خانه / ایران / ایران باستان / ساسانیان / چرا ایران پرست ها جنایت شاپور ذوالاکتاف را زشت نمی شمارند؟!

چرا ایران پرست ها جنایت شاپور ذوالاکتاف را زشت نمی شمارند؟!

به قلم مدیر سایت
جنایت های فراوان از سوی پادشاهان در ایران باستان سراغ داریم اما ایران پرست ها به روی خود نمی آورند! نمونه ای از جنایت ها را در زیر می آوریم:

به گواهی فردوسی در شاهنامه، شاپور ـ پادشاه ساسانی ـ وقتی که برگروهی از عرب های غسانی پیروز شد، گذشته از آنکه دو کتف طایر ـ شاه غسانیان ـ را از پشت بیرون کشید و کشت و بدنش را در آتش افکند، کتف عرب ها را نیز از بدن جدا می ساخت. این کار به قدری وحشتناک بود که «جهان ماند از کار او در شگفت».
به همین دلیل بود که عرب ها لقب «ذو الاکتاف» را به شاهپور دادند.


بدژخیم فرمود تا گردنش
زند بآتش اندر بسوزد تنش

سر طایر از ننگ در خون کشید
دو کتف وى از پشت بیرون کشید

هر انکس کجا یافتى از عرب
نماندى که با کس گشادى دو لب

ز دو دست او دور کردى دو کِفت
جهان ماند از کار او در شگفت

عرابى ذو الاکتاف کردش لقب
چو از مهره بگشاد کِفت عرب

یادآوری:
«کِفت» در شعر فوق به معنای «کِتف» است

آذر ۱۳۹۶

۱۹۰۰

همچنین ببینید

انوشیروان

عدالت انوشیروان در نظر شریعتی

آقای عبدالعلی بازرگان می گوید: انوشیروان زنجیری را به در کاخش بند کرده بود که …

۵ نظر

 1. باید دید چرا تازی پرستان و تازی زادگان جنایات علی ذوالفقار را زشت نمیشمارند و از آن فیلم و سریال نمیسازند :

  ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﻭ ﯾﺎﺭﺍﻧﺶ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺭﻭﺯ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۲۵۰۰ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺧﺎﻧﺪﺍﻥ ” ﺍﺯﺩ ” ﺭﺍ ﺳﺮ ﺑﺮﯾﺪﻧﺪ .
  ﺑﻨﺤﻮﯼ ﮐﻪ ﮐﺴﯽ ﺯﻧﺪﻩ ﻧﻤﺎﻧﺪ ﺗﺎ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺭﺍ ﺩﻟﺪﺍﺭﯼ ﺩﻫﺪ . ( ﻣﺮﻭﺝ ﺍﻟﺬﻫﺐ . ﺟﻠﺪ ﺍﻭﻝ . ﺻﻔﺤﻪ ۷۲۹ )

  ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﻧﯿﺰ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﺩﺭﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺎﺭﺩﯾﮕﺮ ﺑﻪ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻋﺮﺍﺏ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﺳﺮ ﺑﻪ ﺷﻮﺭﺵ ﮔﺬﺍﺷﺘﻨﺪ
  ﻭ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﺭ” ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ ﺍﺑﻦ ﻋﺒﺎﺱ ” ﺑﻪ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﯽ ﺷﻮﺭﺵ ﺗﻮﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﺳﺘﺨﺮ
  ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﻥ ﻓﺮﻭ ﻧﺸﺎﻧﺪ . ( ﻓﺎﺭﺳﻨﺎﻣﻪ . ﺻﻔﺤﻪ ۱۳۶ )

  • مدیر سایت

    جلد اول مروج الذهب ۴۵۲ صفحه بیشتر نیست در حالی که شما از صفحه ۷۲۹ نقل کردید. عبارت عربی را بگید تا ببینم قضیه چی بوده اگر درست باشه

    به فرض صحت، اگر داعشی ها به ایران حمله کردند و یک ایرانی بیش از ۲۵۰۰ نفر از آنها را بکشد نه تنها خلاف نکرده بلکه کار خوبی هم کرده. پس کشتن همیشه بد نیست وباید دلیل کشتار را بررسی کرد

   اینکه گفتم جنایت شاپور بخاطر صرف کشتن نبود چون باید دلیل کشتن بررسی بشه منظورم جداکردن کتف دشمنان بود

  • این ها ادعای انسانیت میکنند،افتخار به جنایت، افتخار به شکنجه، با مغولها چه فرقی میکنند،این ملت پر ادعا ببینید با افغانستانی ها که هم رگ و ریشه اند چه میکنند

 2. درود بر شما
  لطفا بفرمایید سند حکیم توس مبنی بر جنایت شاهنشاه جناب شاپور شاه ساسانی در شاهنامه ی ایشان چیست ؟
  بین جناب حکیم توس و شاهنشاهی جناب شاپور شاه ساسانی صدها سال اختلاف وجود دارد و ایشان این واقعه را از زبان چه کسی و یا از چه کتاب معتبری نقل فرموده اند ؟؟؟
  در زمان جناب حکیم توس حکومت در اختیار قومی وحشی به نام اشغالگران غزنوی ترک بوده است گه شرح جنایت این طایفه ی وحشی بر میلیون ها انسان بی گناه از شیعه و سنی و مسیحی و زرتشتی و بی دین و …. در سرزمین پاک آریایی به کرات در تاریخ ها امده است و حکیم توس هم با توجه به جو ان زمان ایران اشغال شده و ستم دیده تحت تاثیر خزعبلات و چرندیات اعراب اشغالکر و تاریخ نویسان متعصب ان تحت تاثیر اینگونه شایعات قرار گرفته و به فرهنک و سنت ایران گذشته با دیدی منفی نگریسته و شاهنشاه کبیر ایران را ظالم و قاتل و خونریز معرفی کرده است .
  کتاب شاهنامه از لحاظ فرهنک و ادبیات و هنر و شعر کتابی بی نظیر و شاهکاری حماسی است اما نمی توان ان را به عنوان کتاب تاریخی متقن و دارای سند معتبر دانست .
  اگر در کتاب تاریخی معتبر و با اسناد موتق و بدون حب و بغض جنایت و ددمنشی به هر انسان و شخصیت تاریخی وارد گردد باید با انصاف و عدم تعصب ان را پذیرفت اما اینکه در شاهنامه ی حکیم توس شعری بدون سند تاریخی و تنها با ادعای اعراب وحشی بدوی مبنی بر ذوالاکتاف بودن شاهنشاه کبیر ایران باستان را دلیلی بر اهانت و توهین به این شخصیت بزرگ ایران آریایی قرار دهیم بسی جفا و خطاست در قضاوت ما نسبت به دوران پرشکوه شاهنشاهان قدیمی ایران زمین
  یا حضرت زرتشت

 3. درود بر شما
  چناب مدیر سایت
  شما طبق کدام سند تاریخی و منبع متقن بر جنایت و آدمکشی شاهنشاه جناب شاهپور شاه ساسانی تاکید کرده و آن را در سایت خودتان نشر و گسترش می دهید ؟
  اگر منبع شما شاهنامه ی ارزشمند جناب حکیم توس باشد که طبق نوشته های مطلب بالایی ارزش سندی و تاریخی ندارد لطفا سند تاریخی و متقن خودتان را ذکر کنید .
  اگر سند و منبع معتبر ندارید پس دست به شایعه پراکنی زده اید و از دیدگاه پبامبر اسلام کسی که شایعه ای را نشر دهد که واقعیت نداشته باشد ان شخص دروغگوست .
  جای بسی تاسف دارد که کشورهای غربی با ساخت و خلق افسانه های قدیمی در پی اسطوره سازی خیالی برای فرهنگ و تمدن چند صد ساله ی خودشان هستند بعد ایران سرافراز آریایی با بیش از ۷۵۰۰ سال تمدن درخشان و شکوفا و به عنوان قدیمی ترین تمدن دنیا ٬ باید بزرگان و شخصیتهای برجسته ی تاریخی ان توسط ایرانیان به ظاهر آریایی ترور شخصیتی شده و چهره ی درخشان انان را سیاه و خونریز نشان دهند .
  یا حضرت زرتشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code