خانه / تغییر اندیشه / چرا گرایش به زرتشتی؟! / ناآشنایی با اسلام و زرتشتی، باستان گرایی افراطی، امور سیاسی و…

چرا گرایش به زرتشتی؟! / ناآشنایی با اسلام و زرتشتی، باستان گرایی افراطی، امور سیاسی و…

به قلم مدیر سایت

یک) ناآشنایی با دین زرتشتی. عموم جوان هایی که به زرتشتیان تمایل پیدا می کنند به درستی با این دین آشنا نیستند. آنان نمی دانند که هیچ چیز قابل اعتماد از دینی که زرتشت آورده، باقی نمانده است (اینجا). یکی از دوستانم که با جوانی نوزرتشتی مواجه شده بود، وقتی تعدادی کتاب در معرفی دین زرتشتی (نه نقد آن) به او داد، تحت تأثیر قرار گرفته بود. جالب آنکه نویسنده ی بعضی از آن کتاب ها زرتشتی بودند. (اینجا)

دو) ناآشنایی با اسلام. بی شک، این قبیل جوان ها با اسلام واقعی نیز آشنا نیستند. چه بسا آنان برخی رفتارهای ناشایست مسلمان ها را به پای اسلام بگذارند. حال آنکه برای پی بردن به حقانیت یک دین باید خود آن دین را بررسی کرد نه پیروان آن را مگر رفتارهای شایست و ناشایست آنان ریشه در دینشان داشته باشد. مثلا اگر دروغ میان مسلمانان زیاد است باید دید آیا اسلام سفارش به دروغگویی کرده؟ (اینجا)
ناآشنایی با اسلام گرفتاری اکثریت مسلمانان است. بسیاری از مسلمانان با ابتدایی ترین آموزه های اسلام آشنا نیستند اما از این جهل خود ناآگاهند. عده ای از این مسلمانان وقتی با ذهنیت خالی.د یا ذهنیت اشتباه خود از اسلام، سراغ دین دیگر می روند، کم می آورند.

سه) علاقه به ایران باستان. وطن دوستی و علاقه به میهن، جزء فطرت انسان است و ایرادی ندارد اما راه افراط ممکن است انسان را به بی راهه بکشاند. اگر وطن دوستی سبب شود حق زیر پا گذارده شود، نشانه ی افراط در وطن دوستی است. شدت علاقه به ایران، این زمینه را فراهم کرده که تمایل به دینی پیدا کنند که مهدش ایران است. حال آنکه هم می توان وطن دوست بود و هم اسلام دوست؛ مانند فردوسی (اینجا) و ملک الشعرای بهار. (اینجا)

چهار) زمینه های سیاسی. تا آنجا که آشنایی دارم، ویژگی مشترک جوانان متمایل به زرتشتیان، دلخوش نبودن از حکومت فعلی ایران است. اگر مسئولان حکومت اسلامی بد عمل کنند، به معنای بد بودن اسلام نیست.
مانند بسیاری از هموطنان، می توان هم مسلمان بود و هم ناراضی از حکومت. (اینجا)

پنج) سادگی احکام. گاه دلیل ترجیح دین زرتشتی، آسان تر بودن احکام آن است. اما احکام شرعی زرتشت از بین رفته و به قول برخی محققان زرتشتی: فقه زرتشتی اصلا به زرتشت مربوط نیست. (اینجا) بلکه در طول زمان، ساخته و پرداخته ی موبدان است. بنابراین باید ابتدا احکام زرتشت را نشان داد و بعد ادعا کرد که به دلیل سادگی از آن پیروی می کنیم.
از این گذشته، مگر سادگی نشانه ی برتریست. اگر یکی از دو پزشک متخصص، به ما بگوید: راحت باش هرچه خواستی بخور اما دیگری دستورهای غذایی خاص بدهد و ما را به زحمت بیندازد، آیا می توانیم بگوییم پزشک اول ترجیح دارد؟
اساسا سادگی و دشواری احکام یک دین، نشانه ی برتری نیست. بلکه باید دید منطق و عقل، کدامیک را پشتیبانی می کند.

شش) اثرپذیری از رفتارهای زرتشتیان. خوشخویی و صداقت زرتشتیان، یکی دیگر از عوامل جذب به آنهاست. منکر این صفت خوب زرتشتیان نیستم اما اگر کسی صداقت داشت به این معنا نیست که همه ی رفتارهای او خوب است؛ به معنای صحت همه ی اعتقادهای او نیست. هرچند وقتی گروهی در اقلیت قرار گرفتند، معمولا ناچار به رفتارهای صادقانه اند.

هفت) فریب حرف های دهن پرکن. زرتشتیان بعضی حرف های زیبا دارند که یا ارزش چندانی ندارند یا از اساس برای آنها نیست. مثلا شعار «اندیشه و گفتار و کردار نیک» هدایتگر انسان نیست؛ زیرا زمانی هدایتگر خواهد بود که بگوید: چه اندیشه و چه گفتار و چه کرداری نیک است و الا هر انسانی می فهمد که هرچیز خوب، خوب است. (اینجا) مترجمان گاتها نیز با عبارت هایی پرمحتوا اما بی ربط به متن اصلی یا اینکه بدون درک معنای گاتها، به کمک زرتشتیان شتافته اند. (اینجا)

هشت) تمایل به نژادپرستی. برخی جوانان در عین تنفر از نژادپرستی، در عمل دارای چنین روحیه ای هستند. نژادپرستی یعنی دنباله روی از نژاد هرچند حق با آن نباشد. عده ای تصور می کنند که چون زادگاه این دین ایران است یا آورنده ی آن ایرانی است، شایسته ی پیروی است. اما هرکودکی باید این را بفهمد ملاک حق و باطل، نژاد نیست.

تدوین: آذر ۱۳۹۱

همچنین ببینید

تغییر اندیشه ـ راه راست

اسلام آوردن یک دانشجوی زرتشتی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بانو ف – ر در اداره ی پاسخ گویی حرم مطهر …

۱۳ نظر

 1. تبلیغ میشه که زرتشتی دینی توحیدی است.
  در حالی که مسیحیان که عیسی را خدا یا پسر خدا میدونن موحد ویکتا پرست نیستند وعیسی را می پرستن.
  حلا چه برسه به مجوس(زرتشتیان)که خدایان(ایزدان) زیادی را می پرستن. از خدای آتش گرفته تا آب وزمین وهوا وحتی ماهای سال(فروردین، اردیبهشت و… )هم به نام های یزدان هایی که عبادت میکنن نامگذاری کردند که الان هم همون نام الهه بر ماهای سال هست واین خود تبلیغی برای مجوس است.

  • مسیحیا پسر حضرت مسیح هستند نسبت خدا به حضرت مسیحم اینجوری درک میکنن زرتشتیام یگانه پرستن معنی ماهشون نیروی پیش برنده, خرمی ,کشور مطلوب, اب,اتش,دادار,پاک…اینجور چیزاس

 2. درموردمشرکین در قران اومده که(ولئن سالتهم من خلق السموات والارض لیقولن الله)یعنی اگر از اونا بپرسی که چه کسی آسمان ها وزمین را خلق کرده قطعا میگن خدا
  ولی مجوس بعضی چیزها رو میگن که خود به خود به وجود اومدن. وبعضی چیزا رو خالقشون غیر اهورا مزدا میدونن ودر خالقیت هم برایش شریک قائلن ولی مشرکین مکه حداقل در خالقیت شریکی برای خدا قرار نمیدهند.

