+
خانه / احکام / احکام اسلامی / برده داری در اسلام / خاطره ای در مورد برده داری
خاطره ای در مورد برده داری

خاطره ای در مورد برده داری

به قلم مدیر سایت
وقتی سخن از برده در اسلام پیش می آید، همان برده داری در کشورهای غربی به ذهن ها خطور می کند. در حالی که مفهوم برده و حقوق او در اسلام با آنچه در این کشورها مرسوم بود متفاوت است.
سال ۱۳۸۸ در مجلسی، از آیت الله محمدی ری شهری (سرپرست سابق حجاج ایرانی) به مناسبت بازگشتش از سنگال، این خاطره را شنیدم:
من را به جزیره ای بردند که به مدت ۳۵۰ سال سیاه پوستان را از آنجا به عنوان برده به کشورهای غربی می فرستادند. شرایط نگهداری در آنجا بسیار بد بود. دالانی بود که هر سیاهی از آنجا می گذشت دیگر برنمی گشت. افرادی که به هر دلیل مثل پیری یا وزن کمشان توان بالا برای کار نداشتند همانجا در دریا می ریختند و بقیه را برای فروش با کشتی به کشورهای غربی به عنوان برده می بردند.

روایت
در اسلام، برده تنها در مورد اسیران جنگی مطرح است و غیر آنان را نمی توان به بردگی گرفت. انسانهایی را برای فروش می دزدیدند که در شهر یا روستای خود زندگی عادی داشتند. از نظر اسلام چنین افرادی نه برده اند و نه قابل خرید و فروش. به نظر میرسد مجازات این آدم‌دزدها از نظر اسلام اعدام است؛ زیرا آنان که شغلشان این بوده، مفسد فی الارض محسوب می شوند (مانند قاچاقچیان مواد مخدر) و اگر شغلشان این نبوده بلکه تنها یک بار برای ربودن انسان‌ها با سلاح به شهر یا روستایی هجوم برده اند، باز هم حکمشان اعدام است چون کسی که با سلاح، در مردم ایجاد رعب و وحشت کند، محارب به شمار می رود.
مجازات کسی را که یک نفر را بدون اسلحه بدزدد، از امام صادق(ع) پرسیده اند:
شخصی از امام صادق(ع) از (مجازات) مردی پرسید که زن آزادی را دزدیده بود و بعنوان کنیز فروخته بود.
امام فرمود: در این قضیه چهار حد جاری می شود: (حد به معنای مجازاتهایی است که خداوند تعیین کرده و کسی حق ندارد از آنها کوتاه بیاید)
۱ ـ انگشتان مرد دزد قطع می شود.
۲ ـ اگر با او آمیزش کرده، شلاق زده می شود.
۳ ـ اگر خریدار با او آمیزش کرده و از قضیه آگاه بوده اگر محصن باشد (همسری داشته که می توانسته با او در آمیزد) سنگسار می شود و اگر محصن نبوده شلاق می خورد. اما اگر خبر نداشته، مجازات نمی شود.
۴ ـ آن زن اگر به آمیزش اجبار شده مجازات نخواهد شد اما اگر با میل خود آمیزش کرده شلاق می خورد. (من لا یحضره الفقیه، ج ۴، ص ۶۹)
در حدیث فوق، امام تنها به حدها اشاره کرده و بعید نیست مجازاتهای دیگر هم در این قضیه مطرح باشد.

نتیجه:
اگر حکومتی براساس فقه شیعه در کشورهای افریقایی حاکم بود، افراد سودجو اجازه ی دزدیدن انسانهای عادی و فروش آنها را به غربی ها بمدت ۳۵۰ سال نداشتند و چیزی بعنوان برده داری مطرح نمی شد. اما متاسفانه تصور بعضی این است که اسلام موافق با این برنامه هاست.

با آیت الله ری شهری:

  2224  2228 2229

۲ نظر

 1. رسول الله اموال و زنان و کودکان بنی قریظه را تقسیم نمود و برخی از آنان را به همراه سعد بن زید الانصاری به نجد فرستاد تا با فروش آنان سلاح و اسب بیاورد.
  تفسیرالمیزان ؛ علامه طباطبایی ​​، جلد ۱۶ ، ص ۳۰۳

  در روایتی آمده است که نجمه مادر حضرت رضا را از برده فروش مغربی خریدند  و سپس هشام کنیز را نزد امام موسی کاظم آورد که بعد از مدتی حضرت موسی الرضا از او تولد یافت .

  اختصاص شیخ مفید: ص ۱۹۷، خرایج و جرایح: ج ۲، ص ۶۵۳، ح ۶، اصول کافی: ج ۱، ص ۴۰۶، ح ۱، عیون اخبار الرضا علیه‏السلام: ج ۱، ح ۴، بحار الأنوار: ج ۴۸، ص ۳۳، و ص ۶۹، ح ۹۲.
   

  حضرت محمد : دو کس هستند که نمازشان از سرشان بالاتر نمیرود ؛ اول برده ای که از نزد ارباب خور فرار کرده باشد ……. نهج الفصاحه ، ص ۱۱
  با من از کنیز یا برده ای که از ارباب خود فرار کرده باشد و مرده باشد ، سخن مگویید…..  نهج الفصاحه ، ص ۲۲۹
  آیا برده زرخریدی که قادر به هیچ کاری نیست ، با مرد آزادی که الله به او رزق و روزی عطاء کرده برابرند ؟ سوره نحل ۵۵
  نتیجه : برابری انسانها در اسلام پوچ و بی اساس هست و ظاهرأ محمد از طرف الله ، هوادار مردان مالدوزی است که انسانهای فقیر در خدمت او هستند و باید قبول کنند که فقیر و ثروتمند بودن خواست خداست :
  زنهار آنچه را خداوند به آن بعضى از شما را بر بعضى برترى داده آرزو مکنید…..
  نساء ۳۲ ، همچنین آل عمران ۲۶

  • منکر برده داری در اسلام نشدیم: http://www.raherasti.ir/category/%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85/%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85/

   برده ها در اسلام، مجرمان جنگی اند. جمله ی پایانی شما مثل این می مونه که بگیم: برابری انسانها اقتضا میکنه که کسی زندانی نشه!

   ضمنا برده داری در ایران باستان و میان زرتشتیها نیز رواج داشته: http://www.raherasti.ir/category/%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85/%D8%A7%D8%AD%DA%A9%D8%A7%D9%85-%D8%B2%D8%B1%D8%AA%D8%B4%D8%AA%DB%8C/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D8%B1%D8%AA%D8%B4%D8%AA%DB%8C/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی