+
خانه / حیوانات / وجوب کشتن خرفستران بخاطر اعتقادات خرافی است نه زیان آنها
وجوب کشتن خرفستران بخاطر اعتقادات خرافی است نه زیان آنها

وجوب کشتن خرفستران بخاطر اعتقادات خرافی است نه زیان آنها

به قلم مدیر سایت
موبد رستم شهزادی ـ رئیس سابق انجمن زرتشتیان تهران ـ می نویسد:
«خرفستر، خراستر ـ خروستر، حیوانات و حشرات موذیه مانند گرگ و پلنگ و مار و عقرب و مگس و پشه که کشتن آنها بر ما واجب است.» (واژه نامه پازند، رستم شهزادی، تهران، انتشارات فروهر، چاپ اول، ۱۳۸۳ ش، ص ۱۵۵)

یک) این حیوانات نیز خرفستر به حساب می آیند: لاک پشت، زنبور، مورچه، وزغ، گربه، عنکبوت، فیل، بزمجه. (ر.ک: وندیداد، ترجمه و شرح هاشم رضی، ج ۲، ص ۷۷۵ ـ ۷۶۲ شرح)

دو) خرگوش با جویدن ریشه ی گیاهان، به کشاورزی آسیب می زند و زیان آن به انسان، بیشتر از لاکپشت و فیل و… است. اما در احکام زرتشتی می بینیم که مجازات کشتن خرگوش اعدام است (وندیداد، رضی، ج ۲، ص ۶۹۷، شرح)

خارپشتسه) خارپشت چقدر برای انسان مفید است که باید در ازای کشتن آن، دو هزار ضربه شلاق را تحمل کرد؟! (وندیداد، ج ۳، ص ۱۳۳۰، ف ۱۳، ش ۴)

چهار) فرض کنیم وجوب کشتن خرفستران بخاطر آسیب زدن آنهاست. اما چرا حیواناتی دنبال می شوند که در بیابان ها زندگی می کنند و هیچ کاری به انسان ندارند؟! آن حیوانات به انسان ضرری نمی رسانند تا به خود اجازه ی کشتار آنها را می دهیم! بلکه حیات آنها برای چرخه ی حیات ضروری است.

پنج) در اسلام نیز می توان حیوانات آزاررسان را کشت و گاهی واجب می شود مانند ماری که خطر جانی برای انسان دارد. اما سفارش نشده حیوانی کشته شود که برای خود زندگی می کند و کاری به انسان ندارد.

شش) موبد شهزادی در ذکر نمونه های خرفستران حاضر نشده موارد شماره یک را ذکر کند و الا معلوم می شد که این اعتقادات، خرافاتی بیش نیستند و چنین اعتقاداتی، حیات انسان و حیوانات را به خطر می اندازد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئو