خانه / سایر مطالب / روش های زرتشتیان برای جذب مسلمانان: محبت، ترویج نژادپرستی، تحریف تاریخ و…
زرتشت

روش های زرتشتیان برای جذب مسلمانان: محبت، ترویج نژادپرستی، تحریف تاریخ و…

به قلم فیلیس
جناب فیلیس در شهری زندگی می کند که زرتشتیان در آنجا سکونت دارند. او روش های زرتشتیان برای جذب مسلمانان را اینگونه در اختیارم گذارد:

محبت و مظلوم نمایی ـ بعضی جوانان نمی دانند که وقتی عده ای در اقلیت بودند نمی توانند رفتارهای تند داشته باشند. آنان ناچارند در کارهایشان صادق باشند. بی صداقتی برای آنان مشکلاتی بسیار بیشتر از ما به وجود می آورد.

نژادپرستی ـ ابزار دیگر آنها بد گفتن از عرب ها و برتر نشان دادن نژاد ایرانی است تا غیر مستقیم پیشوایان اسلام را بکوبند. در حالی که ما برای تشخیص حق از باطل باید به سخن طرف مقابل بنگریم نه به نژاد او؛ خواه عرب باشد یا ایرانی؛ سفید باشد یا سیاه. به صرف اینکه پیامبر زرتشتی ها ایرانی بوده، دلیل حقانیت دین نیست. اگر ایرانی بودن ملاک است، پیامبران ایرانی دیگر مانند دانیال داریم که یهودی بودند. چرا یهودی نشویم؟

استفاده از ناآگاهی جوانان از مسائل تاریخی و اعتقادی ـ به نظر من علت اصلی گرایش بعضی به دین زرتشتی، ناآشنایی با تاریخ و اسلام و زرتشتی است. مثلاً یکی از ادعاها این است که قرآن را سلمان فارسی ـ که یک زرتشتی زاده بود ـ به پیامبر اسلام یاد داد و قرآن همان اعتقادات زرتشتی هاست.
جوان ناآگاه از آنها نمی پرسد: طبق چه مدرک تاریخی چنین ادعایی را مطرح می کنید؟ اگر قرآن همان اعتقادات زرتشتی هاست چرا به قرآن اعتقاد ندارید؟ سلمان ده، دوازده سال بعد از بعثت، در مدینه به پیامبر ملحق شد و اسلام آورد. او چگونه آیه هایی را که پیش از آن زمان در مکه نازل و اعلام شده بود به پیامبر یاد داد؟ و…
به هرحال، یک علت اساسی جذب برخی جوانان به زرتشتیان این است که ما آگاهی های لازم را به آنها نداده ایم. آبادی می خانه زویرانی ماست.

تحریف تاریخ ـ بسیاری از افتخارات گذشته را به نام خودشان تمام می کنند. مثلاً کورش یکی از شخصیت های مهم تاریخی است. زرتشتی ها آنقدر «کورش کورش» می کنند که گویی او زرتشتی بوده در حالی که دلیلی برای زرتشتی بودن او نداریم. یا هرجا نقش فروهر حک باشد آن مکان و پدیدآورنده ی آن را به خودشان منتسب می کنند.

استفاده از ابزار سیاسی ـ با توجه به اینکه نظام ایران، جمهوری اسلامی است برخی زرتشتیان بیشتر سراغ کسانی می روند که با نظام ایران مشکل دارند و از طرف دیگر ممکن است بعضی جوانان هم خیال کنند حال که با جمهوری اسلامی مشکل دارند پس با اسلام نمی توانند کنار بیایند. در حالی که این پندار غلط است. یک شخص هم می تواند مسلمان واقعی باشد و هم جمهوری اسلامی را قبول نداشته باشد. آنچه در قیامت اهمیت دارد این است که ما در موضع گیری های سیاسی خود دلیل داشته باشیم و گرفتار هوای نفس نباشیم.
برخی جوانان که به زرتشتیان متمایل می شوند، از نزدیک با زندگی روزمره ی آنان آشنایی ندارند. این قشر از مسلمانان، بیشتر بر اساس احساساتشان به آنها تمایل پیدا می کنند تا منطق. لذا اگر روزی زرتشتی شوند و به آنها نزدیک شوند دوباره به آغوش اسلام باز می گردند؛ زیرا نقش دین در زندگی زرتشتیان بسیار کم رنگ است. اساساً این دین فاقد توانایی های لازم برای حضور در همه ی عرصه های زندگی است. آتشگاه ها در منطقه ای که من در آن زندگی می کنم، فقط مکان های تاریخی هستند.

همچنین ببینید

دیدار از مراکز زرتشتی در استان یزد (۳) / بنای مارکار و زیارتگاهی کوچک در یزد + عکس

۱۰ فروردین ۱۳۹۵ در این روز دیدار ما از مکان های مختلف زرتشتی ها ادامه …

۴۸ نظر

 1. شما رسما داری دروغ میگین علت رو اوردن جوانان به دین زرتشت اینه که خرافاتش به اندازه اسلام نیس .یک کارشناس اروبایی که اسمش یادم نیس میگه اگه ایرانیان میخواستن همه رو به دین خودشون مجبور کنن الان نصف مردم دنیا زرتشتی بودن . زرتشت اینقد انسان بزرگی بوده که حتی یک نفر انسان بزرگ ندیدم در موردش بد بگه ولی بقیه بیامبران در موردشون گفتن .یکی رو ساحر یکی رو نامشروع یکی رو جنگ طلب . ولی در مورد زرتشت کسی به خودش این اجازه رو نمیده که حکایت از شخصیت بزرگش داره .اگه جوانان بهش رو اوردن بخاطر همینه

 2. مدیر سایت اول از همه این رو بدونین که نمیخوام بهتون توهین کنم گرچه لیاقتو دارین..میخوام باهاتون منطقی بحث کنم..پس لطف کنید نظر هامو بدون کمو کاست تایید کنین و به سوال هام‌جواب بدین…
  دوم اینکه من خودم مسلمان شیعه هستم و هیچوقت به دین دیگری روی نخواهم آورد و به شیعه بودن خودم افتخار میکنم…..
  حالا بریم سراغ دروغ پردازی های شما و رسوا کردنتون :
  شخصی به نام جنتب فیلیس وجود خارجی ندارد..لطف کنین و به شعور بیننده هاتون توهین نکنید و فکر نکنید که ما احمقیم و نمی فهمیم…
  مدیر سایت در مورد نژاد پرستی زرتشتی ها شما سخت در اشتباه هستین… این عرب ها و البته شما هستین که نژاد پرست واقعی هستین…همه عالم و دنیا میدونند که تو این دنیا نژاد پرست تر از اعراب نیست….زرتشتی ها از اعراب بد میگن ولی هیچوقت نگفتن که ما نژاد بر تر از اون ها هستیم دلیل بد گفتن اون ها از اعراب هم خوی وحشیری اونهاست (البته نه همه شون خیلی هاشون واقعا آدم های خوبی هستن ولی آدم های نژاد پرست و نادان و جاهل در میان اعراب بیشتر از سایر قوم ها دیده میشه..این نژاد پرستی نیست بلکه یک حقیقت است که در طول تاریخ ثابت شده نمونه ش داعش امروزی)
  آقای فاطمی لطفا (و لطفا) ترویج شایعه نکنید من دوستای زرتشتی بسیاری دارم که هیچ کدوم در مورد سلکان فارسی اینجوری نگفتند…زرتشتی ها خودشون از سلمان فارسی بدشون میاد زیرا که هیچوقت زرتشتی نبوده…..آقای فاطمی این شما هستین که اطلاعات تاریخی ندارین…سلمان فارسی زرتشتی به دنیا نیامده بلکه در اوایل مهر پرست بوده بعدا با مانویت آشنایی پیدا میکنه و بعدا میره روم و مسیحی میشه و بعدش هم میاد مسلمان میشه….

  نقل قول :
  به هرحال، یک علت اساسی جذب برخی جوانان به زرتشتیان این است که ما آگاهی های لازم را به آنها نداده ایم

  آقای فاطمی خود خود شما ناآگاه و جاهل هستین و از چیز هایی که خود نمیدانید چطور میخواهید به دیگران یاد بدهید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!

  تحریف تاریخ از سوی زرتشتی ها؟؟!!!؟؟!؟؟؟؟؟؟ دیگ به دیگ میگه روت سیاه!
  خود مسلمانان بیشتر از همه مردم دنیا تاریخ را تحریف میکنند به عنوان مثال منطقی جلوه دادن حمله اعراب به ایران و جنایت هایشان که امروزه داعش نمونه کوچکی از جنایت های اعراب ۱۴۰۰ سال پیش به ایران است

  بله این شما آخوند ها هستین که در کتاب های درسی تاریخ دانش آموزان تاریخ را به نفع خود از دم و بیخ تحریف میکنید….

  و اما در مورد کوروش بزرگ : اول این را بدانید که اسم‌ کوروش در قرآن با نام ذوالقرنین آمده است و بعدا اینکه کوروش همانند پیامبران و امامان و برخلاف شما به همه ادیان احترام میذاشت….کوروش خود را متعلق به همه ادیان میدانست و این را میدانست که در واقع هدف همه ادیان یکی است…….. البته اکثرا تاریخ نگاران بی چون و چرا کوروش بزرگ را زرتشتی میدانند و همین الان هم برین به ویکی پدیای کوروش می بینین هم ویکی پدیا انگلیسی ، هم فرانسوی ، هم چینی ، هم اسپانیایی‌و هم …. دین کوروش را زرتشتی نوشته اند

  در مورد استفاده از ابزار سیاسی که میگویید خود مسلمان ها (در کقیقت نامسلمان ها) پیشتاز همه ادیان جهان هستند و زرتشتی ها سهم بسیار کوچکی دارند

  • مدیر سایت

   کوتاه بنویسید. تنها به چند سطر اول سخن شما جواب میدم چون حوصله ی خواندن همه اش رو ندارم
   در سطر اول گفتید میخواهید منطقی بحث کنید اما چند سطر بعد می گید: فیلیس وجود خارجی نداره. با چه دلیل و منطقی این حرفو می زنید؟ ایشون دانشجو بود و چند سال پیش این مطلبو در اختیارم گذاشت و در وبلاگ «گفتگو با زرتشتیان» گذاشتم. ایشان گرفتار بیماری سختی شد و حدود سه چهار سال پیش یکباره خبری از او نشد و نگران شدم و راهی برای دست یافتن به حال او ندارم. اگر نام او را مخصوصا با کلمه ی “زرتشت” در گوگل جستجو کنید، خواهید دید که در سایتهای گوناگون با همین نام مطلب می گذاشته است.
   شما از راه نرسیده، شمشیر را از رو بستید. کاش قدری صبر می کردید تا با هم آشنا می شدیم و بعد…

   درست می گید که خیلی از عربها نژادپرست هستند اما ما مدافع عربها نیستیم. اگر اونها نژادپرستند به ما چه ربطی داره؟
    

  • با سلام
   جناب شیعه ی کوروش دوست! از پیامبر بودن کوروش نوشته اید. لینک زیر ترجمه رسمی موزه بریتانیاست از استوانه کوروش. به خطوط ۳۴ و ۳۵ توجه بفرمایید. معنای پیامبری و یکتاپرستی را بیشتر درک کنید. نیایش به پای بت جدیدا از اعمال پیامبران شده است!
   http://www.britishmuseum.org/pdf/cyrus-cylinder_translation-persian.pdf

 3. از شکا تقاضا دارم که همه مطالب من رو بخونید…شاید زیاد باشه ولی ارزش یک بار خوندن رو داره…. کاری با بقیه ندارم که بخوان نظر من رو بخونن یا نه ولی شما حتما باید بخونین برای اینکه مدیر سایت هستین

 4. کارخانه پان سازی و پان بازی:

