خانه / تغییر اندیشه / چگونه می توان زرتشتی شد؟!

چگونه می توان زرتشتی شد؟!

به قلم مدیر سایت
مسلمانی که به دین زرتشتی تمایل پیدا کرده یقینا یا با دین زرتشتی به درستی آشنا نیست یا با اسلام یا با هیچکدام. امکان ندارد کسی با هردو دین آشنایی لازم داشته باشد ولی زرتشتی را بر اسلام ترجیح دهد.
پیشنهاد ما به چنین شخصی این است که در درجه ی اول با اسلام به درستی آشنا شود.
طبیعی است که آشنایی با همه ی جوانب اسلام آسان نیست. اگر نمی خواهد یا نمی تواند با اسلام آشنا شود، به هر میزان که با دین زرتشتی آشنا شد، آن را با اسلام مقایسه کند. کنار گذاشتن اسلام و پیوستن به زرتشتی به معنای برتر دانستن زرتشتی است. در این مسیر پرسش هایی برای او پیش می آید که لازم است با متخصصان در میان گذارد.
پیامبر این دین چه دارد که پیامبر اسلام ندارد؟ اصلا ما چیزی از زرتشت می دانیم تا بخواهیم با پیامبر اسلام مقایسه کنیم؟ پیامبر دین زرتشتی از همه نظر در ابهام است. معلوم نیست در چه سال و چه قرن و حتی در چه هزاره ای می زیسته. هیچ سخن و رفتاری را با اطمینان خاطر نمی توانیم به او نسبت دهیم.
اما امور اصلی در مورد حضرت محمد(ص) که دارای اهمیت است، امروزه در اختیار ما است.
این مسلمان، پس از آشنایی با کتاب آسمانی زرتشتیان، آن را با کتاب آسمانی اسلام مقایسه کند. از کتاب آسمانی زرتشتی، اکنون ۲۳ صفحه باقی مانده 
(گات ها) و همین مقدار قابل اثبات نیست که واقعا بخشی از اوستا باشد و حتی معنای آن به درستی معلوم نیست.
وقتی کسی به دینی رو می آورد، باید با اعتقادات آن دین آشنا شود. ما چه راهی داریم که به باورهای دین زرتشتی دست پیدا کنیم تا به آن معتقد شویم؟ البته منظور آن اعتقاداتی است که زرتشت آورده نه آنچه موبدان می گویند. آنچه موبدان از خود بگویند یا از افرادی مثل خودشان نقل کنند، به درد نمی خورد مگر نشان دهند زرتشت گفته که اظهار نظر موبدان مورد تایید اوست.
اما اعتقادات اسلامی از طریق قرآن و روایات قابل دست یافتن است.
فرض کنیم شخص به اعتقاداتی که زرتشت آورده دست یافت. پس از آن نوبت به عمل به احکام شرعی می رسد. چگونه باید به احکام این دین دست یابد؟ گات ها شامل احکام شرعی نیست. وندیداد هم قابل عمل کردن نیست و خود زرتشتیان قبول دارند که تحریف شده است. به قول پژوهشگر زرتشتی دکتر کتایون مزداپور: فقه زرتشتی ربطی به زرتشت ندارد.
پس ما راهی برای دستیابی به احکام شرعی که زرتشت آورده نداریم. اگر بگوییم: طبق عقل خودمان به امور اعتقادی و احکام پایبند می شویم، در این صورت باید گفت: چرا زرتشتی شویم؟
اما در اسلام انبوهی از آیات و احادیث داریم که بیانگر احکام شرعی هستند.
اگر موارد فوق، به درستی مورد توجه قرار گیرد، دیگر نوبت به این سؤال نمی رسد که: چگونه میتوانیم زرتشتی شویم؟
لینک مرتبط:
هیچستان

اسفند ۱۳۹۱

همچنین ببینید

تغییر اندیشه ـ راه راست

اسلام آوردن یک دانشجوی زرتشتی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بانو ف – ر در اداره ی پاسخ گویی حرم مطهر …

۷۸۳ نظر

 1. دینی که جوری نگاشته شده (الهام شده) که هر کس دستش رو میکنه تو کیسه این دین و در میاره یا میشه داعش یا میشه وهابی یا شیعه که سنی رو قبول نداره یا سنی که شیعه رو مجوس میدونه یا به اسم حمایت از دین به اسم امر به معروف سرک میکشه تو زندگی مردم وکنیز وبرده داری و چند همسریو بی ارزش دانستن زن به کرات درش ذکر شده و زن را کشتزار مرد دانسته و…..وقتی در کفه ترازو با دین زرتشت قرار میدم با تموم شستشو یمغزی هایی که که شدیم در این قرنها و لی نمیدونم چرا کفه محبتم و علاقم به زرتشت بزرگ خیلی سنگین تره اسلام برای شبهه جزیره مناسب تره نه با فرهنگ ما مردم ایران که همه جوره با عربها متفاوتیم…دینتون برا خودتونو جیره خوراتون …ما نخواستیم گردن زدنو سنگسارو و….به بهونه دینتون ….زرتشتیا نجیبن وگرنه اگر مثل مسیحیا از فرصت تنفر مردم به اسلام استفتده میکردن درصد زیادی از جوونها الان زرتشتی بودن قیافه مسلمونهارو با اون پوششون ریش و پشم و چادر سیاه پیشونی پینه بسته از ریا وبا زرتشتیا مقایسه کن مدیر سایت فردا حتما زرتشتی میشی…

  • دلیر مَرد ایرانی

   سلام، جناب حامی هم چیزهایی را برای دفعه صدم مطرح کردند که هزار بار جواب به آنها داده شده؛ مُنتها کسی که نخواهد دنبال جواب برود یا جواب را بپذیرد، با مغلطه باز آن شبهات که ناشی از کج فهمی و تهمتهاست را تکرار خواهد کرد…
   در قرآن و کتب شیعه و سنی بارها از پیغمبر خدا نقل شده که پس از من متمّسک به قرآن بعلاوه عترت اهل بیتم بشوید تا گمراه نشوید، یعنی اسلام را از معلّمان حقیقی آنها بشناسید، حالا عدّه ای دستور پیغمبر خدا را قبول ندارند و فرقه سازی کردند به اصل اسلام مربوط نمیشود..
   و انگار مثلاً زرتشتی گری اصلاً فرقه فرقه نشده و موبدان با هم اختلاف ندارند و این چیزهایی که ادعا کردند در اسلام است در زرتشتی گری نیست.. انگار که زرتشت بی ریش و ریش تراش و سبیل گذار بوده یا اینکه زنان زرتشتی چادر نمی پوشیده و نمی پوشند و بیحجاب بودند که چنین ادعا کرده، با اینکه چادر در اصل پوشش زنان ایرانی قبل از اسلام هم بوده..
   و انگار اگر کسی جای سجده در پیشانی اش بود حتماً ریاکار است و انگار همه مسلمانان نماز خوان هم جای سجده در پیشانی دارند!
   چون نطفه مانند بذری است که در رحم زن رشد و نمو میکند تا نوزاد از بطن زن خارج شود مانند دانه ای که در زمین می کاریم تا به ثمر برسد، قرآن به زن هنگام آمیزش با شوهرش به کشتزار تعبیر کرده، و این توهین نیست..
   همانطور که اگر زنی به فرزندش بگوید تو میوه ی دل منی، این هم توهین نیست..
   جناب حامی اگر به دنبال جواب شبهاتت و اشکالاتی که گمان داری در اسلام وجود دارد بروی و همین سایت را مطالعه کنی،بر حقانیّت اسلام و انحراف زرتشتی گری بیشتر پی می بری

  • فرافکنی نکن تمام این شبهاتی که وارد کردی خیلی شدیدترش توی زرتشتیت هست، شخصیت زن رو هم توی دین زرتشتی دیدیم.

  • نمیبینی یا نمیخای ببینی اینهمه شخصیت های برجسته علمی و ادبی مسلمان رو از خوارزمی و فارابی و خواجه نصیر طوسی و ابوریحان و ابن سینا و ملا صدرا و شیخ بهایی گرفته تا حافظ و سعدی و مولانا و … . البته انسان تنگ نظرو نمیشه چیزی حالیش کرد.

   • نمیخام ببینم و این نخواستن به احدی مربوط نیست و همچنین باید از همه حقوق اجتماعی که یک مسلمان اینجا برخوردار هست برخوردار باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code