+
خانه / اعتبار دین زرتشتی / نژادپرستی / قوم گرایی پسندیده و ناپسند در اسلام
قوم گرایی پسندیده و ناپسند در اسلام

قوم گرایی پسندیده و ناپسند در اسلام

به قلم مدیر سایت
«قوم گرایی» مفهومی نزدیک به «نژادپرستی» دارد. قوم گراییِ ناپسند، قوم گرایی ای است که به خاطر آن، حق نادیده گرفته شود و الا ناپسند نخواهد بود. هنگامی که از پیامبر اکرم(ص) از قوم گراییِ [مذموم] پرسیدند، فرمود:
أن تُعینَ قَومَک عَلَی الظُّلمِ؛ (سنن أبی داوود، ج ۴، ص ۳۳۱، ح ۵۱۱۹)
آن است که قوم و قبیله ی خود را در راه ستم یاری رسانی.

از امام زین العابدین(ع) نیز در مورد قوم گراییِ [مذموم] پرسیدند. فرمود:
العَصَبِیهُ الّتی یأثَمُ عَلَیها صاحِبُها أن یرَی الرَّجُلُ شِرارَ قَومِهِ خَیرا مِن خِیارِ قَومٍ آخَرینَ، و لَیسَ مِنَ العَصَبِیهِ أن یحِبَّ الرَّجُلُ قَومَهُ، و لکن مِنَ العَصَبِیهِ أن یعینَ قَومَهُ عَلَی الظُّلمِ؛ (الکافی، ج ۲، ص ۳۰۸، ح ۷)
تعصّبی که صاحبش به سبب آن گناه کار می‏باشد، این است که آدمی بدهای قوم خود را از نیکانِ‏ قومی دیگر بهتر بداند. کسی که قوم و مردم خود را دوست داشته باشد، قوم گرایی نیست؛ بلکه کمک کردن به قوم خود بر ستم، قوم گرایی است.

احادیثی در سرزنش قوم گرایی
ـ پیامبر خدا(ص): لَیسَ مِنّا مَن دَعا إلی عَصَبِیهٍ، و لَیسَ مِنّا مَن قاتَلَ (عَلی) عَصَبِیهٍ، و لَیسَ مِنّا مَن ماتَ عَلی عَصَبِیهٍ؛ (سنن أبی داوود، ج ۴، ص ۳۳۲، ح ۵۱۲۱)
از ما نیست کسی که به قوم گرایی دعوت کند و یا در این راه بجنگد و یا با چنین تفکری از دنیا برود.

ـ پیامبر خدا(ص): منَ کانَ فی قَلبِهِ حَبَّهٌ مِن خَردَلٍ مِن عَصَبِیهٍ بَعَثَهُ اللّهُ یومَ القِیامَهِ مَعَ أعرابِ الجاهِلِیهِ؛ (الکافی، ج ۲، ص ۳۰۸، ح ۳)
هر کس در دلش به اندازه ی دانه ی خردلی قوم گرایی باشد، خداوند در روز قیامت او را با اعراب جاهلی برانگیزد.

ـ پیامبر خدا(ص): مَن تَعَصَّبَ أو تُعُصِّبَ لَهُ فقَد خَلَعَ رِبْقَ الإیمانِ مِن عُنُقِهِ؛ (الکافی، ج ۲، ص ۳۰۸، ح ۲)
کسی که تعصّب بورزد یا برایش تعصّب ورزیده شود، حلقه ی ایمان را از گردن خویش باز کرده است.

ـ الإمامُ علی(ع): إنَّ اللّهَ یعَذِّبُ السِّتَّهَ بِالسِّتَّهِ: العَرَبَ بِالعَصَبِیهِ، و الدَّهاقینَ بِالکبرِ …؛ (الکافی، ج ۸، ص ۱۶۲، ح ۱۷۰)
خداوند شش گروه را به سبب شش خصلت عذاب می‏کند: عرب را به سبب قوم گرایی و ملّاکان را به سبب تکبّر …

ـ الإمامُ الصّادقُ(ع): مَن تَعَصَّبَ عَصَّبَهُ اللّهُ عزَّ و جلَّ بِعِصابَهٍ مِن نارٍ؛ (ثواب الأعمال، ص ۲۶۳، ح ۳)
خداوند عزّ و جلّ دستاری از آتش بر سر قوم گرا ببندد.