  ماجرا از آنجا شروع شد که در قرن ۱۸ غرب مردن  تمام رقبای جهانی خود بغیر از اسلام را از صفحه تاریخ حذف کرد .اگرچه اسلام در آن زمان قدرتی بالقوه بود و به فعلیت نرسیده بود اما هر لحظه امکان فعلیتش بود هرچند مانند پیکری بی جان به گوشه ای افتاده بود. غرب مدرن که بدین خطر واقف بود برای زدن تیر خلاص بر این پیر بی جان در صورتی موفق میشد که بجای نظام ارزشی جوامع اسلامی ملیت پرستی را جایگزین کند.در عثمانی سنی پان ترکیسم و پان عربیسم و در ایران شیعی پان آریاییسم را جایگزین کنند که در عثمانی موفقیت بسیار بالا و در ایران کمتر بود.که معمولا اسناد این تاریخ سازی های ملی برگرفته از تعدادی از روایات ضعیف کتب اسلامی ،افسانه های ملی کشورهای اسلامی و خیال پردازی های مستشرقین و دنباله روان داخلی آنان بودند.برای آنکه این تراوشات شاعرانه را باور پذیر کنند آنان را در کنار یاقته های حفاری های باستانی (که البته این ابنیه و ظروف باستانی میتواند بیانگر واقعیت های آن دوران باشد )ارائه میدهند تا با مخلوط کردن اطلاعات درست و غلط به هدف خود برسند.

 5. «به نام خدای یکتا؛ خدای محمد، علی و زرتشت (درود خدا بر آن‌ها باد)»

  "به دنیا بس همین یک افتخارم؛ که یک ایرانی والاتبارم

  به خون دل نیم زین زیست، شادم؛ که زرتشتی بود خون و نژادم"

  ای کاش یادمان باشد اسلام، مزدیسنا، مسیحیت و یهودیت همه و همه یک هدف داشتند: یکتاپرستی و گفتار و کردار و پندار نیک. به مدیر محترم سایت عرض می‌کنم شما که شیعه علی بن ابی‌طالب (ع) هستید، چرا مهربانی علی و وحدتی که او همیشه از آن می‌گفت را ترویج نمی‌دهید؟ چرا دل دیگر هم‌وطنانتان را می‌شکنید؟ آن هم به جرم زرتشتی‌ بودنشان؟ زرتشتی که زادگاهش همین کشوری است که خود را منصوب آن می‌دانی؟! مگر نه اینکه حضرت زرتشت (ع) جز نیک‌خواهی همانند پیامبرمان حضرت محمد (ص) و ائمه معصوم (ع) چیزی دیگری هدف داشت؟ به خدای بزرگ که خداوند یکی است و لقبش در اسلام "ارحم الراحمین" (مهربان‌ترین مهربانان) است. او محبت را دوست دارد. از تفرقه متنفر است. او بنده‌هایش را دوست دارد. ما که هستیم که دل بنده‌هایش را بشکنیم؟!

 6. شهرام از گرگان

  در حمله به الیس؛ جنگی سخت بین سپاهیان عرب و ایران در کنار رودی که بسبب همین جنگ بعدها به «رود خون» معروف گردید در گرفت. در برابر مقاومت و پایداری سرسختانه ی ایرانیان؛ خالد ابن ولید نذر کرد که اگر بر ایرانیان پیروز گردید «چندان از آنها بکشم که خونهاشان را در رودشان روان کنم» و چون پارسیان مغلوب شدند؛ بدستور خالد «گروه گروه از آنها را که به اسارت گرفته بودند؛ میآوردند و در رود گردن میزدند» مغیره گوید که «بر رود؛ آسیابها بود و سه روز پیاپی با آب خون آلود؛ قوت سپاه را که هیجده هزار کس یا بیشتر بودند؛ آرد کردند … کشتگان (پارسیان) در الیس هفتاد هزار تن بود. (کتاب تاریخ طبری؛ جلد چهارم؛ صفحه ۱۴۹۱- کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران؛ جلد دوم برگ ۱۲۳)

 7. سلام
  اگه نظرم رو تایید کنید و بهش پاسخ بدین واقعا خوشحال میشم
  من یک ایرانی شیعه ام ولی خودم دینم رو انتخاب نکردم و از اجدادم بهم رسیده ولی من خواستم خودم در مورد ادیان مختلف تحقیق کنم تا بتونم کم و کاستی ها رو پیدا کنم و با جون و دل به احکام دینم عمل کنم.و برای اولین انتخاب نظرم به زرتشت جلب شد که همه جا از بزرگی و پاکیش شنیدم و حتی شهید مطهری هم که همه انقدر قبولش دارند میگه اگه اسلام نبود زرتشتی میشدم
  بنابراین اومدم تو سایت شما ولی تنها چیزی که دیدم توهین به پیامبری که خدا برای نشون دادن راه برگزیده شده بود و دینش که همه میدونن وجه اشتراک های خیلی زیادی با اسلام داره و حتی توی قرآن هم از زرتشت و دین مقدسش صحبت شده ندیدم.آقای محترم فکر نمیکنم مقام شما نعوذوبالله از خدا و قرآن و حضرت محمد بیشتر باشه که به زرتشت که خدا انتخابش کرده و قرن و حضرت محمدم تاییدش کردن توهین میکنی
  توصیه میکنم برای تبلیغ دین خودت یه دین دیگه رو خراب نکنی

  • مدیر سایت

   آدرس اون جمله شهید مطهری را بگید و عبارت را کامل بگید تا بشه در نرم افزار یافت. شما که اهل تحقیق هستید نباید حرفی رو بی حساب بزنید

   کجا به زرتشت و دینش توهین کردم. لینک اون مطلبو بده تا اصلاح کنم

   در کدام آیه و حدیث، دین زرتشتی تایید شده؟

 8. سوالم مربوط به این مطلب نیست و کلی است….
  چرا سپاهیان اسلام که قصد گسترش دین رحمت و انسان دوستی را داشتند در جنگ با ایرانیان این چنین رفتار کردند؟!چرا با حب و بغض با ایرانیان جنگیدند؟!آنان که هدفی جز اسلام نداشتند؟!رفتار هایی که در کتب تاریخی در جنگ ایرانیان عرب ها از خود نشان دادند اصلا نشانی از دین رحمت ندارد و البته نشانگر دین داعش است…شاید شکل درست اسلام همان اسلام داعش باشد…در زمان حمله به ایران خیلی از ظهور پیامبر رحمت نمیگذشت و کسانی که دوستدار و مقید به اسلام یا حداقل پایه های اصلی آن بودند در میان عرب ها قدرت داشتند اگر واقعا دین ما نشانی از جوانمردی داشته چرا بزرگان ان زمان جوانمردی و مروت و انسانیت داشتن حتی در مقابل دشمن (که احادیثی از ائمه شیعه در این مورد هست)را به انان گوشزد نکرده….اگر تنها مطلوب از این جنگ حکمرانی و گسترش دین رحمت بوده چرا پس از این پیروزی بارفتاری که ناشی از عقده های کمبود های انان در مقابل ایرانی ها(منظورم عرب های ساکن ایران نیز هست)بوده ایرانیان را عجم میخوانند و پایینتر از خود میدانستند مگر پیامبر منجی انسانیت نبود چرا اولین پیروانش مانند عمر این چنین مخالف انسانیت و اسلام عمل کردند؟!نکند تعریفی که از انسانیت پیامبر گفته همان رفتاریست که در جنگ با ما داشتند؟!هیچ کدام را نمیدانم فقط میدانم تاریخ تنها زمانی میتواند حرفی بزند در مملکت ما یا ممالک دیگر که منافع گروه خاصی را حقظ کند…همانطور که کتاب های تاریخ در اموزش و پرورش و صدا و سیما به ما دروغ میگویند ماهواره نیز دروغ میگوید و هیچ کس به فکر صداقت در شرح تاریخ نیست…

 9. به نام خدا
  از کی تا حالا دانیال نبی ایرانی شده ما نمی دونستیم؟

 10. شما حق ندارید که به آیین پاک ما توهین کنید اگر روز به روز مسلمانان ایران به آیین پاک زرتشت دوباره باز میگردند به این دلیل است که آیین اصلی ما آیین زرتشت بوده و اسلام توسط خلیفه های تازی به ما تحمیل شده اسلام به کشتار دستور میده و زنان رو کشتزار مردان میدونه البته این اسلامی که امروزه در جهان هست اون اسلامی نیست که خداوند به محمد پیامبر فرستاده و من محمد رو پیامبر خدا می دانم اما اسلام پس از مرگ پیامبر دچار انحراف وحشتناکی شد و خلیفه های خود خوانده اسلام رو منحرف کردند . من قبول دارم که آیین زرتشت هم پس از مرگ زرتشت و اعضا اولیه انجمن مغان منحرف شد مثل همه ادیان دیگه با این حال اما به نظر من برای ما آیین زرتشت پاکترین و برترین آیین برای بسیاری است دین یه چیز شخصیه و زرتشت من رو به هستی بخش دانا نزدیکتر میکنه از شما میخوام این دروغ پراکنی و تهمت و توهین به آیین زرتشت رو متوقف کنید.

 11. شما پول میگیری که دروغ بگی و و توهین کنی و ترور شخصیت. این از این.
  ولی به رییسات بگو اگر زرشتیها غیرت ایرانی نداشتن تا حالا خیلی چیزها نابود شده بود و فقط “زرتشتی ها «کورش کورش» نمی کنند” که هر میهن پرست ایرانی این کار رو میکنه چون کورش بزرگ خیلی بالاتر از محمد بوده و باعث افتخار بشری که ما میتونیم بهش افتخار کنیم و زرتشتی ها چون میهن پرست هستن طبیعی است این کار رو بکنند. ….

 12. جالبه مدیر سایت نه توهینی به زرتشتی ها کرده نه مطلب دروغ و غیر مستند گذاشته ولی چیزی که در اینحا در کامنتها هم میشه فهمید همین مطلب مظلوم نمایی است. اگثرا گفتند چرابه ما توهین کردید و و غیره و با جو سازی می خواهند همین مطلب مظلوم نمایی رو در کامنتها نشان دهند. البته من با خیلی از کسانی که نو زرتشتی هستند دوست هستم و میدونم این دین آنها سر لج و لج بازی است و علنا هیج اعتقادی به اون ندارند. اکثر هم عقاید شدید نژادپرستی دارند من توی خارج کشور با چند نفر از آنها بودم متاسفانه همین عقایذ نژادپرستی باعث اخراج آنها از کارشون شد چرا که فکر میکردند مثل ایران همه جا میشه حرفهای نژادپرستانه زد

 13. با سلام و خسته نباشید به مدیر سایت. من در اینستاگرام هم حساب دارم واقعا این مطلب صحیحه که علنا دارن با اهانت و استفاده از نا آگاهی تاریخی ما به تبلیغ و دعوت به دین زرتشت میپردازن من چندین صفحه دیدم یه بار تو یکی ازین صفحات یکی از مطالب سایت شما رو کپی کردم بعد ازون سریع آماج فحاشی قرار گرفتم و بلاک شدم

 14. به چالش کشیدن اعتقاد و دین دیگران ماهیت حساسیت برانگیزی دارد و نمیشود زیر پوشش بحث علمی بحث اعتقادی کرد چون هر حرفی زده شود هر قدر هم ملایم باشد باعث رنجش افراد میشود. علت هم اینست که دین یک امر درونیست و زمینه پذیرش ادیان بیشتر تز اینکه با تحقیق و تعقل باشد ریشه در اجتماعی دارد که فرد در ان رشد پیدا کردهو یک دین هم یک پکیج غیر ققابل تجزیه است و نمیشودیک بخش از دین را کنار بگذاریم و باید کل دین را یکجا پذیرفت پس حتی یکی ایراد و انتقاد کوچک هم باعث حس حمله به کلیت اعتقاد فرد میشود و و احساس توهین میکند

 15. بنظر من برای گفتگوی بین ادیان اصلا نمیشود اصطلاح بحث علمی را برای جواب دادن به پیروان ان دین که رنجیده شده اند استفاده کرد زیرا بحث علمی جاییست که قوانین و فکتهایقابل ققبول همه و ثابت شده وجود داشته باشد مبنای بحث قرار بگیرد در حالیکه هر دینی اصول و معیارهای متفاوتی دارد که برای پیروان خودش قابل قولند ولی الزاما بقیه ممنکنست انرا درست ندانند پس در هر حالتی نقد اعتقادات افراد هیچ حاصلی جز رنجش طرف مقابلمان ندارد

 16. اگر هم توجیهمان تبلیغ اسلام و هدایت دیگران هم باشد باز هم نقض غرض میشود چون با به چالش کشیدن اعتقاد دیگران اصلا جذبی صورت نمیگرد بلکه طرفمان بالعکس جلوی ما موضع گرفته و میخاهد متقبلا اعتقاد ما را بکوبد. در صدر اسلام نیز میبینیمذ که افراد نه با بحث و جدل اعتقادی بلکه با حسن خلق و رفتار دوستانه جذب پیامبر اسلام میشدند.

 17. بی سبب نیست که قران ما را از مجادله با اهل کتاب منع کرده و میفرماید با پیش کشیدن مشترکات دینی سعی کنید نشان دهید اعتقاد انها نزدیک به اسلامست و ایمه نیز در مباحثات خود با اهل کتاب سعی میکردند نظر خود را با استناد ه کتاب مقدس خود انان ثابت کنند نه اینکه با به رخ کشیدن نقاط تاریک دین انها به اعتقادشان بتازند. وقتی شما بجای این روش صحیح با بحث جدل مورد حمله قرار بدهید چطور میشود توقع جذب انان را داشت؟ میبینید اکثر هموطنان زرتشتی با خواندن مطالب این سایت احساس توهین میکنند و موضع گیری میکنند. حالا حاصل این شیوه ایا مثبت است؟ چرا ما که مدعی عمل به اسلامیم به دستورصریح ققرآن کریم و سیره معصومین علیهم السلام در این مورد بی توجهیم؟

 18. بکار بردن اسم ایران در تاریخ قدیم اشتباه و دور شدن از حقیقت است چون اکثر با اسم ایران معطوف میشوند .پس وقتی صحبت از تاریخ این مملکت بکنیم هر اسمی که در زمان خودش بوده بکار ببریم اسم ایران فقط در زمان حکومت پهلوی و انقلاب صادق است در زمان ساسانیان نباید اسم ایران را بر انها گذاشت چون ساسانیان و زرتشت اسمی بنام ایران نشنیده بودند و اسم ایران فقط برای ما ایرانیان با قومیت فارس و ترک وعرب و بلوچ و ترکمن و لر و کرد مباشد

 19. سلام من خیلی از مطالب سایتو خوندم هرگز توهینی توش نبود شما به زرتشت اعتقاد ندارید بلکه به یه مشت چرت وپرت اعتقاد دارید اگر دینی تحریف شده ینی احتیاج به دین جدید یا شایدم شما اعتقادتون اینه که خدا باید شما رو با یه دین تحریف شده به حال خودتون رها کنه چون شما ایرانی هستید و اگه خدا بخواد رسالتش رو جای دیگه بگذاره شما آن را نپذیرید شما بارها و بارها انتقاد با زبان تند که واقعا توهینه به بقیه حمله میکنید ولی ما انقد توهین توهین نمیکنیم کی بود گف زرتشت خرافاتش کمتر از اسلامه؟تقدس گاو و ادرار گاو و ازدواج استقراضی ازدواج محارم و اینا خرافات نیست که وارد دینتون شده فقط یه کتاب بیست وچند صفحه ازش مونده اونوقت خرافات توش نیست؟معمولا ادیان بخاطر روحانیونش تحریف میشه چون اونها انسان عادی ان نه پیامبرهای اون دین و منافع خودشونو داشتن مثلا اینکه باکرگی عروس را موبد زرتشتی به داماد خبر میداده اگه این تحریف شده باقی مانده بود الان همه ما به همین آیین عمل میکردیم با محارم ازدواج میکردیم زنهایشان را قرض میداند و… چرا انقد ایرانی ایرانی راه انداختید هرکدام از شما شجره نامه اش را بیاره اینجا برا همه ما ثابت کنه که تمام اجدادش ایرانی بودن و همه ام دینشون زرتشتی بوده چون همه مردم ایران باستان با آن وسعت که زرتشتی نبوده اند منظورم اصلا این نیست که اسلام تحریف نشده، خدا ما رو از فتنه ها در امان نگه داره

  • شما مثل اینکه خیلی تحت تاثیر مطالب دروغ این سایت قرار گرفته اید .
   اعتقاد به یک مشت چرت و پرت را هر دینی میتواند به دین دیگر نسبت دهد .
   تمام مطالب ذکر شده مدیر سایت در بالا از روی بغض و کینه و باد معده
   بیان شده و چیزی جزء یک جوسازی برعلیه آنان نیست و فقط سعی در انزوای
   زرتشتیان دارند تا آنان را هم به سرنوشت بهاییان مبتلا کنند .
   مدیر سایت برای خودش در سایتش دادگاه یکطرفه تشکیل داده و با تخیلات مسمومش ،
   مدام اقلیت زرتشتیان را به محاکمه میکشد و اتهامهای ناروا نسبت میدهد .
   تمام تهمت هایی که میزنن بین خود مسلمانان و حتی امامان شیعه رواج داشته و هنوز هم ادامه داره
   اسنادشم هست ولی اگه ادامه بدیم ، تحمل حقیقت رو نداره و قیچی میکنه
   اگه ادامه ندیم میگه از روی هوا حرف زدی ……..
   فعلأ فقط دو تا حدیث میگذارم تا ببینیم چه میشود :
   حضرت محمد :
   زن در شکل و صورت شیطان به انسان روی میاورد و در همان شکل و شمایز نیز به انسان پشت میکند .
   صحیح مسلم ؛ کتاب نکاح ؛ باب ندب من رأی امرأهٔ فوقعت فی نفسه حدیث ۱۴۰۳

   حضرت محمد : زن عورت هست ، اگر هم از خانه بیرن رود ، شیطان نگهبان اوست .
   سنن الترمذی ، کتاب الرضاع ، باب ماجا ، فی کراهیه الدخول علی المغیبات ؛ حدیث ۱۱۸۳

   • مدیر سایت

    ما مدافع کتاب های اهل سنت نیستیم و هیچگاه نگفتیم همه ی احادیث مورد تایید ماست

    • البته هرگز این احادیث را تخطئه نمی کنید :
     مجلسی در کتاب روضه المتقین بابی را به بَابُ الْمَذْمُومِ مِنْ أَخْلَاقِ النِّسَاءِ وَ صِفَاتِهِنَ‌ اخلاق ناپسند زنان و صفات زنان اختصاص داده
     إِنَّمَا النِّسَاءُ عِیٌّ وَ عَوْرَهٌ فَاسْتُرُوا الْعَوْرَهَ بِالْبُیُوتِ وَ اسْتُرُوا الْعِیَّ بِالسُّکُوتِ‌ ج ۸ ص ۱۰۶
     لَوْ لَا النِّسَاءُ لَعُبِدَ اللَّهُ حَقّاً حَقّاً همان
     مَرَّ رَسُولُ اللَّهِ ص عَلَى نِسْوَهٍ فَوَقَفَ عَلَیْهِنَّ ثُمَّ قَالَ یَا مَعَاشِرَ النِّسَاءِ مَا رَأَیْتُ نَوَاقِصَ عُقُولٍ وَ دِینٍ أَذْهَبَ بِعُقُولِ ذَوِی الْأَلْبَابِ مِنْکُنَّ إِنِّی قَدْ رَأَیْتُ أَنَّکُنَّ أَکْثَرُ أَهْلِ النَّارِ- یَوْمَ الْقِیَامَهِ فَتَقَرَّبْنَ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَا اسْتَطَعْتُنَّ فَقَالَتِ امْرَأَهٌ مِنْهُنَّ یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا نُقْصَانُ دِینِنَا وَ عُقُولِنَا فَقَالَ أَمَّا نُقْصَانُ دِینِکُنَّ فَالْحَیْضُ …
     جناب مجلسی در بحار ج ۱۰۰ ص ۲۴۹ می فرمایند «النساء حبائل الشیطان ”
     شیخ صدوق در کتاب خصال باب ۱۰ حدیث ۲۸ می فرمایند که خداوند شهوت را به ۱۰ بخش تقسیم کرده ۹ بخش را به زنان و یک بخش را به مردان داده !!!
     جناب راوندی از امام هفتم نقل کرده که زنان را بزنید تا خیر بیاموزند !! اضربوا النساء على تعلیم الخیر) (نوادر راوندی ص ۱۱۸
     رسول الله می فرمایند که زنان اکثرا اهل جهنم هستند و دین و عقل خردمندان را زایل می کنند و در پاسخ ایشان که ای پیامبر خدا نقصان دین و عقل ما زنان از چه روست ؟ می فرمایند : نقضان دین شما حیض است که از نماز و روزه بی نصیبتان می کند و نقصان عقلتان دلیلش اینکه شهادت شما نصف مرد قابل قبول است !!!
     شیخ عباس قمی در سفینه البحار و مدینه الحکم و الآثار در حدیث ۱۰۸۵۱ ج ۸ ص ۲۴۱ نقل از راوندی نوشته اند :
     النساء عوره،احبسوهنّ فی البیوت و استعینوا علیهنّ بالعری
     سپس نظریه برجسته ای ارایه کرده اند که زنان سالی یکبار حیض می شدند وقتی از حجاب خارج شدند حیضشان ماهیانه شد !!!!!

     • مدیر سایت

      حدیث اول راترجمه نکردید
      ایراد حدیث دوم چیست؟
      روایتی از امام صادق داریم که حدیث سوم را رد کرده و اظهار می دارد که تعداد زنان بهشتی بیشتره چون به ازای هر مرد بهشتی چندین زن بهشتی هست.
      اگر کتک زدن زنان جایز بود، چرا علما برای کسی که زنی را بزند (چه زنش باشد و چه برای تعلیم خیر) دیه تعیین کرده اند؟

    • با سلام آقای فاطمی .
     پاسخ دو کامنت را بنا به محدودیت در اینجا میگذارم :
     نخست آنکه این سخن که مدافع اهل سنت نیستیم بنظر من اشتباه است ، در گفته های علامه حلی و … تا برسد به امام خمینی (ره) که در پست دیگری هم بیان کرده بودم ، این مضمون وجود دارد که باید سند روایت را دید و نه اینکه از شیعه است یا سنی .
     درباره اینکه برای مرد بهشتی چند زن وجود دارد :
     برداشت من از آیات قرآن این است که مرد بهشتی تنها یک زن بهشتی دارد .
     آیا امام علی (ع) میتواند دو همسر داشته باشد وقتی یکی شان فاطمه زهرا (س) است و بین بانوی دوعالم با آن زن دیگر مساوات رعایت کند ؟ ، از هر نظر این سخن ایراد دارد که مرد بهشتی چند زن داشته باشد ، این چند زنه بودن در این دنیا بنا به مسائل اقتصادی و زن بی سرپرست و … است که در آن دنیا دیگر وجود ندارد ، بنابراین در آن دنیا چند زنه بودن بنظر من جدای از اینکه دلیل نقلی محکمی بر آن نیست ، از نظر عقلی هم ایراد دارد .
     آیه ای از قرآن ندیدم که چند زنه بودن را تأیید کند . روایت محکمی هم ندیدم که سندش کاملا صحیح باشد .

     این بنده خدا هم بجای اینکه سخن شیعه را راجع به زن نقل کند که میشود سخن ثقلین ، رفته و سخن برخی افراد شیعه را نقل کرده !!!! خب ، آیت الله مکارم و علامه طباطبایی و … هم عالم شیعه ، کجا این سخنان را تأیید کرده اند ؟ این در جواب این سخنان بیهوده اش ،
     آقای فاطمی ارزش جواب دادن ندارند ، هرگاه از ثقلین نقل کردند و یا اجماع علمای شیعه برآن بود یعنی مربوط به شیعه است و هرگاه از یک کتاب مربوط به یک بنده خدا که تنها نقل کرده است نیازی به جواب دادن به این افراد نیست چون ربطی به شیعه ندارد سخن آن بنده خدا است که در کتابش تنها نقل کرده و حتی اگرهم تأیید کرده باشد نظر خودش است ، مراجع تقلید الآن شیعه همچون رهبری این احکام را تأیید نکرده اند که بخواهیم روی آن بحث کنیم ، سند این روایات هم غالبا مشکل دارد ، گویا در نظر این افراد باستان ستا کتاب نوادری قرآن است و یا نویسنده اش معصوم و یا اجماع علمای شیعه بر آن بوده و یا در کتب معتبر شیعه نه بعنوان نقل ، بلکه به عنوان احکام آمده است !!!!!! .
     اما برای زرتشت :
     هم در اوستا است … هم در کتب معتبر زرتشتیان به عنوان احکام آمده است … هم موبدان زرتشتی بدان عمل میکرده اند … چه وندیداد ، چه بندهشن و مینوی خرد و دیگر کتب پهلوی و چه سخنان مورخین دال بر وضعیت زن در زمان ساسانیان که ابدا وضع یکسانی با مرد نداشته است .

 20. ادامه ….
  جناب مدیر اگر بخواهم احادیث توهین به زنان از کتاب های شیعه را نقل کنم دهها برابر کتب اهل سنت خواهد بود .
  اما چون جنابعالی دایما با این حربه که همه احادیث صحیح نیستند از پاسخ به روایات طفره می روید و توجیحشان می کنید سوالاتی دارم :
  اولا چرا علمای شیعه روایات صحیح اشان را در یک کتاب جمع نمی کنند ؟ فکر نمی کنید دلیل اش همین است که هر جا حکمی بر علیه زنان بخواهند فتوا دهند بر همین روایات استناد می فرمایند و هر وقت که می خواهند در مقابل سایر ادیان ژست ترقی خواهی و برتری بگیرند مدعی ضعف روایت شوند ؟ حربه خوبی است نه ؟
  ثانیا اگر شما معتقدید این روایات ضعیف هستند چرا ما را به اطاعت از فقهایی می خوانید که این روایات بخش عمده کتبشان را اشغال کرده و به این روایات معتقد هستند ؟
  ثالثا چگونه است که شما هر جمله در کتب دوره ساسانی را به زردشتیان امروز می چسبانید ولی روایات منقول در کتب علمایی مانند شیخ عباس قمی را نظر و عقیده علمای شیعه امروز نمی دانید ؟

  • مدیر سایت

   متوجه نشدم چگونه «ده ها برابر» را بدست آوردید؟!
   یک دلیل اینکه احادیث صحیح در یکجا جمع نمی شوند، این است که علما در بسیاری موارد، ملاک صحیح بودن برای آنها متفاوت است.
   اینگونه نیست که علما براساس روایتهای ضعیف فتوا دهند یا از آنها همان چیزی را بفهمند که ما در نگاه ابتدایی می فهمیم. اگر اینطور بود فتوا می دادند که اگر مردی زنش را زد، دیه ندارد چون قرآن و حدیث اجازه داده لذا کسی که زناکار را شلاق می زند دیه نداره چون قرآن اجازه داده

   صرف نقل روایتی از سوی عالمی به معنای ضعف آن عالم نیست. ما موظفیم همه ی روایت ها و حتی روایت های ضعیف و خلاف عقل را حفظ کنیم زیرا ممکنه همان روایتی که ما تصور می کنیم ضعیفه پس از بررسی ها معلوم شد ضعیف نیست یا ممکن است با بررسی ها ی بیشتر معلوم بشه معنایی خاص از آن اراده شده

   در مورد ثالثا باید بگم که در بالای سایت نوشته ام که این سایت ، زرتشتیان را نقد می کنه نه دین زرتشتی چون دین زرتشتی در دسترس ما نیست

   • مشکل همین اراده معانی خاص از روایاتی است که با حقوق انسانی ما منافات دارد .
    با همین روایات زنان حق ورود به ورزشگاه ندارند .
    حق حصانت ندارند .
    حق طلاق ندارند .
    با همین روایات علما برای خود شانیت الهی قایل هستند و حکومت را ملک انحصاری روحانیون می دانند .
    با همین روایات مردم ایران باید تاوان خطاهای ۴۰ ساله حکومتی را بدهند که ۴۰ سال است به قشر دین چسبیده و مردم را نامحرم می داند با همین روایات راننده کامیون که حق زن و فرزندش را می خواهد قطاع الطریق و معلم ناراضی باغی و مردمی که رایشان را مطالبه می کنند محارب می شوند .
    با همین روایات پول نفت بر جوان ابرانی حرام و برای پرداخت اجاره منزل جوان لبنانی و کمک به سلفی های غزه هزینه می شود .
    مشکل این است که همین روایات ضعیف بر منبرها خوانده می شود و کسی نمی گوید که این روایت ضعیف است .
    به تاجر محتکر و کم فروش نوید می دهد که با زیارت کربلا گناهانش بخشیده می شود . بسیاری از علما نه فقط راوی این روایات هستند که عامل و مروج آن هستند .
    بیشتر احکام وندیداد و کتب پهلوی که توسط شما گزینش و منتشر می شود مورد رجوع زرتشتیان امرور نیست و اعتباری برای آنها ندارد اما شما آن را سند بد دینی زرتشتیان بیان می کنید و احکام مشابه در کتب علمای اسلام را نمی بینید در حالیکه خود شما هرگز جرات انتقاد و رد این روایات ضعیف را ندارید و بعضی مجتهدان رساله عملیه اشان بر اساس همین روایات است و امروز به آن عمل می کنند و معتبرش می دانند . شما هرگز رفتارهای اشتباه شیعیان را نقد و بیان نمی کنید و آنها را با تمام خطاهایشان توجیه می کنید . این کار منصفانه نیست

 21. سلام اشتباه نکن عزیزم من نگفتم اعتقادات دین زرتشت یه مشت چرت و پرته بلکه گفتم اونا که یسری حرف از توهین و اینا زده بودن به زرتشت اعتقاد ندارن بلکه به یه مشت چرت و پرت اعتقاد دارن چون من توهین نمیبینم شایدم نظرات ما در تعریف توهین فرق داره ولی شما مگه نمیگی مدیر سایت تهمت به زرتشتیان میزنه و حرفاش از رو باد معده است بعد میگه از رو هوا حرف زدی و تحمل نداره خلاف اعتقادش حرف برنی خب اینا که تینجا توهین توهین کردنم دقیقاااا همینکار که شما به مدیر سایت نسبت میدی کردن چرا قاطی کردن چون خلاف عقایدشون صحبت شده من سعی ام فقط بیطرفانه نگاه کردنه که خیلییی سخته درضمن تاکید میکنم نمیخام چیزیو رد کنم یا تایید کنم ولی همونجور که شما خیلی از قسمتهای اوستا منصوب به زرتشت رو تحریف میدونید و فقط گاتها رو قبول دارید در اسلام هم خیلی تحریف وجود داره مثلا در زمان معاویه،معاویه کلی جاعل حدیث داشته که هرکار میخواسته بکنه یه حدیث از پیامبر میساختن تو بوق و کرانا میکردن که جار بزنن بین مردم تا عملش شرعی نشون داده باشه من خودم یه کتاب داشتم توش نوشته بود پیامبر گفته هرکس پنیر بخوره میره بهشت خب این نشون میده یارو میخاسته پنیراشو بفروشه یه مشت ساده گیر اورده اینو بهشون گفته چرا مثلا یسریا حدیث جعلی درست میکردن در زمان معاویه چون در مقابلش یه مقامی طلایی چیزی میگرفتن همانطور که در زمان ساسانی موبدان زرتشتی علم رو فقط برا طبقه اشراف و پادشاهان صحیح میدونستن من کاملا دین زرتشت رو الهی میدونم ولی تحریف شده همانطور که اسلام تحریف شده شما یه نگاه به واقعه کربلا بنداز میفهمی تحریف یعنی چه

 22. با درود. یک حادثه ای در سر خیابون رخ می دهد، هرکسی انرا یه جوری بیان میکند.به طوری که اخرش نمیفهمی که کی درست میگه و واقعیت چی بوده است. حال انتظار دارید که داستانها و مسایل مربوط به ادیان که هزاران سال پیش اتفاق افتادن ، به طور صحیح و دست نخورده به ما رسیده باشند!! فقط در زمان صفویه به خاطر جنگها و دشمنیهای بین امپراطوری عثمانی و حکومت صفویه و ایجاد نزاعهای شیعه و سنی توسط این دو حکومت، هزاران حدیث جعلی توسط روحانیون شیعه ساخته شد. حکومت صفویه در ازائ ساخت حدیث مبلغی پول به سازنده حدیث میداد. روحانیون اهل تسنن و حکومت عثمانی هم احادیث و فتواهای زیادی علیه شیعیان دادند.

 23. متاسفانه ترجمه اش توهین به زنان است
  زنان عورت و عاجز هستند . عورت را در خانه پنهان کنید و عجز ایشان را با سکوت بپوشانید
  جالب است که شما زرتشتیان را به تحریف در ترجمه گاتها متهم می کنید ببینید دوستان شما این روایت را چگونه تحریف کرده اند : معمولا] زنان[به جهت خلقت و روحیّات مخصوص]، در رساندن منظور خود ضعیف هستند؛ این ضعف آنها را با سکوت خود بپوشانید و همچنین، آنها [به سبب خلقت مخصوص]، از خطر‌ها در امان نیستند پس [تا جایی که ممکن است] آن‌ها را در خانه [از خطرات] حفظ کنید»
  نصف بیشتر ترجمه داخل کروشه تحریف معنایی است .
  در رسالات علما و مقالات حوزه بسیار مواردی وجود دارد که در ممنوعیت ریاست جمهوری و قضاوت زنان به همین روایت من لا یحضره الفقیه استناد شده .
  ممکن است دوستان شما ترجمه دوم را تبلیغ کنند ولی جناب مجلسی ترجمه مورد نظر خود و فهم خود از حدیث را در روضه المتقین بیان کرده اند
  …. و العوره کل ما یستحیی منه إذا ظهر، و جعل صلّى اللّه علیه و آله نفسها عوره لأنها إذا ظهرت یستحیی منها، فمهما أمکن لزم ملازمتهن البیوت و عدم الخروج منها (و) مهما أمکن لا یتکلم معهن لئلا یظهر عیهن و جهلهن و لو بالسلام علیهن و بدعوتهن إلى الضیافه لسترهن.
  به صراحت امر به حصر زنان در خانه و امر به حرف نزدن ایشان حتی در حد سلام و علیک و مهمانی نرفتن آنها داده اند و عی را صراحتا مترادف جهل معنا کرده اند .لذا تلاش مترجمین قرن حاضر و مترجمین من لا یحضر خلاف خواست و منظور راویان حدیث اولیه است و اثبات این موضوع شرح همین حدیث در کتب علما است .
  البته باعث خوشحالی است اگر علمای بزرگ امروز نظرشان با جناب مجلسی مخالف باشد ولی چنین نیست و شما نمی توانید یک نمونه نظر مراجع بزرگ در تایید این نوع ترجمه ارابه دهید و عملا هم مخالفت علما با حتی وزارت زنان مشخص می کند که ایشان مثل جناب مجلسی فکر می کنند و عی را ناتوانی و جهل می دانند . اگر شک دارید از جناب وحید یا مکارم ترجمه این حدیث را درخواست نمایید .

 24. اون حدی که از این بحث محرز است این است که متاسفانه ادیان باستانی ایران بسیار مجهول هستند و به خاطر عدم حفظ اثار نتوانسته اند برای ایندگان مکتب مناسب بلکه تاریخ و منهاج روشنی داشته باشند که لااقل بتوان تحقیق کرد
  پیروان زرتشت هم امروزه خود میدانند که بسیاری از این اداب و رسومی که چیده و بنا کرده اند بیشتر از روی ذوق هست ولی منبع و مدارک موثقی از این اعمال در زمان باستان موجود نیست همچنان که موبدی که به دیدار ما در سپاه امده بود تصریح کرد :

  از نظر ما همه مردم جهان جز تبهکاران جزو پیروان زرتشت هستند ! زیرا دین ما کلا در سه جمله مشهوره کردار نیک پندار نیک گفتار نیک خلاصه میشود !!!!

  اگر شخصیتی تعصب را کنار گذاشته و واقعا بخواهد در پای مکتبی خدای متعال و معرفت او را دنبال کند ادیان ابراهیمی که از بدو ظهور تاکنون از سوی خداوند یاری شده اند و بیشترین پیروان را دارند بهتر از بقیه هستند گرچه از میان ایشان هم تنها اسلام هست که اخرین برنامه الهی به سوی بشر و روشن تر از بقیه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code