خانه / اعتبار دین زرتشتی / تفاوت روحانی مسلمان و روحانی زرتشتی / دخالت روحانیون زرتشتی در آموزه های دینی
خجسته میستری

تفاوت روحانی مسلمان و روحانی زرتشتی / دخالت روحانیون زرتشتی در آموزه های دینی

به قلم مدیر سایت
روحانی های مسلمان و زرتشتی، به حراست و ترویج دین خود اشتغال دارند؛ اما یک تفاوت اساسی میان این دو دسته وجود دارد. روحانی های زرتشتی خود را مجاز می دانستند که در دینشان دست ببرند؛ کم کنند، بیفزایند و تغییر دهند! اما روحانیون مسلمان، تنها موظفند، هرآنچه را که اسلام گفته (یعنی آنچه در قرآن و سخنان معصومان آمده) تبیین و تشریح کنند.
موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree) ـ از زرتشتیان پارسی هند ـ در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان (ش ۳۹، پاییز ۱۳۸۷، ص ۲۳) این نکته را گوشزد کرده است:
«دین زرتشت دینی مبتنی بر جامعه روحانیت است. منظور من این است که در بسیاری از اعمال، روحانی باید حضور داشته باشد ـ به خلاف آنچه که در اسلام است (الآن اسلامی که شما دارید همان اسلامی است که پیامبر آورد)؛ زیرا اسلام، بر خلاف دین زرتشت، دینی نیست که یک روحانی آن را آورده باشد.»

خجسته میستریمجله هفت آسمان، ش ۳۹، ص ۲۳

همچنین ببینید

توجه پیامبر اسلام(ص) به فقیران

به قلم مدیر سایت پیامبر اسلام(ع) در مدینه، همواره به عنوان یک شخص قدرتمند حضور …

۳۹ نظر

 1. مگر پیامبر اسلام(ص) که قرآن از زبان او جاری شد و امامان(ع) و معصومان روحانی نبودند ؟!!! دین زرتشت نه مبتنی بر روحانیت بلکه مبتنی بر قانون ” اشا ” یا همان عشق است ، قانونی که بر همه جهان حکم فرماست و خداوند جهان را مبتنی بر آن خلق کرده است و روحانیون در هر دوره ای موظفند بنا بر بضاعت علمی خویش قوانین حاکم بر جهان را دریابند و به دیگران برای زندگی بهتر بشناسانند

  • مدیر سایت

   بنظرم سخن موبد میستری دقیق ترجمه نشده. ظاهرا ایشان می خواد بگه که روحانیون (غیر از پیامبر) در دین زرتشتی دستشان بازه در کم و زیاد کردن آموزه های دینی (مثل وارد کردن وندیداد در این دین که جزئی از اوستا شده) اما در اسلام غیر از جهارده معصوم کسی چنین اجازه ای نداره

 2. جا داره از سازندگان و دستاندرکاران سریال وزین پرده نشین تشکر کرد، سریال شیک و متینی ساختند، دیر ساختند ولی زیبا ساختند. دستشون درد نکنه.

 3. اهان!اون سریال «طنز»رو میگید احتمالا!?خودم که خیلی تلوزیون نمیبینم.ولی گاها در زمان پخش این سریال در اتاقم صدای خنده های مادر عزیزمو یه هو میشنوم!پیگیر ماجرا که میشم…!! د…نگو داره به محتوای این سریال پرمحتوا میخنده……!!!!!!!!!!!به پلاتو هایی که بین بازیگران ردوبدل میشه میخنده!….من هم از سازندگان این سریال پرمحتوا و طنز کمال…تشکر را دارممممم.دستشون درد نکنه!

 4. زمانی اثری میتونه تاثیر گذار باشه که به زندگی واقعی نزدیک بشه، یعنی توش هم غم باشه هم شادی، هم گریه باشه هم خنده، گرچه هر اثری جا برای نقد داره، هم نقاط قوت داره هم نقاط ضعف، ضمنا اون دیالوگه که بین بازیگران رد و بدل میشه، گرچه از شما همینقدر انتظار میرفت که مسخره کنی و بخوبی انتظارات رو برآورده کردی! من هم از تو تشکر میکنم که موجبات خنده ی ما رو فراهم کردی، دستت درد نکنه.

 5. به خیالتون از من سوتی گرفتین!!!!؟دیالوگ که دیالوگه،گفتگوی…..اصولا پلاتو هم معنای سخن گفتن و صحبت کردن میدهد.دیالوگ هم به همین گونه…..مثل اینکه سواد انگلیشتون نم کشیده فک کنم!،البته ایرادی نداره که!ممکنه برای هر کسی پیش بیاد خب!!!!!مشکلتون اینجا بود که فکر کردین ازم سوتی گرفتین،صرفا مجریان پلاتو نمیگن!پلاتو بیشتر یک اصطلاح هستش.دستتون درد نکنه!

 6. قربونش برم این معصومین هم که انگار هیچ کارو کاسبی نداشت از بام تا شام فقط نشسته بودن حدیث میفرمودند

  خلاصه در هر زمینه ای از امور زناشویی گرفته تا تعمیر قطعات هواپیما ماحدیث داریم در هر زمینه………..

  • مدیر سایت

   معصومین(ع) در طول ۲۷۰ سال این سخنان را گفته اند پس فرصت کمی نبوده و کم اطلاعی شما سبب تعجبتان شده است

 7. دین باید به مرور زمان بروز شود. زیرا علوم در حال پیشرفت است و مطابق آن انسانها نیز در حال پیشرفت هستند. اگر دین بروز نشود و پیروان آن بخواهند به قوانین و دستورات و مطابق فرهنگ چند هزار سال پیش عمل کنند ، در جامعه کنونی به مشکل میخورند و از نظر دیگران عقب مانده به حساب میان. مثلا پیامبران خر و شتر و اسب سوار میشدند. اگر پیروان آنها بخوان الان داخل خیابان خر و شتر سوار شن   فکرشو بکنید چی پیش میاد. یا دست قطع کردن دزد و سنگسار و کنیز وغلام گرفتن در جنگها و…که در زمان صدر اسلام انجام میشده، در این دوره کم کم داره اجراء نمیشه و بروز شده. مگر از سوی افراط گرایان مذهبی نظیر داعش . لذا دینی که بروز شود خیلی بهتر از دینی است که احکامش ثابت بماند. 

  • مدیر سایت

   بالای نود و نه درصد قوانین اسلام، مربوط به زمانی خاص نیست تا نیاز به بروز شدن داشته باشند مثل: احترام به پدر و مادر، دزدی نکردن، مال دیگران را نخوردن، نیازردن دیگران، دروغ نگفتن، غیبت نکردن، تهمت نزدن، با آبروی دیگران بازی نکردن، نماز خواندن و….
   بله به ندرت احکامی مثل سنگسار و به بردگی گرفتن هست که در بعضی زمانها قابل اجرا نیست.خوب اسلام ولایت فقیه را پیش بینی کرده برای همین تا اگر حکمی به صلاح نبود اجرا بشه، جلو اجرای اونو می گیره البته نه اینکه حکمو عوض کنه و بقول شما بروز بشه

   در مورد الاغ سواری و شترسواری باید گفت که اینها جزء احکام اسلام نیست و حتی مستحب نیست که از آنها استفاده بشه

   • ” احترام به پدر و مادر، دزدی نکر دن، مال دیگران را نخوردن، نیازردن دیگران، دروغ نگفتن، غیبت نکردن، تهمت نزدن، با آبروی دیگران بازی نکردن، نماز خواندن و….”
    این حرفا مثل این میمونه که شما بخوای باسواد صفر به یک ا یب فرهیخته بخ ای الفبا یاد بدی بنظر شما مسخره نمیاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اینا ابتدایی ترین اصول مدنیته و چیز خارق العاده ای نیست ….
    بقول نیپه هرکس اینها رو بشنوه فکر میکنه که این برای جانوران وحشی جنگل نوشته شده!!!!!!!!!!!

    • مدیر سایت

     آهان، واسه همینه که اروپایی ها و امریکایی ها که در اوج تمدن و دانش هستند این همه به پدر مادرشون احترام میذارن! و تازه مگر احکام اسلامی منحصر در همون چند تاست؟
      

     • یعنی چی اروپایی ها و امریکایی ها به پدر و مادرشون احترام نمیزارن واقعا این معنیش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

      آدم نمیدونه بخنده یا گریه کنه یا سر خودشو بکوبه به دیوار…..!!!!!!!!!!!!!!!!

      پس الان تواروپا و آمریکا همه مشغول بی احترامی به پدرو مادرند عجب صحبتی کردی برادر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
       

   • ۱- احترام به پدر و مادر، دزدی نکردن،مال دیگران را نخوردن و….. را فقط اسلام نگفته. در آیین زرتشتی  و بودایی …..که از چند هزار سال قبل از اسلام وجود داشتند عمل به این موارد توصیه و گفته شده است. 

    ۲- میدانید که طبق قرآن برده داری(به کنیزی و غلامی گرفتن اسیران) مجاز دانسته شده . به عبارت دیگر قرآن آنرا حرام و غیر مجاز نکرده است. متاسفانه به همین دلیل گروههای افراطی مثل داعش و بوکوحرام  اسیران را به عنوان کنیز و غلام میفروشند واز نظر خودشان آنها طبق قرآن و سنت رسول عمل میکنند.

   • ۱-احکام در اسلام دو نوعند یکی اولیه و دوم ثانویه
    احکام اولیه
    احکامیند که در طول زمان ثابت میمانند.
    مثل
    احکام مسافر یا حرمت قمار,
    یا حرمت استفاده از آلت قمار که اینها در طول زمان ثابتند
    مثلا
    کسی که حد ترخص را رد کرده نمازش شکسته است وروزه ندارد حالا فرقی نمیکند که این بابا پای پیاده حد ترخص را رد کرده,با الاغ رد کرده یا با قطار و هواپیما.
    اما احکام ثانویه
    همان مصادیقند و قابل تغییر مثلا تاچند سال پیش شطرنج آلت قماربوده و بازی کردنش حرام
    اما الان آلت ورزش و تفکر است و بازی کردنش مباح این برعهده ولی فقیه است.
    ولی فقیه نمیتواند قمار را حلال کند اما میتواند نظر بدهد که الان آلت و وسیله قمار چیست.

   • اثر دین مبین اسلام رو درجامعه الان باید دید،گیرم پدر تو بود فاضل از فصل پدر ترا چه حاصل،خوب بودن یک دین رو پیروانش ورفتارشون نشون،میده،واگر غیر از این باشه قطعا اون دین به انحراف رسیده وباید پالایش بشه،ادعای کامل بودن وقتیست که پیروانش نماد باشن،نه اینکه مطهر ترور وفقر ودروغ و….

    • مدیر سایت

     چرا کشورهایی مثل امریکا وقتی بزرگ ترین جنایتها را میکنن به پای دینشان نمی ذارید؟!!!

     • چون کشورهایی مثل ارباب روسیه که بزرگترین جنایتها را
      در حق مردم اوکراین و سوریه و مسلمانان چچن و ایران میکنند را
      به پای دینشان نمیشه گذاشت چون آنها با شعار یا مسیح موعود جنایت نمیکنند​.

   • درود.
    اینهایی که گفتین در تمامی ادیان مشترک هست حتی ادیان بدوی که سنگ و چوب را جهت نزدیک شدن به خدا متوسل میشوند.
    اما برده داری و تجاوز به حریم سایر اعتقادات و امثالهم مختص دین مبین اسلام است.

 8. آقای مدیر محترم شما چرا همه چیزهای خوبو میخواین به نفع اسلام مصادره بکنید

  اما از اونور یوی گندشو که دنیا رو گرفته نمیخواین قبول کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  " احترام به پدر و مادر، دزدی نکردن، مال دیگران را نخوردن، نیازردن دیگران، دروغ نگفتن، غیبت نکردن، تهمت نزدن، با آبروی دیگران بازی نکردن، نماز خواندن و…."

  آیا هیچکس به پدر مادر خودش احترام نمیذاشت؟

  آیا تا زمانی که این کیش عربی نیومده بود همه داشتن ازصب تاشب دروغ میگفتن؟(مث تلویزیون جمهوری اسلامی)

  آیا همه دزد بودن و هیچ مملکتی هم قانو نو حساب کتاب نداشت؟

  کلا همه داشتن همدیگرو میازردن ……………….

  اصلا ما در عهد دایناسور ها داشتیم زندگی میکردیم که یهو اسلام اومد مارو غارت کرد به ناموسمون تجاوز کرد کتابهامون رو سوزوند و گنج و پرچمو خزانه مون رو جارو کرد……………………………………….

