همه ی مطالب به ترتیب
خانه / تغییر اندیشه / یحیی بن ابی منصور دانشمند زرتشتی که مسلمانی را ترجیح داد
یحیی بن ابی منصور دانشمند زرتشتی که مسلمانی را ترجیح داد

یحیی بن ابی منصور دانشمند زرتشتی که مسلمانی را ترجیح داد

به قلم مدیر سایت
ابوعلی یحیى بن أبومنصور فارسی از صاحب نظران در علم نجوم بود. او از زرتشتی به اسلام گروید. از جمله منجّمانی بود که در سال ۲۱۵ ق مأمون به آنها مأموریت داد تا ابزار رصد در آن عصر را اصلاح کنند.
این آثار از آن اوست: «الزیج الممتحن» و «مقاله فی عمل ارتفاع سدس ساعه لعرض مدینه السلام» و کتابی شامل رصدهای او، نامه های او به عده ای در مورد رصد. ابوعلی یحیی در سال ۲۳۰ ق درگذشت و در حلب دفن گردید.

منبع: الأعلام – خیر الدین زرکلی – ج ۸ – ص ۱۷۳

۲ نظر

  1. در این خلاصه شرح های تبلیغی شما بخش های بسیاری تاریک رها میشود . در مورد شخصیت این بخش اگر شرح حال او مطالعه شود دلیل مسلمان شدنش مشخص می شود . او ستاره شناس خاص فضل ابن سهل بود و بعد از قتل فضل ابن سهل به جهت آنکه مغضوب مامون قرار نگیرد اسلام آورد و نام عربی بر خود گذاشت .
    در کلیت شکی نیست که مسلمانان برتری اجتماعی در زمان خلفای اموی و عباسی بر دیگران داشتند و چه بسیار کسان که پس از رشد اولیه در دستگاه خلافت برای ارتقای مال و مقام مسلمان شدند و در این واقعیت تاریخ شکی نیست چون علاوه بر مستندات تاریخی با عقل نیز مطابقت دارد .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی