+
خانه / احکام / احکام زرتشتی / زن زرتشتی / سابقه ی ازدواج زرتشتیان در آینه ی تصویر + عکس
سابقه ی ازدواج زرتشتیان در آینه ی تصویر + عکس

سابقه ی ازدواج زرتشتیان در آینه ی تصویر + عکس

در مورد ظلم هایی که زرتشتیان در ایران باستان از طریق ازدواج زنان و دختران، به آنان می کردند، پوسترهایی را عرضه می داریم تا افرادی خیال نکنند ایران باستان، "دوران طلایی ایران" بوده است و بدانند بزرگ نمایی های بی اساس در فضای اینترنت، فراوان است.
مسئولیت صحت مطالب به عهده ی تصویرگران است.
تصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکی
دکتر علی شریعتی ـ تصویر فیسبوکی
اردا ویراز نامهارداویراز نامهتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکیتصویر فیسبوکی

تصویر فیسبوکی

۸۴ نظر

 1. سلام . خدا وکیلی کاری نداری از این همه حرف مفت به کجا رسیدی . از کجای اسلام برات بگم . عزیزم این حرف ها رو نزن . این کارت اصلا قشنگ نیست . کاری هم که قشنگ نیست شک نکن از خدا نیست . بلاخره توی هر دینی کاستی هایی هم هست . مثلا میشه رفتار داعش رو نماینده اسلام دانست . شما ممکنه بگید نه ولی دنیا چه طور ؟ آیا جمهوری اسلامی دوران طلایی هست ؟ در کل من حاضرم جواب خیلی از حرفاتون رو با سند و مدرک بدم ولی این رو بدون از کدوم اسلام دفاع میکنی و کدوم ملت رو میکوبی . اسلامت علوی نیست چون کارهای زشت زیاد میکنی ؟ بیشتر شبیه اسلام عمریه با طعم جمهوری اسلامی و سراسر اختلاس ؟ حالا چی شده به ایران باستان گیر دادین . ما که موندیم نکنه شما از عوامل ساخت فیلم اسکندر هستید ؟ شناختتون از اسلام و ایران پس از اسلام هم فاجعه است . اندازه یک فضله موش هم نیست . در کل بسیاری از مطالب ایراد شده توسط شما سال هاست با مدارک بسیار معتبر در دانشگاه های مهم داخلی و خارجی بسط و نشر شده و برای همینه اون هایی که متخصص این کارن کمترین توجهی بهتون نمی کنن . هر چیزی یک کارنامه ای داره مسلمون ها اینقدر با غیرت اند که امامشون . بچه پبامبرشون رو طوری کشتن که مو به تن هر خواننده ای راست میکنه ؟ میشه گفت اونا مسلمون نبودن . جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه / چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند . یا علی عزیزم . 

 2. خدا رو شکر که مسلمان به دنیا اومدیم خدا توفیق ثابت قدم بودن در دینمان رو به ما ارزانی کنه

  • اتفاقا مشکل ما دقیقا اینجاست که مسلمون به دنیا میایم اما بی اینکه بدونیم کافر از دنیا می ریم…

   تقریباً اندیشه وت حقیق در مورد زیربنایی ترین اصول دینمون برامون سخته و بنظرمون وقت گیره …

   واقعیت هم همینه 

   وقت گیره ، چون وقت پول درآوردنمون رو میگیره !

    

   اما راجع به سایت "راه راستی" عرض کنم لحن تند و احساسی دارین …

   توصیه میکنم هر بار قبل انتشار مطالب تون حدیث امیرالمؤنین (سربرگ سایت تون) رو بخونید…

   شاید کمک کنه کمی منطقی تر و بی کینه تر اندیشه هاتون رو نشر بدین…

  • ایکاش به گفته پیامبر خود عمل میکردین (۱ دقیقه تفکر از ۷۰ سال عبادت بهتر است )
   شما کورکورانه هر چه را به شما میگویند میپذیرید

 3. مسلمانان تندرو بیسواد مخصوصا شیعیان تندرو وقتی کسی را میخواهند خراب کنند به او تهمت میزنند که زناکار وزنازاده و لواطکار  و شرابخوار است.

 4. سلام، حقیقت را باید قبول کرد حتی اگر تلخ وبر ضد مراد ما باشد با تشکر از مدیر سایت

   

 5. وااااای یعنی گـــــــــــــــــــــل گفتی عزیزم ععاااشقتم بالاخره یکی باید جواب اینارو میداد ممنون که اینکارو کردی بووووس والا ما که مسلمونیم چیزی از اسلام نفهمیدیم من فقط داعششو فهمیدم :) در کل خواهش میکنم به ایرانو ایرانی و دین زرتشت و نژاد اریایی توهین نکنین البته منظورم به همین سایتو سایت های دیگه بووود بدرووود

 6. خیلی قشنگ بود مطالبتون.تشکرازمدیرسایت.حقیقت مینه.راستی مخالفای دین همیشه اینقد بی ادب وگستاخ ان انگار نافشون بافحش وناسزاگرفته شده.اسلام همیشه واسه آدم های هوسبازآزاردهندس.

 7. برچدر و مادر دروغگو لعنت بگو پیش باد

 8. متاسفم برای شما…

  چون زرتشتیان هرگز چنین چیزی نداشتن چرا اعمال نیاکان پیامبرتون و به نیاکان ایرانی خودتون نسبت میدید!!؟!؟!؟!؟

  واقعا انقدر دوست دارید اعراب سوسمار خور را برتری ببخشید و خویشتن را زنازاده بخوانید؟؟!؟
   

 9. الحق که شما بی فرهنگ ها نه زرتشتی هستید و نه آریایی اگر شما ها دین زرتشت را به نابودی نکشید بقیه با هاش کاری ندارند مسلمونا تبلیغ میکنن شما ها هم تبلیغ کنید.

 10. امروز خیلی از مطالب سایتتون رو خوندم. آخریش هم همین مطلب بود.اینکه سعی کردین در مورددین زرتشتی مطالبی بیارین و نتیجه تحقیقاتتون رو با ذکر سند بیارین خوبه . من خودم کلی تحقیق کردم و نتیجه ی تحقیقاتم این بود که نقص های زیادی در نوشته ها و اعمال پادشاهان زرتشتی وجود داره وبنا به دلایلی حاصل تحریف در دینشون مخصوصا در دوره ساسانی دونستم. بلاخره هرکس قدرت زیادی بگیره میتونه خیلی چیزارو تغییر بده و حتی ازدواج با مجارم رو تو دینش بگنجونه.ولی وقتی اوناروبا وضع الانمون مقایسه میکنم و انحرافات و فسادهای زیادی که میبینم اونم از طرف کسانی که خودشونو مسلمان میدونن تا حدی به واقعیت اون زمان پی میبرم .بذار راحت بگم من که خودمو خیلی پایبند به دین اسلام کردم زیاد دوست ندارم برم مسجد و حتی با آدمایی که خودشونو مسلمان میدونن بگردم چون خیلی از اعمالشون از تملق و چاپلوسی گرفته تا فسادها و خوردن پول دین ،گرفتن مقام و پست با عوض کردن ظاهرخود ،دزدیها و فسادهای گسترده ای که همه میدونن حال منو بهم میزنه که اینا چطور خودشونو مسلمون میدونن .از اسلام فقط برام قرآن و نهج البلاغه مونده که ساده ترین دستوراتشونو تو این مملکت نمیبینم.به نظرم شما به جای اینکه بری دین کسایی که الان اقلیت جامعه رو تشکیل میدند نقد کنی و به ظلم پادشاهان زمانهای گذشته بپردازی ،بهتره به ظلم پادشاه ها و بهتر بگم خدایان خودساخته ی کنونی خودتون بپردازین ،به جای اینکه به جایگاه بد زنها در ایران باستان بپردازین به اسیدپاشی روی صورت زنهای اصفهانی بپردازینو بدونین دلیل اینکه جوونا کم کم میرن سمت همون دین زرتشتی فقط اون چیزی نیس که شما فکر میکنین و این احتمال رو بدین که شاید اونا از طرز تفکر افرادی مثل شما خسته شده اند .کسانی که هی دم از اسلام می زنند ولی تو جامعه شون چیزی از اسلام نمیبینیم.شما از وضعیت زنان در ایران باستان میگید ولی اینو نمیگید که چه ایزد بانوهایی در آن زمان داشتیم مثل میترا یا آناهیتا.به نظرم در جوامعی به این فرم مسلماً زنان جایگاه بلندی داشتند.  

  • تنها رفتار چهارده معصوم(ع) برای ما حجته و بقیه هر کاری مخوان بکنن شما سعی کن مسلمان واقعی باش. اگر فلان مسلمون رفتار بدی داره چه ربطی به اسلام داره؟ چرا شما باید از اسلام دلسرد بشی؟

 11. این مطالبی که شما آوردین با وصیت نامه کوروش کبیر همخوانی نداره . چون در اونجا فرزندش رو تماما به گذشت و نیکی و آزادی ادیان و… توصیه میکنه . فرضا که همه مطالبی که شما آوردین درست باشه آیا من و شما میتونیم فرهنگ حاکم بر پیشرفته ترین جوامع چند هزار سال پیش رو یه راحتی زیر سوال ببریم چون با افکار و عقاید فعلی ما ناسازگاره ؟ در این صورت شما برای یکی از جنگهای اعراب در ایران که منجر به پیروزی اعراب شد و شصت هزار زن و دختر ایرانی به همراه نود شتر طلا و جواهر که توسط اعراب به عنوان خمس به دارالخلافه منتقل شدند و در بازار برده فروشان به عنوان کنیز و برده به فروش رسیدند چه توجیهی دارین ؟ شما همین زمان فعلی رو در ایران در نظر بگیرین که حدود هزار و چند صد سال از ورود اسلام به ایران میگذره به نظر شما اجرای قوانین دینی توسط حکومت و به صورت اجباری تا چه میزان از مشکلات فرهنگی و ارتباطی جامعه کم کرده است ؟ غیر از این است که منجر به پنهانی شدن بسیاری از روابط شده و امکان هر گونه نظارت بر روی رفتار فرزندان سلب شده است . آیا فساد اخلاقی در جامعه اسلامی ما کمتر از غرب به اصطلاح فرو رفته در منجلاب فساد است . اگر در زمان ایران باستان زن به صورت کالا به راحتی دست به دست میشده است چون آن عمل جزو فرهنگ جامعه به شمار می آمده طبیعتا تاثیرات منفی که ما فکر میکنیم بر روحیه زنان نداشته است چه اگر اینچنین بود به همان راحتی که به وجود آمده بود تغییر میکرد . ولی اکنون دختران ما به محض اینکه خوب و بد را تشخیص میدهند به شکل های مختلف و از طریق کانالهای مختلف خود را در محدودیت میبینند . وقتی بزرگ میشوند و وارد اجتماع میشوند یکی از دو راه را انتخاب میکنند یا مومن ومذهبی میشوند که در این صورت ارتباط آنها با بخش بزرگی از جامعه قطع میشود . و یا تصمیم میگیرند در قید و بند محدودیتها نباشند که در این صورت علاوه بر جدا شدن از قسمتی از جامعه  اگر خانواده موافق باشد اولین مانع آنها حکومت است و این یعنی باید روابطشان را مخفیانه ادامه دهند .میشود  ریشه بسیاری از ناهنجاری های جامعه را در ارتباط های مخفیانه بدلیل نبود ساز و کار عقلانی در برخورد با پدیده های اجتماعی پیدا کرد . حالا اگر اهمیت موضوع ارتباط با محارم در ایران باستان برای شما آنقدر مهم است (ارتباط با محارم در دوره ای در مصر باستان نیز رواج داشته است ) که حاضرید به خاطر آن چشمتان را به روی سیل مشکلات اجتماعی امروز ببندید آنهم صرفا به خاطر اینکه نظام اسلامی حکومت میکند موضوع دیگری است .

 12. سلام.  یک سوال؟

  شما ازازدواج زنان زردشتی با محارم انتقاد دارید واین کار رو بد می دانید،درست.

   پس در توضیح این حرف که مسلمانها می گویند: فرزندان حضرت آدم وحوا یعنی هابیل و قابیل با خواهرهای دو قلوی یکدیگر ازدواج کردند(هابیل باخواهردوقلوی قابیل ازدواج کرده وقابیل باخواهردوقلوی هابیل) تا نسل بشرناسپاس به وجود بیاید چه توضیحی دارید؟ مگرنمی گید ازدواج با محارم حرام است؟! این حرف یعنی تمام بشرامروز زنا زاده هستند. خداوندی که ازدواج با محارم راحرام دانسته چطوراجازه این کار را به فرزندان آدم داده؟؟!! 

  • یک) معلوم نیست فرزندان آدم و حوا باهم ازدواج کرده باشند. این تنها یک قول است و قول دیگر این است که با شخصی که از بهشت آمده بود ازدواج کردند.

   دو) به فرض که با خواهر و برادر ازدواج کرده بودند، از باب ضرورت بوده و به این مورد خاص اجازه داده شده بوده

   سه) اگر کسی زنازاده شد، فرزندان و نواده های او زنازاده نیستند

  • ای کسی که اطلاع نداری و الکی برای خودت یک حرفی میزنی. هابیل و قابیل با حوریانی که از بهشت برایشان آمد ازدواج کردند.

 13. سلام.ممنون ازپاسخ شما.

  ولی این قول درکتابهای مختلفی آورده شده وبرای نمونه کتاب (ازآدم تاخاتم وزندگی چهارده معصوم) می باشد.

  اما امام صادق (ع) طی حدیثی این مورد را رد کرده اند.

  درکل می خواهم بگویم بسیاری ازقوانین ما مسلمانها درباره زن شبیهه به قوانین زردشتی است وشما نمی توانید نحوه ازدواج آنها را زیرسوال ببرید. دراسلام هم به زن به عنوان نوکرمرد و جنس پائین ترنگاه شده است. برای نمونه: زن از دنده اضافی سمت چپ مردخلق شده (که دراین صورت اولین زن براساس علم پزشکی وقانون تکثیرسلولی با آن مرد خواهر و برادرمی شوند پس ازدواج این دو حرام است ولی ازدواج کردند)   نمونه دیگر: دیه و ارث زن نصف مرد است. نمونه دیگر: ازدواج دختربالغ به اذن پدرباید باشد حال اگر دخترراضی نباشد وپدر راضی باشد مجبور است ازدواج کند و اگردختر راضی باشد اما پدر ناراضی،دخترحق ازدواج ندارد.

  همین اذن موجب بیچارگی و زجرخیلی ازپسروخصوصأ دخترها شده. برای نمونه: دخترهای زیادی هستند که سن آنها از۳۰ سال رد شده وبا وضع فعلی جامعه خواستگارمناسب برای ازدواج دائم ندارند و هر مردی جلو می آید به جهت صیغه موقت کردن دختران باکره می آید.پدران اینها با صیغه مخالفند، ازطرفی فشارجنسی و تحریک همین مردان و وضعیت جامعه فشار روحی و روانی وجسمی بسیاری براین دختران پاک می گذارد. در این وضعیت دختر یا باید خود ارضائی کند (که گناه کبیره است) یا خلاف نظرمراجع عمل کند وازدین خارج شود و بی اذن پدرصیغه شود. درنهایت نه خانواده،نه جامعه،نه مراجع ومسلمانان چنین دختری را نمی پذیرند و او را طرد می کنند واوچاره ای ندارد جزخیابان گردی یا خارج رفتن.

  درواقع مراجع با آزاد کردن صیغه باعث شدند دیگرمردان به سمت عقد دائم نروند و به گونه ای فساد شرعی را درجامعه رواج دادند که باعث شده دختران پاک بی همسربمانند چون نمی توانند صیغه شوند و اذن پدر. پسران پاک نیزبی همسرند چون دختران فاسد درجامعه زیادند و نمی دانند کدام سالم است و اگرهم باشد اذن پدر.        آیا جوابی دارید؟

  • بارها و بارها گفته ام که کوتاه بنویسید و در یک کامنت، یک موضوع را مطرح کند.

   تنها به یک حرف شما جواب می دم که گفتید: «دراسلام هم به زن به عنوان نوکرمرد است» درست این بود که بگید کلفت مرد است. 

   این چجور کلفتیه که می تونه کارهای خانه و حتی بچه اش را شیر نده و اگر این کارها را کرد از شوهر مزد بگیره؟

   • سلام.

    فرض که درمقابل شیردادن بچه و کارمنزل زن ازشوهر مزد بگیرد. اولآ: هیچ مردی را ندیدم که مزد بدهد و معمولآمی گویند وظیفه زن است. دربسیاری ازموارد نه فقط پرداخت نشده بلکه زن را کتک و طلاق دادند.

    دومآ این چند مورد مزد درمقابل کار و وظایفی که اسلام برعهده زن گذاشته بسیارناچیزاست.

    زن در اسلام نسبت به مرد ارزش کمتری دارد.نمونه اش : نصف بودن دیه و ارث زن واذن پدرجهت ازدواج وگرفتن اجازه ازشوهرحتی برای آب خوردن وحدیثی که گفته شده : ….. سجده ی زن مقابل مرد……و از این دست زیاد است که بگویم اما دراینجا امکان گفتن همه موارد نیست.

    • اگر مسلمانها به دستور اسلام عمل نمی کنند تقصیر اسلام چیه؟

     اگر ارث زن نصف مرده، چه ربطی به وظایفش داره؟ 

     کی گفته زن حتی برای آب خوردن باید از شوهرش اجازه بگیره؟

     در یک کامنت یک مطلب بنویسید تا بشه در موردش صحبت کرد

 14. سلام مجدد.

  گفتید: به فرض که با خواهر وبرادرازدواج کرده بودند،ازباب ضرورت بوده وبه این مورد خاص اجازه داده شده بوده.

  در این صورت ازدواجهای اولیه زردشتیان که با محارم انجام شده از باب همین ضرورت بوده.

  ازطرفی باید بدانید که دایره محارم در ادیان مختلف متفاوت است وبراساس آن ازدواج صورت می گرفته.برای مثال: دراسلام پدر و برادر و عمو و دایی دختر وعمو و دایی پدرومادر و بالاتر به آن دخترمحرم هستند و او نمی تواند با آنها ازدواج کند اما با پسرخاله و پسردایی وپسرعمه و پسرعموی خود و بالاتر می تواند ازدواج کند.  اما در دین مسیحی دایره محارم بیشتر است و پسرخاله وپسر دایی و پسرعمه و پسرعمو به دختر محرمند و نمی تواند با آنها ازدواج کند.  حال اینکه درادیان قدیمی ترمانند یهود ازدواج با مثلأ دایی انجام می شده .  پس ازدواج با محارم دردین زردشتی هم احتمالأ مجاز بوده.    اما بعد از ازدواجهای اولیه  فکر نمی کنم که ازدواج با محارم مرسو م بوده باشد کما اینکه اکنون هم نیست.

 15. وای برشما. شما اگر میخواهید اسلام را بالا ببرید چرا ایران باستان را می کوبید؟  به قول امام حسین اگر مسلمان نیستید لااقل مرد باشید.       هر چه که درباره ی دوران جاهلیت عرب وجود داشته را نسبت داده اید به ایران باستان .

  ایران باستان دوران طلایی ایران بوده است و بعد از ان همه اش افت بوده و افت

 16. ازدواج آتوسا و کمبوجیه به این خاطر بوده که آتوسا زن مقتدری بوده و در نبود کمبوجیه کشور رو اداره می کرده و کمبیوجیه بعد از سفر به مصر و دیدن نحوه ازدواج پادشاهان مصر این کا رو می کنه

  اگه توی دین زرتشت ازدواج با محارم خیلی خوب بوده و ثواب داشته پس چرا خود زرتشت با دخترش ازدواج نکرده

  برده داری مخصوص دین اسلام هست نه زرتشت

  یکی از افتخارات کوروش کبیر اینه که هیچ کس بدون مزد براش کار نکرده چه برسه به برده داری

  ضیغه موقت فقط مال شیعه هست نه ادیان دیگه، که هیچ فرقی با ازدواج سفید نداره به جز همون متن ضیغه که یه جور کلاه شرعی هست

  در مورد تعداد همسر هم که ائمه ماشالا خودشون الگو هستن واسه همه

  گیر دادی به نحوه ازدواج ایرانیای باستان، توی دین اسلام مرد می تونه بدون هیچ عقدی با کنیزش رابطه داشته باشه و کنیز هم هیچ حقوقی نداره( که خودش میشه برده جنسی)

  زنای غیر مسلمان رو به اسیری می گیرن خیلی راحت ازشون سواستفاده مکی کنن

   چرا نمیشینی داعش رو نقد کنی، درسته کاراشون غیر انسانیه و کاملا غیر اسلامی نیست

  همه می تونن وقت بذارن مطالب بلندبالای شما رو بخونن، شما نمی تونی جواب طولانی ما رو بخونی؟؟؟

  • شما که به اینهمه موضوع پرداختی چجوری به همه جواب بدم؟

  • پاسخ به … !
   صیغه یا همون ازدواج موقت، نوعی ازدواج هست! و در جای خودش باعث جلوگیری از زنا میشه واسه همین کاروکاسبی یه عده زناکار رو به هم ریخته !!
   برده داری هم مال اسلام نیست! اولا استرقاق (که شما بهش میگی برده داری) در اسلام به منزله چاقوکشیدن در مقابل قمه کشیدن هست!! وقتی در مقابل شما کسی قمه کشید و قانون هم نبود شما میتونی چاقو بکشی و از خودت دفاع کنی و فقط افراد سیب زمینی صفت از خودشون دفاع نمیکنن. ر قرآن آیات زیادی فرموده که بردگان رو آزاد کنید. حتی قرآن میفرماید که اگر برده ای خواست آزاد بشه مالک باید آزادش کنه ! (عقد مکاتبه : فکاتبوهم) چی ازین بیشتر ؟!!!!!
   اما زرتشتیگری!‌ ۱. زرتشت با دختر خودش همبستر شد هرچند من علاقه ای ندارم در این باره حرف بزنم و آبروی زرتشت رو ببرم. اگر گوش شنوایی باشه اسناد زیادی دارم. برده داری هم در زرتشتیگری وجود داشته (تا زمانی که زرتشتیها قدرت داشتن برده هم داشتن و برده داران حرفه ای در دنیا هم بودند)

  • سلام.فرمایش شماکاملأصحیحه.

 17. در جواب دوستمون …

  که گفتند کمبوجیه با آتوسا ازدواج کردند

  ببین دوست خوبم در ابتدا ممنون باید صحبتات ولی ازدواج کمبوجیه با خواهرش آتوسا رو فقط و فقط هرودوت گفتند که الان خیلی از تاریخشناسان این موضوع رو قبول ندارند

  باز قابل توجهت هرودوت یکبار هم به ایران سفر نکرد و فقط به گفته های شاه دربار زمان خودش اکتفا کرده

 18. پروژه فوق العاده ایه بر ضد دین زرتشت ،خب براتون خطرساز هم هست با این رشدی که جدیدا در کشور پیدا کردن .یک پروژه دیگه مثل Zohur12

 19. از جامع ترین نوشتارها درباره ازدواج با محارم در ایران باستان نوشته های پرفسور علیرضا شاپور شهبازی است که با یک بررسی جامع به این نتیجه رسیده که ازدواج با محارم در ایران باستان به صورت عمومی روا نبوده اما در چند مورد (همانند تاریخ دیگر ملل) چنین ازدواج هایی رخ داده است.
  این مقاله:
  – شهبازی، علیرضا شاپور (اسفند ۱۳۸۰). «افسانه «ازدواج با محارم» در ایران باستان». مجله باستان شناسی و تاریخ. س ۱۵، ش ۱ و ۲. صص ۹-۲۹

  اگر به این مقاله دسترسی ندارید ، به این سایت مراجعه کنید :
  http://www.kheradgan.ir

 20. اولا دین ما ازدواج با نامحرم رو رد کرده دوما اینایی که شما گفتی مربوط به عهد ساسانیه که یه سری دکان دار دینی وارد ماجرا شدن سوما شما برو اول به فکر اون گناهایی که تو دین خودت مرتکب شدی باش

 21. نظر من این است که باتوجه به مدارکی که ارائه شده است ازدواج با محارم که مطرح کرده‌اید در خاندان های سلطنتی ساسانی و اشراف و موبدان بوده است و میان عموم مردم عادی به طور غریزی رواج نداشته است.
  اگر سندی برای رواج این عمل شنیع در میان مردم عادی است ارائه کنید.

 22. درود

  بانوان وآقایان گرامی یه سایت خوب بهم معرفی کنید که واقعا گفتگو با زرتشتی های عزیز باشه نه مثل این سایت هدفش تخریب زرتشتیا باشه چند روز تو این سایت میچرخم دریغ از یه مطب خوب همش تخریب همش تخریب دپرس میشه آدم اینجا هر کی سایت خوب زرتشتی میشناسه سایتی که ارزشش رو داشته باشه ادم براش وقت بزاره بهم معرفی کنه سپاس گذارش میشم.

  • حرف حق تلخه !!
   آقای فاطمی کار درستی میکنه واقعیات دین زرتشت رو نشون میده
   و باید هم این واقعیات برای یک سری تلخ باشه !!

   • درود

    با تلخ وشیرینش کاری ندام شما مسلمونی- کلیمی -زرتشتی هر چی هستی باش فخر نفروش حرفه من اینه همه یکسانن چیزی که جدا میکنه آدما رو از هم انسانیته اینجوری متفاوت میشن آدما تو کلتون فرو میره؟مطمءنم نمیره-بعدشم من خواستم یکی یه سایتی که به معنای واقعی گفتگو با زرتشتی ها باشه رو بهم معرفی کنه تا بیشتر آشنا بشم باهاشون پرسش هامو بپرسم ازشون شما که نمیتونی پاسخه پرسش منو بدی واسه چی پاسخ میدی؟

   • من نمیگم از دین اسلام دفاع و تبلیغنکنی ولی لطفا در پی حقیر کردن دینای دیگه با دروغ های ساخت اعراب نباشید

 23. درود بر اشوزرتشت پیامبر ایرانیان.مرگ بر زد قوم پارس

 24. توهین به ادیان الهی خصوصن ایین زرتشت گناه کبیره محسوب میشد نکن این کارو نکن …

 25. میانه زردشت و محمد دو تیرگی نیست. آنان هر دو فرستادهٔ یک خدایند و هر دو برهنمایی مردم برخاسته‌اند.

  تا چون تویی هست نیاز به دشمن نیست .

 26. چرا با مخاطبین سایت بد لحنی میکنیدبا زبونت میگی باید ۲ گوش شنوا هم داشته باشین

 27. همه چیز با محبت شروع میشه الا در اسلام
  الانم محبت زرتشت تو دل ایرانیهاست حالا شما قبول نداری به خودت مربوطه
  من یه بانوی محجبه مسلمانم که از نقد نمی هراسم

 28. دروغ بستن به زرتشتیان و ایرانیان باستان را سزا نیست.وندیداد که منبع گزارش شماست از دوران پیش از زرتشت است و ربطی به اشو زرتشت ندارد.قانون نامه ای بوده از ۶۰۰۰سال پیش که مردم دیگر جاها حتی قانونی نداشتند و عرب زنده بگور میکرد ولی نیاکان ما قوانینی در خور آن زمان داشتند.تازه شما گزینشی و با غرض و دروج میگویی.۱-زرتشت پیام خود را در گاتاها داده و هیچ چیز خرافی یا غیر انسانی قرن ۲۱ یا چیزی از ازدواج محارم در آن ندارد.زرتشت در یسنای ۵۳ به دخترش در مورد ازدواج با جاماسپ پند میدهد و انتخاب را به خرد خود دختر وامیندد در ۴۵۰۰سال پیش.شریعتی چیزی از اوستا نمیداند و شما نیز آیا خط اوستایی میدانی؟ازدواج با محارم در اوستا نیست و خویشاوند پیوندی سفارش شده که برای حفظ ایل و طایفه آن روزگاران بوده.وگر نه زرتشت دخترش را به غریبه نمیداد.و آخر آنکه زرتشت خرد را ارج مینهد و دروغ را بد میشمرد.کردار نیک و گفتار و پندار نیک.آیین دوستدار طبیعت و نگاهدار آب و خاک است.اگر از گاتاها چیزی در آوردید که حتی در قرن ۲۱ یا قرن ۳۰ ام نیامده با خرد و منش و اخلاق انسان امروزی در جنگ است رو کنید.پیروز باد راستی و نابود باد دروغ

  • ـ در این سایت هرجا دروغ یافتید تذکر بدید تا حذف بشه

   ـ از کجا به دست آوردید که قدمت وندیداد به ۶۰۰۰ سال قبل باز می گردد؟

   ـ قبول دارید که در زمانی، وندیداد قانون زرتشتی ها بوده است. ما هم نگفتیم وندیداد برای دین زرتشتی است بلکه بعنوان یکی از کتابهای زرتشتی ها (نه کتاب زرتشت) مورد انتقاد قرار دادیم

   ـ از شما می پرسم: از کجا به دست می آورید که ازدواج با محارم از نظر دین زرتشتی حرام است؟
   ـ امثال شماها که اینقدر از قرآن و حدیث ایراد می گیرید مگر عربی می دانید؟

 29. در اسلام سگ نجس هست ولی در همان وندیداد که دستمایه مغان مادی بوده و خرافات نیز در آن هست سگ از آفریده های اهوراست و هر کس سگ بیماری را ببیند و تیمار نکند جرم دارد.هر کس سگی رابکشد و یا غذای فاسد بدهد گنهکار است.چرا مطالب انسان دوست و طبیعت دوست را از آن نمی آوری؟چرا زوم کردی رو چند مطلب خرافی اش؟هر چند این قانون ساختگی مغان بوده و به دین زرتشتی ربطی ندارد.ولی در دین توست که سگ کشی انجام میشود این مردم بد که سگ آزاری میکنند در مکتب اسلامت بزرگ شده اند و نه زرتشت همه ختنه اند و اذان در گوششان خوانده شده.

  • ـ در عین نجس بودن سگ، از نظر اسلام کمک به سگ ثواب داره اما زرتشتی ها در مورد سگ راه افراط رفته اند به گونه ای که اگر انسانی سگی را می کشت حکم اعدام داشت

   http://www.raherasti.ir/1441

   ـ در اسلام هم اذیت و آزار سگ حرامه و اگر مسلمانی خطا کرد ربطی به اسلام نداره

 30. برای ما ایرانیان پاک نهاد که بایستی به ریشه های اهورایی خود بازگردیم گاتا ها سند است.این مانتره سروده های مقدس و آسمانی اشو زرتشت است.کسی که با خرد اهورا مزدا را شناخت.اوستا شامل چندین بخش است تنها گاتا ها مربوط به اشو زرتشت است و آسمانی است.مابقی بخش ها شامل یشت ها و ویسپرد و وندیداد و…یا مربوط به پیش از زرتشت است یا پس از زرتشت.زرتشتیان نیز منکر این نیستند.وندیداد قوانین مدنی احتمالا ماد ها است.قسمت های دیگر شامل تاریخ قوم ایرانی و شهر ها و رود ها و کوه های این سرزمین است.خدایان باستانی هندو آریایی نیز در قسمت هایی ستایش شده مانن آناهیتا.با این حساب این قسمت ها تاریخ و هویت و شناسنامه و جغرافیای ایران است.اما گاتاها سراسر مهر است و منش نیک.سراسر نیک اندیشی است.پرواز روح خداست در کلام مانتره زرتشت پاک.هیچ ایرادی از آن نمیتوان گرفت.نه دروغ بستن ازدواج با محارم که کار دشمنان است و نه بردگی گرفتن.اگر نه تازی پرستان و تازی زدگان و تازی تباران چون شما در این سایت بوق و کرنا میکردید.

 31. در میان زرتشتیان ایران باستان تعداد زوجات موسوم نیست و آن ها تک همسر هستند و هیچ گاه به پیمان زناشویی خیانت نکرده اند و فحشا در آن جا جایی نداشته است.

  پروفسور جکسن/استاد دانشگاه کلمبیا

 32. ما میگیم سند بیار نه این که سایت معرفی کنی جناب.اونم سایتی که به دست یکی مثل خودت میچرخه

 33. شوربختانه مدیر سایت جیره خوار و مردی است با اندیشه های انیرانی(غیر ایرانی)و یادآور کسانی مانند ناصرپورپیرار ,که میگوید اینجا وسط و مرکز زمین است,با چه استدلالی هیچ ادم خردمندی پاسخی برایش ندارد به جز دشمنی با فرهنگ پاک ایران و اشو زرتشت…….

 34. خجالت بکشید جیره خواران جمهوری اسلامی، ننگ بر شما که جز وطن فروشی کاری ندارید… ننگ برشما تقیه کنندگان بی شرم دروغگو…

 35. اقاای فاطمی چرا نظرای منو تایید نمیکنید؟؟!!اگر خوندید ازتون خواهش میکنم خودتون یکم روش فکر کنید و تصاویر رو حذف کنید!!برای مثال در ارداویراف که با موبد خورشیدیان حرف میزدم ایشون گفتند در جمعی از مسوولان که بودند اعتراضی کردند از دست مترجمان…شما اگر یک بار دیگر متن ارداویراف رو ببخونید نوشته :ان هر هفت ویراف را چون زن بودند…در اینجا کلمه چون به معنای مثل هست که میگه ویراف مثل شوهرشون بود چون ویراف تک پسر بود و پشتوانه انها بود و اصلا ازدواجی در کار نبوده چه بسا افراد حسادت ورزی مثل شما در ترجمه ها دست بردند و کلمه چون را حذف کردند و شد ان هر هفت ویراف را زن بودند!!!حتی اگر متن انگلیسی هم بخونید همینی که من میگم رو تایید میکنه

  • یقینا هاشم رضی از نظر اشراف بر متون کهن، از موبد خورشیدیان خیلییییی جلوتر بوده. ایشان در دانشنامه ایران باستان تصریح به ازدواج ارداویراف با خواهرانش داره
    

   • اقای فاطمی شما میتونید بگید که دقیقا چه تحصیلاتی در زمینه متون کهن و باستانی ایران دارید که که هاشم رضی رو به موبد و دکتر چشم پزشک اقای اردشیر خورشیدیان که بالاترین مقام دینی رو دارن در بین موبدان ارجحیت میدید…اوه ببخشید یادم رفت هرکس از دین زرتشت بد بگه در نظر شما خوبه!!-

 36. اقای فاطی شما یکی از اخلاقاتون اینه که هرکس که بد کیش زرتشتی رو بگه ادم بسیار خوب و پر دانش و دانشمنده ولی کسی که دروغ و خیانت هایی که افردی مثل شما به کشورشون میکنن برای مردم توضیح میدهند بد هستن!!!شما که هدفتون تثبیت شدست و لا تبدیل فی خلق الله …خوشحالم که هرکس میا تو سایت خودش میفهمه با چجور اندیشه هایی طرف هست:)همچنین خوشحالم که اینقدر به کیش زرتشت حسودیتون میشد وگرنه هیچ موقع این گزافه کاری ها رو نمیکردید

 37. با سلام
  زیاد بحث نکنید
  یادش بخیر
  پیش دانشگاهی که بودم بعد از چندین جلسه بحث با دوتا از دبیرای محترم تنها جوابی که گرفتم این بود ” تو دیگه داری یواش یواش از دین خارج میشی ، زیاد وارد این بحث ها نشو که دینتو از دست میدی ”
  من از دین زرتشت اطلاعات زیادی ندارم
  ولی بواسطه درسهای مدرسه و دانشگاه و مطالعاتی که جسته گریخته داشته ام متاسفانه باید موید اسلام دروغین باشم
  اسلامی که تو کردار مثل گفتارش نیست.
  خیلی حوصله میخواد
  من که دیگه کم کم با دیدن اوضاع اسفبار کار و زندگی و امرار معاش سخت مردم عزیز ایران و جیبها و حسابهای ارزی و غیر ارزی تو بانکهای ایرانی و خارجی تمام سران کشوری خیلی مسلمونمون با درآمد های کم چند صد میلیونی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (که حتما مرجع و مقتدا و الگوی ی ما در اجرای دین رسمی کشور در تمام زمینه ها هستند )که شب و روز غصه تنگدستی و سختی زندگی مردم روز به روز اونارو چاق و چله تر میکنه و …………….. پی به اسلام ناب محمدی و علی پسند میبرم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  و متاسفم برای خودم که چرا دین کشورم واسه بزرگانش ابزار راحتی و برای مردمش محدودیت در آسایش و رفاه ایجاد کرده و من مثلا بچه مسلمونم!
  به قول امام خمینی کبیر
  خداوند همهِ مارا آدم کند انشاله!

 38. شما در این مطلب وانتقادات رو باید به مطلب http://www.raherasti.ir/1559 ارجاع می دادید.حالا بدید هنوز دیر نشده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>