خانه / احکام / احکام زرتشتی / زن زرتشتی / ازدواج زرتشتیان / ازدواج زرتشتیان با محارم / مدارک پیش از میلاد مسیح(ع) در مورد ازدواج با محارم

مدارک پیش از میلاد مسیح(ع) در مورد ازدواج با محارم

یک. کهن ترین شاهد آنتیس ثِنِس (حدود ۴۴۴ ـ ۳۷۱ ق م) است که می نویسد: «آلکی بیادِس آتنی در پیروی از ایرانیان تا بدانجا رفت که مانند آنان با مادر و خواهر و دختر خود هم آغوشی کرد». (به نقل از وی در آثنه، کتاب پنجم، بند ۶۳)

دو. بعد از او گزانتوس لودیایی (همزمان اردشیر دوم پادشاه هخامنشی) می نویسد: «مغان با مادر خود می خوابند و اگر بخواهند با خواهر و دختر خود نیز چنین می کنند». (به نقل از وی در کتاب کلِمِنت اسکندرانی، استرومتا، کتاب سوم، فصل ۱۱، فقره ۱)

سه. کتزیاس پزشک اردشیر دوم (پادشاه هخامنشی) مدعی بوده است که: «ایرانیان با مادر خود آشکار رابطه ی جنسی می یابند». (به نقل ترتولیان از وی در اَپولوگیا، فصل ۹، کلمنت، ص۶۹ تا ۷۰)

چهار. سوتیو که از ۲۰۰ تا ۱۵۰ قبل میلاد می زیسته است، می گوید: «ایرانیان مرده را نمی سوزانند ـ چنان که رسم پسندیده در روم بوده ـ ولی شرم ندارند از اینکه با مادر و خواهر خود جفت آیند». (به نقل دیوژن لائرتی از وی در کتاب زندگانی فیلسوفان، ج ۱، بند ۷)

پنج. کاتولوس حدود ۸۴ تا ۵۴ قبل میلاد بر دین ناپاک ایرانی خرده می گیرد که روا می دارد مغان از جفت شدن مادر و پسر به بار آیند. (اشعار، قطعه ۹۰، به نقل فُکس ـ پِمبرتن، ص۲۹)

منبع:
افسانه ازدواج با محارم در ایران باستان، دکتر علیرضا شاهپور شهبازی

یادآوری:
دست کم بخشی از ازدواج های بالا معلوم نیست مربوط به زرتشتی ها باشد.

۵۰۵۵

همچنین ببینید

کرتیر ـ موبد برجسته و پرنفوذ عصر ساسانی ـ ترویج دهنده ی ازدواج با محارم

به قلم مری بویس (درگذشت: ۲۰۰۶ م) خود کردیر از جمله دستاوردهای دینی متعددش ، …

یک نظر

  1. به هر دری میزنی دین ما رو بد جلوه بدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code