خانه / ایران / ایران پرستی / زرتشتی بازی و هخامنشی بازی
جلال آل احمد

زرتشتی بازی و هخامنشی بازی

جلال آل احمد درباره عصر رضاشاه می گوید:
“در آن دوره بیست ساله، از (رشته ی) ادبیات گرفته تا معماری، و از مدرسه گرفته تا دانشگاه ، همه مشغول زرتشتی بازی و هخامنشی بازی بودند” و “هدف اصلی شان این بود که بگویند حمله اعراب (یعنی همان ظهور اسلام در ایران) نکبت بار بود و ما هرچه داریم از پیش از اسلام داریم … می خواستند برای ایجاد اختلال در شعور تاریخی یک ملت، تاریخ بلافصل آن دوره را نادیده بگیرند و شب کودتا (ی رضاخان) را یکسره به دمب کوروش و اردشیر بچسبانند. انگار نه انگار که این میانه هزار و سیصد سال فاصله است” (در خدمت و خیانت روشنفکران، صفحات ۳۲۴ و ۳۲)

منبع: زیگورات

همچنین ببینید

نشر اسلام در مغرب و شمال افریقا به همت ایرانیان

به قلم شهید مطهری اهالى خراسان و مشرق ایران با یک قیام مردانه بساط امویان …

۲۳ نظر

 1. یک سوال از شما دارم لطفا جواب بدهید
  آیا شما حمله اعراب به ایران را که باعث نابودی شکوه و تمدن و فرهنگ ایرانی و جنایت های بزرگی علیه مردم ایران و … شد که همین الان داعش نمونه کوچکی از آن است رو قبول دارین یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. آقای فاطمی من از شما انتظار جواب گویی دارم…
  این لینک هایی که به من دادین خوندش n ساعت طول میکشه
  یک کلمه به من جواب بدهید :
  آیا شما حمله اعراب به ایران را که باعث نابودی شکوه و تمدن و فرهنگ ایرانی و جنایت های بزرگی علیه مردم ایران و … شد که همین الان داعش نمونه کوچکی از آن است رو قبول دارین یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  جنایات داعش در مقابل جنایات خلفای سه گانه (اجداد شما آقای فاطمی) مانند قطره آبی در اقیانوس پهناور است

  لطف بفرمایید و بگویید که این حمله وحشیانه از طرف عرب های به ظاهر مسلمان (=کافر واقعی) چطوری به نفع ایرانیان تمام شد؟؟؟؟؟
  آیا کور (نابینا) هستین و نمی تونین چضعیت فعلی رو مشاهده بفرمایین؟؟؟؟؟؟ (این سوال دوم من از شماست)

  و اما سوال سوم من از شما : آیا شما با این حرف من موافق هستین یا نه؟؟
  حرف من : با ظهور اسلام که دین درست و کامل ترین دین در آن زمان بود متاسفانه بعد مدتی رو به تحریف گذاشته شد (تحریف از نظر اخلاقی وگرنه قرآن بدون هیچ گونه تحریفی است) و به لطف خلفای سه گانه و با حمله آن ها به ایران و روم (دو ابر قدرت بزرگ آن زمان) و از بین رفتن ایران ساسانی و منحل شدن آن به امپراطوری عرب ها و منحل شدن قسمت بزرگی از روم شرقی به امپراطوری عرب ها نگارش ، علم ، دانش ، فلسفه و پیشرفت در أن زمان نه تنها متوقف نشد بلکه یک عقب گرد بسیار بزرگ داشت… به طوری که دیگر ابر قدرتی در آن زمان چه از نظر علم و دانش و چه از نظر نظامی وجود نداشت…… و همه قدرت را عرب ها در دست داشتند از جمله علم و دانش که به موفقیت های کوچکی دست یافتند ولی هرگز نتواستند جهان را به مدرن شدن و امروزی شدن پیش ببرند و چند صد سال بعد از افول قدرت عرب ها ، دانشمندان اروپایی علم و دانش مسلمانان را دزدیدند و به نفع خود ساختند و با ادامه و فراگیر شدن دانس جهان را به امروزی شدن پیش بردند

  به نظر من اگر عرب ها به ایران و روم حمله نمیکردند نهایتا ۲۰۰-۳۰۰ سال بعد جهان به سوی امروزی و مدرن شدن پیش میرفت کاری که عمر بن خطاب (لعنته الله) (یعنی اجداد شما) با جنایت های خود و نابود کردن شکوه و فرهنگ و تمدن و دانش ایرانی و رومی و با سوزاندن کتاب ها به دلیل اعتقاد به اعجاز قرآن و اینکه هر علمی را میشود از قرآن به دست آورد باعث یک توقف طولانی و چند هزار ساله در امروزی شدن جهان شدند (یعنی ماشین و برق و تلفن و امکانات امروزی)

 3. نمونه دیگر تعصب همین جلال ال احمد بازی است .
  هرکس دیگری بود او را متهم به تذبذب میکردیم . جلال در طول حیاتش بارها تغییر نظر داد و راه تقابل را به جای تعامل برگزید . واقعیت در مورد جلال کم دانشی او و عدم تحقیق و تعمق در نوشته های اوست . نوشته هایش همگی روزنامه نویسی بوده و یک اثر تحقیقی مدون هم ندارد .

 4. باسلام و تشکر از قرار دادن مطالب واقعی در این سایت , خواستم بگم خیلی ممنون که این سایت رو باز کردید , واقعا جاش تو این دوران تاریک خالی بود

 5. اقای به اصطلاح محترم باید بگم که ارجاع دادن از صفات بارز مسلمانان است … اگه واقعا ادعات میشه و چیزی تو چنته داری حرف خودتو بزن نه فقط لینک و مطلب کپی کنی

  • کپی کردن متنی که قابل استفاده باشه که بد نیست.
   بعدشم شما چند نفر چرا افتادین به جون این سایت بیشتر اینترنت در تسخیر افکارشماست
   چرا باید از وجود یک سایت اینچنینی نگران بشید.
   جالبه چرا در انترنت که در کنترل آمریکاست,کورش پرستی و باستانگرایی اینجور جولوش بازه اما
   هر کس بخواد نظر مخالفی بذاره اینچنین سرکوب میشه؟

 6. چه خوبه که خودم باشم

  سفسطه کردن و پر حرفی کردن نشانه عقل نیست، اینکه ارجاع بدنتون به مرجع موثق و شما جرات نداشته باشید و یا در خوشبینانه ترین حالت از روی کم حوصلگی به مطالب موثق رجوع نکنید که اسمش دانایی و عقل کلی نیست. لطفا شما هم منطق و اطلاعات ناقصتون و برای بهم زدن رای ادما رو نکنید و بزارید توی ارشیو مغز خودتون باقی بمونه. شما می تونید نظر مخالف داشته باشید اما نمی تونید با سفسطه و مغلطه، کار خودتون و پیش ببرید. و هر کسی مثله جلال ال احمد رو به سخره بگیرید. درسته خیلی از ارا ایشون شخصیه اما این ارا طرفدارانی هم داره مثله من که دقیقا با عبارت درست “کوروش بازی” موافق صد درصد هستم.
  خیلی ها مثله شما در طول تاریخ دنبال چیزهایی هستند که اسلام و انسانیت کاملی که با خودش برای انسان ها در همه جای دنیا بوجود آورده رو دست آویزی برای به کرسی نشوندن حرف بی پایه خودشون کنند. به نظر من، کوروش بازی عبارتی است به جا، که به دست آویز شدن نام کوروش در دست صاحبان قدرت برای خوراندن برخی مواضع خود به حلق مردمی نادان و کم هوش است.
  درسته که کوروش در ذهن ما انسانی محترم و با شکوهی است، اما پیامبر و امامان ما انسان هایی محترم، مردمی، باهوش و موقعیت سنج و باتدبیر و کلا از هر نظر انسان های کاملی هستند. پس قرار نیست به خاطر اختلاف نظر با عده ای، اعتقادات اون عده رو به سخره بگیرید.

 7. چه خوبه که خودم باشم

  در ضمن، اگر هم شما درست بگید و اعراب اینگونه و انگونه، شما فرعیات رو به اصلیات ترجیح می دید، چرا خاندان پیامبر رو که سرلوحه تمام خصایص انسانی و شرافت هستند رو ول کردید و به اعراب که خیلیاشون به خاندان پیامبر لطمه زدن، چسبیدید. مهم انسانیت و خصایص کامل انسانی است، برای همین هم ادیان روز به روز و دوره به دوره تکمیل شدند و با همین تکامل پیروانی از دینی به دین جدیدتر رجوع کردند.

 8. درود بر شما
  جناب مدیر سایت از حمله ی اعراب بدوی بیابانگرد به سرزمین مادری خودشان حمایت کرده و ابراز خشنودی می کنند .
  یک سوال بسیار ساده از این شخص و مسلمانان طرفدار حمله اعراب بدوی بیابانگرد به ایران به خصوص از پیروان تشیع دارم :
  سرمداران تشیع وجودان نازنین و پاکانی همچون حضرات علی و حسن و حسین و … می باشند که بری از گناه و اشتباه هستند .
  یک حدیث صحیح بیاورید که حضرات با حمله ی اعراب بدوی به ایران موافقت کرده و ان را تایید کرده بودند ؟
  چرا در این جنگهای وحشیانه هیچ کدام از پسران حضرت علی شرکت نداشتند ؟
  چرا پیامبر و حضرت علی بر هیچ کشور و مملکتی حمله نکردند ؟
  چرا حضرت علی به شدت از ایرانیان پاک نهاد اسیر در دست اعراب بدوی در مقابل خشونت و تحقیر انان حمایت می کردند ؟
  از لحاظ عقل و منطق و اخلاق هر حمله به کشوری و غارت و اشغالگری ان کشور توسط هر کس و ایینی عملی بسیار زشت و جنایتی اشکار است .
  درباره ی مقایسه تعداد سلاح و نفرات ارتش ایران در نقابل اعراب بدوی و شکست انان و اشغال خاک میهن ؛ نمونه ی دقیقش داعش می باشد که با نفراتی بسیار اندک و تجهیزاتی نه چندان پیشرفته بیش از ۷۰درصد خاک عراق و سوریه را اشغال کرد چرا ؟؟؟؟
  چون دچار جنون و سادیسم شدید اعتقادی باطل و خشک رای از اسلام ( مانند اعراب بدوی بیابانگرد ) شده اند که خودشان را حق مطلق و مسلمان واقعی در نظر گرفته طرف مقابل را کافر حربی و مهدور الدم دانسته و هر دو حالت پیروزی و شکست در جنگ را برای خودشان پیروزی و ثواب می پندارند .
  اینگونه موجودات افراطی و تندرو تا سر حد جان بر اعتقاد باطل و خرافی خود در جنگ و غیر جنگ وفادار خواهد ماند
  مانند همین انتحاری های تکفیری های سوریه و عراق که با خود قاشق و چنگال حمل می کنند تا در بهشت برین با پیامبر اسلام و حوریان بهشتی سر یک سفره بنشینند و کشته شدگان حملات انتحاری را به قول خودشان به جهنم واصل کنند .
  سخن پایانی انکه در همین جنگ ایران و عراق صدام حسین عرب نام نبرد قادسیه ( قابل توجه طرفداران حمله ی اعراب بدوی به ایران ) را برای این جنگ انتحاب کرده بود تا دوران سیاه اشغالگری و جنگ وحشیانه ی اعراب بدوی را بعد از قرن ها دوباره در اذهان زنده کند .
  در حدیثی از حضرت علی حب و دوست داشتن وطن از ایمان دانسته شده است بهتر است یک خورده حس وطن دوستی و ناسیونالیست ملی را در وجود خود تقویت کنیم و از اشغالگر و غارتگر سرزمین مادری اعلان انزجار کنیم چون خاک وطن ناموس مردم سرزمینش شناخته می شود.
  یا حضرت زرتشت

  • مدیر سایت

   اصل حمله به ایران معلوم نیست مشروع بوده چون امام معصوم(ع) حق جهاد ابتدایی را داره اما این برداشتن حکومت ساسانیان، برکاتی برای ایران داشت

   • هیچ مشروعیتی نداشته.چون ابوبکر وخصوصا عمر علت حمله به ایران را طبق کتاب بیستو سه سال بعد فوت پیامبر بهترین کار رو حمله به کشور باتمدن وسرسبزی مثل ایران میدانسته چون اگر اعراب بعد وفات محمد باز خوی وحشی گری وحمله کردن به قبایل یکدیگر برای به دست اوردن اموال وزنان قبایل دیگر که در زمان جاهلیت امری متداول بوده .با شروع این جنگها یه عنوان جهاد وارسال اسلام به کشور های دیگر را در صورت کشته شدن در جنگ شهید محسوب میشدند که جایشان در ان دنیا بهشت وحوریان بهشتی وشراب بهشتی وجویهای روان وتوصیفاتی که در قران بارها از بهشت شده بوده ودرصورت پیروزی وشعید نشدن به دست اوردن دختران وزنان زیبای کرد وترک وایرانی که به عنوان غنیمت جنگی میتوانستند انهارا تصاحب کنند ودنیای خوب وخوشی داشته باشند وبعد مرگ هم جایشان دربهشت عنوان شده بوده درست ایداولوژی داعش که اکنون جوانان حتی غربی را به سوی خود جلب میکردند.وگر نه ایه صریح قران است است که مابرای هر قوم پیامبری بازبان همان قوم فرستادیم.مگر زرتشت پیامبر الاهی که در قران هم به عنوان پیامبر راستین یاد نشده است؟

 9. بسم الله الرحمن الرحیم
  از جمله برکات ورود اسلام به ایران این بود
  که بساط ازدواج با محارم و ازدواج استقراضی
  که در ایران باستان رواج داشت را با گرایش ایرانیان
  به اسلام برچید ازدواج های اشتباهی که حتی در میان دیگر
  ملل با تمدن پایین تر از ایران باستان هم رواج نداشت
  در ضمن حضرت علی (ع) وقتی سخن از حب الوطن
  می فرمایند وطن و قلمرو اسلامی است که هر مسلمانی
  به وطن و قلمرو اسلامی حب و علاقه دارد و وظیفه دارد
  در برابر متجاوز از قلمرو اسلامی دفاع نماید
  با نوشتن یا زرتشت از دین مبین اسلام کپی برداری نکنید !
  یا حیدر کرار(ع)

 10. کوروش هخامنشی هر اعتقادی داشته ، اخلاقیات شایسته ایی داشته :
  تک همسر بوده ، اسیران زن را بین سربازانش تقسیم نمیکرده ،
  و برای اسیران زن شوهردار حکم طلاق صادر نمیکرده
  و با دختر نابالغ ازدواج نکرده
  و در کمین کسانی که مخالف اعتقاداتش بودند نمی نشسته که سرشان را ببُرد…….
  وبه یکباره زنان کنیز به غنیمت گرفته شده و دختران عمو و دختران عمه و دختران دایى
  و دختران خاله را بر خود حلال نمیکرده, مطابق سوره احزاب آیه۵۰

  • خانم شبنم در اسلام ازدواج با دختر نابالغ مورد قبول نمی باشد !

   • مدیر سایت

    البته ولی دختر اگر به مصلحت دختر باشه و دخول صورت نگیره می تونه دختر نابالغ را به ازدواج در بیاره. البته در برخی موارد اختلاف نظر هست

    • درود
     تا برداشت شما از بالغ و نابالغ چی باشه ! دختر بالغ یعنی بالای۱۸ سال یا در بعضی قوانین ۱۶ سال اما در ایرانی که دختر ۱۳ ساله قانونا و شرعا عقد میشه دیگه چطور ازدواج کودکان انکار میکنید ؟
     شما به دختر ۱۳ ساله میگید بالغ؟ هرچند شک دارم که شما حتی ممکنه دختر نه ساله را هم بالغ بدانید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code