خانه / احکام / احکام اسلامی / زن مسلمان / اگر کسی فیلم لختی همسرش مربوط به قبل از ازدواج را دید…
ازدواج

اگر کسی فیلم لختی همسرش مربوط به قبل از ازدواج را دید…

به قلم مدیر سایت
اگر کسی کلیپ لختی همسرش مربوط به قبل از ازدواج را با دوستش (دوست پسر یا دوست دختر) در اینترنت دید یا فهمید در گوشی های موبایل دست به دست می گردد. وظیفه ی او چیست؟ این قضیه زمانی مشکل سازتر می شود که فیلم لختی زن لو برود.

فرهنگ ایرانی
برخورد با این موضوع در شهرها و مناطق مختلف ایران، متفاوت است. اگر بچه نداشته باشند، غالبا طلاق را ترجیح می دهند. اگر مهریه ی زن به قدری باشد که مرد توان پرداخت ندارد، شوهر آنقدر او را اذیت می کند تا «مهرم حلال جونم آزاد» را اعلام کند.
چه بسا به قتل زن بینجامد و…
اگر بچه داشته باشند و بگونه ای باشد که نتوان بدون همسر، از بچه ها نگهداری کرد، عصبانیت به شکل های مختلف باید نشان داده شود تا حکایت از غیرت کند و…

فرهنگ اسلامی
از دو حال خارج نیست. همبستری از راه حلال مثل صیغه بوده، که طرف تخلفی نکرده تا سبب آزردگی همسر شود. ما چنین دستور دینی نداریم که وقتی مثلا دختری بخواهد صیغه شود، لازم باشد شوهر آینده ی خود را بیابد و از او اجازه بگیرد. همین که زن یا مرد ادعا کرد که ارتباطش همراه صیغه بوده، سخن او حمل بر درستی می شود و کسی حق ندارد در مورد گذشته ی همسرش تجسس و تفحص کند تا حقیقت برایش معلوم شود.
اگر از راه حرام بوده، باز هم حق ندارد طرف مقابل را آزار دهد حتی با زخم زبان.

معنای غیرت
انسان باید در برابر ناموس خود غیرت نشان دهد. همسر انسان پیش از ازدواج، ناموس انسان نبوده تا لازم باشد غیرتی شود؛ چنانکه پس از طلاق، دیگر ناموس انسان به شمار نمی رود و هرچه کرد به دیگری ربطی ندارد. روایت های غیرت، مربوط به بعد از ازدواج است و روایتی نداریم که بگوید: اگر کسی فهمید همسرش قبل از ازدواج دسته گل به آب داده، غیرتی شود.
پیامبر اکرم(ص) فرمود:
إنِّ الجَنَّه لَیُوجَدُ ریحُها مِنْ مَسیرهِ خمسمائه عامٍ، و لا یَجدُها عاقٌ و لا دَیّوثٌ، قیلَ: یا رسولَ اللّهِ، و ما الدَّیُّوثُ؟ قالَ: الذی تَزنِی امرَأتُهُ و هُو یَعلَمُ. (بحار الأنوار: ۷۹/ ۱۱۴/ ۱)
بوى بهشت از فاصله اى به مسافت پانصد سال احساس مى شود ولى عاق (والدین) و دیّوث آن را احساس نمى کنند. عرض شد: اى رسول خدا! دیّوث کیست؟ فرمود: مردى که زنش زنا دهد و او از آن اطلاع داشته باشد.
«تزنی» در حدیث بالا فعل مضارع است که بر حال و آینده دلالت دارد. حضرت نفرمود: در گذشته چنان کاری کرده باشد.
ناگفته نماند که اگر شخص پیش از ازدواج دانست که طرف مقابل سابقه ی فساد دارد، بهتر است ازدواج با وی صورت نگیرد.

پرسش و پاسخ شرعی
حجت الاسلام والمسلمین سعید مویدی بر مسائل شرعی تسلط بالا دارد. پرسش در این زمینه را برایش اس ام اس کردم. سوال من و جواب او چنین است:
«اگر مردی فیلم یا عکسی از زنش یافت که پیش از ازدواج با دوست پسرش بوده و حتی زنا کرده یا بعکس زن یافت. تکلیف اسلامی چه اقتضا می کنه؟»
جواب:
«شتر دیدی ندیدی مخصوصا اگه توبه کرده باشه»
ناگفته نماند که چون بکارت دختر هنگام ازدواج، در عرف ایرانیها شرط است، باید رعایت شود و اگر باکره نبود و مرد بعد از ازدواج فهمید، حق دارد ازدواج را به هم بزند. البته در کشورهای غربی که چنین چیزی شرط نیست، مرد حق برهم زدن ازدواج را ندارد.

سخنی معروف از سید جمال الدین اسدآبادی:
این بخش از فرهنگ اسلامی به آنچه در غرب می گذرد نزدیک تر است و لذا سید جمال الدین اسدآبادی می گوید:
«به غرب رفتم اسلام را دیدم ولی مسلمان ندیدم؛ برگشتم به شرق مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم!»

همچنین ببینید

حجت الاسلام علیرضا نظری خرم

فتوای امام خمینی فراتر از فتوای آیت الله روحانی / تصویر بی حجاب در اینترنت

به قلم حجت الاسلام علیرضا نظری چندی پیش استفتایی از آیت الله العظمی سید صادق …

۱۳ نظر

 1. به عقیده من وجود بکارت نمیتواند ضامن پاکدامنی و عفت دختر باشد.دختری که باکره بود دلیل نمیشود که پیش از این رابطه جنسی نداشته.این برمیگردد به فرهنگ ما به درست بودن یا غلط بودنش کاری نداریم.اجازه بدید یک داستانی را تعریف کنم به طور خلاصه.یکی از اشنایان دختری که چادری بود را برای ازدواج انتخاب کرد.ضمنا همه به نجیب بودن این دختر قسم میخورند!پس از دو سال این ازدواج منجر به طلاق شد!چرا؟!!!چون این دختر خانم نجیب و پاکدامن پنهانی با پسری رابطه ی خاک بر سری داشته به مدت شش ماه…..شوهر بنده خدا طلبکار که نبود که هیچ!تازه مهریه ۱۲۰سکه ای هم باید پیاده میشد!البته به او لطف کردند و اقساطی دارند پرداخت میکنند.چه نتیجه ای از این قضیه میتوان گرفت؟این معضل اجتماعی ناشی از چیست؟!به نظر من عفت و پاکدامنی دختر به چادری چاقچوری یا مانتویی بودن او ارتباط ندارد،بلکه به فطرت سرشت و تربیت خانوادگی او ارتباط دارد ان هم مستقیم.فکر میکنم فرهنگ نقش اساسی پیرامون این قبیل شاهکارها داشته باشد!البته نقش جامعه را هم نباید دستکم گرفت….

  • مدیر سایت

   حرف شما درشته

  • حرف شما درسته هرچند به پست اصلی ارتباط چندانی نداره. در ضمن این روزها چنین داستانهایی بهانه ای شده برا تو سری زدن به چادریها و با حجابها. همونطوری که چادری بودن(منظور با حجاب بودنه) دلیل بر عفت نیست این حرفی هم که این روزا سر زبانها افتاده که بی چادریها از چادریها پاکترند کلیت نداره. بی عفتی در بین هر دو گروه دیده میشه و گویا آمارش در بین بی چادرها بیشتره.

   • اقای صادقی عزیز.این قضیه ای که بنده عرض کردم برای یکی از اشنایان ما اتفاق افتاده بود و این اقا عملا بیچاره شده!درضمن بنده به خانم های چادری جسارتی نکردم!بنده صرفا عرض کردم ملاک پاکدامنی و عفت خانمها چادری بودن او به هیچ عنوان نیست.مثلا مادر خود بنده چادری نیستند ولی حجابشان واقعا کامل هستش.لازم به ذکر است که لزوما هر خانم بدحجابی هم بی عفت نیست.«فراوان هستند دخترانی که بد حجابند ولی واقعا دیندارن».اقای صادقی گرامی در کل حجاب معیار مناسبی برای سنجش افراد نیست….

 2. اقای فاطمی یک پرسش؟این امار بازدید کنندهای سایتتون درست کنتر میندازه؟یعنی چطوریه؟خراب نیست کنترش؟!!!!!!!!!!خودم هر روز معمولا پنج شش بار به سایت «پر محتواتون»سر میزنم.البته خرابی کنتر رو مزاح کردم!

