+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / اموات زرتشتی / اموات زرتشتی در تصویر + عکس
اموات زرتشتی در تصویر + عکس

اموات زرتشتی در تصویر + عکس

از احکام زرتشتیان، رفتارهای خرافی و چندش آور آنها با مردگان است. دخمه گذاری و خوراک درندگان و لاشخورها شدن جسد انسان، از جمله ی آنهاست که خوشبختانه به دلیل غیر بهداشتی بودن این کار، رژیم سابق جلو آن را گرفت. چند نما متن را در این زمینه عرضه می کنیم. صحت مطالب به عهده ی تصویرگران است.

تصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکی

تصویر فیسبوکی
 

۲۲ نظر

 1. شما جواب خدارو چی میدین با ترویج اینهمه دروغ :

  آیین خاکسپاری درگذشتگان میان زرتشتیان
  *************************************
  زرتشتیان جسد درگذشتگان خود را در زمان تاریکی شب به خاک نمیسپارند و منتظر میمانند تا سپیده دم روز آغاز گردد؛ و روشنایی بر زمین گسترده شود.
  با مراسمی بسیار ساده؛«بدون سوگواری و شیون» و درحالی که اغلب لباس سفید یا به رنگ های روشن بر تن و کلاه یا روسری سفید بر سر دارند؛کالبد درگذشته را با آرامگاه میبرند.
  در آرامگاه پس از شستشو جسد؛پارچه سفیدی دوخته شده یی را بر تنِ مرده میکنند؛سپس آن را بر تابوتی آهنین میگذارند و چهار نفر آن را بر دوش خود تا به محل یا تالاری که بدرقه کنندگانِ فردِ درگذشته گرد آمده اند؛حمل میکنند.در این جا موبد و دهموبد که ساعتی پیش؛به آرامگاه آمده اند؛در سکوتی عارفانه و احترام انگیز بخشی از گاتا را میسرابند و هم آوا با باشندگانِ در تالار؛برای نوگذشته آمرزیدگی آرمان میدارند.با پایان یافتن سرایش گاتاها؛تابوت حامل جسد را به شیوه ی پیشین به محل قبرهای آماده برای دفن میبرند.
  اغلب زرتشتیان سعی میکنند در مراسم خاکسپاری شرکت جویند و به دنبال مرده با سکوت و آرامش حرکت کنند.در پیشاپیش افرادی که مرده را همراهی میکنند؛ بزرگترین فرزند شخص درگذشته؛در حالی که دستمال سبزی بر بازوی دست راست خود بسته است حرکت میکند.این کار نشانِ آن است که زندگی در این خاندان تداوم خواهد داشت.
  آتشدانی که بوی عطرآگین کُندر و چوب سندل از آن برمیخیزد نیز در دست یکی از بازماندگان است که کمی جلوتر از تابوت حرکت میکند.
  اکثر بانوان شرکت کننده در مراسم؛عود و شاخه های مورد و شمشاد با خود می آورند.هنگامی که مرده را به خاک سپردند؛مقداری آب بر روی خاک قبر میپاشند.سپس عودهای افروخته را با شاخه های سبز بر خاک آرامگاه میگذارند.
  آنگاه برای شادیِ روان درگذشته نیایش میکنند و در پایان جمله ی اوستایی: «ایریس تَنام اوروانو یَزَمییده یا اشَه اُونام فرَه وَشَه یو» را بر زبان میآورند و سه بار «اشم وهو» میخوانند.ترجمه ی این جمله ی اوستایی چنین است:«به روان و فروهر همه ی درگذشتگان درود باد»

  مراسم روز سوم
  ************
  روز سوم جدایی درگذشته از جهان مادی؛مراسمی برای و به یاد او برگزار میشود.در شهرهای بزرگ زرتشتیان این مراسم را در تالار آدریان یا آتشکده برگذار میکنند.خویشان و آشنایان برای دیدار از بازماندگان شرکت میکنند؛موبد با لباس سپید حضور دارد و قسمت هایی از اوستا را میسراید.قهوه و نبات در کنار سفره ی مراسم درگذشته وجود دارد؛هرشخص به هنگام ورود یا پس از این که شادی را برای روان درگذشتگان آرزو میکند به هنگام خارج شدن مقداری قهوه یا تکه یی از بلور نبات بر میدارد و در دهان خود میگذارد.
  در شهر یزد و روستاهای مجاور آن؛ زرتشتیان مراسم سوم درگذشتگان خود را در خانه برگزار میکنند.پس از این که کالبد مرده را از خانه خارج کردند؛محل قرار داشتن جسد مرده برای آخرین بار در خانه را تمیز میکنند و گِلِ سفید و حل شده در آب میپاشند.به دیوار بیرون خانه و «پِسکَم مَس»(بخشی از خانه به صورت ایوانءویژه ی خانه های مناطق کویری) نیز مخلوط گِلِ سفید و آب پاشیده میشود.
  در پسین روز سوم؛خویشان و آشنایان به خانه ی درگذشته می آیند.آنها به ویژه بانوان شاخه هایی از گیاه مورد سبز و نیز عود را با خود میآورند و در «پسکم مس»؛یعنی محل ویژه ی مراسم دینی میگذارند و باور دارند که رنگ سبز؛رنگ زندگی و بالندگی است و با این شیوه؛زندگی خرم را برای بازماندگان و شادی را برای روان درگذشتگان آرزو میکنند.
  موبد نیز با هماهنگی قبلی و در زمانی تعیین شده در مراسم سوم شرکت میکند.او بخش هایی از کتاب خرده اوستا را برای شادی روان درگذشته و به نام او میسراید.
  در ادامه مراسم روز چهارم
  مراسم سیروزه؛روزه؛ سال؛ نیز برگزار میشود…

 2. سلام امروزه زرتشت بر اساس مقتضیات زمانی شیوه دین خود را تغییر داده تا عیوب کمتری از ان نمایان شود و با ادیان دیگر شباهت بیشتری داشته باشد و سعی میکنند با ملی گرایی افراطی و تغییر نگرش مردم رو به سمت تجدد گرایی قهرمانان ایرانی را بزرگ نشان دهند و انها را گمراه کنند در صورتیکه اگر این قهرمانان جز اعراب بودند وحشی ترین مردم خوانده میشوند و هرچه جنگ کرده اند به ناحق بوده در صورتیکه اول ما بودیم که به کشور های دیگر حمله کردیم و خون انها رو مثل رودخانه جاری کردیم بییایید واقع نگر باشیم من هم ایرانیم و به ایرانی بودنم افتخار میکنم اما الان تنها زرتشتیان هستند که دارند مردم رو به سمت تجدد میبرند و مردم را از علم های جدید دور میکنند من نمیگویم که همه باید مسلمان باشند میگویم نباید تعصب افراطی داشت باید با دید باز نگاه کرد تمام ادیان را نه فقط زرتشت و اسلام را بلکه همه ی ان هارا

 3. اه حالم به هم خورد! بگو مجبورید اینکارو بکنید؟اموات رو باید دفن کرد اینجوی حرمتشون حفظ میشه.کاش کلیک نکرده بودم چندشم شد

 4. ان شالله

  در واقع گفتن ونوشتن ان شالله قبل هر کاری خوب وسفارش شده ،ولی اینکه چگونه بنویسیم که درست تلفظ ونوشته شود مهم است:ان شاالله یعنی اگر خدا بخواهد وانشالله یعنی ما خدا را آفریده ایم. پس بهتر است نیت وگفتار ونوشتارمان یکی باشد .زین پس در زمان نوشتن این کلمه از واژه صحیح ان شاالله استفاده کنیم

 5. کامنت اولی که یکی از دوستان قرار دادند کاملا دروغای شمارو فاش کرد و ی نکته اخه مسلمون مشتی

  دینی ک تو تاریخ با سند های مختلف ۵ هزار سال و بعضی منابع ۶۰۰ تا ۹۰۰ قبل از میلاده حالا خود تو

  زندگیتو تو اون دوران فرض کن طبیعی که با اون همه محدودیت راهی جز این ها چ برای دفن مردگان و …

  نداشتند و اگه دقت کنی ی ذره به خودت فشار بیاری امروزه عقل انسان دانشش بیشتر شده و تفکر تو

  گذشته بخاطر محدودیتا مشکلاتی داشت به مرور زمان دین زرتشت کامل شده الانم که همونجوری تو کامنت

  اول توضیح داد که مراسم چگونه انجام میشه موفق باشی

 6. این ها همه زروغه

  اگه اینجوری که شما میگید باشه

  حضرت محمد نمیگفت اگر علم در ثریا باشد مردمانی از سرزمین پارس به ان دست پیدا میکند…

 7. کوروش یکی از بزرگترین زردشتیان درخاک دفن دوست ….ام

 8. بنام اهورامزدا
  چرا این همه دروغ میگید، دوس دارین ما هم توی سایت هامون از دین اسلام بدگویی کنیم؟
  من دینم زرتشته هیچکدوم از این چرت و پرتا توی اوستا نیومده، ما هم مرده هامونو،‌توی قبر دفن میکنیم، به کسی که مردمون رو شتشو میده پول میدیم و ازش تشکر میکنیم، انقد چرت و پرت نگید، درضمن اگر این چرت و پرتاتون که واقعا دروغ هستش در رابطه با امروز ایرانه، لطفا توی عکس نوشته هاتون نگید که “چرا ایرانیان باستان دین اسلام را پذیرفتند”

 9. به نام خرد بی کران هستی

  تمام گفته ها و اندیشه های زرتشت در کتابی است به نام گاتها
  اوستا به چند بخش تقسیم میشه که شامل
  یسنا- یشتها – وندیودا- خرده اوستا – ویسپرد و گاتها
  کتاب آخر یعنی گاتها تنها کتابی است که سروده های ناب و اندیشه خود زرتشت در آن بیان شده اندیشه ای که خرد و دانایی مهمترین آموزه آن است . متاسفم برای شما که از ناآگاهی مردم استفاده می کنید و در باره آموزه های اشو زرتشت چنین بی ادبانه سخن می گویید لطفا گاتها را بخوانید .
  در سروده ۲۸ بند دوم گاتها ما میخوانیم : منم آن کسی که از برای خدمت شما ای اهورا مزدا ایستاده ام به واسطه راستی شکوه هر دو جهان را به من ارزانی دارید از آن شکوه مادی و معنوی که دینداران را شادمانی بخشد . اصل دیانت زرتشت بر شادی ، خرد ، راستی بنیان گرفته چنانکه داریوش بزرگ در نقش رستم می کوید بزرگ خدایی است اهورا مزدا که زمین را آفرید و آسمان را آفرید و انسان را و شادی را از برای انسان آفرید . باز در سروده ۲۸ اشو زرتشت می گوید بند چهارم : منم آن کسی که برای محافظت روان دینداران گماشته شده ام و تا توش و توان دارم مردمان را به سمت راستی تعلیم خواهم داد . تو خود هر طور که می خواهی قضاوت کن ما میدانیم قضاوت تنها از آن اهورا مزداست و ما به آن خشنودیم .

 10. برای اینکه اطلاعات شما بیشتر بشه بد نیست این رو بدونید وندیداد کتابی است که مورد پذیرش بسیاری از زرتشتیان نیست !! درست مانند اینکه شیعیان کتاب محمد بن عبدالوهاب رو بنام اسلام نمیدونند !!! و همه اسناد شما از وندیداد بود که نادرسته

   • دوست گرامی شما لینکی رو گذاشتید و من پس از نگاه کردن پاسخ خودم رو نیافتم !! آشکارا گفتم کتاب وندیداد پذیرفته میان بیشتر زرتشتیان نیست ، آیا شما میپذیرید که از سخنان عبدالوهاب بر اسلام سخن بگوییم ؟؟ خیر چون در پاسخ خواهید گفت که این نسک (کتاب) پذیرفته نیست ، آیا میپذیرید که داعش رو نماینده ی اسلام بدونیم ؟ خیر و در پاسخ خواهید گفت که مسلمانان اینان نیستند پس خواهشا انصاف رو رعایت کنید و شما هم از بنمایه های پذیرفته شده ی زرتشتی سخن بیارید

 11. دوست گرامی سخنان شما اصلا پاسخ راستین و درست نیست !!! نوشتن یک کتاب آیا دلیل میشه که اون دین تحریف شده باشه ؟؟؟ اصل سخنان اشو زرتشت که گات ها هست باقی مانده و هیچ تحریفی نشده من چند بار مثال زدم که کتاب محمد بن عبد الوهاب را بخوانید آیا چون این کتاب نوشته شده پس قرآن تحریف شده ؟؟ و یا اصل اسلام تحریف شده از نگاه شما ؟؟ خیر ، اون یک کتاب جداست و قرآن هم یک کتاب جداست و تاثیری بر قرآن نگذاشته ،،، شما در گات ها میخوانید که حتی قربانی کردن حیوانان و کشتن حیوانات نادرست است ولی در وندیداد چیزی دیگری میبینید پس در تناقص با گات ها میباشد پس تاثیری بر گات ها و دین زرتشت نیست و این دین سینه به سینه به ما رسیده و ما میبالیم که پدران ما خدای بزرگ را میپرستیدند و نه مانند اعراب و ترکان و یونانی ها و مصری ها و ….. مشرک نبودیم

  • روزی کتاب آسمانی زرتشتی ها روی دوازده هزار پوست گاو نوشته میشد. امروز چقدر از آن باقی مانده. روی هر کتابی (غیر از گاتها) دست میذاریم میگن ربطی به ما نداره. آیا دین زرتشتی خلاصه شده در گاتهای ۲۳ صفحه ای؟ بقیه اش کو؟

 12. حضرت محمد ص دین زرتشت رو دین اهل کتاب نام برد مثل دیگر پیامبران دارای کتاب از جمله مسیح و یهود، ما باید به همه پیامبران و ادیان الهی پیشین احترام بزاریم، دوست عزیز عقاید شما کاملا افراطی، پوچ و زشت میباشد بجای تفرقه یکم کتاب بخون و به همه فرامین دینت عمل کن.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>