خانه / شخصیت ها / اهل بیت(ع) / امام حسن(ع) / حضور امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در جنگ اعراب با ایران
جنگ

حضور امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در جنگ اعراب با ایران

به قلم مدیر سایت
در ترجمه تاریخ
طبری، جلد پنجم، صفحه ۲۱۱۶ از حضور امام حسن(ع) و امام حسین(ع) در جنگ مسلمانها با ایرانیها خبر می دهد. چنین خبری از چند جهت قابل اشکال است و نمی توان آن را پذیرفت:

الف) خلفای سه گانه مورد غضب امام علی و به تبع او، فرزندانش بودند. با این حال چگونه قابل قبول است اینان زیر پرچم خلفا بروند؟ بله با توجه به اینکه در عمل اداره ی اسلام در دست آنها بود، گاهی امام علی(ع) آنان را راهنمایی می کرد اما هیچگاه جزء دار و دسته ی آنها نشد. حتی عمر در ابتدا می خواست فرماندهی سپاه اسلام در حمله به ایران را به امام علی بسپارد اما حضرت نپذیرفت.

ب) خلفای سه گانه که جای خود دارد، اساسا سیره ی ائمه این بود که زیر پرچم غیر معصوم نمی رفتند برای همین همواره مورد آزار و اذیت حاکمان بودند.

ج) اگر امام حسن و امام حسین در چنین جنگی حضور داشتند، منابع متعدد آن را نقل می کردند. مخصوصا با توجه به اینکه این قضیه مربوط به زمان حکومت عثمان است و چون بخاطر تخلفاتی، نسبت به عثمان بدبینی بوجود آمده بود، برای جذب دیگران، نیاز داشتند حضور این دو امام در جنگ را بزرگ کنند.

د) طبق روایتهای متعدد، امام علی بسیار مراقب جان امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بود و ظاهرا هدف اصلی امام علی این بود که آنها پس از او عهده دار امامت شوند. در عین حال از اینکه فرزند دیگرش محمد حنفیه در خط مقدم جنگ صفین باشد، ابایی نداشت. یک بار منافقان به محمد حنفیه گفتند: چرا امیرالمؤمنین تو را در جنگ جلو می اندازد و حسن و حسین را نه؟ جواب داد: چون آن دو، چشمان اویند و من دست راست او و او با دست راستش از چشمانش دفاع می کند. (برای آگاهی از این دست روایتها به دانشنامه امام حسین(ع)، ری شهری، ج ۲، ص ۳۹۶ ـ ۴۰۱ مراجعه شود)
از این روایتها هم به دست می آید که امام علی به آنها اجازه شرکت در جنگ ایران نمی داده است.

هـ) خبری که در تاریخ طبری آمده از نظر سند نیز قابل خدشه است. در سند آن می خوانیم: عمر بن شبه از علی بن محمد از علی بن مجاهد از حنش بن مالک نقل می کند که گفت: … (متن عربی تاریخ طبری، ج ۴، ص ۲۶۹)
من تنها در مورد علی بن مجاهد تحقیق کردم. به چند نقل در مورد او توجه کنید:
ـ علی بن مجاهد حدیث جعل می کرد و او کتابی در مورد جنگها نوشت و برای سخنان خود، سندهایی را جعل می کرد. (تاریخ بغداد، الخطیب بغدادی(م ۴۶۳ق)، ج ۱۲، ص ۱۰۶ همچنین نقلهای متعدد دیگر مبنی بر دروغگو بودن او را ذکر می کند؛ تهذیب الکمال، مزی (م ۷۴۲ق) ج ۲۱، ص ۱۱۸)
ـ علی بن مجاهد دروغگو است. (الجرح و التعدیل، تألیف ابوحاتم رازی(م ۳۲۷)، ج ۶، ص ۲۰۵)

همچنین ببینید

حجت الاسلام عباسعلی اسلامی

گرامیداشت عاشورا از سوی زرتشتیان هند

حجت الاسلام شیخ عباسعلی اسلامی (درگذشت ۱۳۶۴ش) که از سال ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۸ش در هندوستان …

۷۸ نظر

 1. ۱- بلاذری تاریخ نویس عرب میگه در حمله سپاه عثمان خلیفه سوم برای فتح خراسان، به فرماندهی سعید ابن عاص، حسنین( منظور امام حسن و حسین) از فرماندهان سپاه او بودند.۲- امام علی در زمان ابوبکر خلیفه اول ، فرمانده سپاه او بود برای قتل عام مسلمینی که بعد از رحلت پیامبر از اسلام برگشته بودند.۳- در جنگهای امام علی (صفین، نهروان و جمل ) امام حسن و امام حسین شرکت داشتند.

  • فاطمی

   ۱. جا داشت متن بلاذری را با آدرس نقل می کردید تا ببینیم عبارت چیست و اینطور نمی شه قضاوت کرد. ۲. در مورد امام علی و قتل عام مسلمین عبارت را نقل کنید. خیلی بعیده چنین چیزی باشه چون اساسا امام علی زیر بار پرچم خلفا نمی رفت و خود را خلیفه برحق می دانست. ۳. منکر شرکت حسنین(ع) در جنگ ها به فرماندهی امام علی(ع) نیستیم. ایرادی هم نداره

  • فرمانده ی ابوبکر برای قتل افراد به اصطلاح مرتد خالد ابن ولید هستش…

  • لطفا با مدرک حرف خود رآ با مدرک بگوئید این جنگی که شما میگید اولا امیرلمومنین با هیچ ظالمی بیعت نکرد دوما اونموقع امام حسن و امام حسین بچه بودند یا اصلا روایات آمده نبودند

 2. ۱- فتوح البلدان نوشته بلاذری برگ ۳۰۳ – تاریخ طبری جلد ۵ برگ۲۱۱۶- تاریخ تبرستان نوشته حسن بن اسفندیار برگ ۱۵۴-۱۵۵

 3. به نظر من خدارو شکر که امام حسن (ع) و امام حسین(ع) حضور داشتند، تا بعضی از عرب های متعصب در جنگ ها جنایت نکنند.

 4. این که شد عذر بدتر از گناه .
   امام علی از حضور محمد حنفیه در تجاوزات برون مرزی ابایی نداشت ولی فقط برای حفظ جان حسن و حسین به آنها اجازه شرکت در جنگ ایران نمی داده.
  پس امام علی کلأ با تجاوز و اشغال ممالک دیگر مشکلی نداشت و برایش حفظ خلافت بنی هاشم مهمتر از جان زنان و کودکان ایرانی بود.
  دومأ خود امام علی هم در زمان خلافتش که تقریبأ تمام ایران در اشغال اعراب بود، بارها دستور سرکوب قیامهای مردم ایران بر علیه حاکمان عرب را میداده.
  اینجا خلافت امام علی بشدت زیر سؤال هست که اگر او را الگوی حکمت و معرفت میدانید و اسلام را دین صلح و دوستی ، چرا در زمان خلافتش ، تلاش نکرد تا سربازان عرب را از خاک ایران برگرداند و امور ایرانیان را به دست خودشان بسپارد و بتدریج از طریق آشتی و گفتگو وارد شود ؟

  • مدیر سایت

   قضیه محمد حنفیه مربوط به جنگ صفین است نه جنگ ها برون مرزی.
   این را توجه داشته باشید که امام علی(ع) حکومت اسلامی را برترین حکومت می دانست و وقتی زمینه ی حکومت برتر مهیاست، رها کردن آن ، معقول نیست. کسانی که دست به شورش زدند معلوم نیست اکثریت ایرانیها بوده اند و اکثریت با حکومت اسلامی مخالف بودند

  • اقای فاظل خوب گفتی بایدبه مرزاحترام گذاشت

 5. به نظر من شرکت حسن و حسین در جنگهای فتح ایران دلیل قاطعی برای تایید خلافت عثمان نمیتونه باشه………..به نظر بنده عدم تایید  خلفای سه گانه از دو کنش و رفتار متفاوت علی در زمان حیات محمد و بعد وفات محمد کاملا آشکار هست(نقش فعال و پررنگ در زمان حیات محمد به حضور منفعل و کمرنگ در دوران  بعد محمد بدل شد و نیز در دوران خلافت خود علی دوباره این فعالیت و جنبش بازگشت)…علی در بعضی جهات با خلفای قبل خود اشتراک نظر داشت به همین خاطر نسبت به اشتراکات و مصالح اسلام نظر میداد ولی در برخی موارد از جمله شایسته و محق دانستن خود به خلافت اختلاف نظر داشت به همین دلیل با رضایت قلبی و باطنی آنان را تایید نکرد و این از رفتار منفلش آشکار است.

 6. درود

  گرچه باید به این نکته توجه داشت که علی هم تشنه قدرت بود.قطعا بود،اگر نبود چندین سال سکوت پیشه نمیکرد تا زمان وصالش با قدرت و حکمرانی فرا برسد!
  البته اینها ضعف انسانی و دنیایی خیلی بحساب نمیاد ولی کمی بوی دنیا پرستی میدهد این قضیه!!!
  همان گونه که حسن و حسین تشنه خلافت مسلمین!بودند.مگر نبودند؟ شاید بخاطر منفعت اسلامی!حسن سکوت کرد و صلح البته سیاستمدارانه!ولی حسین قیام کرد شجاعانه…

  کدامشان خدمت کردند به دینشون!؟!چه چیزی را توانستند تغییر بدهند یا مثبت بکنند؟!…

  • مدیر سایت

   نمی دونم منظورتون از تشنه ی قدرت چیه؟ اگر منظور اینه که امام علی ع خود ریاست را دوست داشت ، حضرت فرمود: حکومت بر شما به اندازه ی لنگه کفش پاره ارزش نداره و در عمل نشان داد. بنگرید: http://www.raherasti.ir/1837 

   اگر منظورتون اینه که امام علی ع و فرزندانش، حکومت را برای اجرای عدالت می خواستند، حرف درستیه. عقل اقتضا می کنه که اگر انسان از دستش بیاد که عدالت را پیاده کنه موظف به اونه

   امام حسین ع با شهادتش سبب آگاهی مردم شد و پس از او قیامهای متعدد برضد دستگاه ظلم به راه افتاد تا اینکه بنی امیه سقوط کردند

  • اقای فرشاد شما منو یاد انسان های مادی گرا میندازید که هیچ معنویت برای دنیا قائل نیستن و حتی خداوند رو هم قبول ندارند.

   حرف زدن با شما یه چیز باطلیه نمیشود وجدانتان رو بیدار کرد.

 7. خب اقای فاطمی یعنی چی؟
  همین که فرضا بنده معصوم تلاش و کوشش دارم که چه با بهانه عدالت اجتماعی و سیاسی و خدمت به مردم با رقیب قدرتخواه خودم بجنگم یا سیاستمدارانه صلح پیشه کنم،همین امر میشه یک قدرتخواهی محض و بزرگ،چه بسا با ظلم حکومتی بنی امیه ای باشه.

  قدرتخواهی و قدرت طلبی دنیایی که شاخ و دم نداره که!!!

  دیگه تصور میکنم صلح سیاستمدارانه و لنگه کفش و اینا…. همه بهانه ای بیش نباشه!!!
  پس نتیجتا قدرتخواهی و دنیاطلبی میتونه در درون هر انسانی چون علی هم وجود داشته باشه با همممه صفات خوب و مثبتش.
  اصولا به عقیده بنده امامان شیعه خیلی نتوانستند برای دین مبین!اسلام کاری بکند! به جز نوشتن چند کتاب و شورشهای مقطعی مردمی و…..البته خب تقصیری هم برگردنشان نیست.نگداشتن که فعالیتی داشته باشند،یا در زندان بودند یا در تبعید.

  پیرامون سقوط بنی امیه هم دلایل گوناگون و متعددی وجود داشته شهادت حسین میشه گفت شاید یکی از دلایل کوچکش بوده!
  ولایت عهدی دو نفره_درگیریهای قبایل_(اینش خیلی جالبه)!!!عرب گرایی و نژادپرستی مفرط«که با همین عامل خون ایرانیان را بر شیشه کردند»_اختلافات مذهبی سیاسی و…..

 8. توجه کردین تو این سایت کتاب های ضد دین زرتشت معتبر هست ولی کتاب هایی که علیه اسلام هست نامعتبر

 9. اساسا این حرف که خلفای سه گانه مورد غضب امام علی بودند باطل و دروغ است دلیل آن یکی اینکه ایشان اسامی فرزندان خود را عمر و ابوبکر گذاشتند که اتفاقا در کربلا هم بودند دلیل دیگر ازدواج دختر ایشان با عمر و علاوه بر آن رابطه دوستانه ایشان با خلفای قبل از خود.

 10. بل از پاسخ لازم است دقت شود:
  الف – اخیراً موضوع «حمله اعراب به ایران» بسیار متمسک مخالفین دین و سایت‌هایی که مأموریتی جز ضدتبلیغ علیه اسلام ندارند قرار گرفته است. این ضدّ تبلیغ گسترده به همراه دروغ پراکنی‌ها، خود جای تأمل و تعمق دارد که چرا؟ مگر فقط اعراب به ایران حمله کرده‌اند؟ مگر پس از حمله اعراب به ایران، آن هم در ۱۴ قرن پیش، دیگر هیچ حمله‌ای به ایران صورت نگرفته است؟ مگر در همین سه قرن گذشته، ایران مدام هدف حمله روس، انگلیس و امریکا قرار نگرفته است و مگر قتل عام‌ها، تجاوزات و غارت‌های آنان بیش از حمله اعراب نبوده است و مگر حتی استعمار و استثمار کامل یک کشور و یک ملّت صورت نپذیرفته است؟ هنوز از عمر استقلال این کشور بیش از ۳۴ سال نمی‌گذرد. چرا این همه جنایت علیه ایران و ایرانی را رها کرده و از کل تاریخ این کشور فقط یک حمله در ۱۴۰۰ سال پیش را موضوع چالش قرار داده‌اند؟…

 11. با سلام و تشکر از مدیریت سایت. خیلی ها به دنبال واقعیت نیستند و تحقیق هم نمیکنند. فقط از گتابهایی را که خودشان دوست دارند برای فرو نشاندن خشمشان می خوانند و یا شنیده های دیگران را بیان می کنند . اگر دنبال واقعیت هستید باید هم کتابهای موافق و هم کتابهای مخالف را بخوانید . بعد با عقل خود قضاوت کنید. مخالفان امامان ( ع) کمی به خوشان زحمت بدهند و مطالعه بیشتری داشته باشند. پیامبر( ص ) و امامان ( ع) در زمان خودشان دشمنانی داشته اند بسیار دانشمند تر از شما ها . اگر می توانستند در نوشتن کوتاهی نمی کردند و زحمت شما را کم می نمودند. برای اظهار نظر در تاریخ باید خیلی ازعلوم را بلد بود همینطوری سخن پرتاب نکنید . فقط با ذکر سند و دلیل عقلی. قضاوت بعد از تحقیق و مطالعه کافی با خودتان.

 12. با سلام.خیلی خوبه که شما به مسائل اعتقادیتون حساس هستید.خدارو شکر.سه نکته بنظرم اومد شاید استفاده بشه.
  ۱_دین اسلام دین احساس و عاطفی نیست.دین تعقله.هیچ مبحث و اشکالی رو با احساس قبول و رد نکنید.حتما تفکر کنید و تحقیق بعدا رد یا قبولش کنید.امام حسین علیه السلام و کسایی بشهادت رسوندن که منتظرش بودن.
  ۲_حتما حتما زندگی پیامبر و جنگهای او را مطالعه کنید.خیلی جواب ها دستتون میاد.
  ۳_پیامبر امام علی رو برادر خودش و جانشین خودش میخوند و خطاب میکرد.جان پیامبر علی بود.انقدر سطحی به امام علی نگاه کردن توهین به پیامبر بزرگوار است.که قران اونو اسوه حسنه خطاب کرده.مطالعه تفکر و تعقل راه و باز میکنه انشاالله.

 13. با سلام و با تشکر از مدیر سایت به نظر منم وارد شدن به بحث جنگ های اعراب با ایران فقط به منظور ترویج بی دینی و بی حرمتی به امامان معصوم علیه سلام است و همین کسانی که دم از ایرانی بودن و طرفدا ر ی دین زرتشتی بودن میزنند به همان خدا و دین زرتشت نیز پایبند نبوده و هیچ مطالعه و تحقیقی نکرده اند و صرفا طبق شنیده ها یشان و غرب زدگی این مباحث را پیش میکشند

 14. من روزی که گرفتار این داستان شدم ایمانم کلا رفت … متاسفانه هرچقدر هم میگشتم هیچ پاسخ قطعی و مناسبی پیدا نمیکردم و اخر سر مجبور شدم خودم دنبال حقیقت برم و اخر سر به درک نسبی از حقیقت رسیدم :
  ۱- ایران با شمشیر اسلام رو قبول کرده هرکی مخالف این بگه بدونین دروغ گفته
  ۲ – سر بریدن و کنیز گرفتن و … تو اسلام هستن قرآنون کامل بخونین متوجه میشین . داعش ملعون ۸۰ درصد کاراش بر اساس اسلام واقعی هست و اگر با دیدن صحنه های فروش زنان ایزدی تو فیلما خون دل خوردین باید بدونین داعش با اونها طبق اسلام واقعی برخورد کرده .
  ۳- تا پیامبر بوده اسلام بوده بعد پیامبر هرکی ساز خودشو میزنه و تنها منبع معتبر الان فقط و فقط قرانه
  ۴ − بعد مطالعه دقیق تشیع و تسننن با تمام فرقه ها حتی یک بچه ۱۰ ساله هم متوجه میشه هیچ کدوم اینا اسلام واقعی نیست و هر کدومش گرفتار انحرافات شدن

 15. یک کلام بگم که تازیان و اعراب مسلمان از خون ایرانیان آسیاب خون چرخانده و نان خورده اند.در استخر در نهاوند و جاهای دیگر.تازه این همه جنایاتی نیست که در ۱۴۰۰ سال پیش ثبت شده باشد.در نهاوند ۱۰۰هزار برده جنسی دختر و پسر گرفتند.از چی چی میخای دفاع کنید؟نسل کشی ایرانیان که باید در تاریخ و در دلهامان این را بیاد داشته باشیم.

