خانه / ایران / اسلام و ایران / اسلام منجی ایران / ادعای بی جا (آزار نرساندن به مورچه) / یقینا کشتار مورچه در دین تحریف شده ی زرتشتی ثواب بسیار زیاد دارد

ادعای بی جا (آزار نرساندن به مورچه) / یقینا کشتار مورچه در دین تحریف شده ی زرتشتی ثواب بسیار زیاد دارد

به قلم مدیر سایت
موبد برجسته رستم شهزادی ـ رئیس سابق انجمن موبدان تهران ـ می نویسد:
«در واقع کسی که پیرو وهومن و طرفدار صلح و آشتی و بی آزاری و خیرخواهی باشد، هیچ گاه حاضر نخواهد شد اندک اذیتش، حتی به موری برسد.» (جهان بینی زرتشتی، رستم شهزادی، تهران، انتشارات فروهر، چاپ دوم، ۱۳۸۸، ص ۶۱ ـ ۶۲)

در حالی موبد شهزادی ادعای آزار نرساندن به مورچه ها را دارد که در کتاب های این دین سفارش های فراوان به کشتار مورچه ها کرده اند و ثواب فراوان برای این کار بر شمرده اند. عجیب است که کشتن مورچه کفاره ی بعضی گناهان تعیین شده در حالی که نمی دانیم مورچه این وسط چه تقصیری دارد؟! تنها به ذکر چند نمونه بسنده می کنیم:

شایست ناشایست و سد در
در دو کتاب فوق می خوانیم: باید به کشتن حشرات زمین کوشش کرد؛ زیرا ثواب فراوان دارد مخصوصا این پنج مورد:
وزغ که در آب باشد، مار و کژدم، مگس که می پرد، مورچه، موش. (شایست ناشایست، بخش ۸، بند ۹؛ سد در، در ۴۳)

سد در بندهش
در این کتاب احکامی در مورد حیوانات شری چون مورچه بیان شده از جمله اینکه می توان وصیت کرد تا به نیابت از شخص، به کسی مزد دهند برای کشتن این حیوانات.
همچنین بیان شده که ثواب کشتن مورچه ی دانه کش برابر است با کشتن شیر بیشه یا بینا کردن کور. (سد در بندهش، در ۲۳)

اما به قول فردوسی:
میازار موری که دانه کش است        که جان دارد و جان شیرین خوش است

مینوی خرد
طبق این کتاب، شادترین زمین، زمینی است که لانه ی حشرات شر (از جمله مورچه) را در آن ویران و نابود کنند. (مینوی خرد، بخش ۴، بند ۸)

ارداویراف نامه
ارداویراف می گوید: کسانی را در بهشت دیدم که در دنیا به وظایف دینی عمل کرده و حیوانات شر (از جمله مورچه) را زیاد می کشته اند. (ارداویراف نامه، فرگرد ۱۴، بند ۶ ـ ۷)
همچنین می گوید: روان مرد گناهکاری را دیدم که او را در دیگی می پزند اما پای راست او بیرون دیگ است. دلیل مجازات نشدن پای راست این بود که با آن، وزغ و مورچه و مار و کژدم و دیگر حیوانات موذی را فراوان کشته بود. (ارداویراف نامه، فرگرد ۶۰)
مطالب فوق برگرفته از: وندیداد، ج ۲، ص ۷۶۶ ـ ۷۶۸، قسمت شرح

وندیداد
یک) اگر مردی با زن حائض آمیزش کند و منی را بیرون نریزد در حالی که هردو آگاه به حیض باشند، کفاره اش کشتن حیوانات فراوان است از جمله کشتن هزار مورچه ی دانه کش و دو هزار مورچه از انواع دیگر. (وندیداد، ج ۳، ص ۱۶۰۱، فرگرد ۱۸، شماره ۷۳)
مورچه حیوانات
دو) کفاره ی کشتن سگ آبی کشتن حیوانات فراوان از جمله ده هزار مورچه ی دانش کش است. (وندیداد، ج ۳، ص ۱۴۳۰، ف ۱۴، ش ۵)
سه) اگر خون حیض زن تا نه شب ادامه یابد، سه گودال می کنند و در دو گودال با ادرار گاو او را شستشو می دهند و در گودال دیگر با آب. اگر تابستان باشد دویست مورچه ی دانه کش را نیز می کشند و اگر زمستان باشد از حیوانات شر دیگر می کشند. (وندیداد، ج ۳، ص ۱۵۱۹، ف ۱۶، ش ۱۲)

تیر ۱۳۹۲

همچنین ببینید

حیوان

خرفستران در روایت پهلوی

به قلم مدیر سایت یکی از اعتقادات زرتشتی ها ثواب و وجوب کشتن خرفسترها است. …

۳۲ نظر

 1. مورچه ها سیستم اعصاب پیشرفته ای ندارن که درد و غم و شادی احساس کنند ، زنده باشن یا نباشن فرقی نداره حالا سعدی و فردوسی هر چه گفتند اشتباه بوده !
  ما فقط باید به مهره داران احترام بگذاریم چون درد و غم رو احساس میکنند ، بعضی مهره داران واقعا شرورند و حیاتشان به مرگ دیگران وابسته است ، به نظر من کشتن اینها هیج ایرادی نداره چون خودشون هیچ ارزشی برای جان دیگران قایل نیستند و بعید نیست افریده خدایی دیگر باشند . تا جایی که من میدونم زرتشتی ها برای مهره داران گیاهخوار احترام زیادی قایل بودند و خودشون هم بر اساس شاهنامه گیاهخوار بودن ، همین کافیه !

  • مدیر سایت

   در اینجا بحث بر سر ادعای بیجای ایشانه
   «یک تجربه» در ذیل این نوشته را بخوانید: http://www.raherasti.ir/547/ 

  • سیاوش امیرشاهی

   تفکرات اومانیستی تفکری خودخواهانه است. بسیار هم خودخواهانه است. چون گیاه سیستم عصبی پیشرفته ای مثل انسان نداره پس درد نمیکشه (مثلاً)

   یا مورچه ها چون از دید انسانها درد رو احساس نمیکنن پس هرچی مورچه بکشیم ایراد نداره (؟!)

   در حالیکه ملاک، جان هست. (نه سیستم عصبی). مورچه جان داره و کشتن مورچه برای آمرزش گناهان خرافه هست.

   زرتشتیان هم گوشت خوار هستند (در ماه فقط ۴ روز گوشت نمیخورن که بهش میگن روزهای نبر).

 2. افتادن به جون موجودات زنده با چوب دستی و آزار رساندن و کشتن موجودات بیگناه به کنار جای تعجب اینجاست  آیینی که  تازگی ها پیروانش ادعای تفکر و تعقل و عقل و از این حرفا ها میزنند چه قوانین بی معنی و غیر عقلانی و مسخره ای در شریعتش وجود داره ؟؟

  یعنی آدمیزاد اینقدر بیکار باشه  که دنبال مورچه ها بگرده و …؟؟  دینی که قوانین فقهی و حقوقی از این دست داشته چه رابطه ای با عقل میتونه داشته باشه ؟؟

  • مدیر سایت

   عجیب اینجاست که هنوز از این افکار دفاع می کنند‍‍‍‍‍‍

  • فرض کن خودت جای ان موبدان نویسنده وندیداد هستی ، نه حشره کش امروزی داری ، نه ساختمان خانه و انبار اذوقت انقدر امن هست که از گزند مورچه ها و حیوانات موذی و خرفستر در امان باشد ، ایا یک دستور دینی از خودت در نمیاری که هر کس ده هزار مورچه دانه کش بکشه خداوند ده هزار حوری بهش تقدیم میکنه ؟
   یا شاید هم انقدر لوتی هستی که اجازه میدی مورچه ها و سوسک ها در سطح خانه ات تردد کنند و دانه بکشند ؟
   شما حالا با روش های پیشرفته خرفستر ها رو میکشی ، دور میکنی و رو به انقراض میبری و واقعا باید بیکار باشی که با چوب دستی دنبال انها راه بیفتی ، بله این دستورات در زمان خود بسیار مفید ،مهم و رسمی بودند ! الان هم مهم هستند اگر نبودند پس این همه امکانات ضد حشرات موذی برای چیه ؟
   اصلا چرا اجازه نمیدید گرگ ها به رمه هاتون حمله کنند ؟ چرا مانع اکوسیستم میشید ؟ بذارید بخورند … بیکارید دور دامداری ها حصار میسازید و به گرگ های مهاجم گلوله شلیک میکنید ؟

   • مدیر سایت

    اگر سفارش به کشتن برخی حیوانات را موبدها از خودشان در آوردند، افتخاری برای دین زرتشت نیست که شما هی از این کار دفاع می کنی

    بله، اگر کشتن حیوانی که در زندگی ما وارد و به ما صدمه می زنه بکشیم، ایراد نداره اما زرتشتی ها راه می افتادند در بیابانها و حیواناتی را می کشتند که برای خودشون زندگی دارند و کاری به انسانها ندارند. مثلا همین لاکپشتی که جزء خرفستران است و باید کشته بشه از نظر زرتشتیها، تخم آن و خودش خوراک بسیاری از حیواناتی را تامین می کنند که بد نمی دانید.

    چرا خودتو به اون راه می زنی؟

    • یا شما این مطالب را به دروغ نوشتید یا موبدان گرامی زرتشت در عصر جدید مانند روحانیون اسلامی مطالب تازه ای اضافه کردند

 3. اگر سفارش به کشتن حشراتی شده، شما باید موقعیت زمان و مکان را در نظر بگیرید. ممکن است در آن زمان تعداد این حشرات زیاد بوده و وارد خونه ها و انبار آذوقه و مزارع کشاورزی میشدند و آسیب زیادی میزدند وحتی موجب بروز بیمار ی میشدند.لذا ازبین بردن آنها ضروری بوده است.الان کشاورزان زیره کار با انواع سموم مورجه های مزارع را ازبین میبرند.

  • مدیر سایت

   اگر این حشرات آنقدر فراوان بوده، پس چرا برای یافتن این حشرات، به بیابانها می رفتند تا آنها را بیابند و سربه نیست کنند؟ ضمنا خرفستران منحضر در حشرات نبوده

 4. خانم ناهیدسیستم عصبی شما رو قطع کنن اجازه داریم شما رو بکشیم ؟ جون اون موقع دردی رو حس نمیکنین……. نه غزیزم این وسط جان مهمه………در ضمن مگه شما چن تا خدا دارین؟ افریده های خدای دیگه!!!!!!!!!

 5. نخست تمام آنچه روایت شد از متن وندیداد صادر شده که شکی در انحرافی و اهریمنی بودن قوانینش نیست . اما چون ستوده تر است قبل از هر گزارشی در متن ان دقت فرمایید متذکر می شوم که
  انچه از شایست ناشایست ذکر شده و ادرس ان کاملا خطاست و در بخش هشت بند نوزده در خصوص وزغ و کژدم مواردی ذکر شده و نه مورچه
  انچه از مینوی خرد ذکر شده در خصوص لانه خرفستران است و مورچه را در پرانتز شما اضافه فرمودید و مشابه همین افزونه پرانتزی در گزارش از فرگرد چهارده ارداویراف نامه اضافه کرده اید .
  موارد گزارش شده از وندیداد صحیح است ولی مطالب جلد دوم وندیداد هاشم رضی به دلایل ذکر شده ناشی از بی دقتی و نا آشنایی آقای رضی با کتب پهلوی است که البته در جلد یک نسخه دو جلدی هم تصحیح نشده . توصیه می کنم به متن خود این کتب مستقیما مراجعه فرمایید به جای وندیداد .
  رسم کشتن خرفستران و مراسم همگانی این حیوان ازاری البته تا دو قرن پیش هم در بین بهدینان رایج بوده و البته در خرافی بودنش شکی نیست . اما هیچ یک از این کلمات و احکام در اوستای کهن وجود ندارد .

 6. زرتشت انقدر به حیوانات اهمیت میداد که در گاتها قاتلان حیوانات را نفرین کرده است.
  همچنین زرتشت گیاهخوار بوده است.

  https://fa.wikipedia.org/wiki/پیشینه_گیاه‌خواری

  به نظر شما عجیب نیست پیامبری که مدافع حقوق حیوانات بوده دینش کشتار حیوانات را توصیه کند؟!

 7. سلام من تا این لحظه که این مطلب را مینویسم مسلمان هستم ولی دوستی به من نماد فروهر را گردن آویز هدیه داده است

  واون دوستم هم مسلمان هست ومیگوید که درست است که اصل نماد فروهر احتمالا به آشوریان تعلق داشته ولی بعد وارد ایران باستان هم شده واین دوست من میگوید این نماد دینی ومذهبی نیست وزرتشتی ومسیحی ویهودی وبی دین میتوانند

  آن را بیندازند من ودوستم نماد فروهر را به عنوان نماد ایرانی وبدون جنبه دینی ومذهبی میندازیم

  وبه نظر من ما کار بدی نمیکنیم دوست دارم بدونم به نظر شما ما کار بدی میکنیم؟

  البته اگر شما بگویید کار بدی میکنید به صرف سخن شما از این کار دست نمیکیشیم

  اما دوست داریم نظر شما را هم بدانیم

  متشکر از شما

 8. با درود و وقت بخیر !

  همه ادیان در نقص و نقض بسر می برند و کمال فقط از آن آفریدگار یکتا است.

  وندیداد پند و اندرزها یا مجازاتهای حضرت اشو زرتشت نیست و چنانکه مطالعه نموده ام, گویا گروهی مغان دوره باستان, به نوشتن وندیداد اقدام نموده اند و این بخش از اوستا هیچگونه ارتباط با خصال پاک و پر مهر حضرت زرتشت و زرتشتیان پاک سرشت ندارد که طبق روایات زرتشتی است که ایشان از خردسالی با حیوانات مهربان بود, چنانکه کوروش بزرگ با حیوانات مهربان بود. بنابراین همه پیروان ادیان بایست جهت ماهیت شناسی دین خود, در ابتدا و انتها به گفتارهای پیامبر خود اعم از پیامبر خیر یا پیامبر شر رجوع کنند و خلوص دینداری خویشرا دریابند. گاهی برخی حیوانات وحشی مانند مورچه, عقرب,رطیل و امثال آن موجبات خطر و ضرر را برای مردم فراهم می کنند که قانون طبیعت الهی حکم مدافعه از جان را به همه حیوانات و بشریت بخشیده است؛ بنابراین گاهی انسانها مجاب به از بین بردن برخی حیوانات خطرناک و حیوانات آزار دهنده می شوند که ارتباط با عواطف و اخلاقیات ندارد؛ چنانکه مدافعه علیه ستمگرها حکم طبیعت الهی و غریزی بوده و هیچگونه ارتباط به احکام شرعی و دینی ندارد. هجمه مورچه به مزرعه ها, غلات ها یا خانه انسانها و غیره باعث شده است که انسانها چاره جو مقابله با آنها باشند, بنابراین مقابله با هجمه مورچه ها است که هجمه مدافعه انسانها علیه آنها را فراهم ساخته است و خاصه آنکه مورچه خود رحم و ترحم نداشته و مانند سایر حیوانات وحشی به کشتار سایر حیوانات و ارتزاق از آنها می پردازد…

  • مدیر سایت

   با کدام مدرک میگید زرتشت از خردسالی با حیوانات مهربان بود؟ مگر ما از زندگی زرتشت خبر داریم؟
   http://www.raherasti.ir/10629

   مگر پیامبر شر هم داریم؟! مگر میشه کسی هم شر باشه و هم پیامبر؟!
   زرتشتی ها مورچه هایی را که در بیابانها بودند و کاری به انسانها نداشتند نیز می کشتند
    

 9. میازار موری که دانه کش است که جان دارد و جان شیرین خوش است
  کشتن مورچه نه کفاره هست نه مفید
  بیایید مورچه رو به عنوان پر تعداد ترین حیوان موذی مستحق مرگ (به نظر شما) مورد بررسی قرار بدیم فرض کنیم تو یک منطقه کسی گناه نکند آیا بنظر شما باز باید مورچه ها رو کشت؟ اگه بگویید بله باز به عنوان موذی بودن با کشت،هرچند کفاره ای در کار نباشد. میگوئیم خیلی خوب فرض کنید صد نفر در آن منطقه گناهکار هستند و هر نفر مثلا باید هزار تا مورچه بکشد و تعداد مورچه ها هم ده هزار تا هست خوب به همه مورچه برای کشتن به عنوان کفاره نمیرسه اگر صد هزار تا مورچه باشه به همه میرسد ولی در این دو فرض عدالت رعایت نمیشود چون کسانی که آخرین مورچه ها رو می کشند باید زمانی بسیار بیشتر صرفا کنند که با توجه به یکسان بودن گناه ناعادلانه است اما اساسا این بینید عدالتی رخ نمیدهد چون تعداد مورچه ها بیش از این ها است حالا نوبت فرض سوم است فرض کنیم مورچه ها یک میلیون عدد است اساسا کشتن یک دهم آنها آنهم با اعمال شاقه و درد و خونریزی چه دردی را دوا می کند آنهم با تصور دو فرض ناعادلانه دیگر ؟؟؟!!!
  بهتر نبود برای رفع موذی بودن مورچه راهی بهتر برای حفظ غلات پیدا می کردید،،؟؟
  بله اگر مورچه مهاجم باشد و به انسانها و حیوانات حمله کند( که عموما اینگونه نیست) حرفی نیست
  اما تعیین عدد خاص آنهم به عنوان کفاره برای همه انسانها در همه شرایط با همه خصوصیات و ویژگی های متفاوت و… عاقلانه نیست
  در ضمن نیاز به گفتن ندارد که یکی از مفید ترین حیوانات همین مورچه ها هستند و این با اندکی تحقیقی علمی مشخص میشود
  و اساسا جمله حیوانات موذی مثل مورچه اشتباه است و درست این است که گفته شود حیوانات موذی مثل بعضی مورچه ها که این بعضی باعث حکم کلی نمی شود (اصلا به قول معروف کجاست که بدیم و خوب نداشته باشد) والا سگ ها موذی ترند چون انسانها ی بیشتری را کشته یا مجروح کردند نسبت به مورچه ها (اصلا اگر مورچه ها انسانی را کشته یا مجروح کرده باشند)

 10. در قرن ۲۱ فلسفه کشتن سگها با تزریق اسید توسط مسلمانان چیست ؟
  مشخص هست که ایران باستان یک جامعه کشاورزی بوده که در سروده های گاتها
  نیز تاکید به کشاورزی و آبادانی بسیار بچشم میخورد و برخلاف جامعه اعراب مسلمان،
  مخالفت شدید با بیابانگردی و راهزنی و استفاده از دسترنج دیگران با اسامی غنایم و جزیه دارد.

  در یک چنین جامعه روستایی و کشاورزی، حشرات و خزندگان و بخصوص مورچه ها خسارات
  جدی به زمینهای کشاورزی و انبار گندم و غلات وارد میکردند و تبدیل به آفت میشدند
  که امروزه هم برای جلوگیری از آسیب آفتها از سموم و کودهای شیمیایی استفاده میکنند.
  و با وجود انواع و اقسام حشره کشها ،
  بمحض دیده شدن تجمع مورچه ها در خانه ها ، دیگر کسی بفکر دانه کش بودن آنها نیست .
  و یک مورچه بهمان اندازه میتواند باکتریها را منتقل کند که یک مگس یا پشه میکند

  https://fa.wikipedia.org/wiki/کپلک_جگر_نیشتری

  • مدیر سایت

   به همان دلیل که می گید مورچه اگر آزاررسان شد میشه کشتش، سگ ولگرد هم اگر تعدادش زیاد شد و آزاررسان شد می توان در همان حدی کشتشان که دیگر آزاررسان نباشند.
   اما در مورد کشتن مورچه ها از سوی زرتشتیان، حتی در بیابانها راه می افتادند و مورچه هایی را نیز می کشتند که کاری به انسانها نداشتند

 11. سلام
  مورچه در بیابان ؟ نه مورچه ها اونقدر احمق هستند وسط بیابون لانه بسازند نه زرتشتی ها که مورچه ها را در بیابان بجویند ،مورچه ها که خاک و خل نمیورند ، نزدیک مراتع و مزارع و جوامع شهری و روستایی خانه میسازند .
  سند اینکه که زرتشتی ها راه می افتادند به مناطق دوردست و مورچه ها را میکشتند چیه ؟ مگر در همان وندیداد نگفته مورچه دانه کش (دانوکرشه)! یعنی مورچه ای که غلات حمل میکنه !

  • مدیر سایت

   مورچه ها در بیابان نیستند؟!!!
   احتمال زیاد در آثار الباقیه ابوریحان بیرونی دیدم.
   دانه فقط شامل غلات نمی شود.

 12. مگر از زرتشتیان باستان فیلمبرداری کردید که اینطور مطمئن و مغرضانه حرف میزنید ؟
  منهم میگم حضرت علی بدستور حضرت محمد با چند نفر دیگه از مسلمانان در بیابانهای مدینه
  راه می افتادند و سگها را میکُشتند در صورتی که الله میتونست آیه نازل کنه و بگه که سگها را
  آفریدم تا آنها را تربیت کنید و محافظ جان و اموال خود قرار دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code