+
خانه / اعتبار دین زرتشتی / نمادها و آیین ها / اندیشه و گفتار و کردار نیک / اندیشه و گفتار و کردار نیک در بیان استاد دانشمند + فیلم
اندیشه و گفتار و کردار نیک در بیان استاد دانشمند + فیلم

اندیشه و گفتار و کردار نیک در بیان استاد دانشمند + فیلم

حجت الاسلام و المسلمین دانشمند، افتخار به شعار "اندیشه نیک و گفتار نیک و کردار نیک" را زیر سؤال می برد و کسانی را که بخاطر این شعار، جذب زرتشتی شده اند، مورد انتقاد قرار می دهد. وی توضیح می دهد زمانی این شعار ارزش پیدا می کند که گوینده ی آن، معلوم کند که چه چیزی نیک است و الا هرکسی می داند هر چیز خوبی خوب است.

 

۳۲ نظر

 1. این صرفا دیدگاه بنده هستش:اساسا جزییات سپند «گفتارنیک، پندار نیک،کردار نیک» واگذار شده به خود انسانها تا خود به واسطه خرد و شعور و داریتی که اهورامزدا عنایت فرموده به ان دست یابند و در ارکان زندگی بکار گیرند.اگر اسلام امده جزییات این سپند را گفته کار بزرگ و شاقی نکرده است!چرا که این میشود اصطلاحا«هلو برو تو گلو»!پس وظیفه انسان چه میشود؟!اصلا نه،چگونه انسان باید از بین بهشت و جهنم یکی را انتخاب کند؟!جزییات که هست پس چرا همه نمیروند بهشت؟!«انسان باید خود جزییات پیدا کند» پس خرد و عقل انسان به چه کار می اید؟!اگر ما خودمان نتوانیم سپند را درک و اجرا کنیم این جزییاتش هم قاعدتا به کارمان نمی اید.اصل کاری و مهم همین سپند است.شمر که سر امام حسین را برید جزییات نمیدانست همین داعش مگر جزییات سپند را نمیدانند…!!!!

 2. آقای فاطمی پوزش قانع نشدم!دوباره تکرار میکنم «انسان خود باید جزییات دینی را پیدا کند» .البته جزییات بیان شود چه بهتر.اساسا انسان موجودی کمال طلب و سعادت خواهی است و این باعث پیشرفت او در زندگیست و میتواند خوب و بد را از تمیز دهد،برخی از جزییات دینی تاریخ مصرف مشخصی دارند و برای برهه زمانی خودش هست و بعضا کاربرد خود را در زندگی از دست میدهد.اینجاست که خرد و عقل انسانی بکار می اید.بنا نیست که خداوند همه چیز را به انسان دیکته کرده باشد!

  • اگر بنا باشه تنها با عقل خودمون خوب رو از بد تشخیص بدیم صدام و هیتلر هم به عقل خود و محفلشون کار خوب می کردند. آیا صدام و هیتلر از نظر شما برحق بودند؟

   • اقای فاطمی خییییر.از استاد هیتلر که بگذریم که شخصا او را ادم باهوشی میدانم.حیوان انسان نما«صدام ملعون» قاتل پدرم،البته عقل استعداد داشت اما استعداد نفهمی و ادمکشی.او هم میتوانست خوب را از بد تشخیص وتمیز دهد ولی خب برخیها نمیخواهند چه کنیم؟!!!!ایراد از خداوند نیست.ایراد از انسان است که باوجود داشتن خرد باز هم دیگران را به انواع گوناگون دچار مشکلات جدی میکنند.پس عقل و خرد نقش اساسی در راهبرد به سعادت دارد بسیار…….

    • با باهوشی هیتلر چیو میخواهید اثبات کنید؟ صدام هم باهوش بود. صدام تا پای دار، خود را برحق می دانست. قبلا هم گفتم که خیلی دزدها هم با این استدلال که چرا دیگران داشته باشند اما ما نداشته باشیم، کار خود را خوب می دانند.

     • المان اریایی مغز متفکر جهان

      المان از نوه های زرتش و زرتشتیان هستند

      و حالا جز ابرقدرتمندان جهان

      کاش ما هم مانند اونا عمل میکردیم

      انها دانشمندی نداشت بربر خالص بودن!!!!

      ما اریایی ها اصلا دانشمند نداشتیم ولی باز مانند المان دانش اندوز میشدیم

      البته دانشمندان زیادی گفتم و ابتکارات که انکار ان مخصوص انسان نماهای پست است!!!

      میگم شما میگید ما ابن سینا داشتیم راز یالان چی هستید!!!!!!!!!

      شما کجا المان اریایی کجا

 3. درود

  جناب دانشمند نقدی کردند که یک خرد سال هم میتونه متوجه توخالی بودنش بشه، یعنی واقعا دیگه نمیدونید چی بگید.

  ذات انسان به سوی نیکی هاست، گفته ی ارزشمند اندیشه، گفتار و کردار نیک هم در جهت همین نیکی هاست، جناب گرداننده، همونطور که عرض کردم انسان ها به سوی نیکی ها و زیبایی گرایش دارند و انسان ها هم می توانند تفاوت بین نیکی و زشتی رو بیابند (به جز کسانی که تفکراتشان رو دیگران رقم می زنند و توانایی اندیشیدن ندارند).پس این گفته انسان ها را به نیک اندیشیدن و سپس عملی کردن اندیشه نیک دعوت می کند.

  ضمن اینکه ذکر کردن کارهای نیک و یک جا اوردن اونها تقریبا غیر ممکن و غیر عقلیه.

  اگه کسی کار ناپسند و غیر انسانی میکنه دلیل بر این نیست که تفاوت بین نیکی و زشتی رو نمیدونه، گاهی وسوسه قدرت گاهی فقر و بیکاری و… انسان رو وادار به عمل ناشایست میکنه.

  • کم نیستند دزدهایی که با این توجیه که چرا او داشته باشه و من نداشته باشم، عمل دزدی خود را خوب می دانند. شما خیال می کنید صدام، رفتار خود را بد می دانست اما عمل نمی کرد به اندیشه ی خود؟

   • درود

    فقر و طمع باعث دزدی میشه، کسی که دزدی میکنه اول از همه، "مجبور"  به انجام این کار شده، و در درجه دوم ممکنه با دلایل غیر عقلی تا حد کمی خودشو قانع کنه، درواقع با چیزی که شما فرمودید (چرا دیگران داشته باشند من نداشته باشم)  خودشو بی خیال میکنه نه اینکه کاملا توجیه بشه که کارش واقعا خوبه :|

    صدام یک مسلمان بود و معمولا همه مسلمانان فکر میکنند صد در صد کاری که انجام می دهند درست  بر حقه!

    شما اینجا این ایراد رو مطرح کردید که باید مشخص شود چه چیزی نیک است، ایا شما می توانید تمام کردار و رفتار های  نیک رو مشخص کنید؟

     

    • کم نیستند خطاکارانی که واقعا خود را خطاکار نمی دونند مثل همجنسبازان
     همه ی نیکیها را خیر اما امور مهم در اسلام تذکر داده شده است

     • شما اول دزد رو مثال می زنید و حالا همجنس گرایی.

      اختلالات هورمونی و روانی باعث گرایش فرد به همجنس گرایی میشه (!)

      ایا دین شما درمانی برای این اختلالات در چنته دارد یا خیر؟

       

      … خب در دین زرتشت هم خیلی از امور نیک ذکر شده، پس جناب دانشمند و شما لازم نیست به گفته ی ارزشمند اندیشه گفتار و کردار نیک ایراد بگیرید و بهتره به نواقصی که در اسلام وجود دارد بیندیشید، خود شکن که ایینه شکستن خطاست….

      • هم دزدی میتونه مثال باشه و هم همجنسبازی

       همیشه بخاطر اختلالات نیست بلکه گاهی بخاطر تربیت بد هست

       مگر گفتیم که دین وظیفه داره بیماریهارو درمان کنه؟ دین زرتشتی چه راهکاری داره؟

       امور نیک در دین زرتشت رو با ذکر منبع بگید

    • این دوست عزیزی که نوشتن اونی که دزدی میکنه اول از همه مجبور میشه، اگه منظورتون اینه که فقر مجبور به دزدیش کرده، باید خمتتون عرض کنم که این حرف شما ممکنه درمورد بعضیا درست باشه، اما خود شما واقفید که بزرگترین دزدیها، اختلاسهایی هستند که معمولا مرفهین و افراد با نفوذ در جامعه مرتکب اونا میشن، اینا چی مجبورشون کرده؟

     • جناب مراد درود

      بنده اول عرض کردم وسوسه قدرت، فقر و بیکاری و غیره، و در کامنت بعد عرض کردم فقر و "طمع".

      همین اختلاس که فرمودید: شاید دلیلش قدرت بوده شاید هم طمع.

      مثلا در راس حکومت اسلامی خودمون هم اختلاس بزرگی صورت گرفت، یعنی اسلام در این زمینه نا کارامده؟

       

      جناب گرداننده سایت: برای ایرادی که مطرح می کنید باید خودتون راه کاری داشته باشید که کارامد باشه و اکثریت مردم قبول داشته باشند

      بنده اگر این نیکی هارو از گاتاها بیارم شما لینکی قرار میدید که گاتاها از زرتشت نیستند. :|:|

      • نگیم اسلام کارایی نداره چون وقتی مردم عمل نمی کنند به احکام اسلام، تقصیر اسلام چیه؟ مشکل شماها اینه که وقتی اسلام مجازات های سنگینی مثل اعدام برای مجرمان می ذاره شعار «اعدام نه» را همه جا پر می کنید و وقتی جرمی در جامعه صورت میگیره می گید اسلام نمی تونه جلو اون رو بگیره!

       آفرین، جواب خودتو بلدی. من نیز می دونم که کتاب آسمانی زرتشت را روی دوازده هزار پوست گاو می نوشتند و حتما در آن نیکیهای فراوان را بیان کرده اما خب کو؟ نه تنها انتساب گاتها به او قابل اثبات نیست بلکه بفرض اثبات آن، ترجمه ی آن بدرستی معلوم نیست

 4. مطابق اندیشه زرتشتی؛ اندیشه ، گفتار و کرداری نیکوست که مطابق با قانون اشا = عشق باشد ، قانونی که خداوند مطابق با آن جهان را آفریده و جهان طبق آن کار می کند و شامل تمام علوم مانند علوم انسانی و طبیعی و ریاضی می گردد

  • چرا حرفی می زنی که خودتم نمی دونی چیه؟ دانستن ریاضی و امثال آن چه ربطی به عشق داره؟ اصلا چطور میشه از طریق عشق، خوبی را از بدی تشخیص داد؟ از طریق عشق چطور می تونی حکم همجنس بازی را بدست بیاری؟

   • عشق را برایتان تعریف کردم ، این عشق با اون عشقی که در نظر شماست و محدود به دوست داشتن یک آدم می شه فرق داره ، حالا من سؤال دارم، دین شما چه جوری حکم همجنس بازی رو بدست آورده؟

    • برای حرمت همجنسبازی اگر به قرآن بخواهیم استناد کنیم، علاوه بر آیات مربوط به سرگذشت قوم لوط، به آیات سوره مؤمنون (۵ تا ۷) می توان استناد کرد. وقتی که قرآن ویژگی مؤمنان را بر می شمرد چنین می گود:
     «وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ إِلَّا عَلَی أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ فَمَنِ ابْتَغَی وَرَاءَ ذَلِکَ فَأُولَئِکَ هُمُ الْعَادُونَ
     آنان که شرمگاه خود را نگه میدارند ، جز بر همسران یا کنیزان خویش ، که در نزدیکی با آنان مورد ملامت قرار نمیگیرند. کسانی که غیر از این دو بجویند از حد خویش تجاوز کرده‌اند .»
     پس آمیزش مجاز، منحصر شده به همسر و کنیز. در خصوص همجنسبازی زنان، احادیث فراوان داریم؛ از جمله:
     یک) امام صادق(ع): لَمّا دَخَلَتِ امرَأهٌ مَع مَولاهٍ لَها علَیهِ و سَألَت ما تَقولُ فی اللَّواتی مَع اللَّواتِی؟: هُنَّ فی النارِ، إذا کانَ یَومُ القیامَهِ یُؤتى بِهِنَّ فَالبِسْنَ جِلبابا مِن نارٍ و خُفَّینِ مِن نارٍ و قِناعا مِن نارٍ. (تفسیر القمّی: ۲/ ۱۱۳)
     آنگاه که زنى همراه کنیز خود خدمت امام(ع) رسید و عرض کرد: درباره همجنسبازی زنان چه مى فرمایید؟ فرمود: جایگاهشان آتش است. روز قیامت این گونه زنان آورده مى شوند و بالاپوشى از آتش و پاى افزارى از آتش و رو بندى از آتش بر آنان پوشانده مى شود.

     دو) عن هِشام بنِ سالمٍ عن الإمامِ الصّادقِ(ع) فی جَوابِ امرَأهٍ سَألَتهُ عنِ السَّحقِ: حَدُّها حَدُّ الزانی، فقالَت: ما ذَکَرَ اللّهُ عزّ و جلّ ذلکَ فی القُرآنِ؟ قالَ: بَلى، قالَت: و أینَ هُو؟ قالَ: هُو أصحابُ الرَّسِّ. (بحار الأنوار: ۷۹/ ۷۵/ ۲)
     به نقل از هشام بن سالم: امام صادق(ع) در پاسخ به سؤال زنى از حکم همجنسبازی زنان فرمود: حدّش حدّ زناکار است. پرسید: آیا خداوند عزّ و جلّ در قرآن آن را بیان فرموده است؟ فرمود: آرى. عرض کرد: در کجاى آن؟ فرمود: داستان اصحاب رسّ.

