+
خانه / جمعیت شناسی / جمعیت زرتشتیان / کم شدن جمعیت زرتشتیان در سال ۲۰۲۰م تا ۲۶۰۰۰ نفر
کم شدن جمعیت زرتشتیان در سال ۲۰۲۰م تا ۲۶۰۰۰ نفر

کم شدن جمعیت زرتشتیان در سال ۲۰۲۰م تا ۲۶۰۰۰ نفر

به قلم فیلیس
سایتهای گوناگون زرتشتیان، معترف به کاهش سریع جمعیتشان هستند. هیچ سایت معتبر از آنان را ندیدم که در این مورد سخن نگویند. سایت زیر آمار آنها را کمتر از دویست هزار  نفر نشان می دهد و تصریح می کند که این سیر نزولی همچنان ادامه دارد:
http://www.kwintessential.co.uk/resources/religion/zoroastrianism.html

این سایت نیز که یکی از سایتهای معتبر زرتشتیان است، با نمودار و… کاهش جمعیت پارسیان را نشان می دهد و دلایل جالبی را برای این کاهش ذکر می کند:
http://www.unescoparzor.com/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=62

سایت زیر نیز خبری راجع به کاهش سریع جمعیت زرتشتیان دارد که متاسفانه فیلتر شده:
http://payvand.com/news/04/sep/1055.html 

«پارسی‌خبر» که به پارسیان هند تعلق دارد، جمعیت زرتشتیان را تا سال ۲۰۲۰م حدود ۲۶ هزار نفر تخمین زده است. (ظاهرا این پیشگویی مربوط به زرتشتیان هند باشد) حدس بزنید وقتی که تا ده سال دیگر یکصد و هفتاد هزار نفر از جمعیتشان کاسته شود، این ۲۶ هزار نفر تا چند سال دوام خواهند آورد:
http://parsikhabar.net/issues/parsi-demographic-statistics/634/

گاه از همکیشان و کاربران درخواست همفکری می کنند تا راهی برای جلوگیری از کاهش جمعیتشان بیابند. این مقاله را با عنوان «آیا زرتشتیان باقی خواهند ماند؟» ملاحظه کنید:
http://delhiparsis.com/2010/09/09/will-zoroastrianism-survive/

در سمت راست این سایت در کادر بالا، در مورد کم شدن جمعیت آنها هشدار داده و راه چاره را درخواست کرده است:
http://delhiparsis.com/

با توجه اینکه این جمعیت، نمی تواند با استدلالهای منطقی اعتقاد خود را نشر دهد، به اموری سست مانند برانگیختن احساسات ناسیونالیستی جوانان ایرانی و ترویج فرهنگ ضدعرب، رو آورده اند. ناگفته نماند که من با عده ای از زرتشتیان آشنایی دارم. آنان بقدری با آموزه های زرتشتی بیگانه اند و پایبند به باورها و برنامه های زرتشتی نیستند که تنها اسمی از زرتشتی گری را یدک می کشند و براحتی نمی توان اینان را زرتشتی نامید.

۱۶ نظر

 1. از دلایل کم شدن جمعیت زرتشتیان: عدم اجازه تبلیغ دینی از سوی حکومتها به زرتشتیان که اجازه ندارند دیگران را به دین خود در آورند و اجبار به پرداخت مالیات جزیه تا زمان ناصرالدین شاه و تحمل همه گونه بدرفتاری با ایشان و نداشتن دیه(خون بها) تا همین اواخر و اینکه فرزندی از خانواده اگر مسلمان شود دیگر فرزندان ارث نمی برند و اگر بخواهند با مسلمانان ازدواج کنند باید مسلمان شوند و کشتار وسیع زرتشتیان در زمان صفویه و نبودن حکومت یا نهادی که از ایشان حمایت کند و پراکندگی ایشان به گونه ای که با هم ارتباط ندارند

 2. البته به علت پیشرفت علم و دانش و نیز تندرویهای عده ای ازپیروان تندروبعضی از ادیان به طور کلی پیروان اکثر ادیان درحال کم شدن است به عبارتی بخشی از جوانان به سمت بی اعتقادی به ادیان و دین گریزی روی می آورند.

 3. جناب آقای فاطمی با درود: چگونه میتوان مطالب روزهای گذشته رابه ترتیب دید. فکر میکنم این سایت این امکان را ندارد اگر چنین است لطفا مشکل را برطرف کنید

 4. البته پىروان همه ادىان در حال کم شدن نىستن,در اغاز قرن بىستم ىک دوم از مردم جهان خودشون رو دىندار معرفى مىکردن و اىن در حالىه که در اغاز اىن قرن  دو سوم از مردم جهان خودشون رو پىرو دىن مىدونن,فارق از اىنکه پىرو کدام دىن هستن

  در رابطه با ظهور دىن زرتشت هم تارىخ هاى متفاوتى بىان شده قبول که اجازه ى تبلىغ دىن رو نداشتن اما جرا تا قبل از اسلام که قدرت دستشون بوده نتونستن دىنشون رو فراگىز کنن؟

  در عصر ساسانى با ارمنستانکه به دىن رومىان که دشمن ساسانىبودن,گروىده بودن جنگىدن ولى کارى از پىش نبردن

  معابد مىترا تا اىتالىا هم رفت ولى زرتشتىت گسترش نىافت,

  عذرخواهى مىکنم براى تاىپ بدم

 5. با ریختن خون زرتشتیان در شیشه که توسط مسلمانان انجام میشود حتما جمعیت زرتشتیان کم خواهد شد تا شما خوشحال شوید هر چند من هم از کشته شدگان فلسطینی و مسلمان خوشحال میشوم زیرا پاداش ظلم ظلم و پاداش جنایت جنایت است.

 6. اقای مدیر سایت کانون دین زرتشت ایران است وقتی در ایران اجازه تبلیغ دین ندارند و مجازات زرتشتی شدگان سنگین است چه انتظاری از سایر نقاط دنیا دارید؟ به استثنای هند مگر چند میلیون یا چند هزار زرتشتی در اروپا و امریکا زندگی میکنند؟ تعدادشان بسیار اندک است و در اروپا و امریکا و استرالیا نیز زرتشتیان و حتی یهودیان از ترور اسلامی در امان نیستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئو