+
خانه / احکام / احکام اسلامی / برده داری در اسلام / مقایسه ی برده داری میان مسلمانان و مسیحیان از زبان یک شرق شناس
مقایسه ی برده داری میان مسلمانان و مسیحیان از زبان یک شرق شناس

مقایسه ی برده داری میان مسلمانان و مسیحیان از زبان یک شرق شناس

وقتی که گفته می شود که برده داری در اسلام وجود دارد، ذهن ها به سمت همان بردگی در کشورهای غربی می رود اما گوستاو لوبون (درگذشت: ۱۹۳۱م) ، شرق شناس معروف، مى گوید:
«برده نزد مسلمانان بدان صورت که در نزد مسیحیان بوده نیست، و وضعى که بردگان شرق در آن به سر مى برند به مراتب بهتر از وضعى است که نوکران و کلفت هاى اروپایى دارند. غلامان زر خرید در شرق، جزء خانواده محسوب می شوند و حتى مى توانند با دخترانِ آقایان و مالکین خود ازدواج کرده و در زمره ی دامادان او در آیند و همچنین مى توانند بزرگ ترین منصب ها را نائل گردند.
در شرق، غلام بودن عار و ننگ نیست و بدان اندازه که در مغرب نوکر از ارباب خود فاصله دارد در آنجا غلام از مالکش دور نیست و ارتباطش زیادتر و با او نزدیک تر است.»
منبع: بررسی تاریخی اسلام و برده داری با تکیه بر سیره ی معصومان(ع)، عبدالرضا ابو زیدآبادی، ص ۱۱۷ ـ ۱۱۸ به نقل از تمدن اسلام و عرب، گوستاو لوبون، ترجمه سید هاشم حسینى، ص ۴۶۴.

انتشار در سایت: تیر ۱۳۹۶

۶۹۰۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی