خانه / فیلم و عکس / گزارش بی بی سی از قرآنی قدیمی مربوط به عصر امام علی(ع) در آلمان / قرآن در قرن های پس از ظهور اسلام تدوین نشده + فیلم
کهن ترین قرآن کریم

گزارش بی بی سی از قرآنی قدیمی مربوط به عصر امام علی(ع) در آلمان / قرآن در قرن های پس از ظهور اسلام تدوین نشده + فیلم

در فیلم زیر، گزارش B B C را در مورد قرآنی می بینید که در آلمان نگهداری می شود. آزمایش رادیو کربن بر آن در سال ۱۳۹۳ ش نشان داد که این نسخه بین بیست تا چهل سال پس از ارتحال پیامبر اسلام(ص) نوشته شده است. این کلیپ نادرستی این مطلب را نشان داده که برخی مدعی اند قرآن در عصرهای بعد تدوین شده است.

حجت الاسلام مهدی غلامعلی ـ قرآن آلمان

قرآن به خط کوفی در کتابخانه ی دانشگاه توبینگن آلمان مربوط به سال ۴۰ هجری. قسمتی که با رنگ سبز مشخص شده، همان تکه ای است که جهت آزمایش، جدا شده است.

همچنین ببینید

قرآن کریم

اصحاب اُخدود و زرتشتیان / تجلیل قرآن از برخی زرتشتیان طبق یک حدیث

به قلم مدیر سایت قرآن کریم اصحاب اخدود را مؤمنانی معرفی کرده که حاکمی ظالم، …

۱۱ نظر

 1. سلام آیا این قرآن قابل خواندن است ؟ وایا تمام ۱۱۴ سوره را دارد؟ آیا تفاوتی بین این نسخه وقرآن های کنونی دیده شده است؟

 2. شما چرا عادت دارین هر چیزی را که بر خلاف یا تضاد باورهایتان هست ، نادرست بدانید ؟
  چرا راجب کشفیات به این مهمی و با ارزش ، کوتاه مینویسید ولی از ایرادات ادیان دیگر آسمون ریسمون به هم میبافید ؟

  این قرآن همانطور که مشخصه به زبان کوفی بدون نقطه کشف شده .
  این متصل السند هست به صدر اسلام یا قرآنهای کنونی با صدها تفسیر مختلف ؟

 3. شما یه موردی برام بیارید که قران تحریف شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. سلام
  روش های رادیومتریک تخمینی هستند و نتیجه گیری با دقت ۹۰ درصد دروغ گزارشگر است ، بنده چندین مقاله در مورد تاثیرات عوامل محیطی مانند دما و الودگی و منابع کربنی بر کند و تند شدن از دست رفتن کربن های ۱۴ در لاشه موجودات زنده مطالعه کردم که بسیاری از نظریه پردازان ان مشاهیر دانش شیمی بوده اند.
  https://www.nytimes.com/1990/05/31/us/errors-are-feared-in-carbon-dating.html
  در ثانی به فرض ادعای دقت ۹۰ درصد را بپذیریم ضریب خطای ده درصدی در طول عمر ۱۴۰۰ سال نزدیک به ۱۴۰ سال خطا در نتیجه گیری شماست .
  تازه مگر این موجود که بر پوستش تالیف شده به محض تلف شدن به کاغذ تبدیل شده و نویسنده قران را بر ان نوشته ? چه بسا ممکن از ده ها سال طول کشیده باشد .
  چرا محققان از وسط کاغذ نمونه برداری کردند ? از گوشه میبریدند و اثر را هم ناقص نمیکردند !
  این قران در چه منطقه ای پیدا شده ? در مکه ? در دست المانی ها چکار میکند ? کی پیدا شد و چه کسی انرا پیدا کرد ? اصلا از کجا امد ? از اسمان نازل شد و به دانشگاهی در المان رفت ?
  در موزه های اروپا اسکلت ها و فسیل های زیادی وجود دارد که طبق نظر دانشمندان مربوط ۶۵ میلیون سال پیش است بعد یک محقق دیگر با یک نگاه سطحی متوجه میشود گچ و پلاستیک هستند و برای جذب توریست و تولید ثروت مردم ساده دل شرقی را سرکیسه میکنند . هرکس که اسکلت و نمونه کامپیوتری یک تیرکس را دیده باشد میداند این موجود نه تعادل دارد و نه راهی برای جفت گیری .
  این قران هم از همین دروغ هاست .

  • مدیر سایت

   همانموقع که این فیلم را دیدم به ذهن من نیز خطور کرد که شاید پوست مربوط به زمان امام علی باشه اما تاریخ نگارش در چندقرن بعد باشه. اما بعیده محققان به چنین نکته ی ساده ای توجه نداشته باشند. شاید مرکب هم برای زمان امام علی(ع) بوده

   اما این ایراد وارد نیست که قرآن در آلمان چکار میکرده؟ جابجایی اشیاء فراوان صورت میگیره و تاریخچه ی آنها ثبت نمیشه

  • با سلام ؛ بهتر بود قبل از سخن گفتن بیشتر دقت میکردید ، شما نه چندین مقاله ، بلکه همین لینکی را هم که گذاشتید کامل و درست نخوانده اید :
   ۱ : لینکی که گذاشتید برای بحث رادیو کربن برای زمانهای دور است و حداقل سخنش برای ۹۰۰۰ هزار سال پیش است و در نهایت سخن از روش اورانیوم توریم را پیشنهاد میدهد که برای فسیل انسان و … است و نه قرآن خطی ، بنابراین پیداست که اصلا این لینک ربطی به نسخ خطی قرآن و تعیین قدمت آنان ندارد .
   ۲ : چه در لینکی که گذاشته است و چه در نظر دانشمندان ، در کجا گفته شده است که در رادیو کربن ، برای اشیای غیر فسیل مربوط به ۱۴۰۰ سال پیش خطای زیادی وجود دارد و نمیتوان با قطعیت حرف زد ؟ .
   ۳ : همان لینک پیشنهاد بهره گیری از تنه های درخت را میدهد که اتفاقا اینکار در روش رادیو کربن هم قابل استفاده است و میتوان در این روش هم از حلقه های موجود در درخت استفاده کرد ، بنابراین بازهم هیچ ربطی به خدشه وارد کردن به این روش برای تعیین قدمت قرآن خطی نیست .
   ۴ : میگویید ممکن است برای ۱۴۰ سال بعد باشد و ما هم میگوییم ممکن است برای ۱۴۰ سال قبل باشد ، کسانی آمده و حتی این قرآن را به زمان کودکی و قبل از زمان پیامبر ربطی دادند ، این در جواب این سخن بی اعتبارتان . اصولا زمانی را که به واقعیت نزدیک تر و محتمل تر است و نسبتا میانگین است در نظر میگیرند و نه هر زمانی را .
   ۵ : برای تعیین قدمت رادیو کربن ، این قدمت پوست و کاغذ است که تعیین میشود و قدمت نوشته توسط متخصصین تعیین میشود و با آزمایش شدنی نیست :
   http://iqna.ir/fa/news/3341390
   متخصصین نیز بررسی را انجام داده اند بهمراه پاسخ به آنانی که میگویند ممکن است قرآن برای زمانی قبل از پیامبر باشد :
   http://iqna.ir/fa/news/3362507
   http://iqna.ir/fa/news/3357184
   از آنجایی که از باستان ستایان انتظار تحقیق و مطالعه را ندارم ، برای مطالعه بیشتر خوانندگان و اطلاع یافتن از روشهای علمی و سخنان بس عجیب باستان ستا :
   http://dinonline.com/doc/report/fa/4522
   http://dinonline.com/doc/report/fa/5324

   لینکی کامل بزبان انگلیسی :
   https://www.islamic-awareness.org/quran/text/mss/radio

   لطفا درست و کامل مطالعه کرده و با استناد به نظر پژوهشگران و منابع علمی بگویید که با روش رادیو کربن نمیتوان قدمت قرآن را تعیین کرد و کاملاً بی اعتبار است . اصولا اگر روشی بهتر برای تعیین قدمت این قرآن خطی بود ، میدانید ، دانشمندان از شما باهوش تر بودند .

   راستی گاتهایتان که اصلا نیازی به این رادیو کربن هم ندارد ، چون حتی نسخه ای برای زمان ساسانیان هم برای آن در دسترس نیست ، چه رسد به زمان خیالی و موهوم و البته دور و دراز زرتشت .

  • مساله نوع روش تعیین قدمت است و میزان دقت آن
   در روش تعیین قدمت با کربن علاوه بر مشکلات و موانعی که دقت ان را کاملا زیر سوال می برد ، مساله اصلی یک بازه آماری است . یعنی در نمودارهای قدمت نیمه عمر کربن شما می توانید با دقت ۹۰ درصد احتمال دهید که این قرآن متعلق به یک بازه زمانی ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساله است . حالا اگر بازه زمانی را کمتر کنید دقت هم کمتر می شود .مثلا شما با احتمال ۶۰ درصد می توانید یک بازه زمانی ۱۰۰ ساله را به عنوان قدمت سند مشخص کنید .
   لذا دانشمندان همزمان با استناد به چند روش علمی و نهایتا هم با گمان و ظن تعیین قدمت می کنند . لینکهایی که در بالا آمده مخصوصا لینک سایت Islamic awareness و ترجمه اش در سایت dinonline هم خیلی جالب بود . بیشتر اثبات همین واقعیت بود که آزمایش قدمت سنجی کربن محدوده بسیار گسترده ای دارد و نمی توان با قطعیت بر اساس آن حکم کرد که قرآن متعلق به چه دوره ای است .
   اما این موضوع که عده ای گفته اند قرآن در اعصار بعد نگاشته شده را چه کسی مدعی شده است ؟ موافق و مخالف قرآن قبول دارند که قرآن در زمان پیامبر بیان شده و در زمان عثمان کتابت شده و دعوا هم در همین فاصله ۳۰- ۴۰ سال است که بسیاری از شیعه مدعی تحریف قرآن شده اند .
   آزمایش کربن هم تحریف یا عدم تحریف قرآن را اثبات نمی کند .

   • روشی بهتر از رادیو کربن برای اشیایی با قدمت این قرآن خطی فعلاً وجود ندارد و البته ضرورت همین آزمایش برای باستان ستایان :
    بر روی استوانه کورش انجام نگرفته است .
    آنوقت مانده ام سخن از اعتبار قرآن ۱۴۰۰ ساله میزنند در حالیکه برای استوانه کورش ۲۵۰۰ ساله شان یک آزمایش رادیو کربن هم برای تعیین قدمتش انجام نشده است !!! اگر بنا به زیر سؤال بردن هم باشد ، این استوانه کورش است که باطل میشود .

    این قرآن ، قرآن کامل نیست چون کتابت قرآن کامل در زمان عثمان انجام شد ، اما نمونه هایی از قرآن همواره در زمان پیامبر هم برخی سوره ها روی کاغذ یا پوست بوده است و اینرا کسی نمیتواند ادعا کند که هیچ سوره ای از قرآن بر روی کاغذ یا پوست تا زمان عثمان نوشته نشده بود ، قدیمی ترین قرآن کامل که الآن کشف شده است ، مربوط به ۱۲ قرن پیش است که گویا در یمن است . بگذریم ، اما باستان ستا هنوز دست از تحریف بر نمیدارد :
    « که بسیاری از شیعه مدعی تحریف قرآن شده اند . »
    بحث این پیشتر شده است و جواب هم گرفته اید که این بیشتر شیعه در نهایت به یک محدث نوری نامی میرسیم که نمیدانم چطور شده است بیشتر شیعه !!!! و عجیب اینجا که این بیشتر شیعه الآن محو شده و شیعیان تحریف قرآن را ابدا قبول ندارند چون تحریفی صورت نگرفته است ، مگر گاتهای نامفهوم و از هم پاشیده است که داد بزند من تحریف شدم ؟ قرآن است . شیعه امام علی (ع) را در زمان عثمان داشت و ایشان کاملا بر کتابت قرآن تا حدی که تحریف و حذفی صورت نگیرد اشراف داشتند . تنها یک مسئله ترتیب سوره ها و این چنین چیزهایی است که نه حذف است و نه تحریف .
    و مانده ام چرا شش تا شش تا کامنت میگذارید و سپس وقتی توهین هم میکنید انتظار دارید جدای از اینها بازهم پخش هم بشود و مظلوم نمایی میکنید که فلان شده است و … !!!!! .

 5. سلام
  لینک هایی که دادید بیشتر مذهبی هستند تا علمی ، بگذریم .
  در لینک مذکور که از سایت نیویورک تایمز است حرفی از قران و خلفای راشدین و عاشورا نیست اما یک سری از خطاهای ازمایش رادیوکربن را در پاراگراف dating subject to error اورده است .
  یکی از عوامل خطا در تست های رادیومتریک به چالش کشیده شدن فرضیات این تست هاست . مثل محققین فرض را بر این میگیرند که :
  ۱_زمان نیمه عمر واپاشی رادیواکتیو در طول زمان یکسان و ثابت است.
  ۲_ زمان نیمه عمر واپاشی رادیواکتیو با عوامل محیطی مرتبط نیست.
  اگر نادرستی این فرضیات ثابت شود میتوان گفت محققین در اندازه گیری طول عمر اشیا تا حد زیادی به خطا رفته اند .
  مثلا در سایت نیویورک تایمز امده که اشیا میتوانند از منابع خارجی کربن دریافت کنند ، برای کسانی که طول عمر اشیا را با محاسبات ریاضی از دست رفتن کربن ۱۴ محاسبه میکنند این یک اشکال مهم است ، فرقی نمیکند ۹۰۰۰ سال باشد یا ۲۰۰۰ سال .
  علاوه بر این ثابت شده عوامل بسیاری میتوانند در سرعت واپاشی هسته ای عناصر رادیواکتیو از جمله کربن ۱۴ موثر باشد ، یکی از این عوامل تغییرات فصلی و تغییرات فاصله زمین تا خورشید و همچنین شراره های خورشیدیست .
  در تصویر زیر عکسی از مقاله جمعی از دانشمندان که نام همه انها ذکر شده اورده شده که موضوع ان تاثیر فاصله زمین و خورشید در سرعت واپاشی هسته ای برخی عناصر است .
  http://uupload.ir/view/twxv_takamol-4-31.jpg
  ۵ _ در گزینه پنج گفته بودید که میتوان قدمت نوشته را تعیین کرد انهم از روی خط ! خط حجازی مربوط به زمان پیامبر اسلام نیست ، در زمان پیامبر خط کوفی رایج بود و اصولا خط حجازی جزو اولین خطوط کتابت به زبان عربیست، حال چطور میتوانید ثابت کنید که قران بیرمنگام متعلق به پیش از محمد نیست ?
  بنده کاری ندارم که قران مذکور مربوط به ده هزار سال پیش است یا دویست سال پیش ، چیزی که مهم است نقد ازاد است

  • با سلام ؛ عجیب است که باستان ستایان اشتباه خود را متوجه نمیشوند :
   ۱ : سخنان علمی لینک های مرا رها کردید و به لینک خود چسبیدید ؟ که هیچ ربطی به تعیین قدمت قرآن ندارد .
   ۲ : سخنان شما با لینکی که گذاشتید باطل میشود ، در آن لینک میخوانیم :

   Dr. Alan Zindler, a professor of geology at Columbia University who is a member of the Lamont-Doherty research group, said age estimates using the carbon dating and uranium-thorium dating differed only slightly for the period from 9,000 years ago to the present. ”But at earlier times, the carbon dates were substantially younger than the dates we estimated by uranium-thorium analysis,” he said. ”The largest deviation, 3,500 years, was obtained for samples that are about 20,000 years old.”
   خطای کربن از ۹۰۰۰ سال به بعد است و همچنین بیشترین خطایش هم برای نمونه ای مربوط به ۲۰۰۰۰ سال پیش است که ۳۵۰۰ سال بوده است .
   باز میخوانیم :
   Scientists at the Lamont-Doherty Geological Laboratory of Columbia University at Palisades, N.Y., reported today in the British journal Nature that some estimates of age based on carbon analyses were wrong by as much as 3,500 years. They arrived at this conclusion by comparing age estimates obtained using two different methods – analysis of radioactive carbon in a sample and determination of the ratio of uranium to thorium in the sample. In some cases, the latter ratio appears to be a much more accurate gauge of age than the customary method of carbon dating, the scientists said.
   بازهم میگوید که برای کربن در زمان هایی در حد ۳۵۰۰ سال پیش اشتباه است ، آنهم نه برای اشیا بلکه برای فسیل ها ، تازه نمیگوید روش کربن کلا غلط است ، تنها میگوید که خطایش از اورانیوم – توریم برای فسیل هایی با قدمت چند هزار ساله بیشتر است ، اورانیوم – توریم روشی مختص فسیل است .
   باز میخوانیم :
   The group theorizes that large errors in carbon dating result from fluctuations in the amount of carbon 14 in the air. Changes in the Earth’s magnetic field would change the deflection of cosmic-ray particles streaming toward the Earth from the Sun. Carbon 14 is thought to be mainly a product of bombardment of the atmosphere by cosmic rays, so cosmic ray intensity would affect the amount of carbon 14 in the environment at any given time. #30,000-Year Limit The Lamont-Doherty group says uranium-thorium dating not only is more precise than carbon dating in some cases, but also can be used to date much older objects. Carbon dating is unreliable for objects older than about 30,000 years, but uranium-thorium dating may be possible for objects up to half a million years old, Dr. Zindler said. The method is less suitable, however, for land animals and plants than for marine organisms, because uranium is plentiful in sea water but less so in most soils.
   بله ، محدودیت کربن ۱۴ را ۳۰.۰۰۰ سال بیان میکند و نه ۱۴۰۰ سال ؛ بنابراین قدمت قرآن با روش رادیو کربن که نه ۳۰۰۰۰ و یا ۹۰۰۰ و یا حتی ۳۵۰۰ سال ، بلکه ۱۴۰۰ سال قدمت دارد ، کمترین خطا را داشته و تنها راه هم است . برای قدمت اشیا که البته قدمتشان نیز هماننده قرآن خطی کم باشد ، تنها راه رادیو کربن است که لینکی هم که گذاشتید کاملا استفاده از رادیو کربن را برای این قرآن خطی ۱۴۰۰ سال پیش نه تنها رد نکرده ، بلکه اصلا سخنش درباره فسیل و قدمت های بالای ۳ هزار سال است .
   باز میخوانیم :
   But scientists have long recognized that carbon dating is subject to error because of a variety of factors, including contamination by outside sources of carbon. Therefore they have sought ways to calibrate and correct the carbon dating method. The best gauge they have found is dendrochronology: the measurement of age by tree rings.
   Accurate tree ring records of age are available for a period extending 9,000 years into the past.
   با کمک از حلقه های تنه درختان در روش کربن برای اشیایی تا قدمت ۹۰۰۰ سال ، میتوان این روش کربن را اصلاح و بهینه تر کرد این در حالیست که قرآن ۱۴۰۰ سال قدمت دارد .
   گویا شما با علم بیگانه اید ، بر خلاف نام مستعارتان ارسطو [ بشدت هم شبیه مدیوماهید که درست تحقیق نمیکرد ] .
   « خط حجازی مربوط به زمان پیامبر اسلام نیست »
   جواب شما را «جعفر هادی حسن»، کارشناس عراقی‌الاصل زبان‌های سامی و مقیم انگلیس و استاد مطالعات یهودی دانشگاه «منچستر» میدهد :
   همچنین معنویت و معنای موجود در این نسخه قرآنی هر چند برگ‌های آن اندک است، در عصر جاهلی وجود ندارد. این معنویتی که در اسلوب و منطق قرآن کریم نمایان است، به‌طور مطلق در نوشته‌‌های عصر جاهلی وجود ندارد.
   من این ادعای جدید مبنی بر کتابت قرآن کریم قبل از زمان رسول(ص) را کاملا رد می‌کنم و در صورت صحت ادعا چرا نویسنده و مکان آن ذکر نشده است؟
   با مشاهده این نسخه متوجه می‌شویم که آیات قرآن این نسخه خطی به خط حجازی و بدون نقطه و اعراب‌گذاری است و این امر بیانگر این است که قدمت آن به قبل از سال چهل هجری قمری و قبل از نقطه‌گذاری و اعراب‌گذاری قرآن برمی‌گردد، زیرا همان‌طور که می‌دانیم نقطه و اعراب‌گذاری قرآن در دوران امام علی(ع) وضع شده است.

   و در پایان ، سخنی خطاب به این باستان ستا :
   شما نمیدانید که در اوایل ، قرآن به خط حجازی نوشته میشده است ؟ و البته خط کوفی هم زیر مجموعه خط حجازی محسوب میگردد و از آن گرفته شده است .
   فانتشرت الکتابه بین المسلمین وحض النبی عل تعلمها ومن أشهر کتاب الصحابه زید بن ثابت وعبد الله بن الزبیر وسعید بن العاص وعبد الرحمن بن الحارث بن هشام، ولما فتح المسلمون المملک ونزلت جمهره الکتاب منهم الکوفه عنوا بتجوید لخط العربی وهندسه أشکاله حتى صار خط أهل الکوفه ممتازاً بشکله عن الخط الحجازی واستحق أن یسمى باسم خاص وهو (الکوفی) .
   نام کتاب : جواهر الادب فی ادبیات وانشاء لغه العرب ؛ نویسنده : الهاشمی، أحمد ؛ جلد : ۲ صفحه : ۱۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code