ مبارزه کند وجود ندارد.

منبع: مجموعه آثار استاد شهید مطهری (خدمات متقابل اسلام و ایران)، ج ۱۴، ص: ۷۱

۶۰۵۲

همچنین ببینید

نژادپرستی

مرز احساسات ملی

به قلم شهید مرتضی مطهری «احساسات ملى تا آنجا که جنبه مثبت داشته باشد و …

۳ نظر

 1. سواد تاریخی تا این حد ابتدایی و سطحی
  دیگر همه عوام میدانند که مردم فلسطین و اطراف آن زمانی که بدست اعراب کشورگشا عمدتأ در زمان عمرخطاب اشغال شدند باعث رانده شدن یهودیان و مسیحیان آن منطقه به قاره اروپا شد و ساکنین جدید آنرا اعراب مسلمان و یا تازه مسلمانان اجبار شده تشکیل میدادند.
  تا قبل از آن مسیحیت توسط مبلغان یا بازرگانان مسیحی در اروپا رواج پیدا میکرد ، تا آنکه بتدریج منجر به قدرت گرفتن مسیحیت و تحمیل مسیحیت در امپراتوری بیزانس و کنستانتینهای رومی شد.
  قستنطنیه بعد از تقریب هزار سال آیین مسیحیت ، بدست سلطان محمد عثمانی فتح شد و نام اسلامبول بخود گرفت.
  مسیحیت هم بدست همان مهاجران اروپایی در قاره آمریکا رواج پیدا کرد…
  اندولس اسپانیا بعد از ۸ قرن تسلط اعراب ، اسلام را از سرزمینشان بیرون کردند و تا به امروز سالگرد آنرا جشن میگیرند.
  در طول کدام حکومت اسلامی در طول ۱۴۰۰ سال با استعمار مبارزه شده بغیر از آنکه این حکومتها خود سرمنشأ استعمار و سرکوب و عقب ماندگی با حربه دشمن تراشی بودهاند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code