خانه / تغییر اندیشه / چگونه می توان زرتشتی شد؟!

چگونه می توان زرتشتی شد؟!

به قلم مدیر سایت
مسلمانی که به دین زرتشتی تمایل پیدا کرده یقینا یا با دین زرتشتی به درستی آشنا نیست یا با اسلام یا با هیچکدام. امکان ندارد کسی با هردو دین آشنایی لازم داشته باشد ولی زرتشتی را بر اسلام ترجیح دهد.
پیشنهاد ما به چنین شخصی این است که در درجه ی اول با اسلام به درستی آشنا شود.
طبیعی است که آشنایی با همه ی جوانب اسلام آسان نیست. اگر نمی خواهد یا نمی تواند با اسلام آشنا شود، به هر میزان که با دین زرتشتی آشنا شد، آن را با اسلام مقایسه کند. کنار گذاشتن اسلام و پیوستن به زرتشتی به معنای برتر دانستن زرتشتی است. در این مسیر پرسش هایی برای او پیش می آید که لازم است با متخصصان در میان گذارد.
پیامبر این دین چه دارد که پیامبر اسلام ندارد؟ اصلا ما چیزی از زرتشت می دانیم تا بخواهیم با پیامبر اسلام مقایسه کنیم؟ پیامبر دین زرتشتی از همه نظر در ابهام است. معلوم نیست در چه سال و چه قرن و حتی در چه هزاره ای می زیسته. هیچ سخن و رفتاری را با اطمینان خاطر نمی توانیم به او نسبت دهیم.
اما امور اصلی در مورد حضرت محمد(ص) که دارای اهمیت است، امروزه در اختیار ما است.
این مسلمان، پس از آشنایی با کتاب آسمانی زرتشتیان، آن را با کتاب آسمانی اسلام مقایسه کند. از کتاب آسمانی زرتشتی، اکنون ۲۳ صفحه باقی مانده 
(گات ها) و همین مقدار قابل اثبات نیست که واقعا بخشی از اوستا باشد و حتی معنای آن به درستی معلوم نیست.
وقتی کسی به دینی رو می آورد، باید با اعتقادات آن دین آشنا شود. ما چه راهی داریم که به باورهای دین زرتشتی دست پیدا کنیم تا به آن معتقد شویم؟ البته منظور آن اعتقاداتی است که زرتشت آورده نه آنچه موبدان می گویند. آنچه موبدان از خود بگویند یا از افرادی مثل خودشان نقل کنند، به درد نمی خورد مگر نشان دهند زرتشت گفته که اظهار نظر موبدان مورد تایید اوست.
اما اعتقادات اسلامی از طریق قرآن و روایات قابل دست یافتن است.
فرض کنیم شخص به اعتقاداتی که زرتشت آورده دست یافت. پس از آن نوبت به عمل به احکام شرعی می رسد. چگونه باید به احکام این دین دست یابد؟ گات ها شامل احکام شرعی نیست. وندیداد هم قابل عمل کردن نیست و خود زرتشتیان قبول دارند که تحریف شده است. به قول پژوهشگر زرتشتی دکتر کتایون مزداپور: فقه زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد.
پس ما راهی برای دستیابی به احکام شرعی که زرتشت آورده نداریم. اگر بگوییم: طبق عقل خودمان به امور اعتقادی و احکام پایبند می شویم، در این صورت باید گفت: چرا زرتشتی شویم؟
اما در اسلام انبوهی از آیات و احادیث داریم که بیانگر احکام شرعی هستند.
اگر موارد فوق، به درستی مورد توجه قرار گیرد، دیگر نوبت به این سؤال نمی رسد که: چگونه میتوانیم زرتشتی شویم؟
لینک مرتبط:
هیچستان

اسفند ۱۳۹۱

همچنین ببینید

تغییر اندیشه ـ راه راست

اسلام آوردن یک دانشجوی زرتشتی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بانو ف – ر در اداره ی پاسخ گویی حرم مطهر …

۷۸۹ نظر

 1. دورود بر یکایک شما مردان سرزمین پارس و خوشحالم از اینکه تنهایم نگذاشتید در مقابل مدیر سایت .آقای مدیر سایت لطفا از این سایت استعفا بدید تا مدیری مدبر ان را رهبری کند وقتی شما تحمل ان را ندارید صحبت ها وعقاید و دیدگاهها رو بشنوید اگر ایرانی هستید و ریشه ی شما ایرانی ایست پس به دنبال اصالت خود باش نه به دنبال و پیرو دین اعرابی که به ناموست تجاوز کردند کوروش کبیر بود که زنان را مقدس میدانست یا رضا خان وقتی رفت ترکیه براش زن آوردند همان لحظه چنان گذاشت در گوش یکی از افرادش که زنه سریع محل رو ترک کرد اطرافیان علت رو از رضا خان جویا شدند گفت من اینکار رو کردم چون زنان کشورم حرمت دارند وقتی ریس جمهور ترکیه ایران میاید از من زن نخواهد .آقای مدیر سایت در حال حاضر در مشهد اینگونه است تمام دخترای ایرانی به خاطر ضعف مالی زیر دست اعراب کثیفه . پس لطفا از انها دفاع نکنید عربها همه عین همن.از شما عزیزان خواهش میکنم با مدیر سایت بحث نکنید چون جای برای بحث نیست دنبال سایت دیگه ای باشید که پیرو دین زردتشت باشه نه اعراب جاهل

  • با سلام ؛ و اما بعد :
   اشتباهات شما خانم الهام :
   ۱ : « اگر ایرانی هستید و ریشه ی شما ایرانی ایست »
   اصولاً همین که کسی ایرانی باشد باید درباره اجداد باستان خود و … تحقیق کند و حقیقت را بیان کند چون ایرانی است . کتمان کردن حقیقت است که مایه ننگ یک ایرانی میشود .
   ۲ : « پس به دنبال اصالت خود باش »
   اصالت یعنی تطهیر با ادرار گاو و ازدواج با محارم و آتش پرستی ؟ شما به این میگویید اصالت ؟ :
   http://www.raherasti.ir/5557
   http://www.raherasti.ir/15535
   https://www.adyannet.com/fa/news/8945
   ۳ : « پیرو دین اعرابی که به ناموست تجاوز کردند »
   اعراب کی و کجا و با کدام حکم اسلام به ناموسان تجاوز کردند ؟ .
   ۴ : « کوروش کبیر بود که زنان را مقدس میدانست »
   سند ؟ .
   ۵ : « رضا خان وقتی رفت ترکیه براش زن آوردند … چون زنان کشورم حرمت دارند »
   بخاطر همین حرمت بود که چادر را بزور از سرشان میکشید ؟
   سند برای قسمت اول رضا خان ؟ .
   ۶ : « تمام دخترای ایرانی به خاطر ضعف مالی زیر دست اعراب کثیفه »
   سند ؟ .
   https://www.mashreghnews.ir/news/892163
   لطفاً سنجیده سخن بگویید .
   ۷ : « پس لطفا از انها دفاع نکنید عربها همه عین همن »
   از عربها دفاع نکنیم یا از خدای هستی الله و پیامبرش و دینش ؟ .

   • رضا خان چادرو نکشیده بود الان مثل پاکستانیا باید تو گونی می چرخیدیم

    • آقا یا خانوم مهربان پس به نظر شما اگر یک قانونی درسته
     (مثلا از نظر شما کشف حجاب)
     باید ولو شده با زور و چماق آن را پیاده کرد یعنی همان کاری که رضا شاه کرد.نه!!؟؟؟؟
     پس طبق فرضیه ی شما و دوستانتون
     اعراب هم اگر با زور شمشیر(یک فرضیه ی خنده دار) اسلام رو به ایران آوردند وچپوندند تو ذهن و فرهنگ ایرانیا,کارشون درست بوده
     چون اسلام از نظر اونها بهترین دین بوده.
     دوما اگر از نظر شما با شرت و رکابی تو خیابون اومدن نشانه تمدنه
     از نظر ما این تیپ فقط به درد استخر شنا و یا کاه گل درست گردن
     براسقف خونه های قدمی میخوره.
     پس به جمهوری اسلامی هم حق میدید که از فردا با چوب و چماغ شما هارو مجبور کنه تو خیابون با گونی بچرخید.!!!!؟
     فکر کنید بعد نظر بدید که لا اقل جلو وژدانهای بیدار شرمنده نشید.

   • سلام
    به مدیر سایت توصیه میکنم حتما کتاب دو قرن سکوت را بخونن، بعدا از اسلام و اعراب دفاع کنن!
    اسلام و اعراب وحشی بجز خسارت و بدبختی برای ایرانیان هیچ سودی نداشتن. آخه دینی که فقط دنبال روضه خونی و عذاداری برای یه مشت عرب هستش، دینی که بیشتر احکامش مربوط به شکم و یک وجب زیر شکم هستش، دینی که صرفا با زور شمشیر و قتل و غارت دیگر ملت ها گشترش یافته چه سودی برای پیروانش داره؟ یه نگاه به کشورهای مسلمان بندازید متوجه میشید چقدر خوشبختن با دین اسلام!

   • برو دنبال کتاب دوقرن سکوت رو بخون اکثرا دست سنی هاست اگر قبول کردی مسلمان در غیر اینصورت کافری من یکی قبول ندارم حتی بعضی از سیدها هم قبول ندارند

  • ایرانی ام پسر کوروش

   آفرین الهام خانوم منم دقیقا با حرف شما موافقم وقتی اولین دین خدا پرست زرتشته و برای ایران هست چرا به سراغ دین های عربی برویم که همیشه بر علیه ما هستند

  • درود بر همه دوستان زرتشتی . من هم به تازگی به خودم امدم و ایین زیبای زرتشتی را رسما انتخاب کردم هرچند سالهاست که اسلام ارثی را کنار گزاشتم! اهداف مدیر سایت که کاملا مشخص هست تخریب و من واقعا متاسفم که چرا پیروان اسلام همیشه از راهکار تخریب برای اثبات کردن خودشان استفاده میکنند ! در جواب مدیر سایت باید بگم من دین زرتشت رو انتخاب کردم نه برای اینکه از اسلام کامل تره چون خیلی زیباتره و من باهاش کامل تر میشوم البته از نظر من که فکر میکنم دین هم مثل انتخاب های دیگر سلیقه ای هست نه ارثی و تحمیلی ….. ای کاش مدیر سایت این طوری وجهه اسلام رو تخریب نمیکرد افسوس

   • خوب اگه مدیر سایت به قول شماها متعصبه,
    این سایت بدرد نمیخوره,
    باید بگردید دنبال یه سایت دیگه و……..
    چرا پس نمیرید.
    من با وجودی که جریان کلی حاکم بر سایت رو قبول دارم
    از پاسخ گذاشتن به شبهات تکراری شما خسته شدم
    و هر چند ماه یک بار میام سر میزنم,
    اما شماها از شبه ی تکراری گذاشتن و
    با کمال قدرت کوبیدن مدیر سایت و
    کوبیدن اسلام و امام حسین(ع)و…
    خسته نمیشد؟
    از چی میترسید؟
    اگر دین اسلام و مذهب تشیع
    به قول شما اینقدر خشن و غیر عقلانیه
    و عربا با زور شمشیر آوردنش
    دیگه این همه دست و پا زدن نداره که
    خودش نابود میشه
    مثل خیلی از جهان بینی های عقب افتاده
    و غیر عقلانی و باستانی,
    مثل زرتشتیت و ……
    که یا نابود شدند ویا درشرف محو شدن هستند
    ناراحات نباشید نمیتوانید جلوی گسترش احکام نورانی اسلام رو بگیرید.
    راهپیمایی اربعین رو ببینید و عظمت اسلام رو و……..
    خودتون رو بیش از این به زحمت نیندازید.
    ای مگس عرصه ی سیمرغ نه جولانگه تست …. عرض خود میبری و زحمت ما میداری

    • برادر من متاسفانه از بعد از انقلاب چهره اسلام در ایران فوق العاده آسیب دیده است باید قبول کنیم که در هم آمیختن دین با سیاست اصلا به صلاح دین نیست و بدبینی شدیدی در پیروان آن ایجاد می نماید کما اینکه در سالهای اخیر شاهد آن بودیم.
     در این چهل سال حوزه هایی که در خصوص ترویج دین هزینه های هنگفتی از بودجه را دریافت کرده اند بدون تعصب بفرمایید چند درصد موفق بوده اند؟

     در خصوص راهپیمایی اربعین که بنظر شما یک آیین با شکوه در اثبات عظمت اسلام هست چه تعدادی از جمعییت ۸۰ میلیونی ایران در آن شرکت می کنند؟

     اصلا قصد دفاع از دین خاص و یا محکوم کردن دینی دیگر را ندارم فقط هدفم پیشنهاد به شما جهت بررسی مشکلات موجود بدون داشتن تعصب است.

     • خواهر بزگوار مشخص است که شما اهل منطقی در این باره زیاد باید گفتگو کرد و مجال اینجا کوتاهه اما به اجمال جوابی میگذارم:
      اولا اینکه گفتید در این چهل ساله برخی آسیب ها متوجه دین شده به خاطر ادغام با سیاست تا حدودی دسته,اما چرا؟
      واضحه چون قبل از این اسلام در کنج خانه ها بود اثری در جامعه نداشتوبه نظر شما مکتبی که به درد زندگی ما نخوره به چه درد میخوره؟
      وقتی با ظهور جمهوری اسلامی اسلام کارایی سیاسی و توانایی اداره ی جوامع را به دنیا نشان داد طبیعتا جهانخواران و غلدران بین الملی دچار هراس شدند و طبیعتا دست به مقابله ی جدی با اسلام سیاسی زدند از طرفی اسلام سیاسی بعد از قزن ها از خواب سنگین بیدار شده بود و طبیعتا مسلمانان تجربه ای در اداره جامعه نداشت برخی از مشکلات این چهل سال نیز از این مسئله سرچشمه میگیرد

     • البته هرچه جلو میرویم این اسلام سیاسی یا همون مکتب شیعه بالنده تر میشه.
      مثلا شما آمار افراد شرکت کننده در دعاهای کمیل اعتکاف ها مناسک و آیین های مذهبی دسته جعی گذشته با حال را اگر مقایسه کنید خواهید دید اقبال مردم به مکتب اهل بیت چند ده برابر شده.
      اینکه یه عده ای که دارای عمق مذهبی نبودند با یه تلاطم کوچک دین عوض میکنند رو که شمانباید ملاک قرار بدی.
      همچنین در مورد راهپیمایی اربعین امسال سال ۹۸حدود۵ملیون ایرانی در عراق حضور پیداکردند,چند برابر این هم در شهرهای گوناگون ایران راهپیمایی جاماندگان حسینی را برگذار کردند.وقتی شما میبینید مثلا جمعیت شرکت کننده در کل ایران و عراق۱۵میلیون باشد قطعا چند برابر این جمعیت هم هستند که به هر علت نتوانستند شرکت کنند اما حرکت را قبول داشتند.
      اینقدر آوازه ی این مکتب و راه عدالت جویی امام حسین(ع) در دنیا پیچیده که همه ساله از تمام ادیان حتی زرتشتی در این راهپیمایی حضور دارند.
      هرکس که ادعا دارد یک فراخوان دربرابر اربعین بزند اگر یک دهم راهخپیمایان اربعین درآن شرکت کردند من حرف شما را قبول میکنم

  • درود یکی پیدا شد که حرف دل مردمو بزنه دست درد وقتی عرب ها نمیذارن اسم فرزندانشون ایرانی نام گذاری بشه منم ایرانیم اسمم ایرانی دینم ایرانی زبانم ایرانی. و دشمن عرب

 2. دلیل اینکه چرا هر دفعه نظرات من رو تکراری اعلام میکنید چیست هیچ کدوم از نظرات من تکراری نیست چرا تحمل شنیدن واقعیت ها رو ندارید.ایا برای شما عزیزانی که نظرات خودتون میگوید این چنین اروری میده. مدیر سایت واقعا برات متاسفم

  • من هم با شما موافقم

  • اینکه ما رگ و ریشه ی خالص آریایی نداریم و ترکیب نژادهای مختلف حتی عرب هستیم,
   اینکه اسلام با زور شمشیر وارد ایران نشده,
   اینکه نژاد پرستی و فاشیسم بده خیلی هم بده و……
   همه در جایجای این سایت پاسخ داده شده توسط مدیر و دیگران از جمله بنده.
   اما شما کماکان بر طبل نژاد پرستی و تعصب میکوبید.
   همهی ادیان الهی از جمله زرتشتیت برای ما محترم هستند
   اما توهین به هیچ کدام از ادیان و حتی غیر ادیان درست,منطقی,شرعی و …….نیست.
   نکنه در مکتب شما توهین به ادیان و نژادها و انسانها مجاز شمرده شده؟

 3. اقا شما فقط داری از اسلام طرفداری میکنی
  شما اگه واقعا میخوای کمک کنی ب مردم لطفا
  دست از تبلیغ دین اسلام بردار و فقط راهنما باش
  نه گمراه کننده کسانی ک تازه میخوان اصالت خودشون
  پیدا کنن

  • اصالت گاو و خر و اسب در نژاد هست. اما اصالت انسان در روح الهی و سیرت انسانی هست. کسانی که اصالت انسان را در نژاد میجویند گمراه کننده هستند.

   • آفرین,اشکال این هموطنان نژاد پرستمونم همینه که فکر میکنند اگه پیامبری فارس نبود ولو اینکه احکامش متعالی بود ما نباید دیگه حتی در موردش تحقیق کنیم و تازه با تمام قدرت هم بکوبیمش

   • اول از همه بگم نه زرتشتیم نه مسلمون
    دوما اصلا اینطور نیست بحث خوب و خوبتره ک ماشالا مسلمونا چیزی ک دارن فقط ادعاس
    زرتشت هرچند اگر ازش منابع کمی در دست باشه یک اصل محکم داره ک مشخصه. نیکی در همه ابعاد زندگی و خداروشکر خودتون ک مسلمون هستید به فطرت اعتقاد دارد و میدونید ک انسان خودش مصداق خوب و بد رو میدونه و میفهمه.
    برید قرآنو درست کنید چون مث اینکه یکم نیاز به تحریف داره ؛ سوره بقره آیه ۲۲۳ رو بخونید بعد از کوروش و رضاشاه ایراد بگیریر
    آدم شرم میکنه بگه
    و زنان کشتزار شما هستند پس از هر در میخواهید به آن وارد شوید
    با چه رویی ازین حرفا به عنوان مفاهیم ناب الهی دفاع میکنید
    #التماس_تفکر

 4. منم به آیین اجدادی ام زرتشت برگشتم و اسلامی که به من تحمیل شده رو نمیخوام در ضمن راجع به ازدواج با محارم بهتره بیش تر تحقیق کنید نه اینکه لینک ی سایت از خودتونو بزارید و توجیح کنید ازدواج با محارم جز آیین زرتشت نبوده بلکه یه راهکار سیاسی برای پادشاهان برای حفظ قدرت بوده. چه دینی جامع تر و بهتر از پندار نیک کردار نیک گفتار نیک

 5. مدیر سایت شما میفرمایید تطهیر با ادرار گاو سند
  ازدواج با محارم سند
  آتش پرستی سند

 6. تا اونجا ک ما میدونیم پیامبر اسلام ب علی میگوید ادرار شتر ننوش چون نسیان میاورد،تجاوز ب طفل شش ساله و زنده بگور کردن دختران و دروغ گویی در راه الله و هزاران نمونه دیگر همه از افتضاحات اسلام و الله است.تمام دنیا اعراب و مسلمونها رو خطرناک میدونن و نکوهش میکنن و ازشون میترسن،تنها مردمانی ک اعتقاد دارن از همه بهترن و جاشون در بهشت ساختگیه ایت الله هاشونه،در واقعیت ب همه لعنت میفرستن،برای همه مرگ آرزو میکنن و ب راحتی حیوانات و حتی انسانها رو میکُشن برای الله و سرسختانه معتقدن ک کارشون درسته

  • مدیر سایت

   تجاوز به طفل شش ساله در کجای اسلام آمده؟

   اسلام دستور داده دختران زنده بگور بشن یا جلو آن را گرفت؟

   بارها گفته ام که باید حساب مسلمانها را از اسلام شیعی جدا کرد. مگر شما جنایات امریکایی ها را به پای دین مسیحیت می ذارید؟

 7. با این اراجیف نمیتونید ارزش های مردم ایران در زمان باستان رو کمرنگ کنید . در سرتاسر گفتار زرتشت و ایرانیان باستان بحث خردورزی هست و میگن دین زرتشتی مطابق با خرد هست و چهارچوبش با چهارچوب خرد تعیین میشه ، نه یک سری احکام خشک و تغییر ناپذیر .و همه این مسائلی رو که شما به ایرانیها نسبت میدید بر خلاف خرد هست . مرگ بر دشمنان انسانیت .

 8. زرتشتی شدن که کاری ندارد یک کتاب اوستا باید بخری مطالعه کنی و آیینت را به آن تغییر دهی چرا سختش میکنید بگذارید هرکس میخواهد به هر دینی که میخواهد باشد من معمولا دیده ام که هر کسی از اسلام دین دیگری را انتخاب میکند پشیمان میشود چون آن ادیان به شدت تحریف شده اند و ارضای نیازهای معنوی نمیکنند

  • مهتاب خانم با درود: انسان به هر چیزی اعتقادقلبی داشته باشد ان اعتقاد به ان چیز میتواند به انسان ارضای معنوی بدهد . آیا میدانستید که بت پرستان هنگام زیارت و عبادت بتهایشان احساس آرامش میکردند و حتی از بتهایشان شفا میگرفتند؟ شاید این سخن غیر منطقی و غیر قابل باور باشد. ولی وجود داشته است. من اعتقاد ندارم که بتها شفا میدادند. بلکه براوردن حاجات انها ناشی از عوامل طبیعی و قدرت نیروهای ذهن انسان و نیز نیروهای کیهانی بوده است. ولی نقش قدرتی که باور و اعتقاد به انسان میدهد را نباید نادیده گرفت.

   • مدیر سایت

    اینکه بت پرستان از طریق بتها به آرامش می رسیدند یا شفا میگرفتند، مدرکش را نقل کنید اما این حرف شما درسته که خیلی از شفاگرفتن ها و معجزه هایی که برسر زبانهاست بخشی از آنها اتفاقات طبیعیه، برخی دروغه، برخی برداشت اشتباهه، در برخی مبالعه میشه و… بنده شخصا به صحت عمده ی امور غیرطبیعی که نقل میکنن خوشبین نیستم

    • جالبه که یک شیعه که تمام حاجاتش رو از قبور مردگان می خواد (لطفا سفسطه عوامانه نفرمایید )و اتفاقا هم شفا می گیره و هم حاجت مدرک می خواد بابت آرامش و شفا یافتن از بتها؟!!!!

    • من خودم بت پرست هستم به آرامشم میرسم
     تحقیق کردم
     براشم میتونم از عقیدم دفاع کنم
     اینکه میگم بت پرستم فقط بخاطر اینه ک شما به اونا گفتی بت پرست
     وگرنه لفظ بت پرست یک دروغ مسخره تاریخیه ادیان ابراهیمیه
     بت واسطه عالم طبیعت و عالم بالاس مث همون ضریحاتون و حجرالاسود و هزار و یک چیز دیگه ک خودتون بهش متوسل میشین

     • مدیر سایت

      ما هیچگاه به ضریح متوسل نمی شیم بلکه صرفا ضریح را می بوسیم و احترام می کنیم و این بوسه بخاطر خود امام است. مادری که فرزندش را از دست داده، لباس او در نظرش عزیزه و می بوسه و نمیشه به کار او ایراد گرفت

  • یعنی دین اسلام تحریف نشده؟. پیامبر روزی پنج بارجلوی جمع نماز میخاند الان نصف مسلمانان میگن دست بسته بوده نصف میگن دست باز بوده وقتی یه عملی که به مدت بیست وسه سال روزی پنج بار انجام شده اینطوری بدست ما میرسه چطور باید بقیه روایات رو قبول کرد

   • مدیر سایت

    ایشان گفت: ادیان دیگر «به شدت» تحریف شده اند و معنایش این نیست که در اسلام هیچ تحریفی نداریم. قرآن تحریف نشده اما احادیث تحریفی فراوان داریم. اساس اسلام قابل دسترسی است. مثلا اصل نماز را همه قبول دارند اما اختلاف در جزئیات است که چندان مهم نیست

   • عزیز پیامبر اسلام دست باز نماز میخونده نماز دست بسته رو خلیفه ی دوم روی کار آورد تمام اهل تسنت هم به تبعیت از دستور خلیفه ی دوم با دست بسته نماز میخونن والا در اینکه پیامبر با دست باز نماز میخونده هیچ اختلافی بین مذاهب اسلامی نیست.

  • آیین زردشت برای منه پارس زبان و ایرانیست.اسلام بماند برای هرکس که میخواهد

 9. سلام استاد. بسیار عالی. مثل همیشه گویا و رسا.

 10. باسلام چرا در دین اسلام مردمیتواندچندهمسراختیار کند؟آیاخدادر قرآن نیاورده که ما برای آرامشتان شمارا جفت آفریدیم؟؟ اون مردی که چندهمسردارد ونوبتی پیش همسرانش میرود آیا بقیه همسرانش آن شبی که تنهاهستن نیاز به آرامش ندارند؟

  • مدیر سایت

   معلوم نیست در آرامش نباشند. تجربه ندارم

   بنظر شما آن عده از زنها که (بخاطر اینکه تعداد زنهای بی همسر بیشتره) بی شوهر مانده اند نیاز به آرامش ندارند؟ بهتر نیست که شادیهایمان را با هم تقسیم کنیم؟

   • میشه لطف کنیدبگیدمعنی آیه های ۵۰تا۵۲سوره احزاب دقیق چی هست؟؟برداشت من از این آیه ها باعث شده به اسلام شک کنم به خاطر همین دارم درمورد زرتشت تحقیق میکنم

    • مدیر سایت

     متن آیه ها را بنویسید تا ترجمه اش را بگم

    • به نظر من تو هردینی احکامی داره که درکش برای ما سخته,
     تو همه ی ادیان از جمله دین زرتشتی هم هست.
     این یک مسئله ی طبیعیه,چون ما انسانها
     محصور در زمان و مکان و محدودیت های
     جسمی و عقلی و علمی و…..
     هستیم وادیانناب و تحریف
     نشده,قوانینشون
     از طرف پروردگاره
     که او هم هیچ محدودیتی در زاتش راه ندارد.
     اگز شما بخواهید صرفا بر اساس
     احکام ,دین یا تفکری رو رد یا اثبات کنید قطعا به بی راهه خواهید رفت.
     پیشنهاد میکنم
     شما در مورد اصول آن
     ادیان و مذاهب تحقیق کنید
     و کتاب اصلیشان,که آیا تحریف شده اند یا خیر,و بعد تصمیم بگیرید.
     ضمنا در مورد اون دو آیه میتوانید به کتب تفسیر مراجعه نمایید.
     نرم افزار های مبایلی قرآنی هم هستند.اما بازم میگم
     اینجوری در مورد انتخاب
     دین ومذهبتون تصمیم نگیرید.
     یاعلی

   • خداوندواقعاموجودات راجفت آفریده این دست بشرهست که باعث شده تعداد زنان بی شوهراز زنان شوهرداربیشترباشه اگرتعداد مردان شهید شده درجنگ ها حساب کنیم به تعداد زنان مجردهستند

 11. سلام میخام زردشتی شوم باید چیکار کنم

 12. درود خدای بزرگ من دین ایلام را کامل مطالعه کردم واز شروع دین اسلام تا کنون همه را به نقطه ب نقطه مطالعه کردم
  صحبت من این است
  من بک ایرانی اهل روستای ۵کیاو متری تخت جمشید
  اسمم عربیه بنام محمد
  اوستا و وب سایت زرتشت را هم مطالعه کردم
  و من کنون میخوام زرتشت شوم وبه خاکم به ایرانی بودنم به سرزمینم احترام بگزارم حتی اگر مجبور باشم به کشور هندو ستان بروم باید دینمو به انجام برسانم
  اگر کسی هست داخل ایران یا شیراز بتواند من را راهنمایی و ایرانی بونمو بهم یاد بدهد لطفا بهم بگید تشکر امید وارم یزدان پشتو پناهتان باشد

  • مدیر سایت

   هیچکس نمی تونه زرتشت بشه بلکه زرتشتی میشه شد

   اگر شما قسمتهای مختلف همین سایت را بخونید، حتما از تصمیم خود منصرف خواهید شد

  • آقای محمد
   از کجا میدونی اصل و نسبت تو ایران بودن؟
   شاید اونام مهاجر بودن
   بیش از سی قوم در طول تاریخ به ایران مهاجرت کردند شاید اجداد شما هم مهاجر بودند.
   دوما شما میگی دین اسلام و زرتشتییت را نقطه به نقطه مطالعه کردی
   خوب قائده ی نفی سبیل رو توضیح بده ببینم؟
   در قرآن دشمن ترین مردم نسبت به اهل ایمان کیا هستند؟
   در اوستا دشمن ترین مردم نسبت به زرتشتییان کیا هستند؟
   منتظر پاسخم.

 13. سلام دوستان
  الکی بحث نکنید و بحث اسلم و با نژاد اریایی قاطی نکنید خیلی ها قبول دارند که زرتشت علیه السلام پیامبر خوبیها بوده ولی اگه یکم دقت کنید میفهمید که خدا یه پیامبر نفرستاده بلکه چندین پیامبر و طی برهه های زمانی مختلف فرستاده که اخرینش پیامبر اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله علیه و اله وسلم بوده شما اسلامو نقض میکنید در حالی که تمامی دین ها و پیامبران اللهی از اومدنش مژده دادن ونشونه هاشو اعلام کردن اینا کافی نیست؟؟معجزاتی که انجام داده دلیلی بر اثبات دینش نیس؟؟اینکه کره ماهو دونیم کرد والان دانشمندان اینو تایید کردن کافی نیست واینکه کتاب پیامبر یعنی قران این همه پیشگویی ها که اونزمون کرده برهانی نیست برا شما ؟؟
  پس بیایید به این همه شک و تردیدی که تروریست ها و منافقان برای به خطر انداختن ایرانو ایرانی براه انداختن دامن نزنید
  هر دینی دارید داشته باشید و بین هم الکی به اختلافات دامن نزنید زنده باد ایرانی زنده باد زرتشت(ع) زنده باد حضرت محمد(ص)

 14. جناب مدیر ظاهرا دوستان باستانگرا و نژاد پرستمون صلاح رو در عدم پاسخگویی به پیام بنده حقیر دیدند.
  یاحق

 15. سلام کسایی که دنبال دین کامل میگردن که فقط اونو نشون بقیه بدهن و عمل نکن هیچ فایده ای نداره از نظر من خدا اینو نمیخواد که توی دین اسلام باشی و هر غلطی که خواستی بکنی و یا کار هایی که میگه رو انجام ندی چون خود اعراب هم انجام نمیدن و براشون مهم نیست ولی میخوام یه چیزی بگم که خدا گفته انسان باشید و به هم کمک کنید و همدیگرو راهنمایی کنید من ترجیح میدم یکتا پرست باشم و بگم فقط خود خدا نه کس دیگه و نه چیز دیگه چون فقط به خدا ایمان دارم و انسانیت رو بدونم و بفهمم و عمل کنم نه اینکه مسلمان باشیم در صورتی که خودمون به خودمون رحم نمیکنیم چه فایده داره اگر هم خدا تو قیامت گفت که دینت رو بر چه اساسی انتخواب کردی اون موقع میشه گفت انسانیت خدا گفته انسان باش ما هم انسان یهودی داریم هم مصیحی هم زرتشتی هیچ کس نمیتونه قضاوت کنه که کی درست هست و کی نیست منظور انسان بودن . پس هر دینی که داری برای خودت داری

 16. قبل از پاسخ به مطلبتون بگم که من هیچ اعتقادی به هیچ دینی ندارم.
  و اما بعد…بله واقعا باید مقایسه کرد. مثلا کجای دین زرتشت میشه عشق یه پیرمرد به یه دختر ۶ ساله رو دید؟؟ یا مثلا کی زرتشت از پسر خونده اش خواسته همسر عقدیش رو طلاق بده تا ایشون به ایرانیان ثابت کنن که ازدواج با همسر پسر خونده مشکلی نداره؟؟…

  • مدیر سایت

   بارها گفتم که در هرپست فقط یک مطلب بذارید تا بشه جواب داد

   http://www.raherasti.ir/2740

   دراوستا ازدواج با همسر پسرخوانده نیست اما ازدواج با محارم هست

   ندونستم ازدواج با همسر پسرخوانده پس از طلاق چه ایرادی داره؟

   این مطلب را از کجا آوردید که پیامبر به زید گفت زنت را طلاق بده تا باهاش ازدواج کنم؟

   • بله ظاهرا برعکس بوده
    وَاِذْ تَقُولُ لِلَّذِی اَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَاَنْعَمْتَ عَلَیْهِ اَمْسِکْ عَلَیْکَ زَوْجَکَ وَاتَّقِ اللَّهَ
    «(به خاطر بیاور) زمانی را که به آن کس که خداوند به او نعمت داده بود و تو نیز به او نعمت داده بودی (به فرزند خوانده‌ات «زید») می‌گفتی: «همسرت را نگاه‌دار و از خدا بپرهیز!» (و پیوسته این امر را تکرار می‌کردی)؛
    اما حقیقت چیز دیگری بوده
    وَتُخْفِی فِی نَفْسِکَ مَا اللَّهُ مُبْدِیهِ وَتَخْشَی النَّاسَ وَاللَّهُ اَحَقُّ اَن تَخْشَاهُ
    و در دل چیزی را پنهان می‌داشتی که خداوند آن را آشکار می‌کند؛ و از مردم می‌ترسیدی در حالی که خداوند سزاوارتر است که از او بترسی!

    بله پیامبر اسلام در هنگامی که بر زبان می گفته که زید این کار را نکن نه از روی تقوا که این کارش از روی ترس از ….. نزد مردم بوده .
    و بعد هم برای توجیه همه داستان موضوع کاملا بی اهمیت فرزند و فرزند زاده را پیش کشیدن…

    • مدیر سایت

     همانگونه که در تفسیر نمونه ذیل آیه ی فوق آمده، ترس و نگرانی پیامبرص همان چیزی است که در ادامه ی آیه آمده: ازدواج با همسر سابق پسرخوانده

     در زمان جاهلیت نیز مثل برخی در امروز، چنین ازدواجی را بد می دانستند و لذا آن حضرت آن را مخفی می داشت و نگران بود و می ترسید

   • ببخشید من نمیدونم شما به چه حقی مطلب من رو ناقص چاپ میکنین؟ شما میتونین فقط چاپ نکنین. در ضمن همونطور که من با ذکر آیات که شما حذف کردین صحبت کردم خواهش میکنم با ذکر منبع صحبت کنید.
    ۱-اگر منظور شما “خویدوده” است در موردش اختلاف نظر بسیاری وجود داره ولی در مورد ازدواج پیغمبر با یک دختر بچه اختلاف نظر زیادی نیست و اکثریت قریب به اتفاق تاریخ نگاران مسلمان این اتفاق شرم آور رو ثبت کردن.
    ۲-در مورد ام المونین”زینب بنت جحش الاسدیه” البته پیامبر نخواستند “الله”(!!!) در آیات ۳۷ و ۳۸ سوره احزاب خواستند. البته همانجا در قسمتی خداوند قضیه علاقه ایشان به همسر زید را در جمله “…و تخفی فی نفسک ما الله مبدیه…”لو می دهند. و جالب این که در این آیات خداوند همسر زید را طلاق میدهد (البته حرفی از رضایت زید نیست این وسط) و به عقد پیامبر در میآورد. البته در همان قسمت الله میفرمایند “…چون زید از وی نیازش را برآورده کرد…”(ترجمه آیت الله مشکینی) (قضی زید منها) که البته هیچ دلالتی بر نگاه ابزاری و کالایی بر زن ندارد!!
    ۳- اگر شما هیچ ایرادی در داشتن ارتباط جنسی “مشروع” با همسر سابق پسر خوانده تون نمیبینید ولی در نوشیدن جرعه ای مشروب میبینید، و اگر ایرادی در برده داری نمیبینید ولی در رقصیدن میبینید، من حقیقتا حرفی ندارم!

    • مدیر سایت

     در بخش «ازدواج زرتشتیان با محارم» مدارک متعدد نشون دادیم که مراد از خویدوده ازدواج با محارمه
     درمورد ازدواج پیامبر با عایشه لینک مطلب را گذاشتم. شما باید جواب آن را می دادید و قانع کننده نبودن آن راتوضیح می دادید نه اینکه حرفتان را تکرار کنید
     آنچه پیامبرص مخفی میکرد این بود که مردم ازدواج با همسر مطلقه ی پسرخوانده را نادرست می دانستند.

 17. ۱- استاد گرامی، در مورد سن عایشه من نمیدونم واقعا چی باید بگم وقتی استدلال شما اینه که ۱ کنار ۷ در تمام کتب معتبر اسلامی افتاده؟! این استدلال حقیقتا جوابی نداره. دیگه چه سندی بالاتر از این که خود عایشه میگه من موقع ازدواج ۶ سالم بود؟ آیا سندی از این هم محکم تر هست؟در ضمن وقتی شما سلسله راویان اخبار سن اسما رو میبینین به اسمی برمی خورید به نام “ابن ابی زناد”. (… و اخبرنا احمد ابن قاسم،…،ابن ابی زناد،..) و (اخبرنا ابولحسن علی ابن احمد المالکی،…، ابن ابی زناد) که این شخص در کتاب ضعفا الکبیر (جلد ۲ صفحه ۳۴۰) ضعیف الحدیث خوانده شده است.( سالت احمد بن حنبل عن ابن ابی الزناد فقال”هو ضعیف الحدیث”). البته اگر بخوام تعداد منابع اسلامی رو که سن عایشه رو موقع ازدواج ۶ سال ذکر کردن ذکر کنم فکر نکنم در یک کامنت جا بشه. (خود شما هم میدونین منم میدونم پس نیازی نیست)
  اصلا این ها به کنار گیریم که عایشه در ۵۰ سالگی با پیامبر ازدواج کرد. شرع مقدس اسلام چه سنی رو برای ازدواج دختر مناسب میدونه؟ اگر ۱ یا ۲ایی این وسط نیافتاده باشه ۹ سال. درسته؟ خود حضرت فاطمه چند سالگی ازدواج کردن؟ روایاتی که من دیدم بین ۹ تا ۱۱ سال. اشتباه که نمیکنم؟ الان یه فرد بالغ بیاد خواستگاری دختر ۹ ساله شمای نوعی واکنشتون چیه؟! خیلی دوست دارم بدونم. شما میتونین یه آمار به من بدین در طی ۱۴۰۰ سال گذشته که اسلام آمده تا مردم را از جهل نجات بده چند تا دختر بچه ۹ ساله به خاطر این قانون بدبخت شده اند؟ حدودی هم بگین ممنون میشم.
  ۲- در مورد زینب، کاملا واضحه چه چیزی در دل پیامبر بوده قضاوت به عهده خوانندگان. فقط من پیام اخلاقی این کار رو نفهمیدم آخر سر چی بود؟ این که میتونین با همسر سابق پسر خوندتون ازدواج کنین همین؟ الان این کار چه سنگی رو از پیش روی بشریت برداشته؟ دقیقا یعد از خوندن این ماجرا چه نور معرفتی به قلب شما تابیده به من هم بگین لطفا. با تشکر

 18. من نظر برخی دوستانو که میفرمایند نباید به خاطر ایرانی بودن و ناسیونالیست کورکورانه به سمت آیین زرتشت رفت را قبول دارم و قبولم دارم که به هر دلیلی از زرتشت چیزه زیادی باقی نمانده اما بعد از مطالعه اکثر ادیان البته در حد توان و دانش محدودم به این نتیجه رسیدم که آیین نیاکان ما لااقل ازادیان دیگر کمتر گمراهی و آلودگی دارد اختیار انسان در آن لحاظ شده مطالبی مثل کشتن در راه خدا و یا خوار شمردن بانوان در اون وجود نداره در کل آیین زرتشت به فطرت و فرهنگ ایرانی از دینهای دیگر هماهنگتر و همسوتر است البته اینها نظرات شخصی بندست که شاید هم اشتباه باشه

 19. برادر عزیز میشه بفرمایید جنگی که هر دو طرفش مسلمان و آن هم اکثرا شیعه بودند چگونه جنگ در راه خدا بوده؟ خیلی از رزمنده ها برای ناموس و دفاع از خاکشون رفتن نه جهاد در راه خدا. جنگ با عراق مثل جنگ قادسیه یک جنگ میهنی در برابر متجاوزان بود که هر ایرانی با هر نژادو مذهبی برای دفاع شرکت کرد مصادره کردن و تحریف تاریخ به نفع یک گروه خاص کار زیبایی نیست اقلیتهای دینی با وجود اینکه در این کشور شهروند درجه ۲ اند اما در حفظ وجب به وجب این خاک مثل ما مسلمانها تلاش کردن و خون دادن

  • مدیر سایت

   اگرشخصی (حتی مسلمان) با سلاح به خانه و خانواده ی شما حمله کرد و شما در برابر او ایستادی و با او مبارزه کردی، در راه خدا گام برداشته ای چون به فرمان خدا عمل کرده ای. دفاع از خاک نیز گونه ای از جهاد در راه خداست

   http://www.raherasti.ir/2009

 20. فرموده بودید زرتشتیان ادرار گاو را میخورند برادرم چرا به احکامی که در خود دین ما هست را به عنوان اشکال به ادیان دیگر مطرح میکنید مگر امام کاظم نفرمودن ادرار شتر بهتر از شیر آن است و یا از امام صادق حدیث صحیح وجود ندارد که خوردن ادرار گاو و گوسفند و شتر برای درمان بیماریها اشکال ندارد ایشان این درمان را برای کسی که ورم شدید داشت تجویز میفرمودند تا جایی که میدانم هنوز هم در عربستان ادرار شتر را به عنوان رفع بیماریها برخی استفاده میکنند تازه این مطلب در وندادید است نه گاتاها و نسبتش به زرتشت اشتباه است و جزو احکامی است که در زمان ساسانیان بوسیله موبدان بوجود آمده

 21. ممنونم که این آزاداندیشی رو دارید که به افکار مخالفم اجازه ابراز وجود میدهید به نظر من هم حضرت عالی هم برخی دوستان با قضایا به صورت احساسی و گاهی تعصبی برخورد میکنید و این تعصب مارو از حقیقت دور میکند استاد عزیز سوالاتی دارم چگونه به غنیمت گرفتن زنان و اموال در جنگ با کفار و یا شق القمر توسط رسول یا به معراج رفتن رسول با مرکبشان براق یا داستان ابابیل و حمله به کاروانهای تجاری در مدینه و یاکشتار ۷۵۰ نفر از قبیله ابوقریضه توسط مولای متقیان و قضیه شهادت حضرت رسول توسط زن یهودی که به اسارت و تملک ایشان درآمده بود را توجیه میکنید اشکالی نیست شما اعتقادات نیاکان ما را نقد کنید اما امیدوارم این تحمل را در افکار خودتان هم داشته باشید ازدواج با محارم را پلید میشمارید مگر نه این است که کل بشریت از ازدواج فرزندان آدم و حوا بوجود آمدند پس بااین منطق شما کل بشریت پلید و فاسدند امیدوارم از برچسب زدن به عنوان مرتد و…. اجتناب بفرمایید

  • مدیر سایت

   زمانی مقایسه ی میان آموزه های دو دین درسته که هردو یک چیز باشند مثلا بگویید: چرا از برده داری میان زرتشتی ها ایراد می گیرید اما از برده داری در اسلام دفاع می کنید؟ نه اینکه موارد متفاوت را باهم مقایسه کنید.

   اگر در زمانی ازدواج با محارم میان زرتشتی ها رواج داشته، به این معنا نیست که زرتشتی های امروز ـ خدای نخواسته ـ پلید و فاسدند. بنگرید:

   http://www.raherasti.ir/3133

 22. دوست بزرگوار شما به دنبال اشکالات آیین نیاکان مایید و با ذره بین هم این کار را انجام میدهید و در عوض قصد موجه جلوه دادن اسلام را دارید اگر عده ای از نسل جدید به دنبال مکاتب و ادیان دیگر نظیر زرتشت هست و دین پدری و شناسنامه ایش ارضایش نمیکند به دلیل هزاران شبهه است که در خیلی تبدیل به یقین شده بهتر است شما به جای نقد ادیان دیگر اول از اعتقادات خودتان که در خیلی موارد هم خلاف عقل هست هم وجدان دفاع بفرمایید دلیل جذب جوانان به ادیان دیگر بیشتر از جذبه آن ادیان نواقصیست که در دین اسلام میبینند

  • مدیر سایت

   ایراداتی که در اسلام می بینید بگید شاید به آن شدتی که در ذهن شماست نباشه (در هرکامنت یک مورد را بنویسید)

  • اولا به خاطر نقص اسلام نیست و به خاطر ناآگاهی از دین اسلام و مسلمان زاده بودنشونه
   دوما شما این آمار هارو از کجا آوردی شاید میزان اقبال به اسلام و مکتب شیعه نسبت به ادیان دیگه بالا تره
   که همین طور هم هست شما یک راهپیمایی اربعین رو ببینید تا آمار واقعی دستت بیاد.

 23. کاش واقع بودیم عقل من هدیه ی خدای من است وهیچ خوبی باحمله وتجاوز کاری ندارد حالا قضاوت کن یعنی خدای قادر به بنده اش گفت برای گسترش دین من حمله کن ؟؟؟؟

 24. اولین ایراد :بی احترامی فراوان در اسلام نسبت به حقوق زنان
  مصادیق : در قرآن مردان را برتر از زنان خوانده اند
  در احادیث بسیار شیعه به زنان سخنان بد گفته شده آنان را ناقص عقل خوانده اند ، آنها را از بسیاری از اموری که امروزه در سایر نقاط دنیا به سادگی زنان انجام میدهند منع کرده اند .

  نقل است که وقتی قانون اساسی را خدمت آقای گلپایگانی بردند ایشان دو شرط برای رییس جمهور گذاشتند : مرد باشد و شیعه ۱۲ امامی
  زمانی که احمدی نژاد سه وزیر زن انتخاب کرد صدای علمای قم درآمد که حتی زنان شایسته وزارت هم نیستند .
  شما می توانید با سفسطه و واژه پردازی و توسل به دروغ و تحریف هرکاری بکنید ولی نمی توانید از این حقیقت فرار کنید :
  ۴۰ سال است به استناد همین اسلام زنان ایرانی از قضاوت ، ریاست جمهوری ، ریاست قوای سه گانه و …. محروم شده اند . و اسلام شما این را تایید می کند .
  حالا می توانید بگویید که دین زرتشت موبد ساسانی ۱۵ قرن پیش هم فلان بوده در این مورد :
  جواب همانها در زمان خودشان از همه اعراب پیشرفته تر در حقوق زنان بوده اند
  دیگر اینکه ملاک زرتشتی امروز قوانین امروزش هست که هیچ تفاوت بین مرد و زن نمی گذارد و زن همانند مرد می تواند موبد شود و می تواند هر شغل و مقامی داشته باشد .
  اما دین شما روی همان نظر ۱۴۰۰ سال پیش خود ایستاده و زنان را از حق خود محروم کرده

 25. شما چه حقی دارین که تعیین کنین چی جزء دین زرتشتی هست و چی نیست ؟
  همونطور که قوانین دین شما رو هم اهل سنت میگن ربطی به پیامبر اسلام نداره ، قوانین شما است که سلیقه ای است یکروز جوان مردم را برای همراه داشتن شطرنج زندان میبرید ، یکروز میزبان مسابقات شطرنج جهانی می شوید . اینها سلیقه نیست ؟ البته به دروغ مدعی هستید که دین شما خیلی حساب و کتابش درست است ولی دروغ است همه اش برای منافع خودتان و طبق سلیقه اتان است و برای حکومت اتان . حرف آخر را آقای خمینی زد . ایشان مدعی بود که برای اسلام حکومت تشکیل داده ولی یکروز برگشت گفت اگر برای حفظ حکومت لازم باشد احکام اسلام را هم تعطیل می کند . این عین سلیقه نیست ؟

  اما در دین زردشت هیچ سلیقه ای در کار نیست فقط خرد جمعی و مصالح عمومی انسانها است . اگر روزی خرد آدمی چیزی را درست بداند همان مورد تایید زردشت است . اما شما با خرد دشمن هستید . شما همانهایی هستید که ۱۰۰ سال پیش فتوی به حرام بودن تدریس جغرافی و زبان خارجه میدادید . با دانشگاه و علوم جدید مخالف بودید . رفتارهای مرتجعانه و ضد خرد شما در تاریخ ثبت شده است .

  اما آیه
  الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ
  ترجمه مردان سرپرست زنانند به سبب آنکه خداوند برخی را بر برخی دیگر ( مردان را بر زنان در نیروی فکری و روانی و جسمی ) برتری بخشیده مشکینی ، مردان ، سرپرست و نگهبان زنانند ، بخاطر برتریهایی که خداوند ( از نظر نظام اجتماع ) برای بعضی نسبت به بعضی دیگر قرار داده است مکارم ، مردان بر زنان قیمومت و سرپرستی دارند ، به خاطر اینکه خدا بعضی را بر بعضی برتری داده المیزان ، مردان را بر زنان تسلط و حق نگهبانی است به واسطه آن برتری که خدا برای بعضی بر بعضی مقرر داشته الهی قمشه ای ، مردان ، کارگزاران و تدبیرکنندگانِ [ زندگی ] زنانند ، به خاطر آنکه خدا مردان را [ از جهت توان جسمی ، تحمل مشکلات و قدرت روحی و فکری ] بر زنان برتری داده انصاریان
  وَلِلرِّجَالِ عَلَیْهِنَّ دَرَجَهٌ
  ترجمه : و مردان بر آنان برتری دارند مکارم و مردان را بر آنان مرتبتی و برتری هست موسوی همدانی یکن مردان را بر زنان افزونی است الهی قمشه ای و مردان بر آنان درجه برتری دارند فولادوند و مردان به درجه ای بر زنان برتری دارند
  المیزان و مردان را بر آنان [ به خاطر کارگذاری ، و تدبیر امور زندگی در امر میراث و دیه ، گواهی در دادگاه و غیر این امور حقوقی ] افزون تر است انصاریان ولى مردان را بر زنان برترى است بروجردی

  در این دو آیه مشخصان قرآن مردان را برتر از زنان دانسته ، حالا هر خانمب که برای تدبیر امورش ناتوان و وابسته به مردان است لطفا مسلمان بماند و بقیه هم بدانند که از نظر اسلام زن ناقص العقل و ناتوان و پست تر از مرد است

  • مدیر سایت

   در مورد شطرنج: چه کسی را سراغ دارید که بخاطر شطرنج زندانش کردند. امام خمینی قبلا این فرض را مطرح نکرده بود که اگر شطرنج از ابزار قمار بودن خارج شده باشه، باز هم بازی با آن حرامه یانه. یعنی از ایشان نپرسیده بودند که بخواهد جواب بدهد و این دیدگاهی که در اواخر عمرش بیان کرد، تغییر نظریه نبود بلکه اظهار نظریه بود.

   جمله ی دقیق امام خمینی را نقل کنید که گفته: اگر برای حفظ حکومت لازم باشد احکام اسلام را هم تعطیل می کند
   این را توجه داشته باشید که گاهی شرایط به گونه ای میشه که اجرای بعضی احکام به صلاح نیست مثل برده داری و این غیر از تغییر دین است. چنین اجازه ای به ولی فقیه داده شده

   اگر پیروان دین زرتشتی به دنبال خرد جمعی هستند، پس دین زرتشتی این وسط چکاره است؟ بگید: به دنبال خرد هستیم

   اما تغییر فتواها در طول تاریخ، امری طبیعی است چنانکه دیدگاه ها در خیلی علوم مثل تاریخ، تغییر می کنه. تغییر فتواها به این معناست که پس از دقت در آیات قرآن و احادیث، به این نتیجه می رسند که مراد آیه و حدیث چیزی دیگری بوده نه اینکه برخورد سلیقه ای با احکام کنند. دقت کنید.

   در مورد دو آیه ای که ذکر کردید برای پاسخ به دو لینک زیر مراجعه شود:

   https://www.farsnews.com/news/13940608001311 

   https://www.welayatnet.com/fa/news/48795 

 26. درود بر همگان
  همانگونه که نقد نابجا و ناجوانمردانه ی دین آسمانی و الهی زرتشت و فرهنگ درخشان ایران باستان کار اشتباه و غیر اخلاقی است به همان اندازه هم نقد بی ادبانه و غیر اخلاقی دین اسلام و مکتب اهل بیت غیر منصفانه و نادرست می باشد .
  بهتر است دو طرف بحث ابتدا مطالعه کافی و درست از طرف مقابل داشته باشند بعد به صحبت و قضاوت بنشینند نه به جدل و دعوا و توهین
  اصل مکتبهای آسمانی و الهی زرتشت و یهود و مسیح و صاىبی و اسلام و پیامبران انها پاک و مبرا از هرگونه خطا و اشتباه و لغزش هستند و هرگونه خطا و انحراف و زشتی و نادرستی به زرتشتیان و یهودیان و مسیحیان و صایبیان و مسلمانان مربوط می باشد .
  درود خدا بر وجود نازنین پیامیران الهی حضرات زرتشت و یحیی و موسی و عیسی و محمد
  درود خداوند بر روان پاک و مقدس اهل بیت عصمت و طهارت (س)
  درود بر روان پاک شاهنشاهان کبیر حافظ ایران زمین بزرگ از کوروش شاه کبیر و داریوش شاه کبیر و انوشیروان شاه کبیر و شاپور شاه کبیر تا شاه عباس کبیر و نادر شاه کبیر

 27. درود بر شما
  می گم یک حرفی باعث شده که تا الان به اسلام شک های گوناگون بکنم
  آیا حقیقت دارد که حضرت علی (ع) برای کمک به زنان آنها را با خود صیغه می کرد.

  • مدیر سایت

   چنین چیزی را در متون تاریخی ندیدم

  • سلام من یزدی هستم . واکنون ۵۶ سال دارم. زمانی مدرسه میرفتم مسیرم از میان محله زردشتی های یزد بود چیزهای جالبی را در این مسیر میدیدم .یکی از این موارد آن بود که زردشتیها احترام زیادی به امامان شیعه می گذاشتند مخصوصا به امام علی (ع ) و امام حسین (ع ) . یادمه یک روز که از مدرسه به منزل برمییگشتم پیره زن زردشتی مقداری نخود کشمش به من داد وبا خواهش والحاح از من خواست از علی بخواهم که مشکل اورا گشایش بدهد. برای من عجیب است که بعضیها با ادعای طرفداری از یکی بدون هیچگونه دانایی بی احترامی میکنند .

 28. لطفا به من کمک کنید .من چگونه میتوانم با شما تماس بگیرم

 29. درود بر همه
  لازم نیست زیاد تحقیق کنید یا به گذشته دور برگردید کمی بررسی در عصر حاضر میبینید که کشورهای اسلامی در همه زمینه ها عقب افتاده و در سطح پایین قراردارن این مهم در کشورهایی که دین و سیاست باهم قاطی کردن بیشتر نمود داره توی کشتن و جنایت و دزدی و حق خوری که سرآمدن
  خب اینا دلیلش چی میتونه باشه

  • مدیر سایت

   قرن های چهارم و پنجم هجری دست کم در ایران دین و سیاست باهم قاطی شده بود و روشنه که ایران دوران درخشانی داشت و سرامد بود

   • شما نشانی قرن های چهارم و پنجم را به ما میدهید؟!!! ما در سالهای اخیر با تمام وجود حس کردیم که ادغام دین با سیاست چه بلایی هم سر دین آورده و هم سیاست

 30. هر کی دوست داره اصالت ایرانی خودش رو فراموش کنه و خودش رو بچسبونه به اعرابی که خلیج فارس رو میگن خلیج عربی ،اما من یک آریایی و ایرانی اصیل ام

  • عزیز من آریایی ها هم مثل ده ها قوم و نژادی که به ایران آمدند و زندگی کردند هستند هیچ برتری هم به دیگران ندارند.
   تازه مگه شما نژادپرست هستی که اینقدر قوم و نژاد برات مهمه.
   الان تنها دولت نژادپرست در دنیا رژیم صهیونیستیه که منفور ترین رژیم حال حاضر جهانه حالا اگه شماهم میخوای منفور باشی همینجور ادامه بده .
   در قرآن کردیم آمده ما شما در گروه ها و نژاد های گوناگون تقسیم کرده ایم که به این وسیله همدیگر را بهتر بشناسید.
   همچنین در ادامه میفرماید بهترین شما نزد پروردگار با تقوا ترین شماست

 31. نمیدانم جدیدا نقشه ژنتیکی آریایی ها کشف شده
  که بعضی ها با قاطعیت میگن آریایی هستیم
  این افکار پوسیده متعلق به اوایل قرن بیستم هست
  این آقایان باید صد سال قبل زندگی می کردند

 32. بسم الله الرحمن الرحیم
  سارا خانم شیعیان که وظیفه دارند خمس را پرداخت کنند
  با این موضوع مشکل ندارند شما که قرار نیست خمس بدی
  چرا از این موضوع ناراحتی !
  در ضمن برای پیشرفت در جامعه اسلامی هیچی فرقی
  بین سادات و غیر سادات نیست و راه برای پیشرفت همه باز هست

 33. باسلام
  متاسفانه اینجانب نیز فریب همین ادعای راستی ودرستی وقانونمداری همین زرتشتیان راخورده بایکی ازهمین زرتشتیان قانونمدار معامله ای انجام داده وتمام دارایی وسرمایه ایی که حاصل بیست سال زحمت بوده رابه بادفناداده والان یکسال ونیم که درگیر دادگاه وشکایت هستم البته ایشان رامحکوم کرده ولی چه سود ایشان باسرمابه ودست رنح من مشغول تجارت هستن

 34. در مورد شناخت و دفاع از دین اسلام و زرتشت به دو مطلب زیر بسنده میکنم:

  اسلام
  ۱-اگر شخص بالغ، عاقل و مختار، از دین اسلام برگردد؛ از وی خواسته می‌شود که توبه کند و به اسلام برگردد و گر نه، اگر مرد باشد اعدام می‌شود و اگر زن باشد حبس ابد شده و در زمان نمازهای پنجگانه شلاقش می‌زنند، و در معیشت و آب و غذا و لباس آن‌قدر بر او سخت می‌گیرند تا توبه کند.خمینی، روح الله، تحریر الوسیله، ج ۲، ص ۴۹۴

  زرتشت
  ۲-در کتاب گات‌ها /هات ۳۱ / بند ۱۱ به صراحت این آزادی دیده می‌شود: «ای خداوند خرد هنگامی که در روز ازل جسم و جان آفریدی و از منش خویش نیروی اندیشه و خرد بخشیدی، زمانی که به تن خاکی روان دمیدی و به انسان نیروی کار کردن و سخن گفتن و رهبری کردن عنایت فرمودی خواستی تا هر کس به دلخواه خود و با کمال آزادی خویش (دین) خود را برگزیند.»

 35. این قلم مدیر سایت خیلی پیش پا افتاده تر از آن هست که بخواهد راهی برای
  تشخیص بهتری یا برتری دو دین در اختیار دیگران قرار دهد ​.
  پیامبر زرتشتیان با پیمبر اسلام در هیچ موردی قابل قیاس نیست ،
  چه در اخلاق و رفتار ، چه در پیام ، چه در چگونگی انتقال پیام ،
  چه در جذب پیرو ، چه در زندگی خصوصی و چه در کتاب .
  من به دین زرتشتی و اسلام و بودایی آشنایی قابل توجهی دارم .
  ولی باید بگویم که آیین گاوپرستان هندی را به دین هزار چهره ایی مثل اسلام
  با هفتاد شاخه و فرقه ترجیح میدهم که غالبا در اختلاف و نزاع هستند و
  هیچکدام همدیگر را قبول ندارند و احادیث و روایات و تفاسیر خودشان را قبول دارند
  و جالب اینکه هر کدام خودش را تنها فرقه رستگار معرفی میکند.

  • مدیر سایت

   اگر نگاه کلی تر کنیم، این حرف شما در مورد اصل دینداری هم مطرحه. کسی که دین نداره، با منطق شما می تونه بگه: این چه اوضاعیه که هرکسی دین خودش را ترجیح میده و…؟! پس هیچ دینی را نباید پذیرفت.
   در مورد برتری زرتشت نسبت به پیامبر اسلام(ص)، از نظر اخلاق و رفتار و …، زندگینامه ی او را از کجا بدست آوردید؟
   http://www.raherasti.ir/390

 36. پیامبر اسلام را میتوان با دیکتاتورها مقایسه کرد و نه با شخصیتی همچون آشور زرتشت .
  بعنوان مثال نقاط مشترک حضرت محمد با آدولف هیتلر :
  ۱ـ هر دو یهود ستیز بودند و به نسل کشی آنان مرتکب شدند و اموال و زنان آنها را تصاحب کردند.
  ۲ ـ هر دو سعی در گسترش یک ایدئولوژی و برتری آن نسبت به دیگر اعتقادات ​بودند ؛
  یکی سعی در گسترش الله پرستی و حذف خدایان دیگر با جنگ و زور شمشیر اسلام
  و در آخر برتر و بزرگتر بودن الله از بقیه خدایان که در شعار الله اکبر هم مشخص هست
  و دیگری سعی در ایجاد برتری فرهنگ و زبان آلمانی و ایدئولوژی نازیسم با جنگ و زور اسلحه

  ….

  • مدیر سایت

   ـ کوتاه بنویسید تا بتوان بدرستی پاسخ گفت
   ـ تعبیر «مقایسه ی پیامبر اسلام با دیکتاتورها» خلاف آداب بحث است. در ابتدا می خواستم کامنت شما را حذف کنم اما متوجه شدم حرفی برای گفتن دارید
   ـ اگر پیامبر اسلام(ص) یهودستیز و به دنبال نسل کشی آنان بود، پس این همه یهودی در مکه و مدینه چه می کردند؟! بله آن حضرت با یهودیان مزاحم می جنگید و این امری طبیعی است.
   ـ در هرجنگی طبیعی است که غنائم به دست می آید و برده داری در آن زمان در همه جا و حتی ایران رواج داشته و در زمان ما که برده داری مرسوم نیست، ولایت فقیه پیش بینی شده که از آن جلوگیری می کند.
   ـ هرکس هر عقیده ای را می پذیرد طبیعی است که آن را برتر از دیگر ایدئولوژی ها می داند و الا چرا آن را انتخاب کرده؟ کسی که دین زرتشتی را برگزیده (به شرطی که صاحب فکر باشد و الا روی او نمی توان حساب کرد) این دین را بر دیگر ادیان ترجیح داده و الا بخاطر آن، این همه محرومیتها را تحمل نمی کرد و مسلمان می شد
   اگر زرتشتی ها دین خود را برتر نمی دانستند چرا مردتدان را می کشتند و اموالشان را مصادره می کردند و حتی در این زمان هم مصادره می کنند؟!
   ـ طبیعی است که اگر کسی راهی را حق می داند و واقعا معتقد به برتر بودن راهش است، تلاش بر گسترش آن می کند. جنگهایی که ما از پیامبر اسلام ص سراغ داریم جنبه ی دفاعی داشته اند
   ـ اسلام معتقد است هیچ خدایی غیر از خدای یکتا وجود ندارد (لااله الا الله) و «الله اکبر» به معنای برتری خداوند نسبت به دیگر موجودات است.

 37. اولا که نمیتوانید نظر کسی را قیچی کنید بعد به جوابگویی بپردازید ،
  دوما ننگ آورست با دامن زدن به تخریب اقلیت زرتشتیان بخواهید به دفاع از دین اجدادتان بپردازید.
  و اما طبق معمول پاسخ به سفسطه های شما ؛
  در زمان صدر اسلام ، این همه یهودی در مکه و مدینه چه می کردند . خب که چی ؟
  در زمان به قدرت رسیدن هیتلرهم اکثریت یهودیان دنیا در قاره اروپا زندگی میکرده اند.
  آن یهودیان با سابقه سکونت قریب ۵۰۰ ساله در مکه و مدینه، هموطنان عرب محمد و اعراب بوده اند.
  منظورم از بکار بردن واژه دیکتاتور اهانت نبود ولی کسیکه بعد از سلب مالکیت و کشتن و تار ومار کردن
  قبایل عرب یهود، مابقی آنها را بعد از فتح مکه وادار به مسلمان شدن و یا کشته شدن
  و یا ترک وطن خودشان میکند، نمیشود یک پیامبر گفت .
  افسوس که یادم نیست وقوع این حادثه را در کدام منبع اسلامی خواندم.

  یکی دیگر از تاریخهای سیاه اسلام زمانی بود که دههاهزار نفر از قبایل عرب با ترک اسلام
  که بعد از فوت محمد بن عبدالله خودشان را از قید شمشیر اسلام زوری آوردن آزاد میدیدند ،
  در جنگهای ارتداد موسوم به ردّه کشته شدند تا جایی که علی بن ابیطالب به قتال العرب ملقب شد….

 38. سلام دست بسته نماز خواندن سنی هابه قول خودشان حدیث از پیامبر دارند وقول ما شیعیان را قبول ندارند و می گویند بجز پیامبر از کسی دیگر تقلید نمی کنند حتی خلفا

 39. سلام. من کتابهای فراوانی را مطالعه کردم. و به اکثر کشورها. رفت و آمد کردم هر کشوری یه مذهبی برای خود. دارد. هرکدام از مذهب خود. به یه حرفی میزنند برای من خیلی. سخت هست چنین چیزی را بپذیرم خواستم بپرسم که من جز خدا هیچ کسی را قبول ندارم وبا عقل منطق خودم. زندگی میکنم آیا این. کارمن. اشتباه هست

 40. کی عربا به ما رحم کردن که بیایم ازشون دفاع کنیم شما اسم یه کشور عربی رو بگو که از ما خوششون بیاد. همون فلسطین و لبنان هم خیلی از ما بدشون میاد. بعد ما همه پولامون رو میدیم بهشون درحالی که ما خودمون دین داریم خودمون پیامبر داریم و بسیار فدمتمون از عربا بیشتره الان عربا سال۱۴۴۱ هستن و ما سال ۱۳۹۸ چون فکر میکنیم قبل از اسلام هیچی نبوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code