  وعوضش به ماچی داد؟؟؟؟؟؟؟

   

 9. آره ما همه وحشی بودیم ۶۰۰۰۰سال تمدن نداشتیم ۱۲۰۰سال امپراتوری منسجم نداشتیم کتاب و اندیشمند و قانونو عاطفه و دین و فرهنگ و هیچی نداشتیم فقط دست به دعا نشسته بودیم که مشتی عرب بیابانگرد سوسمار خور بما حمله کنند و مارو غارت کنند که به همه اینها برسیم

   

  آقای مدیر این حرف شما آنقدر سطحی و بدوی و ناشیانست که حتی یک بچه هوشیار هم اگه کمی فکر کنه میخنده

 10. آقای فاطمی عزیز من جواب شما رو در اینجا دادم :
  http://zartoshtimosalman.parsiblog.com/Posts/934/تفاوت+روحانی+مسلمان+و+روحانی+زرتشتی/

  ولی متاسفانه شما تا الان نظر بنده رو تایید نکردین…اگه توهینی می بینین فقط قسمت توهین‌را سانسور کنین
  من در لینک بالا که برای شما گذاشتم دلیل تحریف اوستا را با ذکر سند و دلیلی محکم اثبات کردم که کار اسکندر مقدونی بوده و روحانیون زرتشتی دستی نداشتند

  لطفا اون نظر من رو تایید کنید تا در اینجا بگذارم
  بار ها و بار ها به شما گفته م که اگر میخواهید با تاریخ ایران دشمنی کنید حداقل دشمن دانا باشین شما هم دشمن هستیم و هم نادان (=نا آگاه و بی سواد از نظر تاریخی) ولی مانند یک پروفسور ادعاتون میشه و بحث های آنچنانی مطرح میکنید و دیگران رو ناآگاه از نظر تاریخی میدونید گرچه خودتون اندازه نوک سوزن تاریخ مطالعه نکردید

 11. من فقط یک حقیقت را می توانم بگویم:
  پیامبر اسلام یک ** روحانی مذهبی **و فیلسوف و سیاست مدار و خطاب و فقیه و تاجر و اقتصاد دان و حاکم و رهبر و رئیس امت(دولت) است . مدرکش با سندیت کامل در سایت ویکی پدیا(محمد) است و هم محمد در کتاب ۱۰۰ اثر مایکل اچ هارد اولین مرد تاثیر گذار تاریخ محسوب و غربی ها با آن همه مخالفت تعصبی روی پیامبر اسلام به عنوان تاثیر گذار ترین شخص می شناسند که تاریخ را از بن دگر گون کرد. مگر پیامبر پرده دار کعبه نبود؟؟آیا پرده بردار کعبه جزء روحانی می تواند باشد؟؟آیا آتش نگه دارنده ی آتشکده های زردشتی جزء روحانی زردشتیست؟؟؟پس پیامبر حداقل بعد وفات بزرگترین پرده بردار (ابوطالب) روحانی مذهبی بود . توجیه ندارید درست می گویم…

 12. درود بر شما جناب مدیر
  احیانا شما سید نیستید .
  اگر هستید چند سال پیش در مورد پیامبر ایرانی هم چیزهایی گفتید که منجر به شکایت نماینده زرتشتیان در مجلس از شما و نهایتا پوزش شما و آن روزنامه ای که در آن چاپ کرده بودید شد
  بگذریم . تفرقه در ایران بین ادیان یکتا پرست موجب بر هم زدن نظم کشوری می شود .
  غرض ورزی در این زمینه خود را محکوم می کنید .
  در همان سال برایتان نوشتم :شما بیشتر از رهبر عالیقدر ایران آقای خمینی می دانید ؟
  ایشان زرتشتی را یک دین یکتاپرست و در ایران دارای حیات زندگی می دانست و در قانون اساسی کشور نیز ثبت است که جزو ادایان رسمی کشور است .
  شما بیشتر می دانید یا آقای خامنه ای که فرمودند زرتشتیان نزدیکترین دین به دین اسلام است .
  حال بیایید با دشمنی دو دین را بجان یکدیگر بیندازید .
  اگر من بیایم و از دین شما بد بگویم و داستانهایی که همین مسلمین در رابطه با اسلام نوشته و نشر دهم خوبست یا اینکه بیایم کتاب سلمان رشدی را در سایتها برای دانلود بگذارم چه ؟
  دست بردارید . دین زرتشتی و اولین دین یکتا پرستی در جهان پس از ۶۰۰۰ سال یا ۴۰۰۰ سال هنوز پا برجاست و پیروان زیادی دارد . شما را با این عقاید ضدیت به اهورامزدا وا می گذارم . اورمزد پاک شما را به راه راست هدایت کند .
  سپاس از شما .