  • مدیر سایت

   احتمالا کسی لینک آن را در شبکه های اجتماعی گذاشته یا کسی با نرم افزارهای خاص روی سایت کار می کنه. من چیزی نمی دونم

 3. در مورد کنتور سایت

  بنده هم روزانه به سایت شما سر میزنم و متوجه این تفاوت شدم. در روزهای گذشته بازدید میانگین ۳۰۰۰ نفر بود ولی امروز متوجه شدم که بالای ۷۰۰۰ نفر رسیده. شاید علتش این باشه که من تو این چند روزه مطالبی رو از سایت شما در فروم هم میهن کپی کردم و بازدید بالای اون سایت و استفاده از عکسها و مطالب شما علت این امر باشه.

  با تشکر از سایت خوبتون:مصطفی
   

  • مدیر سایت

   تشکر می کنم مخصوصا با توجه به اینکه ذکر منبع می کنید و با اینکه تقریبا نود درصد مطالب این سایت، بکره و از جاهای دیگر نگرفتم شرط نکردم که در نقل مطالب ذکر منبع بشه

 4. «به نام خدای یکتا؛ خدای محمد، علی و زرتشت (درود خدا بر آن‌ها باد)»

  "به دنیا بس همین یک افتخارم؛ که یک ایرانی والاتبارم

  به خون دل نیم زین زیست، شادم؛ که زرتشتی بود خون و نژادم"

  ای کاش یادمان باشد اسلام، مزدیسنا، مسیحیت و یهودیت همه و همه یک هدف داشتند: یکتاپرستی و گفتار و کردار و پندار نیک. به مدیر محترم سایت عرض می‌کنم شما که شیعه علی بن ابی‌طالب (ع) هستید، چرا مهربانی علی و وحدتی که او همیشه از آن می‌گفت را ترویج نمی‌دهید؟ چرا دل دیگر هم‌وطنانتان را می‌شکنید؟ آن هم به جرم زرتشتی‌ بودنشان؟ زرتشتی که زادگاهش همین کشوری است که خود را منصوب آن می‌دانی؟! مگر نه اینکه حضرت زرتشت (ع) جز نیک‌خواهی همانند پیامبرمان حضرت محمد (ص) و ائمه معصوم (ع) چیزی دیگری هدف داشت؟ به خدای بزرگ که خداوند یکی است و لقبش در اسلام "ارحم الراحمین" (مهربان‌ترین مهربانان) است. او محبت را دوست دارد. از تفرقه متنفر است. او بنده‌هایش را دوست دارد. ما که هستیم که دل بنده‌هایش را بشکنیم؟!

 5. ,مگه گفتگو با زرتشتیان نیست این چه ربطی زرتشتی ها داره ؟؟ نتیجه اش روشنه اما مقایسه نشد

  • مدیر سایت

   طرف بحث این سایت دو گروهند: زرتشتیان و ایران پرستان
   یکی از بخش های این سایت، نقد فرهنگ ایرانی است که این مطلب به این مناسبت است

 6. چرا فرهنگ ایرانی را اینقدر خوار میکنید .کجا فرهنگ ایرانی انقدر اذیت میکند تا زن برود .دست بردارید .اتفاقا فرهنگ ایرانی مهر و محبت است .این فرهنگ جاهلیت اعراب متحجر بود که زن را زنده بگور میکرد و حق و قانونی نداشت ….. در زمان کوروش حقوق زن و مرد رعایت میشد در منشور کوروش امده زنی که ابستن هست جور دیگر برخورد شود رعایت حال اورا بکنند . در فرهنگی که اینگونه از زنها یاد شده ایا میتوان باور کرد که زن را اذیت میکردند . اینگونه که میفرمایید ما ۱۴۰۰ ساله فرهنگ دار شدیم . خیر قربان اینقدر تحریف در یک سایت خیلی دور از انسانیت و فرهنگ ایرانی و حتی فرهنگ اسلامیست . چون حداقل ایین دیگر را ازاده بشمارید و احترام بگذارید . فرهنگ من ایرانی نه ۲۵۰۰ سال بلکه ۵۰۰۰ هزار ساله است .نمی توانی این فرهنگ را نادیده بگیری …..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code