     حالا شما بگید که چطور از دین زرتشتی یا از عشق، حکم همجنسبازی رو بدست میارید؟

     • حضرت محمد(ص) در قرآنش فرموده همجنس باز از حدش تجاوز کرده ؛ بله تجاوز کرده و امام صادق(ع) فرموده جایگاهش آتش است؛ بله در دین زرتشتی نیز شخص بدکار در ذهن خود دچار عذابی می شود که به مانند آتش است البته در زندگی نه پس از مرگ و در قیامت ؛ از طریق قانون اشا = عشق = علم و مطالعه این رفتار به نادرست بودن این رفتار پی می بریم و با مطالعه زندگی دیگر جانداران درمی یابیم که هیچ حیوانی به همجنس بازی و زنا دست نمی زند. 

      اما حکم این عمل را نگفتید ؛ در دین زرتشتی چنین شخصی باید تا زمانی که به بهبودی نرسیده از جامعه دور نگه داشته شود تا به دیگران صدمه نزند و باید در بهبودی او کوشید و تنها مختص زنان نیست (با توجه به نوشته شما) و در دین زرتشتی تنها داشتن یک همسر مجاز و کنیزداری و ارتباط جنسی با کنیز گناه است

      • مشکل اینجاست که خیلی همجنسبازها کار خود را اصلا بد نمی دانند. کم نیستند اهل دانش که همجنسبازی را بد نمی دانند و حتی قانونی کردند. اینکه حیوانات همجنس بازی ندارند (به فرض درست بودن این حرف) ملاک عمل نیست.
        پاراگراف دوم شما خارج از بحثه

 5. اعمال داعش و طالبان و بوکوحرام خیلی نزدیک به اعمال مسلمانان صدر اسلام است.۱-حلال بودن همبستری با زنان اسیر ۲- سر بریدن غیر مسلمانان ۳- فروختن دختران اسیر

  • یک) امروزه همبستری با زنان اسیر جایز نیست چون ولی فقیه اجازه نمیده (طبق فقه شیعه که آن را اسلام واقعی می دونیم)
   دو) اعدام، یکی از مجازات هایی است که بیشتر کشورها آن را پذیرفته اند اما بحث برسر علت اعدام است. کسانی را که داعش می کشد از نظر شیعه (که اسلام واقعی است) درست نیست. نمی توان مطلق کشتن را بد دانست چنانکه اگر کشور ما مورد تجاوز قرار گرفت، کشتن مهاجمان خیلی خوب است.
   سه) در شماره یک جواب دادم

 6. همبستری با زنان اسیر را حضرت محمد و پیروانشان انجام میدادند در قرآن نیز این عمل جایز شمرده شده. حال شما میفرمایید در شیعه که اسلام واقعی است این عمل جایز نیست. اسلام شیعه از اسلام حضرت محمد و علی واقعی تر است. ؟؟ 

  • هیچوقت نگفتم برده داری در اسلام جایز نیست بلکه گفتم اسلام ولایت فقیه را گذاشته، تا در بعضی شرایط جلو اجرا را بگیره نه اینکه حکم رو برداره

 7. جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه

  چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

  راه در جهان یکیست و آن راه راستی است

  خلاصه آموزش همه پیامبران این بوده‌:

  گفتارنیک،کردارنیک،پندارنیک

 8. عالی بود برای انسان غیر متعصب لجوج برهان خوبی بود

 9. گفتار نیک پندارنیک کردار نیک اصیل ترین و بزرگترین پندی است که میشه به گوشهای شنوا چشمهای بینا و قلبهای باز و بدور از تعصب داد
  جالبترین و کاملترین پیام که همه چیز رو در بر میگیرد

 10. همینطور که در قران یه کلیاتی از خوبی و بدی عنوان شده در اوستا و انجیل و تورات هم عنوان شده و هیچ کتاب الهی کتاب احکام نیست که دقیقا در هر کاری کدام راه غلط و کدام درست است بلکه با عقلی که خداوند به بشر داده و قوه تصمیم گیری و انتخاب ایجاد مسیر درست محقق میشود
  اگر خدا میخواست جزییات خوبی و بدی رو در کتابهاش بیاره که خوب عقل و قوه تصمیم رو چرا افرید?????
  هیچ کتاب آسمانی کتاب جزییات نبوده و یه سری کلیات رو مطرح کردن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی