خانه / مناسبت ها / 22 بهمن / کردار موبد موبدان نیک نیست! / نقل ناقص تاریخ، چرا؟!
جهانگیر اوشیدری

کردار موبد موبدان نیک نیست! / نقل ناقص تاریخ، چرا؟!

به قلم مدیر سایت
دکتر جهانگیر اوشیدری ـ رئیس سابق انجمن موبدان تهران ـ در کتاب “دانشنامه ی مزدیسنا” واژه های پرکاربرد در منابع زرتشتی و تاریخ ایران را توضیح داده است. “بادبره” از جشن های ایران باستان است که نویسنده آن را به صورت زیر توضیح داده است:

جشن بادبره
«ابوریحان بیرونی می گوید: در قم و حوالی آن “بادروز” با مراسم بسیار مفصلی که با شادی و پایکوبی همراه است برگزار می شود، و بازاری تدارک می بینند که در آن بازار، وسایل شادی و رفت و آمد و گونه ای کارناوال برپا می گردد. اما در اصفهان این روز را “کژین” می نامند و جشنی که تدارک می شود به مدت یک هفته چون جشن های بزرگ به طول می انجامد.
کوشیار در کتاب المدخل فی صناعه احکام النجوم این جشن را “واذیره” و در زیج خود “باذوره” ضبط کرده است. در کتاب منتهی الادراک “واذیره”، در برهان قاطع “بادبره” و در کتاب دبستان مازدیسنی “بادبره” ثبت شده است.
سه مورد نخستین آشکار است که شکلی قدیمی از ضبط “بادبره” می باشد. اما ضبط دو کتاب اخیر یکسان می باشد.
وجه تسمیه این جشن در وجه انتساب عنوان آن است به بادبره: … گویند: هفت سال در ایران باد نیامد. در این روز شبانی پیش کسرا آمده، گفت: دوش آن مقدار باد آمد که موی بر پشت گوسفندان بجنبید. پس در آن روز نشاطی کردند و خوشحالی نمودند و به این نام شهرت یافت و سالیان پس از آن بدان خاطره جشن “بادبره” برگزار شد.» (دانشنامه ی مزدیسنا، جهانگیر اوشیدری، تهران، نشر مرکز، چاپ پنجم، ۱۳۸۹، ص ۱۵۳، ذیل «بادره»)

چرا نویسنده روز این جشن را مشخص نکرده است؟
نویسنده هنگام توضیح جشن ها مقید به بیان روز برگزاری است. اما روز جشن بادبره را ذکر نکرده است. آنچه وی در آخرین پاراگراف نقل کرده، در لغتنامه دهخدا ذیل واژه ی «بادبره» آمده است. عبارتی که نویسنده حذف کرده و به جای آن، سه نقطه گذارده، چنین است: «نام روز بیست و دویم بهمن ماه باشد.»
این جشن در ۲۲ بهمن هرسال برگزار می شده است. جالب آنکه آزادی را به نسیم تشبیه می کنند و ما معتقدیم که با پیروزی انقلاب اسلامی، چونان عصر کسرا، «نسیم آزادی» در ۲۲ بهمن به ایران وزید. حال جای طرح این پرسش است که: چرا موبد موبدان حاضر نشده به روزی که جشن بادبره برگزار می شده، اشاره کند؟ چگونه می توان این کار او را “کردار نیک” نامید؟

همچنین ببینید

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای

انتخاب رئیس حکومت در ایران باستان و حکومت اسلامی / شاپور دوم در شکم مادر، شاه شد!

به قلم مدیر سایت مهمترین شخصیت تأثیرگذار در یک کشور، کسی است که بالاترین مقام …

۲ نظر

  1. با سلام و تشکر از سایت خوبتان.

    متاسفانه نوارمنوی بخشهای سایت، در موبایل نمایش داده نمی شود.

    لطفا سریعتر اصلاح فرمایید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code