+
خانه / تغییر اندیشه / چگونه می توان زرتشتی شد؟!
چگونه می توان زرتشتی شد؟!

چگونه می توان زرتشتی شد؟!

به قلم مدیر سایت
مسلمانی که به دین زرتشتی تمایل پیدا کرده یقینا یا با دین زرتشتی به درستی آشنا نیست یا با اسلام یا با هیچکدام. امکان ندارد کسی با هردو دین آشنایی لازم داشته باشد ولی زرتشتی را بر اسلام ترجیح دهد.
پیشنهاد ما به چنین شخصی این است که در درجه ی اول با اسلام به درستی آشنا شود.
طبیعی است که آشنایی با همه ی جوانب اسلام آسان نیست. اگر نمی خواهد یا نمی تواند با اسلام آشنا شود، به هر میزان که با دین زرتشتی آشنا شد، آن را با اسلام مقایسه کند. کنار گذاشتن اسلام و پیوستن به زرتشتی به معنای برتر دانستن زرتشتی است. در این مسیر پرسش هایی برای او پیش می آید که لازم است با متخصصان اسلامی در میان گذارد.
پیامبر این دین چه دارد که پیامبر اسلام ندارد؟ اصلا ما چیزی از زرتشت می دانیم تا بخواهیم با پیامبر اسلام مقایسه کنیم؟ پیامبر دین زرتشتی از همه نظر در ابهام است. معلوم نیست در چه سال و چه قرن و حتی در چه هزاره ای می زیسته. هیچ سخن و رفتاری را با اطمینان خاطر نمی توانیم به او نسبت دهیم.
اما امور اصلی در مورد حضرت محمد(ص) که دارای اهمیت است، امروزه در اختیار ما است.
این مسلمان، پس از آشنایی با کتاب آسمانی زرتشتیان، آن را با کتاب آسمانی اسلام مقایسه کند. از اوستای بزرگ که زمانی بر دوازده هزار پوست گاو نوشته می شد، اکنون چهل پنجاه صفحه باقی مانده 
(گات ها) و همین مقدار قابل اثبات نیست که واقعا بخشی از اوستا باشد و حتی معنای آن به درستی معلوم نیست.
وقتی کسی به دینی رو می آورد، باید با اعتقادات آن دین آشنا شود. ما چه راهی داریم که به باورهای دین زرتشتی دست پیدا کنیم تا به آن معتقد شویم؟ البته منظور آن اعتقاداتی که زرتشت آورده نه آنچه موبدان می گویند. آنچه موبدان از خود بگویند یا از افرادی مثل خودشان، به درد نمی خورد. مگر نشان دهند زرتشت گفته که اظهار نظر موبدان مورد تایید اوست.
اما اعتقادات اسلامی از طریق قرآن و روایات قابل دست یافتن است.
فرض کنیم شخص به اعتقاداتی که زرتشت آورده دست یافت. پس از آن نوبت به عمل به احکام شرعی می رسد. چگونه باید به احکام این دین دست یابد؟ گات ها شامل احکام شرعی نیست. وندیداد هم قابل عمل کردن نیست و خود زرتشتیان قبول دارند که تحریف شده است. به قول پژوهشگر زرتشتی دکتر کتایون مزداپور: فقه زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد.
پس ما راهی برای دستیابی به احکام شرعی که زرتشت آورده نداریم. اگر بگوییم: طبق عقل خودمان به امور اعتقادی و احکام پایبند می شویم، در این صورت باید گفت: چرا زرتشتی شویم؟
اما در اسلام انبوهی از آیات و احادیث داریم که بیانگر احکام شرعی هستند.
اگر موارد فوق، به درستی مورد توجه قرار گیرد، دیگر نوبت به این سؤال نمی رسد که: چگونه میتوانیم زرتشتی شویم؟
لینک مرتبط:
هیچستان

۱۶۰ نظر

 1. سلام میشه لطفاً عقلا و دانشمندانی که نظر می نویسند بفرمایند معنی آیه ۵۰ سوره احزاب و تفسیر آن را بفرمایند

 2. واسه افراد بی ایمانی که می خوان به جای پیشرفت پسرفت کنن متاسفم تمام ادیان و کتب الهی تحربف شدند غیر از دین اسلام و قران اسلام بهترین و کامل ترین دین الهی است اصلا دلیل امدن پیامبان متعدد تحریف تعالیم انهاست اگه دین زرتشت یا موسی و عیسی تحریف نمی شد نیازی به پیامبر ما نبود پیامبر ما خاتم النبیاست چنین افراد بی ایمانی که از اسلام به ادیان دیگر می پرند از تکامل به سوی تناقص می روند بعدم کی گفته تو قران ناهماهنگی هست اتفاقا یکی از معجزات قران انسجام درونی در عین نزول تدریجی است

 3. زرتشتی شدنی نیست، بودنی است. پیروی کردن ازآموزه های یک بینش است که آموزگاری در ایران باستان در برابرپندارهای نادرست و بیداد زمانه، آن رادریافت و به مردم جهان سفارش کرد. شدنی نیست زیرا برخی از کسانی که بینش زرتشت را از خانواده نیز به ارث برده اند، آگاهی کافی از چگونگی زندگی برپایه آیین راستی وخرد را ندارند. شدنی نیست زیرا دراین روزگار زندگی شما را به چالش وخطرفرامی خواند؛ «چالش» برای اینکه بسیاری برای پیشرفت در کارخویش، دروغ مصلحت آمیز دارند و شما نمی دانید…

 4. به نظر من مهم نیست چه دینی باشی مهم اینه که چجور ادمی هستی و چطوری زندگی میکنی و به چیزهایی اعتقاد داری .

 5. شما بگو اسلام چ خصوصیتی تو پیروانش ایجاد کرده
  الان این کشتارها بی رحمی ها کار غریبه های فضایی ک نیست کار مسلموناس
  دینی ک نتونه ب پیروانش خط مشی معلومی بده ک هر کی ظالمه ب قران استناد میکنه اون دین بدرد دوران پیامبر میخوره…

 6. شما فک کردی من مطالعه نکردم چرا من کامل ب فقه اسلامی اشنام
  اسلام با همه خوبیهاش تو همون صفحات تاریخ بمونه خوبه
  من ک از وقتی یادم میاد جز مصیبت برامون نداشته
  حتمن میگین اسلام چیزیه مسلمونا ی چیز دیگه
  جالبه مکتبی ک نتونه ادم تربیت کنه ب چ درد میخوره…

  • اسلام که میگه: به پدر و مادر احترام بذارید، دزدی نکنید، حقوق هم را پایمال نکنید به زیردستان کمک کنید فقیران را در نظر داشته باشید مال یتیم نخورید و…. بدرد امروز نمیخوره؟!

   اگر اسلام نتونسته تربیت کنه، این همه ایرانی که در جنگ با عراق داوطلبانه شرکت کردند، مگر غیر از اینه که تحت تربیت اسلام چنین کردند؟

   اما وقتی انسان فقط نگاهش به ضعفها باشه نتیجه اش همین میشه

  • «من که از وقتی بادم….»
   این تجربه شماست منکه ازوقتی یادم میاد همش واسم خوبی داشته!
   اینکه امروزه میبینید در جامعه قوانین اسلام درست اجرا نمیشه !
   ومردم به صورت کامل به اسلام عمل نمی کنن که تقصیر اسلام نیس مردم درس عمل نمی کنن!
   مثلا شما به فرزندت میگی فلان کار روبکن که واست خوبه ولی بچت درس اون کارو انجام نمی ده تقصیر شماست!؟؟؟

  • اینهمه آدم مگه چشم نداری ببینی ؟؟؟؟
   مشکل شما اینه که نیمه خالی لیوان رو همش نگاه می کنی یکم نیمه پر لیوانم هم ببین!

 7. سلام
  من مسلمان هستم و بسیار معتقد به اسلام ولی میخواهم زرتشتی شوم خداوند در قرآن فرموده اند برای هر ملتی دینی به زبان خودشان فرستادیم پس دین من فارسی زبان زرتشت هست شما به دنیا نگاه کنید همه ی کشورهایی که دین سنتی خودشون رو حفظ کردن موفق بودن مسیحیت زبانش لاتین هست و اروپایی که این دین رو میفهمه میتونه این دین رو با جان ودلش بپذیره

 8. هرکی که هستم باشم اما می دونم زرتشتی ام

  اگر شما می کویید حرف موبدان صحیح نیست پس نباید حرف شیخهارو هم جدی گرف

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>