 16. جناب استاد فاطمی عزیز شما دست کم که از سوی مادری ایرانی هستید و بهر حال ایرانی اید.حتی گر سید راستین هم باشید که دی ان ای و آزمون روشن میکند الان دست کم ۱۰۰۰سال است از عربستان بیرونید و آب ایران را خورده اید.جانب حق همین است که بپذیرید که اعراب صدر اسلام در ایران جنایات داعشی گونه را مرتکب شدند و به مادران ایران تجاوز کرده اند

 17. با سلام خدمت تمام دوستانی که نظر خودشون را نوشتند،برام خیلی جای سواله که زمانی پیامبر دم از برده برداری میزد ولی امام حسین با دختر یزگرد که به قول دین اسلام بدون اذن پدر نمیشد ازدواج کنه امام حسین ازدواج کرد واورا به بردگی بردن بگذریم ازجنایاتی که اعراب در حق ایرانیان کردن،من سوال دیگرم اینه غنایم جنگی بادزدی امروزی چه تفاوتی داره به کشوری حمله کنن همه خانوادشو بکشن بعد وسایل خونواده را به عنوان غنایم جنگی ببرند همه اینا را جم میکردن ببن فقرا به قول خودشون تقسیم کنن حالا چه عیبی داره ما هم بریم دزدی کنیم بگیم غنایم هستن برا خونوادمون استفاده بکنیم.

  • مدیر سایت

   قضیه دختر یزدگرد قطعی نیست

   بفرض صحت، در قضیه کنیز ازدواج ورضایت پدر دختر مطرح نیست. شهربانو خودش امام حسین ع را انتخاب کرد

   پیامبراسلام ص برده داری را رد نکرد

   در هرجنگی طبیعی است که غنائمی بدست میاد و به آن دزدی نمیگن. وقتی عراقیها بما حمله کردند آیا غنیمت گرفتنمان از آنها دزدی بود؟

   در مورد حمله عربها به ایران شک دارم که آیا از نظر شیعه مورد تایید اسلام بوده یا نه؟ چون از نظر مشهور شیعه نمی توان جهاد ابتدایی کرد مگر بااجازه امام معصوم و معلوم نیست این کار در آن زمان مورد تایید امام علی ع بوده باشه.

   • شک شما باطل است چرا که علی نه نتها تایید کرده بلکه مشاور عمر نیز بوده و از خونریزی ایرانیان خوشحال:
    تبری پوشینه ۵ برگ ۱۹۹۹
    « علی بن ابیطالب گوید: وقتی خبر فتح خراسان به عمر رسید گفت: خوش داشتم که میان ما و آنها دریایی از آتش بود.
    گفتم: چرا از فتح آنها آزرده ای که اینک وقت خرسندی است. »
    شرح خونریزی های علی در سیستان و استخر فارس و خراسان در زمان زمامداری را مطالعه کنید.

  • بنابر اسناد تاریخی معتبر و متعدد، همسر امام حسین بهیچ وجه دختر یزدگرد نبوده بلکه از برده‌ای از اهالی ناحیه سند بوده است و این شایعه که ایشان دختر یزدگرد بوده صرفا با غرض توجیه رضایت مردم ایران بویزه خانواده حکومتی، نسبت به عملکرد تازیان بوده است. مجموعه مراجع را در آدرس زیر ببینید.

   https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88

   یک خواب شیرین هیچگاه ارزش واقعیت تلخ را ندارد.

 18. بسمه تعالی
  با سلام
  متأسفانه اکثر نظرات درج شده در بالا اشتباه است. من هم ابتدا چنین تصوری داشتم ولی با اندک مطالعه ای پی به اشتباه خود بردم:
  ۱- این جنایتهایی که می گویند زمان عمر اتفاق افتاده است چه کسانی انجام داده اند؟ سرداران سپاه اسلام در آن زمان ، عمار یاسر ، سلمان فارسی و ابن مسعود و افراد دیگری بوده اند که مطالعه زندگی آنها نشان می دهد اسوه اخلاقند و این جنایتهایی که در بالا ذکر شده است درحمله مغولان به اکثر شهرهای ایران رخ داده است نه زمان صدر اسلام تنها در دو جنگ.
  ۲-شهید مطهری در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران ثابت کرده است شهربانو همسر امام حسین نبوده است.
  ۳- اینطور نبوده است که بعد از جنگ قادسیه و نهاوند همه مردم ایران مسلمان شده اند و روند پذیرش اسلام تا قرن پنجم هجریتدریجی بوده است.
  ۴- در اسلام ، انسان بی گناه هرگز مجازاتی نمی شود. چه برسد به برده شدن.

  • منابع مطالعاتی خود را بیشتر و منابع معتبر را بخوانید. اسلام برده داری را به رسمیت شمرده. برای نمونه پدر امام رضا او را از یک کنیز به اسم تکتم داشته. آیا به نظر شما مادر امام رضا گناه کار بوده؟

  • سلام دوست عزیز
   کدوم اسناد تاریخی را مطالعه نمودید؟!!
   در تواریخ مستند کاملا مشخص است که اگر علی ابن ابیطالب بصورت فیزیکی در حمله به ایران، حضور نداشته است، مشاوره های متعددی را به سایر خلفا جهت پیروزی بر ایرانیان در آن حملات داده است و همواره حامی اعراب بوده اند. علاوه بر این، مساله حمله به ایران، همان ایدئولوژی اسلام بعد از پیامبر (ص) است. حضرت رسول در زمان تبلیغ اسلام، به پادشاهان سایر سرزمینها نامه دعوت مینوشتند و در صورت رد نامه، اقدام نظامی در کار نبود اما پس از مرگ ایشان در سال ۶۳۲م، بلافاصله خلیفه -ابوبکر- اقوام عرب را جهت حمله به ایران متحد نموده و کمتر از یک سال بعد (۶۳۳م) حملات آغاز شد و در طول عمر همه ائمه ادامه داشت. ضمنا بر اساس بسیاری از مطالب مندرج در نهج البلاغه نیز کاملا مشهود است که علی ابن ابیطالب نیز حمله به ایران را حداقل با هدف جهت گسترش اسلام، موجه میدانست.

