خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / وجوب کشتن خرفستران بخاطر اعتقادات خرافی است نه زیان آنها

وجوب کشتن خرفستران بخاطر اعتقادات خرافی است نه زیان آنها

به قلم مدیر سایت
موبد رستم شهزادی ـ رئیس سابق انجمن زرتشتیان تهران ـ می نویسد:
«خرفستر، خراستر ـ خروستر، حیوانات و حشرات موذیه مانند گرگ و پلنگ و مار و عقرب و مگس و پشه که کشتن آنها بر ما واجب است.» (واژه نامه پازند، رستم شهزادی، تهران، انتشارات فروهر، چاپ اول، ۱۳۸۳ ش، ص ۱۵۵)

یک) این حیوانات نیز خرفستر به حساب می آیند: لاک پشت، زنبور، مورچه، وزغ، گربه، عنکبوت، فیل، بزمجه. (ر.ک: وندیداد، ترجمه و شرح هاشم رضی، ج ۲، ص ۷۷۵ ـ ۷۶۲ شرح)

دو) خرگوش با جویدن ریشه ی گیاهان، به کشاورزی آسیب می زند و زیان آن به انسان، بیشتر از لاکپشت و فیل و… است. اما در احکام زرتشتی می بینیم که مجازات کشتن خرگوش اعدام است (وندیداد، رضی، ج ۲، ص ۶۹۷، شرح)

خارپشتسه) خارپشت چقدر برای انسان مفید است که باید در ازای کشتن آن، دو هزار ضربه شلاق را تحمل کرد؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۳۳۰، ف ۱۳، ش ۴)

چهار) فرض کنیم وجوب کشتن خرفستران بخاطر آسیب زدن آنهاست. اما چرا حیواناتی دنبال می شوند که در بیابان ها زندگی می کنند و هیچ کاری به انسان ندارند؟! آن حیوانات به انسان ضرری نمی رسانند تا به خود اجازه ی کشتار آنها را می دهیم! بلکه حیات آنها برای چرخه ی حیات ضروری است.

پنج) در اسلام نیز می توان حیوانات آزاررسان را کشت و گاهی واجب می شود مانند ماری که خطر جانی برای انسان دارد. اما سفارش نشده حیوانی کشته شود که برای خود زندگی می کند و کاری به انسان ندارد.

شش) موبد شهزادی در ذکر نمونه های خرفستران حاضر نشده موارد شماره یک را ذکر کند و الا معلوم می شد که این اعتقادات، خرافاتی بیش نیستند و چنین اعتقاداتی، حیات انسان و حیوانات را به خطر می اندازد.

همچنین ببینید

حجاب زن

ازدواج استقراضی در کتاب روایت پهلوی

به قلم مدیر سایت در کتاب «روایت پهلوی» صفحه ۱۷ سخن از ازدواج استقراضی است. …

۷ نظر

 1. درست اما چرا در اسلام سگ انقدر اهریمنی و نجس و پست است؟امروز علم محرز دانسته که بزاق دهان سگ سالم معمولی بسیار ضد عفونی و پاک است.پس چرا سگ که انقدر مفید و نگهبان گله و رمه است در اسلام نجس است؟جواب را از زبان بانو سیمین بهبهانی میدهم.اعرابی که به ایران آمدند در تهاجم اسلامی در خانه های مردم مسکن گزیدند و تجاوز به ناموس ایرانی را روا میدانستند و همین سگ بود که خرشان و پاچه پاشان را میگرفت.پس سگ مزاحمشان بود و نجس بود.در ثانی اعراب گله و رمه و حشمی نداشتند.پس در ایران که این ها فراوان بود سگ محترم بود ون محافظ بود در حمله درندگان چارپا.همچنین جغد در فرهنگ آریایی و اوستایی پرنده دانا نام دارد و در در داستان ها هم منعکس شده و عینک دارد.در ایران باستان شوم نبوده و این عقیده خرافی را اعراب آوردند.جغد مار و موش و مارمولک و خوراک مادری اعراب تازه شهر دیده را میخورد.به این دلیل جغد هم شوم بود.اما برداشت سوم.اعراب در موطن خود نه کله ای داشتند نه گاوی و رمه و گاومیشی.به محض ورود به ایران و دیدن و کشتن این چارپایان.این فحش های زشت که امروز بر زبان هر بچه دروند ایرانی جاری و ساری است از یادگار آن روزگاران ظلم است.اعراب ایرانیان را با واژه های زشت مثلا کره بز یا فلان …سگ یا گاو یا گوسفند خطاب میکردند.در ایران باستان پارپا حرمت اشت و از این دشنام ها نبود در هیچ جای دنیا نیز به حیوانات سگ و گاو و گوسفند دشنام های چنینی به انسان منتسب را نمیبندند.

  • داستانی که ذکر کردید بیشتر شبیه طنز است تا واقع نمایی یک موضوع . راجع به جغد ذکر ایم نکته لازمه که در یهود واسلام جغد شوم نیست واین موضع وطرز فکر از مسیحیت وارد شده .حالا نمی دونم مسیحی ها کی به ایران حمله کردن که این طرز تفکر ور اوردن ….

 2. حالا اینها گذشته.بر مسببش نا آفرین.ولی شما چرا به شهر داری ها در ایران شکایت نمیکنید.؟چرا به جان سگ بدبخت می افتند و با شدید ترین روش این بیچاره ها آفریدگان خدا را میکشند؟نکند در اسلام سگ خرفستر اسلامیست؟چرا برای زنده ها با زنده ها نمیجنگید و با مرده ها سر عناد دارید؟مگر چند درصد مردم ما زرتشتی اند؟بعد به زرتشتیان حال حاضر چه ؟خوب است شما را به گنا هان اجدادتان قصاص کرد؟عامری ها-شیبانی ها – غفاری ها- اسدی ها-انصاری ها- و….از روی فامیلشان نام طائفه عربیست.همچنین سادات معزز.خوب است تک تک شما ها را به حساب جنایات صدر اسلام در جای جای ایران قصاص کرد؟نه برادر

  • مدیر سایت

   شهرداری سگی را میکشه که مزاحم انسانهاست امازرتشتیها خرفسترهایی رامیکشتندکه حتی مزاحمتی برای انسان نداشتند

   • عجب شهرداری چقدر به فکر رفاه ملت است و نمیدانستم.برادر عزیز الان قرن ۲۱ است حیوانات حقوقی دارند دست کم میشد زبان بسته ها را عقیم کرد.این حرکات را امروز درجهان نکوهش میکنند.شما یک سوزن هم به خودمان بزن یک جوالدوز به بقیه.انسانی که حق را بیان نکند و بطور تیشه طرف خود قضاوت کند،خود رانقد نکند و خودمحور باشد که نقد کسی را هم نپذیرد ولی همه حق را پیش خود میداند.این صفات خوب و خداپسند و جهان پسندی نیست.کمی بد نیست منصف باشید به قدر یک نخود نه بیشتر.

 3. ببینید چندین تنها فیلم حیوان کشی در فضای مجازی ایران توسط خلق قهرمان پخش شده.تازه در همین چار پنج سال.تازه همه حقیقت هم نیست.از کشتن پلنگ توسط چندین چوپان تا خرس کشی .خرس مادر با ۲ توله در سمیرم.تا کشیدن جنین آهو از مادر آهوی آبستن و…..این ها مسببینش همه زرتشتی اند لابد؟دوست عزیز۱۴۰۰سال است از آن دوران که نیاکان عزیزت از حجاز به اینجا آمدند اسلام نهادینه شده.این حیوان آزاری های ثبت در اینترنت از کیست؟ماشاالله بر شما و هم استدلال و هفت قل هوالله بر منطق تان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code