خانه / شخصیت ها / موبدان / خجسته میستری / ترجمه ی مورد قبول از گات ها وجود ندارد
خجسته میستری

ترجمه ی مورد قبول از گات ها وجود ندارد

موبد خجسته میستری (Khojeste Mistree) ـ از زرتشتیان پارسی هند ـ در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان (ش ۳۹، پاییز ۱۳۸۷، ص ۲۰ ـ ۲۱) می گوید:

«اگر شما بپرسید: ترجمه خوبی از گاهان (گاتها) وجود دارد که مورد قبول من باشد، باید عرض کنم نه، چراکه ترجمه اوستا به خصوص گاهان به سبب مشکلات زبان شناختی، بسیار سخت است. کلماتی در آن وجود دارد که تا به امروز نتوانسته ایم معنای آن را دریابیم؛ برای مثال ترجمه های زیادی از دعای “اهونور” ـ که مهم ترین دعاست و دارای بیست و یک کلمه می باشد ـ وجود دارد، اما همچنان تحقیقات در باره کلمات این دعا ادامه داد.»

خجسته میستری ـ گات هامجله هفت آسمان، ش ۳۹، ص ۲۰ ـ ۲۱

لینک مرتبط:
ترجمه های الکی
ترجمه های الکی گات ها

همچنین ببینید

خجسته میستری

اجتناب زرتشتیان ایران از آداب دینی خود

موبد خجسته میستری می نویسد: «زردشتیان ساکن در شهرهای ایران در سال های پایانی دهه …

۸ نظر

 1. تاریخ پژوهان عزیز و مسلط به زبان اوستایی باید ترجمه ای روشن و دقیق ارائه بدن تا بشه بیشتر درباره آن بدانیم
  باعث تاسفه که زبان شناسان ترجمه درستی تا بحال نکردن
  چطور امکان داره ؟

 2. ابهام در فهم متون معرفتی همیشه بوده . همین امروز در تفسیر سخنان آیت الله خمینی بین دو یخش حکومت اختلاف است و هر کسی از ظن خود یار ایشان است چه برسد به متون معرفتی .
  در مورد قرآن هم هنوز در بسیاری از بخش ها تحقیق می شود مانند حروف مقطعه
  دو موضوع مهم وجود دارد :
  ۱- برای شناخت راه صحیح گوشه ای از حقیقت هم کمک می کند در تاریخ اسلام بسیار خوانده اید کسانی که با شنیدن یک آیه قران مسلمان شده اند
  ۲- تلاش بشر همواره برای رسیدن به حقیقت و ناشناخته هاست . یکی از این ناشناخته فهم متون مقدس مانند گاتها و تورات و انجیل و قرآن است .در این تلاش بشر خود را و خدا را می یابد . قرآن رسالت اول پیامبران را همین تزکیه میداند و بعد آموزش و معانی پس مهم تر از شناخت معنای دقیق طهارت و پاک شدن و متوجه شدن فطرت آدمی به سوی خداست . هدف اصلی پیامبران و مصلحان نخست هدایت و تزکیه بوده

 3. مگر دین و اعتقاد کیلویی و خجمی است ؟ به جای حجم ابهامات در فهم قرآن نوع و تاثیر ابهامات در زندگی انسانها را با هم مقایسه فرمایید به جای مقایسه کمی به صورت کیفی مقایسه فرمایید که ابهامات در دین اسلام از داعش و سلفی گری و وهابی و در گذشته چقدر بوده ؟ و چه تاثیری در زندگی بشر داشته است .
  مگر اینکه تکذیب کنید که این همه اختلاف در اسلام ناشی از تفسیر متفاوت قرآن و روایات باشد .

  • مدیر سایت

   شما خیال می کنید کسانی که به استناد قرآن و حدیث، جنایتهای داعش را راه انداختند، واقعا عالم بودند؟ خالی از هوای نفس بودند؟

   در خبرها بود بخشی از جنایتهای داعشی ها بخاطر فتوای جوانی بیست و چند ساله بوده

   اگر بدرستی پژوهش کنند وتوان پژوهش داشته باشند و هواهای نفسانی را کنار بگذارند، به آنجاها منتهی نخواهد شد

 4. من نظر ندادم کدام گروه عالم هستند گفتم ابهام در فهم معارف دینی همیشه بوده زمانی خوارج که در بینشان فقیه و حافظ قرآن هم کم نبود به استناد یک آیه قرآن حکم تکفیر امام علی دادند .
  پس ابهام در فهم قرآن هم بوده . یکی از روش های شما این است که در پاسخ از اصل موضوع به سراغ صفات می روید . واقعا اختلاف در فهم قرآن را تکذیب می کنید ؟ پس این همه دعوی شیعه و سنی و تفاسیر متفاوت شیعه و سنی وجود خارجی ندارد ؟

  • مدیر سایت

   پاسخ به هرکس می دهید، ذیل همان کامنت، کامنت بذارید

  • حجم ابهامها و کمبودهای دو دین را باهم مقایسه کنید.

   چشمان باستانگرایان جوابهای محکمی را که به ایشان داده میشود نمی بینند .

   از زبان موبد خجسته میسری :
   اگر شما بپرسید: ترجمه خوبی از گاهان (گاتها) وجود دارد که مورد قبول من باشد، باید عرض کنم نه، چراکه ترجمه اوستا به خصوص گاهان به سبب مشکلات زبان شناختی، بسیار سخت است.

   کدام عالم اسلام این چنین سخنی را گفته است ؟ .
   پژوهش و منطق یک طرف = باستانگرایی افراطی و نو زرتشتیان طرف دیگر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code