 19. برای نظر دادن در مورد وقایع تاریخی باید به تاریخ معتبر رجوع کرد نه حدس و گمان.حکومت خلیفه دوم از نظر علی غاصبانه بوده و جنگ ابتدایی بدون اذن معصوم چیزی جز ظلم نیست خطبه شقشقیه در نهج البلاغه رو لطفا بخونید که مورد تایید شیعه و سنیه در مورد حضور حسن و حسین هم در دو منبع سخن اومده بلاذری و طبری که اولی بدون سند و دومی روای جاعل و دروغگو داره

  • همه وقتی به ضرر شما مسلمانان باشند دروغگو هستند. نهج البلاغه هم دروغ گفته؟ امام و ابتدایی کدام است؟
   نهج البلاغه خطبه ۱۴۶:
   « از سخنان آنحضرت علیه السلام است به عمر بن خطاب هنگامی که برای رفتن خود به جنگ با اهل ایران با آن بزرگوار مشورت نمود.
   عمر گفت یا علی پس دستور چیست؟ فرمود رای اینست که تو در مدینه مانده مرد دلیری را امیر لشگر اسلام نموده بجنگ ایرانیها بفرستی و اگر هم مغلوب شده شکست بخورند تو در جای خود مانده دوباره لشگر آماده میسازی و برای سرداری لشگر اسلام نعمان ابن مقرن لیاقت دارد٬‌ عمر این رای را اختیار نموده نامه ای به نعمان که در بصره بود نوشت و او را مامور نمود که به سپهسالاری لشگر اسلام به جنگ ایرانیها برود…..

   • مدیر سایت

    امام علی ع چه آنها را از جنگ با ایران منع می کرد و چه نمی کرد جنگ صورت می گرفت. حال که جنگ برقراره، برای حفظ اسلام پیروزی مسلمانان ترجیح داشت

    • این جواب، عذر بدتر از گناه هست.
     اگر اصل اسلام بر ایفای حق باشد قطعا کشتار بی گناهان به هدف حفظ یا گسترش آن، گناه بزرگیست و در تناقض با اصول الهی و اخلاقی.

    • اقا ما نخوایم توجیهات اسلام روقبول کنیم کیو باید ببینیم .دین تحمیلی نیست عزیزم تحقیقیه حالا بفرمایید از این ۸۰ ملیون کی تحقیقکرده ودین اسلام روپزیرفته به غیر ازخالدابن ولید….ووو که به زور شمشیر اسلام رو تحمیل کردند

     • مدیر سایت

      پذیرفته نه پزیرفته

      اگر شما اهل تحقیق بودی غلط املایی ساده نداشتی در پیام قبلی که حذف کردم «مضلوم» نوشتی

     • به امثال جناب کیان پیشنهاد میشود که از روی تحقیق، هر دینی میخواهید بپذیرید و پس از انتخاب، جان خود را فدای آن کنید. ارزش حقیقت در این است که انسان خود را فدای آن کند.

 20. دوستان اگر ماجرای بنی قریضه رو بخونن متوجه میشن اگر پیغمبر هم زنده بود همین کار رو میکرد اگر علی شرکت نکرد بخاطر این بود که از قدرت کنار گذاشته شده بود .ما همش میخواییم تبرئه کنیم چیزی رو ی عمر به خوردمون دادن اما تازیخ دروغ نمیگوید

  • بنی قریظه تو تاریخ اسلام تقریبا کسی قبول نداره و تاریخ نوشته شده بدست یک یهودی چه ارزش و اعتباری داره…اگر تاریخ اینجوری سر سری برسی کنیم کوروش ادم کش ترین ادم روی زمین شناخته میشه طبق تاریخ یونانی ها

 21. درود. سالهاست در همین باب مطالعه داشتم . سعی کردم از منابعه معتبر و قوی اطلاعات بگیرم. میخام عرض کنم که جنایاتی که اسلام و اعراب در ایران کردن یکی از بزرگترین جنایتها در تمام دورانها بوده. نسل کشی. نسل کشی به شکل ریختن خون افراد ,تعغیر افکار و اندیشه به زور شمشیر. از بین بردن کتابخانه های ما. و خیلی از جنایتایی که توسط دوستان در بالا ذکر شد. من اهل گیلانم, گیلانی که در هیچ دوره ای و در هیچ جنگی شکست نخورد, اما به عنوان یه ایرانی باید عرض کنم که ما فقط جنگ قادسیعه را به اعراب نباختیم, بلکه تمام فرهنگ و ایدولوژی ایرانی را بعد از جنگ از دست دادیم. بیاییم دست از تعصبات مزخرف برداریم. ایرانی سرافراز.

 22. بعد از کشته شدن عثمان بن عفان در شورش سال ۳۵ هجری قمری (۵۶۲–۵۶۳ میلادی)، مردم اصطخر تصمیم به شورش گرفتند که عبدالله بن عباس به دستور پسر عمویش، علی بن ابی طالب، خلیفه چهارم، شورش اصطخر را در خون فرونشاند. مدتی نه چندان بعد، علی زیاد بن ابیه را برای سرکوب شورش فارس و کرمان در سال ۳۹ هجری (۶۵۹ میلادی) فرستاد. مردم نیشابور هم در خلافت علی معاهده خود را شکسته و از دادن جزیه و خراج سر باز زدند. خلیفه سپاهی فرستاد تا آنها را به فرمانبرداری بازگرداند.
  منبع : تاریخ ایران کمبریج – زرین کوب صفحه ۲۶

  و اخذ غنایم و بردگی گرفتن مردم ری : فتوح البلدان بلاذری صفحه ۶۰۳
  بلاذری درباره خراسان اینچنین نوشته است:

  على بن محمد بن عبد الله بن ابى سیف ما را خبر داد… (فتوح البلدان: ص ۶۰۲) در آخر سال سى و هشت و آغاز سال سى و نه، به هنگام خلافت على بن ابى طالب رضى الله عنه، حارث بن مره عبدى داوطلبانه و با اجازه على به آن ثغر رفت و ظفر یافت و غنائم و بردگانى به چنگ آورد و در یک روز هزار رأس قسمت کرد.

  در زمان خلافت امام علی تغییر رویه در مقابل سیاست اعراب با ایران صورت نگرفته. این موضوع جدای از اسناد تاریخی که در روایات شیعه هم تایید شده است مستندات منطقی هم دارد امام علی ناچار بر ادامه رویه قبلی بوده چرا که پایگاه قدرت ایشان یعنی اهل بصره و کوفه جنگاوران فاتح ایران بودند . مانند ابوموسی اشعری و متاسفانه به اتکای زور شمشیر خودسری می کردند . لذا اینکه در زمان خلافت امام علی کماکان جنگ با ایرانیان و برده و کنیز گرفتن از ایشان رایج بوده عقلا و مستندا ادامه داشته ولی نمی توان گفت این اعمال با رضایت قلب ایشان بوده .

  ضمنا یک نقطه ابهام هم وجود دارد و آن انتخاب زیاد ابن ابیه به امارت ایران بوده که هم گذشته ناپاکی داشته و هم بعدها از بزرگترین دشمنان شیعیان علی گشت .

 23. سلام ادرس منبع رو بخاطر ندارم اما مطلبی خوندم که خودعمر نامه نوشته بود و از غلاف کردن ذوالفقار توسط امام علی (ع)شاکی بود .پس کمی فکر کنید غیر ممکنه فرزندانش رو به جنگ فرستاده باشند در حالی که خود امام در زمان خلفا دست به شمشیر نبرد

 24. قیام -● مردم ایران در زمان امام علی
  در سال ۳۶ کارگزاران امام علی به کلی از خراسان بیرون رانده شدند و خراسان در کنترل ایرانیان
  قرار گرفت . در سال ۳۷ هجری سهل ابن حنیؾ که کارگزار امام علی در پارس بود با شورش ایرانیان
  از آن شهر بیرون رانده شد . سپس در کرمان و خوزستان شورشهای مشابهی صورت گرفت . به گفته
  طبری : ایرانیان با خوارج همکاری نمودند و بر ضد لشکریان امام علی کوشیدند .
  بلاذری در این باره مینویسد : مردم شهر مرو کفر ورزیدند – به عبارتی از سلطه عربان خارج شدند .
  سپس دروازه های شهر نیشابور را بستند و سپاه اسلام را ازآنجا بیرون راندند و در نتیجه خراسان به
  کلی از زیر فتوحات اسلام خارج شد . امام علی که در آن زمان گرفتار جنگهای داخلی بود نتوانست
  ۲۳
  خراسان را دوباره فتح کند . لیکن در سال ۳۸ هجری پس از جنگهای حکمیت علی توانست خواهرزاده
  جعده ابن هبیره مخزونی را با سپاهی راهی خراسان نماید تا شورشیان را سرکوب نماید . ولی از آنجا
  که اکثر سپاه علی درگیر شورشهای خوزستان و پارس و کرمان بودند سپاه او نتوانست موفقیتی کسب
  کند . طبری اضافه میکند : جعده به ابرشهر ( نیشابور( رسید و ایرانیان آنجا کافر شده بودند)ازدین اسلام
  برگشته بودند( و از دادن خراج خودداری می نمودند . مردم نیشابور مقاومت کردند و سپاه علی بی
  نتیجه به کوفه بازگشت . طبری مینویسد : بعد از این ناکامی، امام علی خلید ابن قره یربوعی را روانه
  خراسان نمود . سپاه شهرهای خراسان را یکی پس از دیگری محاصره کرد و بعد از مدتی شهرها به
  تسلیم گشوده شدند و قرارداد باجگذاری بسته شد.)در کتاب الکامل نوشته ابن اثیر نیز این مطلب بیان شده
  است (
  بعد از آن مردمان سیستان علیه حاکم آنجا امیر ابن احمر یشکری که از قهرمانان عرب بود شوریدند و
  از پرداخت باج سرباززدند و او را از سیستان بیرون راندند . . امام علی ربعی ابن کاس عنبری را با
  ۴۰۰۰ تن روانه سیستان کرد . در این لشکر حصین ابن ابی الحر عنبری و ثابت ابن ذی احره
  حمیری حضور داشتند . هنگامی که سپاه اسلام وارد سیستان شد مردمان حسکه به جنگ برخواستند .
  در آخر مردمان حسکه کشته شدند و ربعی سیستان را فتح نمود و عده زیادی از ایرانیان اسیر شدند .

 25. طبری مینوسید : چونکه شورش ها در زمان خلافت امام علی در ایران بسیار شده بود در سال ۳۹ هجری زیاد ابن سمیه حاکم امام علی که در بصره به جای عبدالله عباس نشسته بود جهت سرکوب
  شورشیان راهی خوزستان و پارس شد . طبری میگوید : مردم را لگد کوب کردند و از ایشان خراج
  گرفتند . طبری شورش در ایران در زمان علی را بیشتر از هر زمان میداند

 26. طبری در این گزارش مینویسد : مسلمانان مهاجم در شهر به کافورهای بسیاری برخوردند و به خیال آنکه آنها نمک هستند کافورها را در غدا ریخته ولی بعد از طعم تلخ کافور متوجه شدند که نمک نیست . آنان کافورهای بسیاری را به یک تاجر دادند و از او در قبال آنهمه کافور یک پیراهن گرفتند .طبری ذکر میکند : عده زیادی از مسلمانان وقتی جامهای طلا را در کاخ دیدند رنگ سفید نقره را به رنگ زرد طلا ترجیح دادن و فریاد میزدند – چه کسی حاضر است که جامهای زرد را با جامهای سفید عوض نماید .
  بلاذری درباره فتح شهر ابله (شهر ایرانی کرانه شرقی رودخانه دجله) مینویسد : جنگجویان عرب در شهر به کلوچه های ایرانی برخوردند که به آنان گفته شده بود این کلوچه ها باعث فربه شدن انسان میشود . سپس آنان تعدادی از این کلوچه ها را خوردند و به بازوان خود نگریستند و پرسیدند پس چرا هیچ تفاوتی حاصل نشد ؟؟؟؟ بلی ایران به دست چنین مردمانی فتح شد که فرق کافور و نمک و طلا و نقره را نمی دانستند .

 27. ●- کشتار گرگان توسط سپاه اعراب
  طبری می نویسد : سعید ابن عاص یکی از فرماندهان سپاه عثمان،لشکری راهی گرگان نمود . مردم آنجا از راه صلح آمدند. سپس ۱۰۰ هزار درهم خراج و گاه ۲۰۰ هزار درهم خراج به اعراب میدادند . لیکن قرارداد از طرف ایرانیان برهم خورد و آنان از دادن خراج به مدینه سرباز زدند و کافر شدند . یکی از شهرهای کرانه جنوب شرقی دریای خزر شهر تمیشه بود که به سختی با سپاه اعراب نبرد کرد . سعید ابن عاص شهر را محاصره کرد و آنگاه که آذوقه شهر به اتمام رسید. مردم از گرسنگی زنهار (امان ) خواستند . به آن شرط که سپاه سعید ابن عاص مردمان شهر را نکشد . سعید ابن عاص گفت اگر شما تسلیم شوید یک نفر از شما را نکشم. لیکن بعد از عقد قرار داد سعید تمام مردمان شهر به جز یک نفر را در دره ای گرد آورد و تمام آنها را از لب تیغ گذراند . (او به قولش وفا کرد یک نفر از آنان را نکشت) در این کشتار عبدالله پسر عمر ، عبدالله پسر عباس ، عبدالله ابن زیبر ، حسن وحسین بن علی در راس لشکر اسلام قرار داشتند . ( تاریخ طبری )

  • حتی زمانی که حسین بن علی و یارانش در محاصره لشگر عبیدالله بودند ، میگوید ؛
   بگذارید تا به مکه برگردم یا با یزید صحبت کنم یا بجنگ کافران دیلمی بروم .
   پس معلوم هست که حسین بن علی قبلا در آنجا بوده و با دیلمیان جنگیده
   چون دیلمیان که همان مردم گیلان و طبرستان بودند همیشه در برابر نفوذ اسلام مقاومت میکردند

 28. با سلام ؛ حنش بن مالک نیز مجهول است ، در اکثر قریب به اتفاق پستهای فضای مجازی در این باره [ بجز دو مورد ] تنها میگویند علی بن مجاهد کذاب و است و … اما به حنش بن مالک اشاره ای نمیکنند که مجهول است چرا که همان علی بن مجاهد کافی است . کاملترین پست را در این باره در اینجا دیدم :

  http://farzandanezahra.com/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87%D9%85%D8%A7-%D8%A7%D9%84%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%AA%D9%88%D8%AD.html

 29. همین برای ما کافی است که فرمانده قادسیه سعد بود و فرمانده سپاه یزید در فاجعه کربلا عمربن سعد

 30. ■- نبرد خونین نهاوند – ری – دماوند
  در سال ۲۱ هجری باقیمانده ارتش ایران در نهاوند جمع شدند تا جلوی پیشروی عربان به دیگر نقاط ایران را بگیرند از استانهای دیگر ایران مردم به آنها پیوستند و لشکر بزرگی آماده شد. سنگر و مستحکمات ساختند.عربان به نهاوند رسیدند وجنگ در گرفت.به دلیل مستحکمات نتوانستند عربان پیروز شوند. جنگ طولانی شد.عربان حیله کردند و فریاد زدند که خلیفه مرده وباید برگردیم مدینه وشروع به رفتن کردند.ایرانیها از سنگرها بیرون آمدند وعربها را تعقیب نمودند.با عقب نشینی عربها وپیشروی ایرانیان، نیمی از عربها که قبلا کمین زده بودند ایرانیان را محاصره کردند و جنگ سنگینی در گرفت. ایرانیان شجاعانه جنگیدند عده زیادی از تازیان را به هلاکت رساندند ولی در نهایت با کشتار زیاد ایرانیان ،جنگ تمام شد.در این نبرد صدوبیست هزار ایرانی کشته شدند.

  ●- به گفته طبری در نبرد نهاوند به فرماندهی فیروزان- سپه سالار دلیر ایران- به قدری از ایرانیان کشته شد که زمین از خونها لغزنده شد و اسبان لیز خوردند و لاشه ها در شهر فراوان .
  ری در سال ۲۲ هجری به دست نعیم ابن مقرن تاراج شد و ثروتهایی که از ری به دست مسلمانان افتاد دست کمی از فتح کاخ سفید تیسفون پایتخت امپراتوری ایران نداشت. پس از فتح ری مقرر شد این شهر ۵۰۰ هزار درهم سالیانه به تازیان باج دهد.
  پس از ری نوبت به دماوند رسید و فرماندار شهر که مهست مغان مردانشاه بود راهی جز تسلیم نداشت مقرر شد سالانه مبلغ ۲۰۰ هزار درهم باج به عربهای مسلمان پرداخت نماید.

  • مدیر سایت

   از این ببعد وقتی مطلبی تاریخی در اینجا نقل میکنید عین عبارت کتاب را با آدرس دقیق بنویسید چون نمی دونیم این حرفهایی که در سایتها نوشته شده چقدر درسته

  • آقای پیمان حرفهاتون رو بدون سند نوشتید. شرط اول در بحث علمی، استناد هست. ضمناً چرا به علت این حوادث اشاره نکردید؟ وقتی میخاید قضاوت کنید باید قبل و بعد قضیه رو هم بگید. همین جور یک تیکه از حرف رو بولد کردن منطقی نیست.

 31. سند تخریب شهر ری پایتخت فرهنگی و مذهبی ایران توسط نعیم ابن مقرن :
  خرج نعیم بن مقرن إلى الری، فبعث من دخل علیهم من حیث لا یشعرون، ثم قاتلهم و أخرب مدینتهم.
  المنتظم فی تاریخ الأمم و الملوک ابن جوزی ص ۳۲۱

  • با سلام؛ و اما بعد:
   الآن این یک خط و اندی شده است سند متقن و صریح تخریب ری ؟ ابتدا میگوید پایتخت فرهنگی و مذهبی ایران و سپس سخن از تخریب آن میزند گویی در ذهن خود فکر کرده اینطور به خواننده القا میکند که اعراب فرهنگ و مذهب ایران را نابود کردند!!! فرهنگی که از خوردن ادرار گاو شروع میشد و تا رابطه جنسی با مادر و خواهر امتداد پیدا میکرد … اینها از نابود شدن این چنین فرهنگی ناراحتند …
   در مقاله ای به همت پژوهشگران بیان میشود:
   … هنگامی که خبر حمله مسلمانان به مرزبان اردبیل رسید، وی نیروهای نظامی خود را از مناطق با جروان، میمند، میانه، سراه و شیز فراهم آورد و چند روزی با سپاه حُذیفه جنگید ولی هنگامی که مقاومت را بیهوده دید، با حذیفه پیمان صلح بست و مقرر شد سالیانه هشتصد هزار درهم خراج بپردازند و مسلمانان کسی را نکشند و اسیر نگیرند و آتشکده‌ها را خراب نکنند و متعرض کردهای بلاسمان و سبلان و ساترودان نگردند و مانع انجام مراسم مردم شیز و جشن‌های زرتشتی‌ها در آتشکده بزرگ آنان نیز نگردند.
   ذکر نام آتشکده شیز در این پیمان‌نامه نشان از اهمیت این شهر از نظر دین زردشت دارد و از سوی دیگر احترام مسلمانان را به معابد و مراسم زردشتیان نشان می‌‌دهد.

   http://jhr.ui.ac.ir/article_16569.html

   البته مقاله فوق هماننده این باستان پرست با پژوهش بیگانه نیست …

 32. ولی اهل تسنن در منابعشان نظرات متفاوتی دارند

  • دلیر مَرد ایرانی

   داعشیان صدر اسلام ربطی به خود اسلام نداشتند و مورد تائید پیغمبر خدا و امامان و شیعیانشان نبوده و نیستند؛..
   اگر الآن هم مشاهده کنید این شیعه است که با سنیهای افراطی تروریست میجنگد؛
   بنابر فرموده امام ما علی علیه السلام: دشمن ظالم باشید و یاور مظلوم..
   اهل سنت عُمَر برای توجیه اعمال ظالمانه شخصیتهای مقدسشان که برای شیعه غیرمقدسند با تحریف تاریخ و جعل حدیث سعی کردند تا پیغمبر خدا و اهل البیت(علیهم السلام)را مانند آنها و همراه ظالمان به ظاهر مسلمان جا بزنند..
   ولی این رسوایی شان کار خداست که در همان کتب اهل سنت عُمَری هم جعلی بودن روایاتشان و روایاتی متضّاد از آنچه به دروغ بربافتند موجود است

 33. با سلام؛ و اما بعد:

  فکر کنم خوانندگان امید دانا را بشناسند [بس که به این در و آن در زد تا خود را مطرح کند البته در داخل هم بسیاری کلیپ های وی را باز نشر دادند] نمیخواهم از جنبه سیاسی اش سخن بگویم که اصولا جایش اینجا نیست. تنها درباره این پست وبسایت راه راستی سخن میگویم.

  امید دانا چند بار در ویدیوهای مختلفش مدام به این قسمت از تاریخ طبری استناد کرده بعلاوه سخن بلاذری در تأیید آن و سعی در خرده گرفتن به امام حسین (علیه السلام) (البته به قول خودش از منظر تاریخی!!) دارد. در پاسخ به منتقدین هم میگوید شما که تاریخ طبری را قبول ندارید چرا فلان جا به آن استناد میکنید و در سریال مختارنامه از آن استفاده میکنید و … نمیدانم افرادی که بطور کل تاریخ طبری را قبول ندارند چه کسانی هستند و منطقشان چیست یا آنها که میگویند فلان کتاب برای سنی هاست و به ما ربطی ندارد… تابحال نشده است مستقیم با این جماعت سر و کار داشته باشم لکن عقایدشان قابل نقد نیست همانگونه که ادعای وجود شتر مرغ پرنده قابل نقد نمی باشد.

  در پاسخ به امید دانا باید گفت که اولاً ما چه تاریخ طبری و چه دیگر کتب تاریخی [شیعه و سنی فرقی نمیکند] را اعتبار سنجی میکنیم و بر اساس صحت و وثوق راویان و بررسی محتوا و … آنرا بررسی و اگر با مستندات تأیید شد قبول وگرنه بر اثر احساس و تعصب نه یک کلمه اش را رد و نه تأیید نمیکنیم؛ خواه قسمتی از آن مورد قبول باشد و قسمتی کذب، در هر حال کلمه به کلمه اش باید بررسی شود و پس از آن مشخص میشود که صحیح است یا غلط.
  چه امید دانا و چه کسانی که مدام در این رابطه سخن از حضور دو امام شیعه میزنند باید وثوق حنش بن مالک و علی بن مجاهد را به ما اثبات کنند؛ اگر نمیتوانند پس به چه حقی در فضای مجازی خوانندگان را به گمراهی میکشانند؟ این انصاف است؟ این منطق است؟.

 34. از یکی از علما شنیدم که شاید برای سفر رفته باشند به غیر از فتوحات.تاریخ جرجان ص ۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code