+
خانه / حیوانات / آبروداری زرتشتیان / زرتشتی های امروز از همه ی خرفستران (حیواناتی که باید نابود شوند) نام نمی برند!
آبروداری زرتشتیان / زرتشتی های امروز از همه ی خرفستران (حیواناتی که باید نابود شوند) نام نمی برند!

آبروداری زرتشتیان / زرتشتی های امروز از همه ی خرفستران (حیواناتی که باید نابود شوند) نام نمی برند!

به قلم مدیر سایت
از کارهای خسارت بار زرتشتی، وجوب کشتار بخشی عظیم از حیوانات است. عموم منابع کهن زرتشتی کشتن خرفستران را واجب و دارای ثواب فراوان ذکر کرده اند و گاه کفاره ی گناهان شمرده اند؛ چون این حیوانات در زمره ی شرورند و آفریده ی اهریمن.
کشتن خرفستران در کتاب های کهن زرتشتی به قدری تکرار شده و مورد تأکید قرار گرفته که قابل انکار نیست. اما برای حفظ آبروی این دین، چنین می نویسند: «خرفستر یعنی سوسک، پشه، موش، مگس و…» با گذاردن سه نقطه، حاضر نیستند از همه ی این حیوانات نام ببرند. گاهی سه نقطه هم نمی گذارند و می گویند: حیواناتی از این قبیل خرفسترانند. اینان بدین وسیله پنهانکاری، عوام فریبی و آبروداری می کنند! سپس این کار نامعقول را توجیه می کنند که این حیوانات، زیان می رسانند و امروزه نیز این کار صورت می گیرد.
اما بررسی منابع زرتشتی نشان می دهد که خرفستران منحصر به این چند حیوان نیست.

حیواناتی که خرفستران به شمار می روند
کتاب وندیداد، ترجمه و شرح هاشم رضی، جلد ۲، صفحه ی ۷۶۲ ـ ۷۷۵ (قسمت شرح) با توجه به منابع کهن زرتشتی به تفصیل به این موضوع پرداخته است. با مرور این قسمت کتاب، به نام حیوانات زیر بر می خوریم که خرفستران به شمار می روند و کشتنشان واجب است:
زنبور، لاک پشت، مار، مورچه (مخصوصا مورچه ی دانه کش)، وزغ، موش، ملخ، مگس، عنکبوت، کرم، سوسک، پشه، بید، شپش، گرگ، عقرب، مارمولک، شیر، جغد، پلنگ، فیل، کفتار، شغال، گربه، سیاه گوش، بزمجه، کرفومی، سمه، همزیک، مکریز. (چهار مورد اخیر برای نویسنده نیز نامفهوم بوده است)
به طور کلی همه ی درندگان، خزندگان و گزندگان در زمره ی شرورند و کشتنشان واجب و پرثواب. بنابراین حیوانات فراوان دیگر نیز در زمره ی خرفستران خواهند بود.
شاید این شعر فردوسی در انتقاد به زرتشتیان باشد:
میازار موری که دانه کش است
که جان دارد و جان شیرین خوش است

در اسلام
در اسلام نیز کشتن حیوانات آزار رسان مجاز است و حتی گاه واجب می شود اما زمانی چنین چیزی مطلوب است که آن حیوان به انسان ها آسیب برساند مثلا کشتن ماری واجب است که اگر آن را نکشیم انسانی را نیش می زند نه اینکه در بیابان ها راه بیفتیم و انواع حیوانات درنده و گزنده و خزنده را بکشیم بدون اینکه آنها به انسان ها کاری داشته باشند.
زرتشتی ها در گذشته و حتی تا حدود صد سال پیش در ایران، به بیابان ها می رفتند و برای رسیدن به ثواب، حیواناتی را قتل عام می کردند که مشغول زندگی خود بودند و کاری به انسان ها نداشتند!

۷ نظر

 1. در دین زرتشتی کسی برای انجام عملی نیک بدنبال ثواب بردن نیست بلکه آنرا برای انسانیت خود انجام میدهد و حیوان آزاری بسیار نکوهیده است.
  ولی در دین اسلام هر ساله صدها هزار گوسفند را برای ثواب آخرت میکشند و چال میکنند تا سنت اعراب مکه را بجا آورده باشند. سگ و گربه کشی در جوامع اسلامی در عصر حاضر که دیگر جای خود دارد.

 2. همه ادیان بعد از فوت پیامبر دچار انحراف شده اند و اگه شما تاریخ باستان رو مطالعه کنید ، بعضی از حیوانات برای انسان مقدس و سودمند بوده اند که این باعث شده برای انسان عزیز باشند . بعدش هم آریایی ها مردمی کوچ نشین و دام پرور بوده اند و سگ رابطه نزدیکی با اون ها داشته . اگه واقعا همچین چیزی واقعیت هم داشته باشه ، شما مجبور نیستید انجام بدید و فقط انسان های متعصب و نادان همچین کاری رو میکنند . ما انسانیم و باید در مورد چیزی تفکر و تعقل کنیم سپس اون کار رو انجام بدیم و متاسفانه بیشتر انسان ها به طور متعصبانه به چیزی که نمیدونن خوبه یا بد عمل می کنن ، همونطور که در قرآن کریم اومده که بیشتر انسان ها تفکر نمی کنند .
  بعدش هم ممکنه این دستوری که در وندیداده اومده بعد ها در زمان اشکانیان یا ساسانیان از ملل دیگر وارد دین زرتشت شده اند .همین الان در بعضی شهرها ، شهرداری اقدام به کشتن سگ ها و حیوانات میکنه در حالی که به قول شما چنین چیزی در اسلام جایز نیست پس چطور چنین چیزی اتفاق افتاده ؟
  مطمئنا بعضی از افراد هر دین اعمالی را انجام می دهند که باعث بدنام شدن اون دین میشه و جلوگیری از عمل اونها کاری غیر ممکنه
  در پناه یزدان پاک

 3. خود زرتشت و بینش او که در گاتا است مخالف هر کشتنیست.بعد از زرتشت چون زبان اوستایی درست درک نمیشد مغان مادی و ایلامی و سامی از نژاد های بیگانه وارد دین پاک زرتشت شدند و این مسائل را نوشتند.خود زرتشت حتی با قربانی کردن هم مخالف بوده و در گاتها هست.همچنین حتی با مواد هوشربا .الان موقع نوزایی دین زرتشتی و ظهور سوشیانت هاست که در اوستا در استوته یسنیه نوید داده شده.امروز آموزش زرتشت فقط از روی گاتاهاست بویژه نسل نوزرتشتی .و آن در واقع انسانیت است.دین پاک زرتشت زدوده میشود در این زمان از همه غبار ها و زنگار های گرفته شده از هزاران سالیان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی