خانه / جمعیت شناسی / جمعیت زرتشتیان / زرتشتی در هند رو به زوال / تغییر در باورهای پارسیان
خجسته میستری

زرتشتی در هند رو به زوال / تغییر در باورهای پارسیان

از سخنان موبد میستری
موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree) ـ از زرتشتیان پارسی هند ـ در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان (ش ۳۹، پاییز ۱۳۸۷، ص ۲۷) تصریح کرده است که زرتشتیان هند (معروف به پارسیان) به ادیان دیگر رو آورده اند و در واقع به اضمحلال گراییده اند:
«در پنجاه سال اخیر ما شاهد رفتن پارسیان به طرف دیگر ادیان هستیم در حالی که در سابق اصلا شاهد چنین مسائلی نبودیم…
آنان می پرسند: اگر دین ما دین خوبی است، پس چرا ما در اقلیت هستیم؟ به چه دلیل نمی توانیم افکار دیگران را تغییر دهیم تا به دین ما گرایش پیدا کنند؟ شاید ادیان دیگر بهتر باشند. اگرچه همه پارسیان این چنین فکر نمی کنند، اما این افکار در حال رشد است.
امروزه در منازل پارسیان تصاویر سای بابا، تصاویر و مجسمه های خدایان هندی، و تصویر مریم مقدس را می بینید، در حالی که پنجاه سال قبل در منازل پارسیان هیچ کدام از این مواردی که گفتم نبود.»

خجسته میستری ص 27مجله هفت آسمان، ش ۳۹ ، ص ۲۷

همچنین ببینید

خجسته میستری

ترجمه ی مورد قبول از گات ها وجود ندارد

موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree) ـ از زرتشتیان پارسی هند ـ در مصاحبه با مجله …

۹ نظر

 1. مسلمانان ایرانی که برای  تعصب به ایرانیت خود مانع از تحقیق در حقایق زرتشتیگری میشوند  باید در اینکه زرتشتیان به جای مسلمانشدن بتپرست میشوند جوابگوی خداوند باشند.

 2. اقا یا خانم…..!چه کسی بت پرست شده؟!!!!این حرفها چیه دیگه؟!!!!!اصلا با کی کار دارین شماااا؟!!!!خیلیها باید پاسخگوی خداوند باشند!!!! خیلیهاااا…………………………………………………….!!!!!?

 3. بله من هم تقریبا با آذر موافق هستم
  مسلمانان با ضد زرتشت بودن خود و نشان دادن تعصب های بیجا و متنفر کردن زرتشتیان از اسلام باید در آن دنیا پاسخگو باشند زیرا که زرتشتیان به‌جای مسلمان شدن دارن به ادیان غیر ابراهیمی مثل هندویسم و بودایی رو میاوردند

  مدیر سایت شما هم خوشحال باش!!! خوشحال باش که زرتشتی ها که از ادیان ابراهیمی حساب میشن دارن به ادیان غیر ابراهیمی روی میاورند….. خوش حال باش که دارن به عقب بر میگردند…… خوش حال باش زرتشتیانی که یکتا پرست هستند دارند به دین هایی گرایش پیدا میکنند که خدا در آن دین ها مفهوم و معنایی ندارد….. خوش حال باشم مدیر سایت به ظاهر مسلمان ولی در باطن کافر

 4. دیروز داشتم راجع tata Group می خوندم.یکی از بزرگترین شرکت های صنعتی دنیا با ۵۸۰ هزار کارمند مشغول کارند.که در همه زمینه های صنعتی فعال است..و یکی از پایه ها و چرخ های صنعت هند است.

  بنیانگذار این شرکت کسی نیست جز جمشید طاطای زرتشتی.

  به نظر من بیشتر از این که دین ابزار سعادت و خوشبختی بشر باشه.فکر خوب و کار وتلاش انسان هاست.

  چون همه دینا گفتن خدای یکتا رو بپرستید.دورغ نگید.به کمک نیازمندان برید.دزدی نکید.

  حالا یکی گفته اون خدای یکتا یکی میگه "اهورامزدا" یکی هم میگه "الله" یکی میگه "یهوو" 

  وما به جای این که انرژی بزاریم دیگرانو مسلمون کنیم.نه مثل جمشید خدابیامرز چند میلیون خونوارو نون بدیم.لاقل ۲ نفرم که از کنار زحمت و تلاش ما نون بخورن کافیه. خدا اجرمونو میده.

  درضمن برای تاپیکت باید بگم.این یه عقیدس که پارسیان کسی رو تو خودشون راه نمی دن تا خالص بمونن.مثل یهودیا.این یه مساله نژادی هست.

  صرفا جهت اطلاع.

   

 5. خشنَه‌اُترَه اَهورَههِ مَزداو

  به نام اهورای پاک که جز او را برتر نشناسم

 6. بله این امار درسته . دلیل اصلیش هم اینه که یک اقلیت در جامعه رو به تمدن غرب هندی با گذاشتن این شرط که برای پارسی بودن فرزند حتما پدر و مادر باید پارسی و زرتشتی باشن داره خودشو از بین می بره .
  خیلی از دخترها و پسرهای پارسی که از هند به امریکا و اروپا مهاجرت می کنند به این ترتیب از جمع پارسیان خارج می شن در خود هند هم به دلیل گرایش جوانان به ازدواج با دیگر مذاهب این اتفاق می افته .
  در جامعه پارسی هند متعصبین زرتشتی که به تمام اوستا پایبند هستند اصلاح طلبان دینی رو شکست دادند و هر دینی که نتواند با تغییرات و شرایط دنیای جدید خودش رو وفق بده محکوم به نابودی و انزواست .
  اما در ایران این طور نیست زرتشتیان ایران تغییر دین نمی دهند و با مسلمانان هم ازدواج نمی کنن و معاشرت چندانی ندارند. در خارج از ایران هم بعد از ازدواج یا غیر زرتشتی می توانند خودشون و فرزنداشون زرتشتی باشن . لذا رو به زوال نیستند .
  بر خلاف نظر شما اصلا هیچ روندی هم در تغییر دین مسلمانان ایران به زرتشتی وجود نداره اگر هم باشه تعدادشون انگشت شماره . علاقمندان به فرهنگ ایران باستان و خود آشوزرتشت هم در ایران خیلی با نگاه ظواهر دینی به موضوع نگاه نمی کنند دیدشون بیشتر ملی گرایانه اس . یعنی از نظر اداب و سنن و عقاید اصلی مسلمان شیعه هستند در کنارش به زرتشت هم احترام میگذارن همونطور که به کورش احترام میذارن . اعتقادات دینی اسلامیشون رو هم با این نگاه مغایر نمیدونن .

 7. الحمدلله دین اسلام روز به روز در حال گسترش است.
  زرتشتیهای جهان از چندین هزار نفر بیشتر نیستند.
  ای زرتشتیان، آیین پسندیده آیینی است که جهانی باشد.
  تا کی میخواهید تافته جدابافته باشید؟
  صد شکر که اسلام دخمه و خوردن اجساد شما رو از لاشخوران منع کرد و گرنه شما قبر هم نداشتید که بازماندگانتان زیارتتان کنند.
  به اسلام بگروید وگرنه در قبر و قیامت رستگار نخواهید شد.
  آخرین سوشیانت موعود حضرت زرتشت است.
  اما شما به سوشیانتهای اشوزرتشت ایمان نمیاورید و فقط زرتشت را قبول دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code