  • مدیر سایت

   نماینده زرتشتیان از من شکایت نکرد بلکه از خبرگزاری فارس شکایت کرد بخاطر درج آن مصاحبه و نهایتا من پوزش نخواستم بلکه خبرگزاری فارس خواست. هنوز هم روی حرفم هستم و پوزش خواهی خبرگزاری فارس بیجا بود.
   http://www.raherasti.ir/2509

   چه ایرادی داره که هم باهم رفیق باشیم و هم مباحثه داشته باشیم؟

   بحث علمی نباید به دشمنی منجر بشه

   شماها که آزاداندیش هستید نباید اینجور حرف بزنید

   بله اگر مثل سلمان رشدی توهین کردم، اشتباهه

   طبق قانون، فعالیت فیزیکدانها آزاده اما به این معنا نیست که مورد انتقاد قرار نگیرند
   بنظر من سایتهای ضد اسلامی اگر توهین نکنند و صرفا علمی و انتقادی باشند، فعالیتشان باید آزاد باشد
   http://www.raherasti.ir/1891

 13. من طرفدار دین ایرانی عجمی هستم نه دین عربستانی عربی

  • بهنام جان اگه خودت به تحقیق ویقین رسیدی می تونی باشی .به شرطی که به گفتار نیک ،پندار نیک و کردار نیک عمل کنی اگر این طور نباشد واین دینداری شما هم شعاری بیش نیست . در ضمن دین مقدس اسلام دین عربستانی نیست و دین مقدس زرتشتی هم دین ایرانی نیست بلکه هر دو وسایر دین های یکتا پریستی روشی است برای به کمال رساندن انسانهای همه جهان وهرکس در هر نقطه دنیا در انتخاب این روش دارای آزادی و اختیار است.

 14. من فقط موندم اگ اسلام دین کاملیه…پس شیعه و سنی فقط ی مذهبه اصل دینه و اینجا در مورد دین زرتشت و اسلام بحث میشه
  اونوقت اقای مدیر شما ک میگین من منظورم فقط شیعه هسش،ایا اندکی در مورد سنی حنفی مطالعه ای داشتین با فقط از روی تعصب سایت زدین

 15. اینجا ایشون دو نظر داده یکی در مورد اسلام و دیگری در مورد زرتشتی ها
  لازم به توضیح چند مورد هست :
  اول پارسیان هند بسیار به ایین زرتشتی دوره آخر ساسانی پایبند هستند که انحرافات زروانی عمیقی داشته . مطابق کلام زرتشت خرد آدمی در برگزیدن راه انسانها شایستگی دارد ولی پارسیان هند کماکان این نقش را محدود به روحانیون زرتشتی میدانند .
  دوم در مورد اسلام هم قاعدتا ایشان فاقد دانش لازم برای اظهار نظر است . مشخصا پس از به وجود امدن فقه و اصول در اسلام علمای اسلام هم دخل و تصرفات بسیار در دین اسلام کرده اند و همین که مذاهب چهارگانه اهل سنت به نام ۴ فقیه از تابعین و نه حتی اصحاب نامیده شده اثبات می نماید که حداقل ۸۵ درصد مسلمانان دنیا از دینی پیروی می کنند که به اعتقاد ۱۵ درصد دیگر توسط علما و خلفا تحریف شده و همان اسلام اولیه نمی باشد .

  لذا هر دو نظر ایشان مردود و غیر دقیق و بی پایه و اساس است

  • مسئله در آیین زرتشت این است که هیچ چیز قابل اعتمادی از زرتشت وجود نداشته و خود زرتشتیان نیز تنها گاتها را بر خلاف حقیقت از زرتشت میدانند که آنهم بیانگر یک دین نیست ، بنابراین زرتشتیان ناجارند از خود آموزه دینی دربیاورند و دین تولید کنند .
   در اسلام اما قرآنش و پیامبرش باعث میشود شاکله دین اسلام از جانب ایشان مشخص شده و غیر قابل تحریف بماند .
   مسئله جالب اینجاست که مسائلی همچون حرام بودن ازدواج با محارم ، حرام بودن گوشت خوک ، مشروبات الکلی و … در اسلام مشهود و غیر قابل تغییر است اما در آیین زرتشت اینها که سهل است حتی وجود خود زرتشت هم معلوم نیست اگر بخواهند تنها گاتها را ملاک قرار دهند ، غیر از این نیز باشد مابقی دینشان ساخته و پرداخته خودشان در طول زمان است بنا به عقیده زرتشتیان که انتساب کتب پهلوی و بقیه قسمتهای اوستا به زرتشت را قبول ندارند .
   این قیاس های مع الفارق با کدام استدلال انجام میشود ؟ .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code