خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / پرویز رجبی / کار ما به به؛ کار دیگران اَه اَه / خشایارشا در اسپارت چه می کرد؟ / مورخ باید بی وطن باشد
پرویز رجبی

کار ما به به؛ کار دیگران اَه اَه / خشایارشا در اسپارت چه می کرد؟ / مورخ باید بی وطن باشد

از سخنان دکتر پرویز رجبی
تاریخ پژوه برجسته دکتر پرویز رجبی (درگذشت: ۱۳۹۰) از اینکه ایران پرستان، به بعضی رفتارهای پادشاهان ایران افتخار می کنند در حالی که مانند آن رفتارها از دیگران را سرزنش می کنند، گلایه می کند. نمونه ی آن، حمله ی مسلمانها به ایران است که این کار را به باد ناسزا می گیرند اما شاهان ایران را بخاطر همان عملکردها می ستایند. دکتر رجبی اینگونه گلایه می کند:

«وقتی خشایارشا به اسپارت نزدیک می شود به پادشاه اسپارت خبر می رسانند که سپاه ایران در راه است. او با نیرویی کم ۳۰۰ نفر را برمی دارد و سوگند می خورد که یا کشته شوند یا نگذارند سپاه ایران از تنگه ترموپیل رد شود. به هر حال هم می کشند و هم تا آخرین نفر کشته می شوند. کسی اشاره نمی کند که ما آنجا چه کار داریم؟
اول داریوش به هوای جهان گشایی از یونیه ـ سرزمینی در کنار دریای سیاه که ایرانی ها آنجا حکومت داشتند ـ تا آن طرف دریای سیاه و رومانی امروز می رود. او با سپاهش موفق نمی شود و بعد از او خشایارشا آن سپاه را تقویت می کند و می رود. مردم اسپارت با توجه به این پیشروی ایستادگی می کنند. در تاریخ خودمان آریو برزن هم همین ایستادگی را جلو اسکندر داشت.
به نظر من مورخ در تاریخ نویسی باید بی وطن باشد و بدون تعصب و احساس، به هر دو طرف بنگرد. آیا دفاع از میهن و سرزمین کار بدی است؟ پس چرا برای ما خوب است و برای دیگران بد؟ نگاه دوطرفه و بدون غرض کار را آسان می کند و باعث می شود بدون خشم به تاریخ نگاه کنیم.»
منبع:
روزنامه اعتماد مورخ ۱۳۸۸/۸/۱۲

داریوشفیسبوکی ـ هخامنشیکورش ـ فتح

درج در سایت: فروردین ۱۳۹۱

همچنین ببینید

کتاب سوزی

بررسی کتابسوزی خوارزم

شهید مطهری نقل مربوط به کتابسوزی خوارزم را نقد کرده است: «آنچه ابوریحان نقل کرده، …

۱۳ نظر

 1. فرق بین رفتار ایرانیان با اعرب زیاد است . منظورم برتری نژادی نیست بلکه اعراب در آن زمان بسیار عقب مانده تر بودند از ایرانیان و از همین رو میتوان تبعات حمله یک جامعه عقب مانده را به یک جامعه پیشرفته را بسیار مخرب دانست . اینکه اعراب با دست پر و با یک دین اللهی آمدند نمیتواند سرپوشی بر جنایت ها و خشونت های آنها در مقابل مردمی که برای حفاظت از کشورشان می جنگیدند بگذارد . در مورد حمله شاهان ایرانی به دیگر کشورها اکثرا با انگیزه دفع شورشها و یا بازپس گیری قسمت هایی از خاک ایران صورت گرفته است که پس از اسلام نیز بسیار صورت گرفته است . علاوه بر آن رفتار ایرانیان باستان در جنگها از خشونت بسیار کمتری نسبت به اعراب برخوردار بوده است . آنها به هر شهری میرسیدند با خود امنیت و آبادانی به همراه میبردند .بر خلاف اعراب که گزینه های خود را تحمیل میکردند و میگفتند یا اسلام آورید – یا باج (جزیه) بدهید و – یا بجنگید .   اولین منشور حقوق بشر  توسط کوروش هخامنشی نوشته شده است که هنوز مورد توجه جهانیان است .

  • آقا محسن میگم یونان هم جزو خاک ایران بود ؟! سرزمین های بین النهرین که کورش هخامنشی اونها رو اشغال کرد همه جزو خاک ایران بودند ؟ مصر چی ؟ کلاً همه اینها خاک ایران بودند و هخامنشیان واسه پس گرفتن خاک ایران به اونجاها حمله میکردن ؟

   آبادانی ؟!!!!