قوم گرایی پسندیده‏
ـ پیامبر خدا(ص): خَیرُکمُ المُدافِعُ عَن عَشیرَتِهِ ما لَم یأثَمْ؛ (سنن أبی داوود، ج ۴، ص ۳۳۲، ح ۵۱۲۰)
بهترین شما کسی است که از عشیره ی خود دفاع کند، به شرط آن که با این کار مرتکب گناهی نشود.

ـ الإمامُ علی(ع): إن کنتُم لا مَحالَهَ مُتَعَصِّبینَ فتَعَصَّبوا لِنُصرَهِ الحَقِّ و إغاثَهِ المَلهوفِ؛ (غرر الحکم، ۳۷۳۸)
اگر ناگزیر از داشتن تعصب هستید، در راه یاری حق و کمک به ستمدیده تعصّب نشان دهید.

ـ امام زین العابدین(ع): لَم یدخُلِ الجَنَّهَ حَمِیهٌ غَیرُ حَمِیهِ حَمزَهَ بنِ عَبدِ المُطَّلِبِ و ذلک حینَ أسلَمَ غَضَبا لِلنَّبِی(ص) فی حَدیثِ السَّلا الّذی القِی عَلَی النَّبِی(ص)؛ (الکافی، ج ۲، ص ۳۰۸، ح ۵)
هیچ تعصّبی به‏ بهشت نرفت، مگر تعصّب حمزه بن عبد المطلب، که به سبب شکمبه‏ای که بر سر پیامبر(ص) انداخته شد به خشم آمد و مسلمان شد.

۲۲ نظر

 1. درود.به نظر من «قومگرایی عین نژاد پرستیست».اگر اینگونست که محمد میگوید… %۹۰تازیان نه تنها به بهشت نمیروند بلکه از ده کیلومتری بهشت هم نمیگذارند عبور کنند این برو بچه های نگهبان جهنم. چرا؟!چون اعراب«تازیان»جزء قومگراترین و اصلا شاید تنهاترین موجودات قومگرا یا نژاد پرست در کره خاکی هستند که عالم بشریت!به خود تا به حال دیده.بنده به شخصه با تازی که قومگرا نباشد برخورد نکردم اصلا،حتی قلیلش.اخه من نمیدانم:قمه و شمشیر کشیدن بی مورد به سوی خلق الله_ پست فطرتی_بیشعوری نادانی و نفهمی_کثافت کاری از هر حیث و هر نوع و…افتخار دارد اخه؟!!!!محمد خیلی هم تلاش و کوشش کرد امت خود را ادم کند ولی خب بیهوده بود و هستتتت… ببینید محمد با دین مبینش! نتوانست این موجودات را به سمت انسانیت سوق دهد سپس چه توقعیست از من و شمای از ابتدا یگانه پرست…. جنایت افتخار دارد دیگه!،مثلا زنده زنده یه بنده خدایی رو سوزاندن…البته میدانم ها«نقد مسلمان به جای نقد اسلام»!!!!!!!!!ولی خب میدانید؟؟؟ قضیه ریشه دارد، ان هم فوق العاده گسترده…به شدت گسترده ه ه ه ه.‌

 2. باید بین نژاد پرستی افراطی و نژاد پرستی عقلانی تفاوت قائل شد.قاعدتا حق را زیر پا گذاشتن به هیچ وجه کار درست و عقلانی نیست ولی از حق هم نباید گذشت که نژادپرستی میتواند فواید مهمی هم داشته باشد مثلا کسی کمی نژادپرست باشد اصل و ریشه خود را هیچگاه فراموش نمیکند و به نکات مثبتش اگاه است و باعث اعتلاء فرهنگی بشود.این میشود «نژادپرستی عقلانی و اگاهانه»که ما ایرانیان اینگونه هستیم.اما اعراب«تازیان»از انجا که هیچ نکته مثبت و درخشانی در نژاد خود مشاهده نمیکنند به اعمال سراسر احمقانه خود(در کامنت پیشین ذکر کردم) استناد میکنند که به خیال خودشان برتری انان را نشان میدهد ولی زهی خیال باطل!به تنها نکته و رفتار مثبت اعراب«تازیان»میشود به مهمان نوازیشان اشاره کرد که ان هم در هاله ای از ابهام بسر میبرد و به نظر میرسد که در هزارهای پیش اینگونه بوده نه اکنون.«نژاد پرستی احمقانه اعراب» نه به سود انان بلکه تماما به ضرر انهاست و باعث تمسخر عام و خاص شده است. انها به چه چیز خود افتخار میکنند؟!!!به فرهنگ غنی ادمکشی خود!!!به سبب همین چیزهاست که از سوی محمد و امامان مورد مزمت قرار میگیرند…!

 3.  

  واقعا امثال این آقای فرشاد نمیدونن یا خودشون رو به ندونستن میزنن که اعمال داعش برای چه هدفی هست . اون آقایی که زنده زنده سوزوندن که خودش مسلمان بود معاذ کساسبه خلبان اردنی که زنده زنده با یه نمایش مسخره سوزوندش مسلمان بود اقای فرشاد . مسلمان سنی هم بود .داعش در کشتار اسپایکر که ۱۷۰۰ جوان عراقی مسلمان شیعه رو کشتن و بقیه هم همینجور  .

  داعشی ها هیچ وقت یه اسرائیلی رو نمیکشن و گروگان نمیگرن و کبریت بی خطری به طرف اسرائیل پرتاب نمیکنن. عراقی ایرانی سوریه ای واردنی و لبنانی مسلمان رو میکشن .

  مسلمونا هستن که سوزانده میشن این مسلمونا هستن که اواره میشن  وجان و مال و ناموس و شخصیت و ابرو مسلمانان داره به یغما میره ژستشو مجوسی  ها میگیرن و شعارشون رو اونا میده .من نمیدونم در کدوم ایه در کدوم حدیثی از پیغمبر اومده که مسلمانان رو زنده زنده بسوزونین ؟؟   بازم امثال این آقا با نهایت ….میگن مسائل ریشه داره .

  ما مسلمانان ما تازی ها ما سوسمار خورها وکلای زرتشتی و مجوسی نمیخوایم چه کسی رو باید ببینیم شما به فکر حال و وضع خودتون باشین خیلی بهتر هست .

 4. به قول اقای فاطمی عجببب!!!حالا شد نمایش؟!درسته که امریکا و اسراییل محور شرارت هستند ولی درست نیست همه تقصیرها را به گردن انها بیندازیم.اقای سهیل اتفاقا کسی که خودش را به ندانستن و خواب زده شما و امثال شما هستید.باباجان انگار حواستون نیست و چشماتون نمیبیند.«به چشم پزشک هم مراجعه کنید لطفا»هر نوع قتل و خونریزی انواع فساد و تجاوز و هزار کثافت کاری از گور این مسلمین تازی بلند میشود واقعا نمیبینید؟؟؟!!! واقعا نمیبینید که مسلمین با شاهکارهایشان دنیا را به گند کشیدند؟؟؟به خدا هیچ انسانی در دنیا از دست شما اسایش و ارامش ندارد،هر روز نگران این هستند که چه وقت سر و دست و پاهایشان به دست هم دینیهای بی رحم و نادان شما قطع و قلع وقم میشود.اسلام مبین!چرا نتوانسته جلوی این شاهکارها را بگیرد؟؟؟مگر اسلام دین جهانی! نیست؟؟؟چرا پیروانش پس از ۱۴۰۰سال دارند در نکبت و بدبختی دست و پا میزنند؟؟؟چراااااااااا؟جناب سهیل یک پیشنهاد برای شما دارم ان هم اینکه هر چه زودتر به فکر یک دین جدید برای خود باشید چون میدانید؟ نفسهای اسلام به شمارش افتاده!خواهشا نگید شما با اسلام دشمن هستید از اینجور حرفها!!!چون دشمن نیستم،از شواهد و قرائن اینگونه بر میاید.دینی که اینگونه پیروانش به جان دیگران می افتد هرگز پایدار نخواهد ماند.«پایدار ماندنش انتظار احمقانه است».پیرامون جمله اخرتان باید عرض کنم که اینجا از دیرباز سرزمین «زرتشت»بوده و اکنون هم هست،ما اگر «مسلمان قاتل» نخواهیم باید چه کسی رو ببینیم؟؟؟هاااااااااان؟دست پیش گرفتید که پس نیوفتید؟!البته از شما سپاسگزارم که هویت خود را بالاخره معلوم ساختید «عرب»!کلا ما هستیم که «قاتل و جنایتکار »نمیخوایم…

  • طوری حرف می زنید که انگار جنایتکاران دنیا منحصر در مسلمانان است. یادتون رفته یکی دو سال پیش مسلمونها رو در میانمار در آتش می انداختند؟! از امریکا کم خبر می رسه که یک نفر عده ای رو به مسلسل بسته؟!

   اگر جنایاتی را مسلمونها مرتکب می شن توجه داشته باشیم که دشمنان مسلمانان ساکت ننشسته اند و آنان را به جان هم می اندازند. شما خیال می کنید اگر غیرمسلمانها داعش را تقویت نکرده بودند الان داعشی وجود داشت؟ همین الان هم با هواپیما برای آنها سلاح می فرستند!

   • اقای فاطمی.یک پرسش؟شما کشتار مسلمانان به دست مثلا مسیحیان چند تا سراغ دارید؟بگذارید من بگویم :یکی قضیه «میانمار» بود که خیلی طول نکشید و یکی هم قضیه «بسنی و هرزگوین» بوده است که شدیدترینش بود.دیگر چه؟اصلا چرا باید مسلمانان به جان یکدیگر بیافتند؟لطفا نگید به خاطر «مقام و پول» است که اعراب جزء ثروتمندترینها هستند.اینجاست که میگویم قضیه ریشه دارد.پیرامون به گلوله بستن در امریکا باید عرض کنم که از انجا که در امریکا ازادی بیان و ازادی عمل هست حمل سلاح گرم ازاد است و کاملا طبیعیست که یک نفر «روانی و انرمال»پیدا میشود که سوءاستفاده میکند.البته ازادی حمل سلاح گرم و سرد کار اشتباهیست ولی «ازادی رفتار و عمل» در امریکا جای تقدیر دارد ان هم فراوان.نباید تقصیر ها وهمه چیز را به گردن امریکا انداخت!مسلمانان خود مشکل بنیادی دارند.

    • بله، علاوه بر مشکلات بیرونی مسلمانان، آیات و احادیث جهاد و شهادت نیز می تواند سبب بعضی ناهنجاری ها بشود اما این آیات و احادیث نه تنها ضعف اسلام نیست بلکه اگر درست استفاده شود نقطه قوت بسیار مهمی است. همین آیات و روایات بود که نگذاشت ایران به دست عراقی ها بیفتد. اما متاسفانه انحراف ها در عده ای از مسلمانان سبب سوء استفاده شده. کم نیستند کسانی که با چاقو و ماشین جنایت می کنند اما نمی توانیم به سازنده ی چاقو و ماشین ایراد بگیریم

 5. آقا فرشاد عزیز…اسلام فقط دستور قتل کافران حربی و منافقان رو داده نه کافران ذمی…درحالی که داعش فقط مسلمانان و غیرمسلمانان بیگناه رو به قتل میرسونه…لطفا کمی منصفانه قضاوت کنید

 6. توهم ویروس نیست ولی مثل ویروس منتقل میشه…متأسفانه توهمات باستان پرستان به شما منتقل شده آقا فرشاد….این رو به یاد داشته باش که مسلمانان تنها قربانی این جنایات هستند.

 7. اقای محمد باقر عزیز، بنده کجا دچار باستان پرستی شده ام؟!کجای سخنانم غلط بوده؟!شما هم ظاهرا عنایت ندارید و نمیدانید که در کشتار مسلمانان و غیر مسلمین، تر و خشک دارند با هم میسوزند!کافر حربی و کافر ذمی هم ندارد،دیگر با این حرفها نمیشود کسی را گول زد!ایا کودک چهار پنج ساله منافق حربیست که سر از بدنش جدا میشود؟!ایا بسیاری از زنان منافق حربی بودند که کشته شدند به طرز فجیعی؟خییییییر.انها حتی اسم حربی و ذمی را هم نشنیدند چه برسد که اینگونه باشند.اینها همه بهانه ایست برای کشتن.این است «دین مبین و جهانی»!!!شما.واقعیت تلخ است باید پذیرفت، متاسفم هستم!حالا اینجاست باید گفت که: «داعش گروه اسلامیییی اسسسسستتت»….

 8. حیلی ببخشید آقای فاطمی بنده و شما و آقای محمد باقر و دیگرانی که جواب آقای فرشاد رو میدن در اشتباه هستیم . آقای فرشاد علامه هستن ماها  اشتباه میکنیم
  وقتی ایشون بوداییان میانمار و مسیحی میدونن تا آخرش باید بخونید .مجوسی ها همچین کسایی رو گیر میارن و میخوان

  تازه جوری میگن اینا مسلمونا رو کشتن که  انگار ماباید ازشون تقدیر و تشکر کنیم که مسلمونا رو کشتن و منت گذاشتن

  جناب فرشاد کشتار بوسنی بزرگترین نسل کشی بعد از جنگ جهانی دوم هست

  در اسلامی نبودن داعش همین بس که دشمنان و کینه توزان اسلام علی الخصوص مجوسی ها اصرار  دارن که داعشی که قاتل و تکفیر کننده مسلمونا هست نماد اسلام هست .

  آقای فرشاد در سال ۲۰۱۰ جمعیت مسلمان از یک میلیارد و ششصد میلیون گذشت الان  کمه کم  دویست میلیون به این رقم اضافه شده مشحص هست که اسلام دین جهانی  هست . به خودتون نگاه نفرمایید که تشخیص حق و ناحق براتون بسیار مشکله  هستن کسایی که این توانایی داشته باشن تشخیص بدن . اسلام  مثل بعضی ها نیست که کل جمعیتشون به صدهزارتا هم نمیرسه .اونم با خالی بندی و دروغ

 9. علامه سهیل!خیییییلی تلاش کردید که از من سوتی بگیرید نه؟ولی فکر کنم موفق نشدید!اولا میدانستم که اتفاقات میانمار به دست بوداییان بوده نه مسیحیان!واژه «مسیحیان» را صرفا برای مثال اوردم «در کامنتم عرض کردم مثلا مسیحیان».دوما اگر کشتار بوسنی بزرگترین نسل کشی بوده پس جنایات اخیر شما مسلمانان چه چیز تعریف کنیم؟اهاااان مثلا میشود اسمش را گذاشت «بزرگترین گردن زنی تاریخ» یا مثلا «بزرگترین زنده زنده کباب کردن ادمهای بیگناه تاریخ» نه؟اینگونه نیست ایاااااا؟فردا پس فردا چه چیز «بزگترین تاریخ» از گور مسلمانان و دین مبینتان!!! در بیاید خدا عالم است!!!علامه سهیل باور نداشتم که شما از جمعیت صد هزار نفری به قول شما مجوسی اییییینقدر ترس و وحشت داشته باشید! یعنی موجوسیان ایییییقدر «قدرتمند»…..هستند.پس اگر اینگونست وااااای به حال «دین مبینتان»!!!ضمنا بنده هم هیچ علاقه ای ندارم پاسخ کامنت «پرمحتوای» !!!!شما را بدهم ولی خب باید پاسخ داده بشود چون همه اش توهین است و….!با سپاس فراوان

 10. داعش و بوکوحرام میگویند که طبق سنت عمل میکنند.مسلمانان ، در زمان خلفا و حتی در جنگهای رسول الله ، دختران وزنان و پسران قبایل شکست خورده را بین خودشان تقسیم میکردند و اضافه آنرا در بازار برده فروشان میفروختند.در کتاب المغازی در این مورد بیان شده است.

 11. اگر شما اسلام واقعی را تشیع میدانید پس چرا جمعیت مسلمان دنیا را یک میلیاردی کرده اید؟ موقع سرشماری داعش هم مسلمانست و موقع قضاوت عملشان میشوند غیر مسلمان! گیریم که داعش اسراییلیست ولی ایا اینهمه مجاهدی که روزانه خود را به جمع داعش میرسانند هم را اسراییل میفرستد. داعش اگر بین مسلمانان محبوبیت نداشت اینهمه پیشرفت میکرد؟ چشمتان را متعصبانه روی واقعیت بسته اید وگرنه می دیدید که اگر قبایل شمال و غرب عراق با داعش مخالف بودند این مناطق اینقدر راحت تسخیر نمیشد. حالا هم که میبینید هیچ اعتراضی ندارند. اگر داعش مثلا از دل همین بقول شما مجوسی ها در می امد باز هم می گفتید اسراییلی هستند؟ نه عزیزم توده جهان اسلام تامین کننده نیروی مادی و انسانی داعش است.

 12. تشیع هم که شما از ان دم می زنید بزرگترین سند تفکر بالای ایرانیست. وگرنه چرا فقط ایرانی اهل بیت را شناخت واسلام اصیل را دریافت کرد؟ تشیع منهای ایران چیست؟ اگر همین مجوسیها نبودند الان ازین بقول شما اسلام راستین چیزی مانده بود؟ زرتشت به ایرانی اموخت که فقط حقیقت را بپذیرد و ایرانی هم اگر چه با شمشیر عمر مسلمان شد ولی علی را شناخت و اسلام مناسب خود را انتخاب کرد وساخت وتاوانش را هم داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی