خانه / احکام / احکام زرتشتی / زن زرتشتی / ازدواج زرتشتیان / ازدواج زرتشتیان با محارم / گواهی هاشم رضی به ازدواج زرتشتیان با محارم

گواهی هاشم رضی به ازدواج زرتشتیان با محارم

به قلم هاشم رضی
باستان پژوه پرکار هاشم رضی در دانشنامه‌ی ایران باستان، در مورد ازدواج زرتشتیان با محارم چنین نگاشته است:
«خوئت ودثه، ازدواج با محارم: این مقوله یکی از بزرگترین مسایل و عقاید زرتشتی بوده که مزدیسنان و موبدان نسبت به آن و اجرای آن تعصّب ِِویژه‌ای نشان داده اند و از اوایل قرن پانزدهم میلادی به اجباری که در اقلیّت قومی، چه در ایران و چه در هند، قرار گرفته بودند، آ‌‌‌ن‌ را ترک کرده و حتی از اوایل سده ی هفدهم با پافشاری در ردّ و نادرستی آن، کوشش‌های بسیاری کردند. امّا به تدریج که متون اوستایی، البته کمتر، و متون پهلوی با دقت و وسواس از آن دفاع کرده و حتی آن‌ را اساس و بنیاد آیین مزدیسنا به شمار آورده و تأکید بر اجرای آن شده بود، امری محتوم و درست شناخته شد.»

منبع: دانشنامه ایران باستان، هاشم رضی، تهران، انتشارات سخن، ۱۳۸۱ ش، ج ۵، ص ۲۶۹۳. مقاله ی مفصل در ج ۲، ص ۸۲۵ ـ ۸۳۷

همچنین ببینید

سرپرستی زن مطلقه در دست شوهر سابق! (۵) / واگذاری همسر سابق به مرد دیگر

به قلم کامران احمدوند در مادیان هزار دادستان، صفحه ۳۰۴ آمده است: «چنانچه در رابطه …

۴۳ نظر

 1. ازدواج با محارم و تعویض زنان و کسب درآمد با کنیزان ، رسمی است که بین اعراب جاری بوده و بعد از آن مسلمانان همواره آنرا به زرتشتیان و یا بهائیان و یا یهودیان نسبت میدهند تا چهره خود را برتر نشان دهند.

 2. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  آقای فاطمی درود

  از شما گلایه دارم که اگر روش خود را درست نکنید وادار خواهم شد تا از شما به دادگاه داوری خداوند بر سر پل چینوت شکایت کنم.

  عدالت از اصول مذهب شماست. شما خود را پیرو امامی چون امام (ع) میدانید که برای حق و عدالت آنچنان بود. خب چگونه است که این حق و عدالت را در باره ما زرتشتیان بکار نمیبرید؟ سندش همین نوشتار.

  یکم- در کدام منبع دینی زرتشتی از گاتها کتاب آسمانی تا اوستا که نوشته موبدان است و ووو تا قانون مدنی ساسانیان کجا از ازدواج با محارم یاد شده است؟

  دوم- شما در اسلام ۷۲ فرقه دارید که همه را جز خودتان دچار انحراف و تحریف میدانید. آیا درست است که من به استناد رفتار و گفتار و باورهای وهابیون، تکفیریها، داعش، طالبان وووووو بکوحرام وووو بیایم و بگویم که اسلام و مسلمانان خونریز و سفاک، ستمگر و تجاوزگر و ووو هستند؟ پس چگونه است که شما بر پایه یک دروغ اثبات نشده که نخست یونانیان، سپس رومیان و آنگاه عربها برای ترور شخصیت ایرانیان بکار برده شده، می آیید در باره زرتشتیان، ایرانیان و دین زرتشتی داوری (قضاوت) میکنید؟

  سوم- و اما سخن آخر آقای سید هاشم سید رضی که شما به کوتاهی اورا هاشم رضی میخوانید، به استناد این نکته واژه «خئوت ودث» به معنای ازدواج با محارم است، چنین مطلبی را به پشتوانه تاریخ نگاران یونانی، رومی و اسلامی نوشته اند. خب نخست کدام سند و کدام روش علمی ثابت کرده که واژه «خئوت ودث» یعنی ازدواج با محارم؟ دوم چگونه گواه دشمنان میتواند سند باشد؟ کدام دادگاه چنین روشی را درست میداند؟

  سخن آخر آنکه ما زرتشتیان در نماز روزانه میخوانیم «برمیگزینم دین نیک زرتشتی را که ….. میان راستکاران خئوت ودث پدید می آورد….» این واژه برای ما مفهوم خودی بودن، همبستگی و پیوستگی دارد. در زبان فارسی امروزین هم میگویند فلانی خودی و فلانی بیگانه است. یا ضرب المثلی هست «وصلت با خودی و معامله با بیگانه» خب اینها یعنی ازدواج با محارم؟

 3. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  اینها همه تکرار مکرر دروغهایی است که برای ترور شخصیت ایرانیان زرتشتی زده اند. هیچ کدامشان سند نیست. همان داستان شاهنامه را بخوانید به خوبی نشان میدهد که ازدواج با محارم نیست و برداشت ازدواج با محارم کاملا مغرضانه است.

  از این که بگذریم حتی اگر به فرض محال این داستان درست هم باشد، یک شاه چنین کرده و چه ربطی به مردم ایران دارد؟

  اگر این نکته رواج داشت بدون هیچ شکی میبایست در قانون مدنی برای آن احکامی بود. خب کجای قانونهای مدنی ساسانی چنین حکمی برای چنین ازدواجی هست؟

 4. با اجازه از مدیر سایت

  آقای مهران غیبی

  اگر یوتیوب دارید درباره فتوا به ازدواج با محارم در دوره ساسانی حتما این ویدیو رو ببینید در دوره ساسانی کسی که لواط میکرده حتی ثواب ازدواج با محارم هم اون گناه رو پاک نمیکرد! این یعنی ازدواج با محارم خیلی ثواب داشته ولی گناه لواط رو پاک نمیکرده!

   

  ▶ 21:47

  http://www.youtube.com/watch?v=82ZQzwMZyT8

  در ضمن ازدواج با محارم از زمان کمبوجیه شروع شده بود که با دو خواهر خودش ازدواج کرد نه از زمان ساسانیان. علاوه بر این سفرنامه های خارجیان که به ایران می آمدند هم گواه بر وجود چنین ازدواجی هست. این همه مدرک و سند چطور از نظر شما مدرک نیست. 

 5. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  راوی داستان کمبوجیه هردوت است که دروغگویی و ترور شخصیت ایرانیان در کتاب تاریخ او اثبات شده است.

  منابع دیگر هم یا رومی هستند و یا تاریخ نگاران عربی-اسلامی که همگی به نوعی دشمن زرتشتیان هستند. این که سند نمیشود.

  در داستان شاهنامه هم بخوانید دو مرد هستند. و هما با پدر یا برادرش ازدواج نکرده است. بلکه با آن مرد غربیه ازدواج کرده است.

 6. سلام

  آقای غیبی 
  ظاهرا شما هیچ سند و مدرکی را قبول ندارید چون راوی اش فرنگی است و فرنگی ها هم دشمن ایران هستند! حالا چه عرب باشد چه اروپایی چه آمریکایی و اگر هم سند ایرانی بیاوریم شما گردآورنده را خائن و دشمن دین زرتشتی حسابش میکنید! این طرز تفکر کاملا با نژادپرستی بعضی ایرانیان مطابق هست که جز خودشان هیچ کس دیگر را قبول ندارند. 
  جالب است که بخش وسیعی از اسرار کشف شده ی ایرانیان باستان به دست همین فرنگی های بیسواد و دشمن ایرانی ها به دست ما رسیده و اگر از فلان فرهنگ ایرانی تعریف کنند خیلی ذوق زده میشیم و قربون صدقه شان میریم ولی اگر سند و مدرکی ارائه کنند که مثلا زرتشت شخصیت خیالی بوده یا کوروش ستمگر بوده یا جامعه ایران باستان تماما به شکل طبقات کاستی رده بندی میشده، خون ما به جوش میاد و همه اون فرنگی های عزیز دردانه میشوند بیسواد و دشمن ایران!!
  خداوند میفرماید هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین یعنی سند و مدرک بیاورید اگر راستگو هستید ولی برای یک عده هم که سند و مدرک را قبول ندارند هم میفرماید صم عمی بکم فهم لا یعقلون! 

   

  • موبدیار مهران غیبی

   آقای مهدی

   درود

   اگر بخواهیم با روش استدلالی شما پیش برویم باید به کتاب آیات شیطانی و ووووو همه آن استادن غربی که اسلام را دین ترور میدانند و ووو هم به عنوان سند نگاه کنیم. آیا این درست است؟
    

 7. سوال از موبد مهران غیبی لطفا چواب بدهید

  با سلام موبد مهران غیبی گرانقدر از حضور شما در این سایت سپاسگزارم لطفا سوالات زیر را بزرگواری نموده وپاسخ بدهید :

  سوال اول : آیا شخص شما (یعنی جناب آقای موبد مهران غیبی)  در مراسم جشن مهرگان شرکت میکنید؟

  سوال دوم : آیا به نظر شخصی شما (یعنی جناب آقای موبد مهران غیبی ) شرکت در جشن مهرگان خلاف گاتهای حضرت زرتشت نیست؟

  سوال سوم : به باور برخی افراد جشن مهرگان جشن تولد فرشته مهر بوده که فرشته مهر حافظ عهد وپیمان هست نظر شما در این باب چیست؟

  سوال چهارم : اگر جشن مهرگان جشن تولد فرشته مهر بوده که فرشته مهر حافظ عهد وپیمان هست برخی در عالم اسلامی برگزاری این مراسم را شرک میدانند چون شما هم گفتید به ایاک نعبد وایاک نستعین پایبند هستید برخی میگویند جشن مهرگان برای حاجت خواهی از فرشته مهر بوده واگر هم برای حاجت خواهی از فرشته مهر نباشد یک نوع مراسم عبادی برای فرشته مهر هست در صورتی که عبادت باید فقط مخصوص خدا باشد  نظر شما درباره سخنان این افراد چیست؟

  سوال پنجم : شما قبلا گفته اید که در گاتها به وجود فرشته ودیو ویا جن اشاره ای نشده است وعبارتی در گاتها هم با صراحت وجود جن ویا فرشته ویا دیو را رد نکرده است ویک زرتشتی که فقط گاتها را به عنوان کتاب آسمانی قبول دارد براساس گاتها باید بگوید که گاتها در این باره نظری ندارد پس من نه وجود این موجودات را تائید میکنم ونه تکذیب میکنم 

  آیا هنوز برسر این نظر خود هستید؟

  سوال ششم : به نظر شما وقتی جشن مهرگان به صراحت در گاتها نیامده میشود نتیجه گیری کرد که جشن مهرگان یک جشن دینی که فقط اختصاص به زرتشتیان داشته باشد نیست؟

 8. سوال از موبد مهران غیبی لطفا چواب بدهید

  با سلام جناب موبد مهران غیبی بزرگوار لطفا هر ۶سوال را پاسخ بدهید

 9. سلام

  آقای مهران غیبی

  هر گردی گردو نیست قبول… ولی اینطور به نظر میرسه که به زعم شما کلا هیچ گردی گردو نیست!

  سوالی از شما دارم آیا ارداویرافنامه را به عنوان سند کاملا زرتشتیکه عقاید معاد زرتشتیان را نمایش میدهد قبول دارید یا این هم گردو نیست؟!

  • مدیر سایت

   این کتاب بیان کننده ی اعتقاد بخشی از زرتشتیان است نه دین زرتشتی. باید میان این دو تفکیک قائل شد

   • سلام به مدیر سایت

    اینکه گفتید ارداویرافنامه عقاید عده ای از زرتشتیان است، چنانکه یک سنی میگوید کتابهای شیعه تنها عقیده برخی روافض هست و به دین اسلام ربطی ندارد!

    به هر حال از نظر تاریخی کتاب بسیار مهمی است و در زمانی نگاشته شده که روحانیت زرتشتی در ایران حاکم بوده و در آن دوره مستحضر هستین که با کوچکترین مخالفت یا تناقض با اصول دین زرتشتی به شدت برخورد میشده. به نظر من اگر محتوای این کتاب خلاف کیش زرتشتی بود خیلی زود از بین میرفت. ولی باقی ماند و به زبانهای دنیا ترجمه شده. 

     

 10. آقای غیبی

  شما بارها انتقاد کردید که در این سایت به مطالب یونانی و رمی استناد میشود. بسیار خب این هم سند از ار ارداویرافنامه:

  در ارداویرافنامه آمده که اگر زنی با خویدوده مخالفت کند (! ) وارد دوزخ می شود و طعمه مارهای بزرگ می شود

  ترجمه  ارداویرافنامه به فارسی چاپ ۱۳۸۲ صفحه ۹۱

  ضمنا این چه "خودی بودن و همبستگی" است که شما فرمودین؟! که اگر زنی با آن مخالفت ورزد طعمه مارهای بزرگ می شود (مار وارد آلت شان میشود! ) 

 11. سلام 

  اگر سایتی پیدا کردم که مفصل توضیح داده باشه لینکش را میگذارم ولی به طور خلاصه فخرالدین اسعد گرگانی که ویس و رامین را به از پهلوی ساسانی به فارسی امروزی شعر گفته و این چند بیت کاملا توضیح میده که ویس و برادرش "ویرو" توسط مادرشان نامزد می شوند:

  چو مادر دید ویس دلستان را

  به گونه خوار کرده گلستان را

  بدو گفت ای همه خوبی و فرهنگ

  جهان از تو پیرایه است و اورنگ

  تورا خرو ات پور بانو ت مادر

  ندانم در خورت شوهر به کضور

  چو در گیتی تورا همسر ندانم

  به ناهمسرت دادن کی توانم

  در ایران نیست جفتی با تو همسر

  مگر "ویرو" که هستت خود برادر

   

   

   

 12. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  یکم- هنوز بر من ثابت نشده که خئوت ودث یعنی ازدواج با محارم. از سوی دیگر در نماز روزانه میخوانیم که «… بر میگزینم دین نیک زرتشتی را ….. که میان اشوان خئوت ودث پدید می آورد..» از دید من زرتشتی «خئوت ودث به هیچ روی به معنای ازدواج با محارم نیست.

  همانگونه که خود نوشته اید، خئوت ودث نوشته شده که نخست باید ثابت شود یعنی ازدواج با محارم.

  دوم- در باور ساسانی زنی که تحت سرپرستی شوهر، برادر و پدر نبوده فاسد (روسپی) شمارده میشد و به دوزخ میرفت. از این روی زن یا با پیمان زناشویی به سرپرستی یک شوهر یا با پیمان خئوت دث به سرپرستی برادر و پدر در می آمد. این برای آن بود که زن نمیخواست رابطه جنسی با مردی داشته باشد و همچنین نمیخواست روسپی به شمار آید.

  سوم- در دو مورد ازدواج ساسانی با نامهای «سترزنی و ایوک زنی» زنی به عقد برادر مرده و یا پدری که دیگر توان بچه دار شدن نداشت در می آمد و پسر آن زن از شوهر خودش به نام فرزند برادری که مرده بوده و یا پدری که دیگر نمیتوانسته بچه دار شود و پسر نداشته ثبت میشده است. این دو گونه ازدواج صوری بوده اند.

   

  چهارم- اگر سندی دارید که ویس و رامین زرتشتی بودند، به من هم نشان بدهید. همچنین اگر سندی است که ویس و رامین بجز شخصیت داستانی ساخت و پرداخته یک شاعر، نمود بیرونی هم داشته است.

 13. سلام 

  آقای غیبی چطور شاهنامه فردوسی آیینه ی تمام نمای فرهنگ باستان و زرتشتی این مملکت حساب میشود و ساخته و پرداخته ی ذهن شاعر نیست و داستانهایش ریشه در فرهنگ ایران دارند ولی ویس و رامین را که از متن پهلوی ساسانی به فارسی ترجمه کرده اند و داستان کاملا ایرانی است ساخته و پرداخته ی ذهن و خیال نویسنده و شاعر است؟! پس با این استدلال شاهنامه و تمامی کتب باقی مانده از دوران باستان که به فارسی ترجمه شده اند هم احتمالا ساخته و پرداخته خیال نویسندگان بوده! و نباید جدی گرفتشان… این پرسش را باید ابتدا برای کل شاهنامه مطرح کرد و ارتباطش با فرهنگ باستان ایرانی را زیر سوال برد! 

  در ثانی، فخرالدین اسعد گرگانی خودش گفته:

  نوشته یافتم اندر سمرها… ز گفت راویان اندر خبرها

  یعنی ساخته و پرداخته خودش نبوده بلکه در کتابهای تاریخی و خبرها این داستان رو پیدا کرده!

  ضمنا تمام داستان محوریت زرتشتی داره چنانکه یک طرف قضیه خشونت یک موبد زرتشتی را نشان میدهد که شوهر ویس می شود. و موبدان زرتشتی با غیر زرتشتی ازدواج نمیکنند. این را خودتان بهتر میدانید.

   

  بهتر است ابتدا این داستان را بخوانید و بعد قضاوت کنید… باتشکر

   

   

   

 14. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  آقای مهدی

  یکم: برای کسی که تفاوت میان شاهنامه و ویس و رامین را نمیداند هرچه بگویم بیهوده است.

  دوم: دین زرتشتی تنها گاتهاست.

  سوم: رفتار زرتشتیان ربطی به دین زرتشتی ندارد.

  چهارم: فخرالدین اسعد گرگانی نه، فلان کس فرزند فلان کس. نقل قول میشود یک کلاغ چهل کلاغ. نقل قول از یک راوی ناشناخته چگونه میتواند سند چنین گفتگویی باشد؟

  پنجم: چه در شاهنامه و چه در سندهای حسابداری تخت جمشید (به استناد کتاب «از زبان داریوش» نوشته هاید ماری کخ) موبد نامی همگانی برای گروهی از مردم است. این گروه میتواند زرتشتی باشد، میتواند زروانی یا مهری و یا طبیعت پرست. واژه موبد مانند واژه روحانی است. این روحانی میتواند هر دینی داشته باشد.

   

 15. سلام آقای غیبی

  ۱. تفاوت شاهنامه در نقل با ویس و رامین چیست؟! شاهنامه وحی منزل نیست، به فرض که وحی منزل است، داستان بهمن و هما را چه کنیم که پر واضح است که  ازدواج خانوادگی بوده؟!

  ۲. بارها در همین سایت اعتبار گاتها مورد انتقاد قرارگرفته، بخشهای اوستا هم که به قول شما دستنوشته ی موبدان است و اعتمادی به آنها نیست. این یعنی دین زرتشتی را سرجمع کنیم، روی متون بی اعتبار استوار است.

  ۳. ما میگوییم داعش و طالبان کارشان اسلامی نیست، نمیگوییم رفتار مسلمانان ربطی به اسلام ندارد! شما استثناء قایل نشدید. این یعنی خود شما هم که زرتشتی هستید کارتان به دین زرتشتی ربطی ندارد! 

  ۴. ما کتاب حدیث داریم. سند حدیث داریم. یعنی حدیثی که از معصوم نقل میشود باید تمام راویان آن حدیث شناخته شده و مطمئن باشند. چنین چیزی در ادبیات وجود ندارد. لازم هم نیست. چون اکثرا اسطوره ها شفاها بین عامه رواج یافته و کسی به اولین راوی دسترسی ندارد.

  ۵. بگذارید هاید ماری کخ را من هم قبول نداشته باشم، همانطورکه شما هیچ دانشمندی را قبول ندارید! و میگویم منظور از موبد، تنها روحانی زرتشتی است، به دلایل متعدد.

 16. به نام اهورامزدا خدای هستی بخش بزرگ و دانا

  درود بر مدیر سایت

  درود بر همه

  درود بر مهران غیبی

  چند وقتیست که مسله ازدواج محارمی بر سوی زرتشتیان محترم روانه شده

  دوستان معنی خویدوده و خویدوت ودثه رو به طور کامل فهمیدیم چرا با این رفتار ناشایست به جان هم بیفتیم؟ چرا نظرات بیگانه رو باید تایید کنیم؟ مگر ما فرهنگ و اصالت چندین هراز ساله نداریم؟ چرا باید یک یونانی یا رومی یا عرب بخواهد در مورد باستانمون یا امروزمون حرف بزنن و ما اجازه بدهیم که وقیح تر بشن؟ بیاین کمی به گذشته خود پی ببریم و در همین راستا پیشرفت بکنیم برای آبادی کشور

 17.  درود خواهشا یه کم تحقیق کنین و بعد نظر بدین.

  خویدوده(بخوانید خیدوده)یک کلمه پارسی – مادی باستانی هست که از دو بخش تشکیل شده:

  ۱- خوی _ همان لفظ باستانی خویش به معنای خویشاوند است.در زبان ماد خوی به معنای فامیل و در زبان پارس و پارت خوی به معنای عموزاده (رجوع به کتیبه بیستون و تخت جمشید در آنها داریوش خود را خوی کوروش میخواند .از طرفی میدانیم کوروش فرزند کمبوجیه اول بوده و کمبوجیه برادر جاماسپ پدر داریوش پس داریوش و کورش خوی بودتد یعنی عموزاده  بودند)

  ۲- دوده _ همان لفظ باستانی دودمان به معنای نسل و یا قوم و طایفه و قبیله

  بنابر این خویدوده و یا لفظ اوستایی اون یعنی خویدوت به معنای دودمانی حاصل از ازدواج عموزادگان ویا دودمانی حاصل از ازدواج خویشاوندی است نه ازدواج با محارم.در ضمن در هیچ یک از متون کهن زرتشتی مستقیم ازدواج با محارم عنوان نشده و تنها از خویدوده استفاده شده که در واقع خویدوده یک رسم و یک عمل نیک بوده

  خویدوده یا خوه دوده رسمی است که در میان زرتشتیان پسندیده بوده و هست.این رسم رو هر روز میشنویم ((عقد دختر عمو پسر عمو رو تو آسمونها بستند)) یا ضرب المثلهای مشابه که از آیین کهن ایرانی به جا مانده.خویدوده به معنای ازدواج عموزاده هاست و خیلی هم توصیه شده.

  درمورد ازدواج محارم هم باید بگم که این رسم در میان مصری ها و اون هم نه همشون بلکه فقط تعداد کمی از فراعنه مرسوم بوده که به دلیل بوجود آمدن فرزندان ناقص و با عمر خیلی کوتاه به سرعت ازبین رفت.

  تو ایران اصلا همچین رسمی نه در آیین زرتشت بوده و نه در متون کهن.تو ارداویرافنامه فقط واژه خویدوده آمده و مستقیم به ازدواج محارم اشاره نشده. البته پر واضحه که در هر سلسله و قدرتی ممکنه برخی از پادشاهان و یا شاهزادگان اقدام به کاری غیر معمول بزنند ولی دلیل بر وجود اون در رسوم تمام مملکت نیست.که اگر بود موجب انقراض نسل میشد این رو من نمیگم علم ژنتیک میگه.

  در یونان باستان و حتی روم هم چند مورد از کارهای غیر معمول دیده شده مثلا یکی از پادشاهان یونانی علاقه بسیاری به جنس موافق (همجنس گرایی) داشته و یا در جزیره سیسیل یکی از شاهزادگان رومی دختری به نام لزبین بوده که اون هم همجنسگرا بوده ویا خیلی موارد دیگه و ازدواج با محارم هم در روم و یونان باستان دیده شده که البته میگم غیر معمول بوده.

  اگر در ایران این رسم معمول بود هرودوت وقتی یک مورد از اون رو میدید با حیرت و تعجب اون رو بیان نمی کرد در ضمن خود کورش با دختر یک روستایی ازدواج کرده و مادر کورش هم دختر آستیاگ پادشاه ماد بوده . این رو هم بدونید بد نیست کمبوجیه دوم (پسر کورش) اصلا ازدواج نکرده بود وبه طوری که بعداز مرگش در نزدیک خانقین کنونی در عراق (به دلیل تشنج شدید بعداز شنیدن خبر شورش گئومات چرا که به گواه تاریخ کمبوجیه نیز همانند ژولیوس سزار سرع داشت) فرزندی نداشت که جانشینش بشه و پسر عموی پدرش کوروش یعنی داریوش فرزند جاماسپ جانشین اون شد.  

  در مورد دین زرتشت هم باید بگم خود علمای اسلام میگن ادیان الهی چهار تا هستند زرتشت ، یهود مسیح، اسلام .حال سه تای اول منحرف شدن و اسلام سالم مونده. در آخر هم بگم که در تمام ادیان ابراهیمی از جمله زرتشت اشتراکات زیادی وجود داره مثلا زرتشتی ها همانند شیعه به سه نفر ناجی آخرالمانی به نام امشاسپندان(در شیعه این سه نفر امام زمان(عج) مسیح و خضر نبی هستند) وجود دارند.اونها هم به پل صراط (در زرتشت پل چینوت) ،نماز پنجگانه، بهشت دوزخ و برزخ، شیطان(اهریمن)و بسیاری مشترکات دیگر اعتقاد دارند.رسم در دخمه گذاشتن اجساد اصلا دلیل بر شیطانی بودن این دین نیست همانطور که مسیحیان بدون کفن و در تابوت مرده ها رو دفن میکنن.ویا رسم سنت کردن زنان(ختنه) که در اسلام وجود داره و موجب ازبین رفتن قوای جنسی زنان میشه شاید امروز یکی از مصادیق زیر پاگذاشتن حقوق بشر باشه ولی شاید در زمان صدر اسلام مفید بوده. به هر حال دوستان این بحث بی خود رو کنار بگذارین و بیخود همدیگر رو خراب نکنین

 18. آقای مدیر محترم سایت حساسیت به این خاطره که تمام اون مواردی که تو این لینک شما وجود دارند رو قبلا خوندم و تماما به همین یک کلمه خویدوده استناد کردن .من خودم مسلمانم و شیعه اما تحقیاقت بسیاری در مورد دین زرتشتی داشتم و در هیچکدام از متون زرتشتی ازدواج با محارم به طور مستقیم وجود ندارد  و تنها پیروان این دین به خویدوده که همان ازدواج فامیلی هست توصیه شدند.

  من متن ارداویرافنامه، اوستا و کتیبه های ایران رو به خاطر تحقیقاتم تماما مطالعه کردم اصلا تو هیچکدام چنین چیزی وجود نداره و در تمام اونها فقط و فقط گفته شده به سنت خویدوده عمل کنید. شاید به خاطر برخی بیماریهای نژادی بوده(مثلا نژاد اسرائیلی بعد از ۶۰ سالگی نوعی بیماری جسمی میگیرند که فقط در اون نژاد وجود داره و یا نژاد زرد پوست زودتر به دیابت نوع ۲ مبتلا میشن و….)

  تنها در یک مورد گفته شده فرزند نخستین با خواهرش سپندارمذ ازدواج کرده که اون رو هم مسلمانان قبول دارند (هابیل و قابیل با خواهرانشان ازدواج کردند) البته اون رو هم تحریف کردند و نوشتند اهورا مزدا با دخترش که کاملا اشتباهه.روز سپندارمذ یا روز عشق زرتشتی هنوز هم گرامی داشته میشه (به عنوان اولین عشق انسان)

  در ضمن شما با یک پزشک ، یک مهندس ؤنتیک و یا یک متخصص وراثت صحبت کنید و ببینین چی میگن در ازدواج برادر با خواهر فرزند ویا مادر، نسل بوجود آمده در اولین نسل احتمال ناقص الخلقه بودن بالای ۸۰ درصده و احتمال زندگی فرزند بوجود آمده با عمر بالای ده سال ۷۰ درصد.حالا این دو احتمال در نسلهای بعدی به صورت معکوس رشد میکنه یعنی نوه اونها احتمال نقص کمتری داره ولی طول عمر کمتر و به همین صورت…. اتفاقی که در مصر باستان و در یکی از نسلهای فراعنه رخ داد و بعداز سه نسل فرزندی که به دنیا می آمد فقط چند هفته زنده میماند.اجساد فرزندان ناقص الخلقه و همچنین جسد نوزادان زیادی که همگی متعلق به یک دوره بودند تو مصر به وفور پیدا شده و بعداز اون دیگه چنین ازدواجی در مصر رخ نداد چرا که نتیجه آن رو همه میدانستند.حالا نمیدونم رو چه حساب ایرانی ها میخواستند چنین بلایی به سر خودشان بیارن

  ضمنا اگه به فرض محال چنین چیزی هم وجود داشته ، یادتون باشه پدران ما زرتشتی بودن پس اونها هم مرتکب چنین عملی شدن !!!

  پس بیایید به این دروغ و تهمت بسیار بزرگ تاریخی کمتر دامن بزنیم که در واقع داریم گذشته خودمون و پدران و مادران خودمون رو بدنام میکنیم این تهمتی هست که یونانیان و بد تر از اون اعراب به ما زدن و متاسفانه شیعه هم به استناد به دو حدیث دروغین بر این ادعا صحه گذاشتن.

  یه کم فکر کنین خواهید دید که ایرانی ها به عنوان بزرگترین قوم شیعی و با گذشته زرتشتی کاملا طبیعیه که توسط دشمنان بزرگ شیعه یعنی معاویه ، یزید و…. واکنون هم وهابی ها مورد چنین تهمتهایی قرار بگیرن و خوب آنهمه حدیث جعلی که وهابیها برای امامان شیعه ساختن ، این هم یکی از همون احادیث هست.

  • مدیر سایت

   وقوع ازدواج با محارم در میان زرتشتی ها از مسلمات تاریخه و ظاهرا به آن گستردگی نبوده که ایجاد مشکلات ژنتیکی گسترده بوجود بیاره. هرچند بعید نیست مشکلات جسمی هم بوده اما خبرش به ما نرسیده

 19. بله….. خوردن شراب، سوسمار ، بول (شاش ) شتر ، ملخ و همچنین عمل زنا و داشتن حرمسرا در بین اکثریت خلفای اسلامی و همچنین برده داری (غلام و غلام سیاه ) در بین تمام خلفا و امامان شیعه و سنی وحتی خود پیامبرهم از مسلمات تاریخه  .

  اکنون هم خوردن بول شتر و سوسمار و ملخ و…. و عمل غیر انسانی ختنه زنان و دختران ( در این عمل آلت تناسلی دختران را در سنین کودکی به هم میدوزند!!!!) در بین بیش از ۴۰۰ میلیون فقط عرب و بیش از ۳۰۰ میلیون غیر عرب مسلمان و بر طبق دستورات صریح اسلامی انجام میگیره که تماما برکرفته از احادیث و قرآن هست ، از واقعیات اسلامه…

 20. واقعا متاسفم از تمام مطالب من اونی رو که خودتون میخواستین فقط گذاشتین من در همون پستی که فرستادم کامل و مصل توضیح دادم…دین زرتشت هم چند فرقه داشت و فرقه اهورایی اون همون دین اصلی زرتشت هست که تمام اون کارهایی که شما میگید رو با صراحت رد کرده.

  شما چطور بقیه پست من رو حذف کردید و از کجا دانستید که کجا به بعد رو باید حذف کنین؟؟؟…. خیلی از پاسخها رو من خوندم خیلی بند تر از پاسخ من بود و چندین موضوع رو هم مطرح کردند اما چون به نفعتون بود کاریش نداشتین ….

  به هر حال براتون متاسفم فکر میکردم داریم بحث میکنیم نه اینکه افکارتون رو بهم تحمیل کنین و نوشته های خودم رو با سانسور بر علیه خودم به کار ببرین .من مسلمانم و شیعه . دفاعی هم از هیچ دینی نمیکنم حتی اسلام.باید انتقادهارو شنید و با منطق جواب داد. در مورد اون ۷۰۰ میلیون هم سازمان حقوق بشر سازمان ملل گفته ( البته اگه قبولش داشته باشین)

  • مدیر سایت

   از نوشته ی شما چند سطر اول باقی ماند و گزینش نشد. بعیده سازمان حقوق بشر گفته باشه هفتصد میلیون مسلمان فرج دخترهاشونو به هم می دوزند. کجا دیدید؟

 21. جناب ریبوار
  اول میگین شیعه هستین بعد اراجیفتون رو درباره خلفا به پیامبر و امامان شیعه نسبت میدهید

  برای یک زرتشتی مومن عیب است که گفتار نیک و کردار نیکش را به فنا دهد

  مرد باشی بگین زرتشتی هستین .

  ادمی که کوچکترین فهمی از اسلام نداره .وقتی من شیعه این حرف هارو میبینم متوجه میشم کی مسلمونه کی نیست و از روی چارتا چیز شعر رسانه ها ظرمینماید .

  ادرمورد ختنه دختران باید بدونین این در افریقاست ربطی به اسلام نداره و بعضی از مناطق کرد نشین ایران و عراق هم گاها اینکارو میکنن که باز ربطی به اسلام نداره رسم عرفیشونه نه شرعی!!!!!!…

 22. آقای محمد اولا ادب داشته باش آقای شیعه.

  بعدش بقیه متن من رو مدیر محترم سایت محبوب شما حذف کرده و اصلا لپ کلام من رو نفهمیدید من تو اون مطلب (در ادامه) داشتم همین رو میگفتم که هر ننه قمری تو اسلام کاری بکنه فقط به خودش ربط داره نه کل اسلام مثلا الان شما ادب ندارین به معنای بی ادبی کل شیعیان نیست…..بعدش شما قبول بکنی من شیعه هستم یا نه اصلا برام مهم نیست.

  من شیعه هستم و افتخار هم میکنم اما هر دروغی رو ( حالا در هر موردی باشه) قبول نمیکنم….

 23. شما را سپاه و وزارت اطلاعات استخداl کرده که همه اش لاطائلات بنویسی و حقوق مفت دریافت کنی زیرا به دلیل فساد داخلی و دیگر دلایل از گرایش مردم به فلسفه زرتشت هراس دارند.ولی بدان هر انگشت اتهامی که بر بر دیگری نشانه روی چندین برابر به خودت باز میگردد.و در همین دنیای دو روزه تقاص دروغ ها و خیانت ها و تهمت ها و بی آبرو کردن ها را خود خواهی داد.منتظر باش.دیر و زود دارد ولی بی سوخت و سوز.خلاص

 24. معلوم نیست چرا بعضی از این حضرات سید از نژاد عرب سعی دارند به ایرانیان باستان
  برچسب ازدواج با محارم بزنند و مُدام روی آن مانور میدهند .
  مثلأ میخواهند حملات اعراب به ایران را توجیه کنند یا اینکه بدنیا آمدن اجدادشان
  از تجاوزات اعراب مسلمان به زنان ایرانی را پنهان کنند!

 25. با سلام
  من مسلمانم و شیعه و ایرانی توی یکی از متنها اومده که هابیل و قابیل با خواهران خود ازدواج کردند که اشتباهه اگه بیشتر تحقیق کنید میبینید که در هیچ دینی همچین چیزی وجود نداره نه در دین زرتشت نه مسیح نه یهود نه اسلام<هابیل با یک ملک و قابیل با یک دختر از قبیله جنها ازدواج کردند که زیبا بودن ملک(همسر هابیل)نسبت به همسر قابیل یکی از مهمترین موارد حسادت قابیل به هابیل است.کتاب از آدم تا خاتم (قصص الانبیا)،همچین چیزی در احکام الهی نیست حالا هر دینی که بخواد باشه خدا به پیامبرش همچین اجازه ای نمیده که بخواد همچین احکامی بده خدا حتی موقع ازدواج آدم اول از اون خواست که کابین و مهر حوا رو بده بعد به اون نزدیک بشه-دینها همه قابل احترامن فقط موضوع اینه که با مرور زمان کاملتر شدن.همه دنبال کامل شدنن-به قول دکتر شریعتی اسلام کاملترین دین و مشخصه ناب اسلام شیعه هست.

 26. اقای ریبوار اولش خوب استدلال کردی وبه نوعی قانع کننده بود هرچند این بحثها باید تفصیلی تر باشه.ولی بعدش به بیراهه رفتی وشروع کردی به خزعبلات.چطور شیعه ای هستی که حاضر شدی به حریم پیامبر واهل بیت علیهم السلام تعرض کنی .مگر اینکه به قول خودت نوشته ات رو تحریف کرده باشند والا مثل تویی با این تعرضات از نظر ما نه تنها شیعه نیست بلکه ناصبی واز دایره اسلام خارج است.

 27. ضمنا خطاب به مدیریت سایت:
  به نظر بنده اگه بحث با استناد به ریشه لغوی هان کلمه خویدوده (که ظاهرا تنها کلمه ایست که از ان تعبیر به ازدواج با محارم میشود) پیگیری شود بهتر است تا استناد به کتب شعر وتواریخ .چراکه قطعیت مطالب این کتب مورد قبول نسیت و گاهی ممکنه برخی مطالب ریشه در سوء برداشت (مثلا از همین کلمه خویدوده)،عناد، غرض ورزی ، حسادت ویا حتی ریشه در تلاش برای سرپوش نهادن به اداب ورسوم ناپسند خود داشته باشد. ویا اینکه یک نقل قول تاریخی توسط یک مورخ که قطعیت ندارد توسط دیگران فقط تکرار شود واینگونه به نظر برسد که مستندات ان قول بسیار زیاداست حال انکه واقعیت غیر از این است.در مورد احادیث مور د اشاره باید گفت که حدیث با دو شرط مورد پذیرش است .۱)سند حدیث صحیح وقطعی الصدور از ناحیه معصوم علیه السسلام باشد .۲)در شرایط تقیه بیان نشده باشد.اگر احادیث مورد اشاره شرایط مزبور را داشت بر چشم می گذاریم.اما در کل ما باید سعی کنیم حتی الامکان از ایرانیان گذشته که اجداد ما به حساب می ایند رفع اتهام کنیم (البته بدون تعصب وقلب حقایق) نه اینکه اصرار داشته باشیم بدون قطع ویقین به این مساله و بااستناد به انچه نهایتا ظنیات است نسبت عدم طهارت و بی ناموسی به اجداد خود بدهیم. بنده نظرم این است که با توجه به یافته های ژنتیکی وبا توجه به اینکه این مساله خلاف فطرت وطبیعت بشر ی است و شایسته اقوام بی تمدن ووحشی هم نیست چه برسد به ایرانیان که تمدن کهن دارند وخصوصا با توجه به دلایل پیش گفته ، مساله ازدواج با محارم اتهامی است از جانب دیگران به ایرانیان. شاهد مطلب این است که هنوز که هنوزه برخی از فرقه های مخالف شیعه واعراب افراطی ایران ستیز به ما که یکتا پرست ومحب اهل بیت علیهم السلام هستیم برچسب مجوسیت می زنند والله اعلم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code