 3. هرکی که هستم باشم اما می دونم زرتشتی ام

  ببخشید شما دکترای چی دارید که اینطوریدربارهی زرتشتی ها صحبت می کنید

 4. من از یه راه طی شده با شما حرف میزنم
  من هم یه باستان گرای افراطی بودم که با استناد به شرایط رژیم اسلام رو بد می دونستم ولی برادران و خواهران فکر کنید
  فکر کنید چرا باید خالقی باشه چرا باید ستایش بشه
  اگه اسلام وو هم نپذیرفتین خدای خودتون رو بپرستین

 5. مدیر سایت!
  لطفا مقاله ای در مورد حدیث زیر از امام علی بنویسید
  (((هرگز عمل من را بر اساس دین من حساب نکن))))
  نباید زردشتی هارو بخاطر ازدواج با محاوم سرزنش کرد چون یکی یه اشتباهی کرد همشون اینجوری نیستن
  در مقابل اعراب به ایران حمله کردند و ان همه جنایت کردند اسلام که مخالف جنایت ها بود

 6. تعریفی که در سروده های زرتشت بزرگ از خدا و آفرینش دارد تعریفی منطقی و فلسفی و مهرانگیزست
  و با تعریفی که در ادیان سامی آمده زمین تا آسمان با هم توفیق دارد که این تعریف در ادیان یهودی و مسیحی و اسلام توهین و بی حرمتی به ذات خداییست که با ایجاد ترس از گودالها و خزندگان جهنمی و وعده های خوش آب و رنگ از لذتهای بهشتی سعی دارد عوام را به پرستشش برانگیزد .

  • مدیر سایت

   اولا فقط برای پرستش نیست بلکه بطور کلی برای کارهای خوبه مثلا درحدیث است که اگر شیء آزاردهنده را از سر راه مردم بردارید، وارد بهش می شوید

   ثانیا حال که اینهمه سخن از بهشت و جهنمه، بسیاری از مردم درستکار نیستند واگر این حرفها نبود چه میشد؟

 7. به نظر من دین باعث تفرقه افکنیه و کسی هم نباید مجبور کنیم اسلام رو بپرسته برو صفحه تاریخ رو بخون که مسلمونا چه جنایاتی در برابر ایرانی ها کردن اونوقت خودت قضاوت میکنی تو کتاب تاریخ طبری هست.

 8. اینکه ایرانیان عرب نیستن بدیهی است و پرواضحه که به مشاهیر و گذشتگانشون تمایل داشته باشن ، یک کشور مثال بزنید که مردمش به تاریخ و فرهنگ اصیل ملیشون گرایش نداشته باشن ؟ نداریم
  اما دین از ملیت جداست ، دین باوری ست که در پستوهای قلب و ذهن جا میگیرد و زوری نیست ، اگر میخواهیم دینی رو تبلیغ کنیم باید انرا از خرافات بزداییم و مطابق روزش کنیم کاری که زرتشتیان هم انجامش میدن و بگذاریم عشق و دوستی میان ادیان شکل بگیردنه کینه و برتری جویی چنانکه قران گفت : ای اهل ایمان در دین خود غلو میکنید و غیر از حق نگویید مائده ۷۷ ، بین ادیان پل بزنیم

 9. اشکال از مراجع شیعه هم هست یه جورایی عربن انگار ایت الله بهجت میگفت سازنده ساز شیطان تشریف داره لیکن یگانه موسیقی دان خداس پرنده و رودخانه و جیرجیرکو تمام طبیعتو خدا ساخته موسیقی هم تاثیر پذیرفته از طبیعته

 10. دوستان. من در مورد تاریخ زیاد خواندم .ما ایرانی هستیم و فرهنگمونو دوست داریم اما باید بدونیم اسلام یعنی عقلانیت و هیچ ربطی به عرب نداره.به درستی میدونم که خیلی از این افراطی های باستان گرا اصلا یه کتاب هم نخوندن و اصلا نمی‌دونن تاریخ ایران یعنی چی؟فقط دو تا متن بی ریشه به کوروش منسوب میکنن و اون رو حلوا حلوا میکنن.فراموش نکنین ما ایرانیان مسلمان هستیم.به خدا اسلام چیزی نیست که به خورد ما دادند اسلام فراتر از حد تصور ماست.مسیحی ها روز بروز مسلمان میشن و حاشا به وجدان ما که از اسلام برگردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code