   خراب کردن شهرهای بروئیا و لازیکا و … به دست انوشیروان اسمش آباد کردنه ؟
   به آتش کشیدن شهر اوپیس به دست کورش اسمش آباد کردنه ؟

   هخامنشیان و … هم گزینه هاشون رو تحمیل میکردن ! یا حاکمیت ما رو بپذیرید ! یا نابودتون میکنیم !

 2. آقا سیاوش گفته های شما صحیح . جنگ و خونریزی  اگر با انگیزه قدرت نمایی و طمع باشد از طرف هیچ کس پذیرفتنی نیست . چه هخامنشیان و چه اعراب . اینکه گفتم اعراب خشونت بی حد و حصری داشتند هنوز روی حرفم هستم سندش هم در تاریخ طبری و دو قرن سکوت زرین کوب موجود است .
  (البته ناگفته نماند ایرانیانی که باج(جزیه ) میدادند در امان بودند.) علاوه بر اون اگر شما با اعراب سروکار داشته باشین در همین قرن حاظر رفتارهای خشونت آمیز اونها با زنها و بچه ها کاملا مشهوده . یک نمونه واضحش جنگ و درگیری و خشونت و توحش در کشورهای عربی است . خیلی از اون کشورها در اصل عرب نبودند مانند :مصر ، سوریه و … ولی بر خلاف ایرانیان مغلوب فرهنگ نشات گرفته از شبه جزیره عربستان شدند .

  حرف من اینه حالا که ما تونستیم فرهنگ و زبان خودمون رو تا حد زیادی حفظ کنیم چرا با استفاده از عقل و علم وتجربه که دستاورد تمدن چندهزار ساله ماست درست تصمیم نگیریم  و سر موضوعات مختلف مثل این دین یا اون دین ؟ این شخص یا اون شخص ؟ این فرقه یا اون فرقه ؟ بحث و درگیری و تنش داشته باشیم ؟ بهترین راه برای مقابله با ناامنیهای تهدید کننده کشور های منطقه اینه که منافع خودمون رو از اونها تا حد ممکن جدا کنیم و به کشورهای پیشرفته نزدیک بشیم .(فقط لطفا به من نگین غرب زده ) . ما میتونیم فقط نکات مثبت و تجربه های مفید غرب رو توی زمینه های مختلف به کار بگیریم.

   

 3. پایه اسلام بر اساس ان اکرمکم عند الله اتتقاکم است

  ومسلمانان با مشوزت هم یه استناد امرهم شورا تصمیم گرفتند اسلام را نشر بدن

  • نخیر همچین چیزی در اسلام به این نحو که شما گفتید معتبر نیست.اصولا حداقل در اسلامی که الان در اختیار شیعه هست ، چیزی به نام کشور گشایی نداریم(چه با مشورت وچه بی مشورت).این کار اعراب در واقع خلاف نظر اسلام کنونی است.ضمن اینکه من در برخی منابع دیدم که پیامبر مخالف این حرکت بود اما حریف عمر و یکی دیگه که اسمشو یادم رفته و ازجمله بابای همین مختارثقفی که انقدر براش سریال ساختن نشد و ناگزیر نماینده فرستاد تا مثلا اینا هرکاری دلشون بخواد نکنن ولی شد آنچه که نباید میشد.از جهتی شاید خدا هم دلش می خواسته اینطور بشود.تجربه من نشان داده هروقت وقایع پیچیده میشه و نمیشه توضیح درستی داد باید مطمئن شیم که کار خدا بوده.

 4. سلام نمیخوام حرف های دوستان رو بزنم ولی تو داری بین افردا ی تفرقه بزرگ میندازی قشنگ با ی جبهه میری جلو انگار نداریم افرادی که هم به تاریخشون افتخار کنن هم به دینشون اگ زرتشتی شدن ها با سرعت ۲۰میرفت جلو به لطف حرف های چرندت که ی بعدی به همه ومسائل نگا میکنی باسر۱۲۰کلیومتر بر ساعت میره جلو خداوکیلی اصلا دین زرتشت و کتاب های ایران رو میشناسی ناموسا

 5. دلیل آتش زدن اسپارت توسط خشایارشا تلافی آتش زدن سارد به دست یونانی ها بود اما مطمعا مشکل شما یک چیز دیگریست و میخواهید ایرانیها را وحشی نشان دهید ببین اول بزار بگم اون نسل آریایی های باستان بعد حمله فوق وحشیانه اعراب مغول و… نابود شد ما هنوز هم نژاد آریایی اصل داریم اما بسیار کم هستند اما اعراب بسیار وحشی تر از ایرانیان هستند در تمام طول تاریخ چه در دوران باستان چه الان اون ار حمله به شهرهای ایران و غارت در دوران باستان کشتار جمعی در جنگ بین ایران و اعراب و این از فاجعه منا و جنگ تحمیلی.لطفا وقتی یک پیام و موضوعی رو طرح میکنید قبلش از همه جوانب نگاه کنید.به امید دوران صلح و خردمندی

 6. با سلام خدمت ادمین گرامی من همیشه به سایت شما سرمیزنم و از مطالب مفید و بروزش استفاده میکنم ، با تشکر از شما برای اینهمه روشنگری ، موفق و مؤید باشید

 7. بسیاری از لشکر کشی هایی که کوروش انجام داد به دلیل جلوگیری از تجاوز سرزمینی به سرزمین دیگر و جلوگیری از خونریزی و غارت توسط یورشگران بود و یا اینکه مردم یا حکومتی ضعیف در مقابل ظالمین از کوروش کمک میخواستند مانند لشکر کشی کوروش به لیدیه برای جلوگیری از تجاوز اونها به آشور یا سرزمین های دیگر!
  این خیلی فرق داره با حمله و تجاوز اعرابی که سالها در روباهاشون و در قصه های هزار و یک شبشون از باغهای ایرانی و فرش های ایرانی و زنهای ایرانی و زیبایی های ایرانی و ثروت های ایران داستانها شنیده بودند.
  عرب مسلمان در ظاهر برای رواج دین اسلام و در اصل برای دست یافتن به زنهای ایرانی و دخترکان ایرانی و ثروتهای ایرانی گرفتن برده و غلام و غلامبچه و کنیزک به ایران یورش وحشیانه آورد!
  جناب دکتر پرویز رجبی به جای اینکه بی وطن باشید و از مخاطب سوال بپرسید که خشایار شاه در اسپارت چه میکرد؟ خواهشا یه مقدار هم وطن پرست باشید و بپرسید یونانی ها در سارد چه میکردند؟ البته جواب این سوالها رو خودتون به خوبی میدونید ولی وقتی بی وطنی از حد بگذره اینجوری میشه!

 8. سپاه خشایار شاه بعد از ورود به یونان با هیچ‌یک از ملل یونان شمالی کاری نداشت و در هر نقطه‌ای که سپاه خشایارشاه خواربار خریداری می‌کرد، بهای آن را نقد می‌پرداخت در کل اینچنین می‌توان گفت که هیچ‌یک از ملل یونان خواهان جنگ با ایرانیان نبودند، خشایارشاه به طوری که پروفسور بارن می‌گوید، می‌خواست که به گرفتن غرامت جنگ از آتن اکتفا نماید و از جنگ بپرهیزد تا این که حسن نیت خود را به ملت آتن و سایر ملل یونان ثابت نماید اما مجلس شورای آتن نپذیرفت و تسلیم شدن در قبال ارتش ایران را یک ننگ غیرقابل تحمل دانست و مصمم شد که بجنگد به همین علت حکومت آتن تمام زن‌ها و بچه‌ها و کسانی را که توان شرکت در جنگ را نداشتند از آتن خارج کرد و هر آنچه از اموال قابل حمل را نیز به همراه آنان به جزایر پلوپونز و سالامیس فرستاد.
  یک روز قبل از این که خشایارشاه به طرف آتن حرکت کند، اعلامیه‌ای برای سکنه آتن فرستاد و در آن گفت هریک از سکنه آتن که تسلیم ارتش ایران شود در پناه پادشاه ایران خواهد بود و جان و مالش مصون است بعضی از محقیین، از جمله پروفسور بارن انگلیسی عقیده دارند که پادشاه ایران قلعه آکروپولیس را ویران کرد نه معبد آکروپل را و بجز دیوار شهر که در اطراف آتن بود، چیزی ویران نشد.
  روزی که ایرانیان از آتن رفتند، تمام عمارت‌های شهر باقی بود. آتن را خود یونانیان در جنگ‌های داخلی که از سال ۴۳۱ تا ۴۰۴ پیش از میلاد طول کشید، ویران کردند که شرح کامل آن در تاریخ توکودیدس آمده است.

 9. اعراب در حمله به ایران فرهنگ و کتابخانه ها را ویران و آتش زدند و زنان و دختران ایرانی را به غنیمت به سرزمین خود بردند تحت عنوان گسترش دین ! ولی سپاهیان ایران اینکارها را با هیچ کشوری نکردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code