خانه / احکام / احکام اسلامی / زن مسلمان / نهی از اطاعت از زنان حتی در کارهای خوب! / معنای این حدیث را مردان باتجربه، بهتر درک می کنند.
زن

نهی از اطاعت از زنان حتی در کارهای خوب! / معنای این حدیث را مردان باتجربه، بهتر درک می کنند.

به قلم مدیر سایت

سؤال: آیا سخن زیر، منطقی است؟
در نهج البلاغه، خطبه ی ۸۰ می خوانیم: «لَا تُطِیعُوهُنَّ فِی الْمَعْرُوفِ؛ از زنان در کارهای خوب پیروی نکنید.»

جواب: این سخن با ادامه ی آن، چنین است: «لَا تُطِیعُوهُنَّ فِی الْمَعْرُوفِ حَتَّى لَا یَطْمَعْنَ فِی الْمُنْکَرِ؛ از زنان در کارهای خوب پیروی نکنید تا طمع به کارهای ناشایست نکنند.»
کانون خانواده نیاز به رئیس و سرپرست دارد. بهترین گزینه مرد است. مردی که دائم دنباله رو زن باشد، اقتدار خود را از دست می دهد. مردی که دائم در اطاعت زن است، نه تنها از خواسته های زن کم نمی شود بلکه توقعات او روز به روز بیشتر می شود. به عنوان نمونه کار بعضی مردان به جایی رسیده که حقوقشان دربست در اختیار همسرشان است و هرگاه به پول نیاز داشته باشند، کم کم از زن خود می گیرند. طبیعی است که هنگام گرفتن پول، سؤال و جواب هم می شوند!
چنین روشی سبب می شود به مرور نگاه زن به مرد تغییر کند و به او به عنوان نوکر و برده ای بنگرد که وظیفه اش پول آوردن است. خود زنها فطرتا از چنین شوهری دلخوش نیستند و مرد بی عرضه را دوست ندارند. زنها دوست دارند شوهری با اقتدار داشته باشند و حتی گاه آنها را امر و نهی کند.
برای اینکه زن از محدوده ی اختیارات خود، پا فراتر نگذارد و به این مرحله نرسد، جا دارد شوهر گاهی از سخنان او حتی اگر درست است، پیروی نکند.
معنای این حدیث را مردان باتجربه، بهتر درک می کنند.

یادآوری:
یک) وقتی که پزشکان توصیه می کنند: ماهی بخورید، به معنای این نیست که مردم هرروز صبح و ظهر و شب ماهی بخورند. بلکه به این معناست که ماهی هم خورده شود.
این حدیث هم که سفارش به مخالفت با زنان حتی در کارهای خوب کرده، به این معنا نیست که همیشه و در همه حال با او مخالفت شود بلکه گاهی پیروی نشود تا به خواسته های ناشایست منجر نشود.

دو) قوانین اجتماعی و روانشناسی کلیت ندارند. گوش دادن به حرف زنان و مشورت با آنان، همیشه بد نیست. زنانی یافت می شوند که از نظر درک امور اجتماعی از مردان جلوترند. اگر کسی چنین همسری داشت، قضیه فرق می کند. چنانکه حضرت علی(ع) در جای دیگر فرمود:
إیّاکَ و مُشاوَرَهَ النِّساءِ إلّا مَن جُرِّبَتْ بکَمالِ عَقلٍ؛ (بحار الأنوار: ۱۰۳/ ۲۵۳/ ۵۶)
از مشورت کردن با زنان بپرهیز، مگر آن که زنى به کمالِ عقل آزموده شده باشد.

بهمن ۱۳۹۱

همچنین ببینید

فیلم / دیدگاه آیت الله سید کمال حیدری در باره کتک زدن زنان در قرآن!

در قرآن کریم، سوره نساء، آیه ۳۴ در مورد زنان آمده است: «و اضربوهن» معمولا …

۴۱ نظر

 1. اقای فاطمی حالا که سخن از «نهج البلاغه علی» به میان امد در جایی از این کتاب دیدم البته صفحه و عین عبارت عربی اش یادم نیست.علی عملا و صراحتا میگوید که: «زن موجودی ناقص العقل است»!حالا یک پرسش؟ایا مطالب فوق پیرو و پیرامون همین جمله است؟

  • با سلام ؛ مثل این که این شبهه ناقص العقل بدجور میان بعضی افتاده است . زن هیچ فرقی در فطرت – آفرینش – با مرد ندارد و این را خود قرآن – برترین شما نزد خدا با تقوا ترین شماست – بیان میکند . اما پس حرف امام علی (ع) چه ؟ توجه کنید که امام علی (ع) جزء اصول دین اسلام است و هر حرف و کار او یعنی اسلام . پس از کسی چون او نمیتوان سخنی خلاف قرآن انتظار داشت . اما جواب :
   میدانستید که معنی عقل یعنی چه ؟ از العِقال می آید و عقال یعنی :
   جمع عُقُل: ریسمانی که با آن پای شتر را بندند، ریسمان درشت و بافتهای که اعراب آنرا روی دستار بر سر میبندند،- ج عُقل و عُقُل . ( منبع : المنجد الأبجدی ) .
   در حقیقت عقل یعنی همان خویشتن داری و جلوی خود را گرفتن همان طور که پابند شتر جلوی شتر را می گیرد . برای همین است که امام علی (ع) زنان را نسبت به مردان ناقص العقل خوانده چون احساسی و لطیف اند و آن خویشتن داری را که باید ندارند . این خلقت جسمی و روانی زن است وگرنه که روحش با مرد برابر است .
   خواهشا تحقیق کنید ، کتاب بخوانید و بعد شبهاتی که به اسلام وارد می کنند را قبول کنید .
   قسمت اول را از یکی از روحانیون نهاد رهبری دانشکده مان گفت و قسمت دوم را خودم تحقیق کردم .

   • “….این که این شبهه ناقص العق…” از نشانه های تعصب همین است که هرچه بر علیه عقیده ما باشد لاجرم شبهه است .
    ” زن هیچ فرقی در فطرت – آفرینش – با مرد ندارد” به نظر می رسد حداقل امام علی با شما در این موضوع هم نظر نیستند : این حدیث هم از ایشان است : العقل عقلان عقل الطبّع و عقل التّجربه پس وقتی سخن از نقص عقل زنان برده می شود یعنی زنان هم در طبع و هم در تجربه نقص عقل دارند

    “در حقیقت عقل یعنی همان خویشتن داری” این کلمه همان را از کجا دریافت کردید ؟ یعنی عقل دقیقا همان خود خود خویشتنداری است ؟ خیر عقل قوه و عامل خویشتنداری است نه همان خویشتنداری . با این سفسطه ها هم نمی شود از موضوع در رفت . وقتی امام علی از عقل صحبت می کند و وقتی در قران کلمه تعقلون امده منظور همه مشخص است و نمی شود با فریب از معنی ان در رفت .

    ” … این خلقت جسمی و روانی زن است ” بله حرف بالای خودتان را دقیقا نقض کردید که در اسلام فطرتا زن و مرد هیچ فرقی ندارند . جالب این است که در واقع زن و مرد فطرتا و طبیعتا فرق دارند .

    اما دوست عزیزم تحقیق که ما را به آن سفارش میفرمایید یعنی “تلاش برای دریافتن حقیقت ” . و حقایق اینها است : در اسلامی که روحانیون رواج می دهند و اجرا می کنند :

    – ارث زن نصف مرد است
    – شهادت زن یم مرد مورد قبول است
    – زن در اموری که لازمه اش تعقل است مانند قضاوت و اجتهاد صلاحیت ندارد .

    حقیقت یعنی اینکه روحانی مد نظر شما هرچه در مورد حدیث ناقص العقل بودن زنان بگوید در عمل به این عبارت ایمان دارد و زنان را ناقص العقل میداند و اجتهادش بر اساس همین باور و اعتقاد است . اگر به دنبال تحقیق هستید به عمل ایشان نگاه کنید سخن گفتن و ادعا هر چیزی کردن ساده است .

    بنده معنقدم امام علی همانند همه انسانها در زمان و مکان خود سخن گفته است . امام علی و بزرگان دینی چنان کریم و بزرگوار بوده اند که زنان را دوست میداشته اند و راضی نیستند به خاطر سخن ایشان حق ایشان پایمال گردد . ولیکن علمای دین به جای تعقل و نگاه به سیره عملی زندگی ایشان در بند کلمات اند و اسیر ۱۴۰۰ سال قبل شده اند .

    • جمع عُقُل: ریسمانی که با آن پای شتر را بندند، ریسمان درشت و بافتهای که اعراب آنرا روی دستار بر سر میبندند،- ج عُقل و عُقُل . ( منبع : المنجد الأبجدی ) .
     در حقیقت عقل یعنی همان خویشتن داری و جلوی خود را گرفتن همان طور که پابند شتر جلوی شتر را می گیرد . برای همین است که امام علی (ع) زنان را نسبت به مردان ناقص العقل خوانده چون احساسی و لطیف اند و آن خویشتن داری را که باید ندارند . این خلقت جسمی و روانی زن است وگرنه که روحش با مرد برابر است .
     اگر صرف و نحو عربی بلد نیستید جواب مرا ندهید .
     و اما برای روح و جسم : این جا نمیتوان بحث کرد ، برای ورود به این مسئله باید کمی در الهیات و فلسفه سررشته داشته باشید البته اگر بی خدا نیستید . و ایضا درباره فطرت و ذات . مگر روحانی دور و برتان نیست این ها را به او بگویید و بحث کنید . این ها از مسائل پیش و پا افتاده اند .

     • ادعایی در صرف و نحو عربی ندارم اما همین قدر میدانم که دعاوی لغوی جنابعالی حداقل به نحو ارتباط ندارد .
      و البته اگر اندک عمری در مدارس علمی گذرانده باشیم میدانیم که خبرگان به لسان عربی از لغت نامه های ابجدی مانند المنجد الابجدی استفاده نمی نمایند چرا که این لغت نامه ها در دو قرن اخیر و به دو منظور تصنیف شده اند
      ۱- استفاده غیر عرب زبانان برای دستیابی به ترجمه لغات
      ۲- تقلید از دیکشنری های لاتین که به صورت ابجدی تهیه می گردند

      ولیکن اهل علم و لسان عرب از کتابهایی مانند المعجم الوسیط و تاج العروس و المنجد استفاده می نمایند که بر اساس علم صرف عربی و ریشه کلمات تصنیف شده اند .

      لاجرم عقلا خواهند دانست که استفاده از المنجد الابجدی گواه میزان “بلد بودن ” صرف و نحو عربی نیست .

      اما در مورد ادعای لغوی شاذی که ارایه فرموده اید :
      قاعدتا در لغت هر زبانی دیگر جای سفسطه و توجیه و این روشهای رایج در قلب حقیقت وجود ندارد .
      حتی بزرگان علم از قدما و متاخرین نمی توانند مدعی معنای خاصی از یک لغت باشند که دیگران ان را قبول ندارند .
      در علم لغت هر کس مدعی است که این لغت معنی مورد نظرش را می دهد می بایست شاهدی از متون معتبر آن زبان برایش ارایه دهد .

      همچنین وقتی که در کتب لغت یک لغت بررسی می شود معانی مختلف در جایگاه مختلف برای آن ارایه میگردد ولیکن توجه به اینکه معنای مصطلح و غالب چیست و شاهد ان کدام است نباید فراموش شود .

      در مورد لغت عقل ابتدا از المعجم الوسیط نقل می کنم
      ما یقابل الغریزه التی لا اختیار لها شاهد الانسان حیوان عاقل
      ما به یتمیز الحسن من القبیح و الخیر من الشر و الحق من الباطل
      “المعجم الوسیط صفحه ۶۱۷″

      و اما از تاج العروس :

      العقل : العلم
      العقل : ضد الحمق ، العلم بخیر الخیرین و شر الشرین
      لقوه بها یکون التمییز بین القبح و الحسن ( همان معنی که بنده بیان کردم )
      و اما این قسمت و شاهدش بسیار جالب است :
      و یقال للذی یستنبطه الانسان بتلک القوه عقل و لهذا قال علی رضی الله تعالی عنه : ” العقل عقلان ، مطبوع و مسموع …..” و در ادامه از پیامبر نقل می کند : ” ما کسب أحد شیئا أفضل من عقل یهدیه إلى هدى أو یرّدّه عن ردى”

      اگر مدعی معنای خاصی از کلمه هستید لطفا شاهد و سند و نمونه اش را ارایه فرمایید و الا از هر ریشه کلمه عربی صدها کلمه با معانی مختلف ساخته می شود . مگر می شود معنای ریشه کلمه را مستقیما برای تمتم وجوه صرفی آن بیان کرد اگر این طور باشد تمام کلمات صرف شده از عقل باید معنای مورد نظر شما را بدهند !!!!

      لطفا شاهد خود را از یکی از کتب معتبر لغت با ذکر شاهدی از قران و احادیث ارایه فرمایید .
      همچنین
      رجوع بفرمایید به درس کلام استاد ربانی در بررسی عقل در لغت و اصطلاح
      http://www.eshia.ir/feqh/archive/text/rabani/kalam/89/890703/

      البته ایشان هم درسشان را کاملا از تاج العروس بیان کرده : در پاسخ به ارجاع جنابعالی به روحانی های دور و برم !!!! البته قطعا اگر معیار سواد و سطخ سوادشان مشخص باشد منعی برای رجوع به هر عالمی نیست ولی به صرف اینکه کسی یک لباس و یک دستار بر سر داشته باشد و بدون اگاهی از میزان علمش از او تبعیت کردن نتیجه اش می شود …… و الله اعلم و جسارتا بنده حداقل در علم زبان شناسی که در آن تخصص دارم خود را از جمیع ایشان عالم تر می دانم .

      • با سلام ؛ شما معنی عقل در لغت را با معنی عقل در اصطلاح اشتباه گرفته اید . معنی العِقال را ببینید متوجه میشوید ، اما این که بگویید عقل از العِقال نیامده ، خود ادعای دیگری است که نه من و نه شما در این حد نیستیم . دنبال معنی عقل نگردید ، دنبال معنی العِقال بگردید . عقل منشعب شده از العِقال است .

 2. علی بر چه اساسی چنین حرفی را زده؟!حالا ممکنه زن از باب عواطف ذاتی و غریزی خود که «موجودی احساسی و زود رنجیست»را کمی عجول در تصمیم گیری بدانیم ولی اصولا این گونه دلایل باعث نمیشود که زن را انسانی ناقص العقل بدانیم!اساسا در «آناتومی و ساختار مغز انسان»هیچگونه تفاوتی میان مغز زن و مرد وجود ندارد.مگر از حیث «بهره هوشی» که غالبا تحقیقات نشان داده که بهره هوشی زنان در برخی جهات متاسفانه یا خوشبختانه به مراتب بیشتر از مردان است و این امر میتواند در حوزه تصمیم گیریهای مهم زندگی بسیار تاثیر گذار باشد.البته این را قبول دارم که «اساسا خانمها انسانهای سطحی نگر و ظاهر بینی هستند»ولی تجربه نشان داده که زنها اگر امور گوناگون زندگی در دستانشان باشد به بهترین نحو از پس مشکلات بر میایند و میتواند بسیار موفق هم باشند.نمونه اش رئیس جمهور برزیل است که ظرف مدت تقریبا کوتاهی کشور برزیل را از کشور فقیر به یکی از پر رونق ترین کشور دنیا به لحاظ «سیاسی و اقتصادی» تبدیل کرده است.

 3. دانش ناقص بشر هم اثبات کرده که زنها از لحاظ روان شناختی بیشتر عاطفی هستند. ولی مردها کمتر عاطفی هستند و بیشتر منطقی هستند.

  خلاصه چند مقاله علمی :

   

  بسیاری افراد علاقه مندند که زنان و مردان را در تمامی امور مطلقاً برابر فرض کنند. اما به راستی ایا جنس مذکر و مؤنث (male & female) در تمامی زمینه ها مطلقاً مساوی هستند ؟؟؟

  بر هر انسان خردمندی روشن است که زنان و مردان در اصل انسانیت با یکدیگر برابرند. اما این برابری در اصول موجب نمی شود که در تمامی جزئیات نیز با یکریگر مطلقاً برابر باشند. روشن است که مردان و زنان از لحاظ جسمی و تناسلی (در اصطلاح علمی : physical or reproductive differences)  با هم فرق دارند. گذشته از این تفاوتهای جنسی، باید دانست که زن و مرد در زمینه های بنیادین روانشناختی (در اصطلاح علمی : fundamental psychological) نیز با هم تفاوتهایی دارند. گرچه این تفاوتها اصل انسانیت را در هیچ یک از دو جنس زیر سؤال نمی برد اما تأثیری بسزا در توانایی ها و بهره وری از پتانسیل ها دارند. و همچنین باور به وجود این تفاوتها راه را برای تحقیقات علمی پیرامون سیستم عصبی ِ (neuro scientific research) هر یکی از دو جنس هموار می نماید.

  برخی از تفاوت هاتی روانی و عصبی میان زنان و مردان … 

   

   

  بر اساس مقاله از دکتر دبرا لاینو ( Dr. Debra Laino ) در مقاله ی :

  Ten Psychological Gender Differences

   

  ۱. مردان به دلیل حالت خاص سلولی مغزشان ، در اصطلاح علمی : parietal cortex and amygdala در تشخیص موقعیت قوی تر از زنان هستند : 

  Men are better at orientatin objects

  ۲. زنان به دلیل حالت خاص سلول های کناری مغز ( limbic cortex ) تهییج پذیرتر از مردان و همچنین در حل مشکلات فعال تر هستند. در اصطلاح روانشناسی :

  advantage in problem solving and emotionality

  و این امر به دلیل داشتن روحیه هیجانی و تلاش برای بر طرف کردن مسائل ناخوشایند است.

  ۳. سول های خاکستری مغز مردان بیشتر است. در زنان سلول هاس سفید.

  ۴. مردان منطقی تر و استدلالی تر از زنان سخن می گویند. و زنان احساسی و هیجانی سخن می گویند :

  Men speak logic & Women speak emotion.

  Men often use logic when engaging in conversation. & Females speak from more of an emotional perspective

  گرچه جامعه و مبانی عرفی نیز در این امر شرکت دارند اما اصل طبیعت زن و مرد نیز تأثیر به سزایی در این مسئله دارد.

  ۵. واکنش در مقابل استرس ؛ زنان معمولاً احساسات و هیجانات خود را علناً ابراز می کنند و یا با دیگران در میان می گذارند تا وضعیتهای گوناگون استرس و فشار عصبی را برای خود رفع کنند. اما مردان بیشتر سعی می کنند این مسائل را در وجود خود نگه دارند.

   Women are generally more open to expressing their emotions and communicating with others to resolve various stressful situations whereas men seem to prefer to deal with things on their own.

   

   

  بر اساس مقاله ای از Ved Prakash & R. Caeli Flores با عنوان :

  A Study of Psychological Gender Differences

  زنان و مردان از دریچه علم روانشناسی با یکدیگر تفاات دارند . اصطلاحاً : psychological differences

  تحقیقات علمی نشان می دهد که زنان بیشتر به همدردی و روابط میان فردی (empathy and interpersonal relationships) گرایش دارند.  زنان گرایش دارند به این که تعارضات، خصومتها و کشمکش (hostility and conflict) را به حداقل برسانند.

  امروزه دانشمندان روانشناس تردید ندارند که زن و مرد از لحاظ روانشناختی با هم تفاوت هایی دارند. اصطلاحاً :

   Psychological bases of genderdifferences

  مطبوعات و مکتوبات فروانی در زمینه اختلافات زن و مرد وجود دارد. مک کوبی و جک لین ( در سال ۱۹۷۴ ) مطالعات گسترده علمی و روانشناسانه در این زمینه ارائه کردند. که مقدمه ای برای تحقیات گسترده بعدی شد.

  There is a vast amount of literature available on gender differences. Maccoby and Jacklin (1974) was an important comprehensive study on psychological differences.

  در زمینه همدلی یا نقطه مقابلش خصومت (hostility and empathy)  که شواهد محکم و یقینی نشان می دهد مردان در زمینه پرخاش کردن و پیشروی در بازپس گیری حق و حتی تجاوزگری نمره ی بالاتری از زنان دارند. اما زنان در همدلی نمره بالاتری از مردان دارند. یعنی مردان به طور مجموع جدی تر و محکم ترند. و زنان دارای روحیه ای نرم و تأثیر پذیرند.

   

   

   

  بر اساس مقاله Psychological differences between men and women در سایت ۲knowmyself.com

   

  تحقیقات نوین نشان داده که مردان و زنان از حیث بیولوژیک و روانشناسی تفاوت های بسیاری با هم دارند. که بررسی علمی این تفاوت ها می تواند ما را برای شناخت بهتر یاری کند.

  Recent researches, psychology and biology have pointed out many differences between men and women that can help us understand them both in a better way.

  زنان و مردان در کیفیت و مهارت انتقال مطلب و زبان بدنی (Communication skills & body language) با یکدیگر متفاوت اند.

  زنان و مردان در زمینه به اشتراک گذاری و همکاری برای حل مشکلات (Sharing vs problem solving) نیز با یکدیگر متفاوت اند.

  زنان اگر مشکلات خود را با دوستانشان به اشتراک نگذارند ، یا دوستانشان توان رفع مشکل را نداشته باشند ، دچار اضطراب می شوند :

  Women become distressed if they didn"t share their problems with their friends even if their friends weren"t able to provide solutions. 

  زنان بر اساس قواعد زیستی و طبیعی شان تلاش می کنند تا از تعارضات و کشمکش ها اجتناب کنند. مگر اینکه سایر فاکتور های روانشناختی ، طبیعت آنان را تحت تأثیر قرار دهد: 

  Women are biologically wired to avoid conflict unless some other psychological factor comes into play and affects their original nature

  زنان معمولاً از تعارض و درگیری اجتناب می کنند. و تلاش می کنند تا از صلح و دوستی پشتیبانی کنند. در حالیکه یک مرد در حالت معمول به سختی [ از مواضع اصولی خود ] عقب نشینی می کند [ حتی ] اگر مورد  تهدید ، هماورد جویی و چالش قرار گیرد :

  A typical woman would try to avoid conflict and maintain peace while a typical man will hardly back off if someone threatened or challenged him…

  تفکر منطقی و تفکر احساسی ؛

  معمولاً مردان می توانند بدون اینکه تحت تأثیر احساسات قرار گیرند حکم دهند یا نظر خود را ارائه کنند. اما زنان معمولاً تحت تأثیر فاکتورهای احساسی اند و خود را ملزم به رعایت عواطف و هیجانات می دانند :

  Logical thinking vs emotional thinking: Men in general can take decisions without being emotionally affected that much while women in general take into consideration other factors that are related to emotions that most men overlook. 

  البته ممکن است عوامل خارجی (external influences) این موازنه را تغییر دهد.

 4. سیاوش امیرشاهی

  امیر المؤمنین فرمودند که عقل زن ناقص است. درست فرمود. اما این به معنی برتری مرد بر زن نیست !

  چون ما معتقدیم که همه امامان ما از یک حجت پیروی میکردند و آن هم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بود.

  قرآن هم میفرماید که مریم و آسیه الگوی همه مردان و زنان هستند.

  به قول آیت الله جوادی آملی :

  مرد مظهر جلال و زن مظهر جمال خدا است.

  هر کدوم یکی از صفات خدا رو نشون میدن. مردان منطقیتر و هستند. ولی زن عاطفی تر و مظهر محبت خدا هست.

  اگر زن در عقلانیت ناقص هست. مرد هم در عاطفه و احساس و محبت ناقص هست.

 5. این تفاوتها امری طبیعیست.سپاس از اقای امیرشاهی بابت مطالب مفید و کپی شده از سایتهای «روانشناسی و روانشناختی» قاعدتا برخی از مطالب درست و منطقی است.البته این مطالب همه اش در حد یک «نظریه علمیست»ان هم به صورت کلی.ولی بنده همچنان بر سر دیدگاه خودم هستم که «آناتومی مغز انسان در فرد مذکر و مونث یکسان است» اگر هم تفاوتی وجود دارد از حیث رفتار_عواطف_شخصیت_ و حتی جامعه ای است که در ان زندگی میکنیم.این تفاوتها بین زن و مرد باید وجود داشته باشد…..

  • این مطلب رو اولین بار خودم ترجمه کردم. از انگلیسی به فارسی برگردوندم. این همه آدرس وبلاگم:

   http://muslimquest.blogfa.com/category/2

   مغز زنان و مردان از لحاظ آناتومی هم با هم فرق دارند.

   • اقای امیر شاهی گرامی خواهشا اینقدر لجوج نباشید!!!پیش از هر چیز عرض کنم که قصد من در اینجا طرفداری از زنان نیست.بنده صرفا میخواهم حقیقت مشخص بشود.اینها همه نظریه ها و مطالعات موقتی و شخصیست از باب تفاوت مغز انسان است و چیزی قطعی نیست فعلا. ببینید«مغز زن و مرد به لحاظ «اناتومی و فیزیولوژی» و «ساختار کلی»تفاوت خاصی ندارد و اگر هم داشته باشد ناچیز و اندک است».حالا تفاوتها کجاست؟تفاوتها صرفا از حیث تعداد غشا و تعداد سلولها_نورونها_سلولهای عصبی_در مغز مرد و زن است.در کل تفاوتهای رفتاری_عاطفی_هوشی_ناشی از این تعداد کم و بیش سلولها و نورونها در مغز مرد و زن میباشد و باعث دگرگونی رفتاری بین زن و مرد میشود.شاید همه شنیده باشیم که حجم و وزن مغز مردها۱۰الی۱۱درصد بزرگتر و سنگین تر نسبت به زنان است یا بالعکسش زنان از هردو نیمکره مغزشان برای تجزیه و تحلیل سود میبرند و مردان از یک نیمکره مغز!!!ایا شما در این سخنان تناقض مشاهده نمیکنید؟البته که مشاهده میکنید!اخه چطور میشود جنس مونث از هر دو نیمکره مغزش تمام و کمال استفاده کند و سپس عاقل بود و فهیم بودن در کارها برای جنس مذکر به وجود بیاید!این عجیب نیست واقعا؟! باور کنید که این قبیل «تزها» و «تحقیقات» اساسا کلیست که بیشتر برای قانع کردن خود طرف کاربرد دارد تا «دانشمندان و پژوهشگران» و حتی عوام!هر چند باز از «علمی» بودن این قبیل تحقیقات قابل تأمل نباید به سادگی گذشت.

    • سیاوش امیرشاهی

     فرشاد میگه: «تفاوتها صرفا از حیث تعداد غشا و تعداد سلولها_نورونها_سلولهای عصبی_در مغز مرد و زن است.»

     خوب برادر جان ! فکر کن ببین چیز دیگه ای نمونده ؟؟؟؟؟

     همین تفاوتها مگه کمه ؟!!!!

     فرشاد اول گفت: «بنده همچنان بر سر دیدگاه خودم هستم که آناتومی مغز انسان در فرد مذکر و مونث یکسان است».

     بعدش یهویی نظرش عوض شد و گفت که تو اون موارد با هم فرق دارند. ضمناً شما حتی یک سند علمی خشک و خالی هم ندادی ! ولی تو اون مقاله ای که گذاشتم از سایتهای پزشکی و روانشناسی بین المللی سند گذاشتم. مغز زن و مرد با هم فرق داره !! به جای اینکه توهین کنی سندها رو ببین و تعصب به خرج نده.

   • با سلام ؛ با این که خودم یک جواب دیگر دادم – در رابطه با این مسئله ناقص العقل – اما به نظرم جواب شما کامل تر و مناسب تر است . عالی بود .

 6. با سلام این روایت به علت مغایرت با قرآن روایتی باطل است 

  متاستفانه جهان اسلام اصرار بر پذیرش روایات ضد قرآن دارد 

  ادامه دارد

 7. سلام این جمله موجود در نهج البلاغه اصلا راجع به مسائل خانوادگی نیست وبه مسائل زن وشوهری ربطی ندارد 

  اما دلیل تضاد این روایت با قرآن کریم در قسمت اول این حدیث ضد قرآنی نهفته است :

  س از پایان جنگ جمل در مذمّت زنان

  مَعاشِرَ النّاسِ، اِنَّ النِّساءَ نَواقِصُ الاْیمانِ، نَواقِصُ الْحُظُوظِ، 
  اى مردم، زنان از نظر ایمان و ارث
  نَواقِصُ الْعُقُولِ. فَاَمّا نُقْصانُ ایمانِهِنَّ فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلاهِ 
  و عقل ناقصند. اما نقصان ایمانشان به اعتبار معاف بودن از نماز و روزه 
  وَالصِّیامِ فى اَیّامِ حَیْضِهِنَّ. وَ اَمّا نُقْصانُ حُظُوظِهِنَّ فَمَواریثُهُنَّ 
  در ایام قاعدگى است. اما نقصان ارثشان به اعتبار اینکه سهم ارث آنان

  http://www.erfan.ir/farsi/nahj/nsm_proj/nahgol/display/display.php?Vr_prv=153&select_line_page=1

 8. در این حدیث ضد قرآنی میگوید زنان به خاطر معاف بودن از نماز وروزه در ایام قاعدگی ناقص ایمان هستند 

  تذکر : امروزه برخی جریانها وگرایشهای اسلامی عقیده دارند زنان در ایام قاعدگی هم باید نماز بخوانند وروزه بگیرند 

  تذکر : اکثریت قریب به اتفاق مذاهب اسلامی میگویند زنان در ایام قاعدگی از نماز وروزه معاف هستند 

  اما چرا زنان در ایام قاعدگی نماز نمیخوانند وروزه نمیگیرند چون این کار را دستور خدا میدانند

  وانجام دستور خدا دلیل قوت ایمان است ونه نقص ایمان 

   

 9. «مهم ساختار کلیست»اقای امیر شاهی اولا_بسیار تلاش کنید که فرافکنی نکنید!این قدم نخست.دوما_از کی تا به حال لجوج خطاب کردن شده توهین؟!!! (باز هم فرافکنی)سوما_شما هنوز معنا و مفهوم «اناتومی» را بلکل نمیدانید پس چگونه وارد مباحث پزشکی میشوید؟!«البته بهتان حق میدهم که ندانید هااا»چهارما_وقتی با مثال و دلیل و برهان مشخص میکنم اساسا «ساختار کلی مغز بین زن و مرد یکسان است» و فقط در تعداد سلولها نورونها داخل مغز که صرفا همین تفاوتهای درونی مغز باعث همه دگرگونی و تفاوت رفتار بین جنس مذکر و مونث میشود و جالب اینکه این دلایل روشن را یک دانش اموز پنجم دبستان هم میداند!،پس دیگر چه بحثی با شما میماند اقای امیر شاهی؟!پس خواهش میکنم دست از لجاجت برداری و واضح بگویید که قانع شدید.چون در ان کامنتم کاملا با دلایل علمی ثابت کردم که اینهایی که شما از سایتهای روانشناختی کپی کردین«صرفا نظریه ای بیش نیست»وتنها نخست برای خود تز دهنده و سپس برای موافقان این تز محترم است.پس خواهشا ازین پس پیرامون مسئله ای که اطلاعات ناقصی که دارید خواهشا و خواهشا اظهار نظر نفرمایید!اجزای مغز همه انسانها یکسان است مگر در تعداد سلولها.امیدوارم توهین نکرده باشم!!!!

 10. خیلی خوب فرشاد لجوج !
  چطور حرف مستند من (با سند از معتبرترین سایتهای روانشناسی) میشه فرافکنی ؟ ولی نقل قول شما از زن پسرخاله تون میشه عاقلانه ؟!!!!
  همان تفاوتهایی که شما به آن اعتراف کردید و الان دارید لجوجانه انکارش میکنید خود دلیلی بر تفاوت میان زن و مرد در اندیشه است.
  مقاله ای که از انگلیسی به فارسی برگردوندم به همراه کلیدواژه ها است ! اگر آشنا با زبان هستید در سایتهای مختلف بگردید و نظریه ای خلاف این نظریات علمی ارایه کنید ! فرافکنی هم نکنید ! سند در مقابل سند ! مقاله علمی در مقابل مقاله علمی ! من اسناد رو ارایه کردم . شما هم اسناد رو ارایه کنید.
  من نظرات شما رو خوندم حتی یک سند علمی هم ارایه نکردید !
  تشخیص مصداق لجباز هم با اهل انصاف !
  کسی که مستند حرف میزنه لجبازه ؟
  یا کسی که از معده خودش حرف میزنه ؟

 11. ببینید جناب امیر شاهی عزیز به نظرم شما از دنبال کردن این بحث ساده پزشکی با من چند هدف را پیگیری میکنید۱_بدنبال تخریب چهره و زیر سوال بردن رشته ای که بنده دارم درش تحصیل میکنم هستید«البته من هیچ احتیاجی ندارم که خودم و علمم را به شما ثابت کنم» ۲_با لجبازی و حرف زور میخواهید حرفتان را به کرسی بشانید و یا نه اصلا هر دو دچار سوءتفاهم شدیم!ببینید سیاوش جان اصولا و اساسا از انجا که «علم پزشکی» یک علم «نظریه ای و تزیکال» است،سند و مدرکی مورد نظر شماست صرفا با ارائه یک مطلب چه به زبان انگلیسی و یا چه به زبان فارسی قابل اثبات نیست چون نظرات و تزها در علم پزشکی با هم متفاوت است با اینکه دو پزشک بر سر یک موضوع اختلاف نظر دارند در حالی دو نظریه انها درست و منطقی به نظر برسد.بر خلاف رشته های چون «تاریخ و دین» مدرک ارائه شده با مطلب و نوشتار و کتب صورت میگیرد بر خلاف رشته پزشکی که یک رشته نظریه ایست مدرک قابل ارائه صرفا با «عکس و تصویر پزشکی است»نه با گذاشتن یک مطلب انگلیسی یا فارسی از یک سایت خود شما زحمت ترجمه ان را کشیدید،مگر در رشته های جزئی مانند«روانشناسی» که عرض کردم با مدرک ارائه ای شما تا حدود زیادی موافقم.

 12. خب،حالا اقای امیر شاهی یک پرسش ساده؟؟؟ایا شما میپذیرید که اندام های درون مغز انسان مانند مخ_مخچه_هیپوتالاموس_ساقه های مغز_در کل زنان و مردان جهان یکی است و هیچ گونه تفاوتی بین انها وجود ندارد.مثلا به هیچ وجه نمیشود مخ شما سیاوش عزیز شبیه یک تخم مرغ باشد و مخ عمه بزرگوار بنده شبیه یک پرتقال؟؟؟!!!به عبارت دیگر:«اناتومی و شکل و اندازه اعضا مغز بین مردان و زنان یکی و یکسان است و تفاوتی ندارد»؟؟؟اقای امیر شاهی گرامی ایا شما این مطالبی که ذکر کردم را قبول دارید یا خیر؟؟؟با سپاس فراوان

 13. anthropology.ir/node/1625 اقای امیر شاهی شما که به مدرک «نوشتاری» علاقمند هستید!این سایتی که گذاشتم را مطالعه بفرمایید.در این سایت به لحاظ علمی اثبات شده که مغز زنان و مردان تفاوت خاصی با همدیگر ندارند.«هر چند باز این صرفا یک تز تحقیقاتی پزشکی محسوب میشود.»

  • سیاوش امیرشاهی

   ممنونم. از اینکه روش خود را تغییر دادید و به جای توهین (و بدتر از آن، نقل قول از زن پسر خاله)، راه مستندگویی را پیش گرفته اید ممنونم. شما سابقاً پذیرفته بودید که مغز زن و مرد تا حدی با هم متفاوت است (شما در میزان تفاوت حرف داشتید). [کامنت شما موجود است].

   این نکته هم اهمیت دارد که همین تفاوت اندک میتواند تأثیرات بسیاری در زمینه رفتارها به جا بگذارد. آنچه برای من قابل پذیرش است نظریات علمی موافق با شریعت است. دانش بشری زیر مجموعه علم الهی است.

   از همه کسانی که این نظر را میخوانند درخواست میکنم که دیدگاه فرشاد را بخوانند و در کنار آن این کامنت را هم مطالعه بفرمایند : کلیک کنید.

   و در نهایت قضاوت کنند. هر کس در گرو اندیشه و عمل خود هست.

    

 14. سیاوش امیرشاهی

  ضمناً این نکته هم خطاب به استاد فاطمی

  استاد !

  نقص عقل زن (بلکه بی عقل دانستن زن) و ممنوعیت اطاعت از زنان در منابع ایران باستان ریشه داره. یعنی جزوی از فرهنگ ناب عاریایی محسوب میشه.

  • مدیر سایت

   ممنون میشم اگر با تصویر منابع، در اختیار بگذارید

  • عجب!!!!!سیاوش جان خواهشا اینقدر بنده را نخندانید با «سخنان گهربارتان»….!اصلا اقای فاطمی گرامی شما که «سید» هستید قضاوت کنید لطفا،ایا بنده در کامنتهایم به اقای امیر شاهی توهینی کردم؟!ایشان هستند که سخن من را ارجاع میدهند به معده و همسر پسرخاله ام!!!!ایا این توهین نیست به نظر شما؟؟؟!پس معنای توهین تغییر کرده و ما نمیدانیم!!!فرار از پاسخ گویی اقای امیر شاهی!!!!پاسخ پرسشهایم کجاااااااستتتتت؟؟؟؟!!اقای امیر شاهی نخست اینکه چرا سعی داری بحث را به جنجال و چالش بکشانید؟!چرا مسیر بحث را عوض میکنید؟!چرااااااااااااااااا؟؟؟!!!زن پسرخاله کیه؟!!!توهین کجا بوده؟!!!!اصلا با کی کار دارید اقای امیر شاهی «فوق علمی»؟!!!وقتی شما صلاحیت وارد شدن به «مباحث علمی پزشکی» را ندارید خب وارد نشوید برادر !من!کسی که مجبورتان نکرده است که!!!بنده کجا دیدگاهم عوض شده؟!!اینکه اول گفتم مغز «تفاوت کلی ندارد» و سپس گفتم «تفاوت خاصی ندارد» را میفرمایید ایا؟؟؟برادرسیاوش!!این تفاوت گفتارم به لحاظ تفاوت «تعداد سلولی و عصبی» (که همین عامل باعث تفاوت رفتاری و بین زن و مرد میشود) در مغز انسان بود نه «تفاوت در ساختار کلی و اناتومی»!راستی سیاوش جان این «مدرک نوشتاری»!!!که من ارائه کردم را خواندید؟!ولی ظاهرا نخواندید یا اشتباها سایتی که موافق سخن شماست را خواندید!«چون که در این سایت علما و عملا ثابت شد که اناتومی مغز! یکسان است بین همه افراد جهاااااااااان.اقای امیر شاهی عزیز! اگر مایل باشید بحث را ادامه میدهیم.«اما بدون فرافکنی و ارجاع دادن به این و آن»!……………………..!

 15. خدمت استاد فاطمی :

  در اندرزنامه آذرباد مارسپندان (که از بزرگترین موبدان تاریخ دین زرتشتی است) چنین آمده است که راز خود را نباید به زنان گفت.

  جاماسپ جی دستور منوچهر جی جاماسپ آسانا، متون پهلوی، ترجمه سعید عریان، کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، تهران ۱۳۷۱، ص ۱۰۰

 16. حتی در پندنامه انوشیروان آمده است خود را اسیر زنان نکنید، خود را از مکر آنان ایمن ندانید و از مرگ دختران و زنان اندوهگین نشوید.

  سند :

  مرتضى راوندى‏، تاریخ اجتماعى ایران‏، انتشارات نگاه‏، تهران ۱۳۸۲، ج ۶ ، ص ۹۳  

  گرچه برخی مفاد این پند و اندرز را به اردشیر بابکان (سرسلسله‌ی ساسانی که خود یک موبد زرتشتی بود) نسبت داده اند. آنجا که در شاهنامه آمده است: «دگر بشکنى گردن آز را، نگویى بپیش زنان راز را» اسفندیار (مؤمن و مروّج دین زرتشتی که زرتشتیان در نیایش‌های خود در خرده‌اوستا همچنان او را می‌ستایند) در اندرز خود به بهمن چنین می‌گوید که «بدو گفت کز مردم سرفراز، نزیبد که با زن نشیند براز»

  سند :

  شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی، بر اساس نسخه‌ی چاپ مسکو، ناشر : مؤسسه نور تهران، ص ۸۸۷ ؛ بیت ۳۲۲۰۰
  و ص ۷۲۵

 17. اسفندیار (اولین مبلغ دین زرتشتی هنوز هم زرتشتیان در نماز و دعاها اون رو ستایش میکنن) به بهمن وصیت میکنه :

  که پیش زنان راز هرگز مگوى              چو گویى سخن بازیابى بکوى

  مکن هیچ کارى بفرمان زن                   که هرگز نبینى زنى راى زن

  حتی گوش دادن به سخنان زنان را کاری ناپسند و «کردار زشت» می داند!

  سند :

  شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی، بر اساس نسخه‌ی چاپ مسکو، ناشر : مؤسسه نور تهران،  ص ۷۱۳ بیت ۲۵۹۱۶ – ۲۵۹۱۸

 18. در منابع دینی زرتشتی، زنان به صراحت بی‌خرد نامیده شدند. آنچنان‌که در متن پهلوی «اندرز پیشینیان» آمده است: «زنان را خِرَد نیست. خدای را انباز نیست.» همان گونه که در شریک نداشتن خدا (خدای خیر در خیر بودنش شریک ندارد)، شک و تردیدی نیست، در بی‌‌خردی زنان نیز شکی نیست!

  متن تصویر کتاب :

  http://upload7.ir/uploads//19095ab871b09e8883bd890def5fdf562dc9e392.jpg

 19. البته اسنادی دارم که همون مقدار اندک عقل زن در نگاه زرتشتیگری،

  خرد اهریمنی هست.

  یعنی زن در منابع زرتشتی کم عقل (بلکه بی عقل) هست. و اگر هم عقل داشته باشه از نوع اهریمنی هست. تو اوستا هم اومده که زن مثل افراد اهریمنی حق نوشیدن نوشیدنی مقدس رو نداره

 20. ضمنا اقای امیر شاهی عزیزفراموش نکنید شما دارید با کسی که دوره «پزشکی عمومی» را گذرانده «بحث پزشکی» میکنید!ضمنا بنده مدرک نوشتاری و ارائه ای شما را صرفا از حیث «بیولوژیکی»که بسیاررررررر هم طبیعیست میپذیرم،که همان «تفاوت رفتاری به لحاظ رفتاری و عاطفی بین مرد و زن» است،نه به لحاظ«اناتومیک و ساختار کلی مغز»بنده همچنان به ضرس قاطععععع بر سر دیدگاه های خودم همچنان هستم.موفق باشید.اگر پیرامون پزشکی هر عزیزی پرسشی داشت به لحاظ تخصصی با کمال میل پاسخگو خواهم بود خصوصا در حیطه و رشته «ارولوژی»نه برای اثبات خودم!بلکه صرفا برای کمک و امر وظیفه به هموطنانم.پاینده باشید

 21. چندین گفتار در نهج البلاغه هست که در مورد صحتش از استاد الهیات و معارف اسلامی سوال کردم که در مورد زن بود
  ایشون گفتن که در مورد بعضی از این سخنان جای تردید هست چون با گفتار حضرت علی و نگاهش همخوانی ندارد

 22. این یک حدیث مرسل است. راوی آن ابوجهل بوده. عموی پیامبر. !چند سال پیش یکی از اساتید دانشگاه الزهرا تحقیق کرده بودند. مطمئن نیستم فکر کنم خانم دکتر آیت اللهی نامی بودند.

  • مدیر سایت

   تاآنجاکه به یاد دارم این سخن امام علی ع بعد از پیامبر گفته شده در حالی که ابوجهل درزمان پیامبر مرد

 23. این حدیث در خطبه ۷۹ نهج البلاغه ، سندش مرسل یا مرفوع است . به فرض اشتباه صحت سند نیز این حدیث در موقعیت پس از جنگ جمل و برای توجنیه و آگاه کردن فریب خوردگان جنگ جمل بیان شده و مشخص است هدف حصرت علی چه کسانی بوده است .
  متاسفانه عده ای با استناد به همین روایات و بدون توجه به زمان و مکان روایت زنان را از حقوقشان محروم می کنند . چه این حدیث را صحیح بدانید یا نه وقتی تمام زنان را فاقد صلاحیت قضاوت می دانید یعنی در اعتقاد قلبی خودتان زن را ناقص العقل می دانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code