خانه / احکام / احکام زرتشتی / اموات زرتشتی / هنوز اجساد زرتشتیان هند خوراک لاشخورها + فیلم

هنوز اجساد زرتشتیان هند خوراک لاشخورها + فیلم

از زبان دکتر کتایون مزداپور
خانم دکتر کتایون مزداپور ـ پژوهشگر زرتشتی و نویسنده ی آثار زرتشتی ـ در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان (بهار ۱۳۸۴، شماره ۲۵، صفحه ۱۶) تصریح کرده است که هنوز زرتشتی های هند مردگان خود را در دخمه می گذارند (برای مصرف کرکس ها!) می گوید:
«ایرانیان کمتر پایبند به سنت اند و پارسیان هند از این بابت ایرانیان را پنهانی و در نظر، سرزنش می کنند. مثال این سنت شکنی در ایران ترک رسم دخمه گذاری جسد است. امروزه حتی دخمه های ایرانی را مردم معصب دارند خراب می کنند تا به خیال خود ثواب کرده باشند، حال آن که پارسیان هند با همه ی دشواری ها و معضلات هنوز آن آداب کهن (دخمه گذاری اموات) را حفظ کرده اند و دخمه ی بمبئی مثل بهشتی زیبا و دلگشا است و پر از صفایی نادر و غریب.»

کتایون مزداپور ـ دخمه گذاریمجله هفت آسمان

دخمه گذاری
دخمه ی زرتشتیان که مرده های خود را برفراز آن می گذاشتند جهت تغذیه ی کرکس ها

دانلود فیلم انسان خوراک لاشخور (این فیلم مربوط به زرتشتی ها نیست)

لاشخور ـ اموات ـ دخمه

همچنین ببینید

دکتر مزداپور: جامعه ی ایران هرگز نوشتاری نبوده / سوزانده شدن کتاب های ایرانیان به دست مسلمانان

به قلم مدیر سایت یکی از ادعاهای پر سروصدا از سوی ایران پرست ها، سوزانده …

۱۰۸ نظر

 1. دخمه گذاری یک روند کاملا طبیعی به حساب میاد ، هیج حیوانی حتی بوزینه ها و شامپانزه ها … لاشه حیوان هم نوع خود را به خاک نمیسپارد و انسان هم تا چند هزار سال پیش نسبت به اجساد بی تفاوت بود و با این کار به چرخه غذایی کمک میکرد ،اما ویلی دورانت میگوید بشر گذشته چون از مردگان خود میهراسید و به دلیل ترس و اندیشه زیاد خواب اموات را هم میدید انها را به خاک میسپرد تا از شر انها در امان بماند (مشرق زمین ص ۵۰) قبر سازی یک سنت کاملا خرافی و غیر طبیعی و نمود جهالت انسانی در قرن حاضر است .
  ما خردگراییم ، با علم با ما بحث کنید نه احساسات !

   •            

    سلام 

    خوبه یادتون بیارم که خداوند توسط  یک پرنده دفن کردن هابیل رو به قابیل یاد داد.

    حالا چی شد که دخمه گذاری و دخمه سازی کردن این زرتشتیها؟  عجب

    • عزیز جان هابیل و قابیل اسطوره مذهبی هستند و داستان ایشان با یافته های علمی امروز مطابقت ندارد اگر داستان هابیل و قابیل را زرتشتیان بیان کنند ایشان را خرافاتی می خوانید ولی چون مطابق عقاید شماست به عنوان دلیل و سند به کار می برید

     • مدیر سایت

      در صورتی می توان داستان هابیل و قابیل را با یافته های علمی رد کرد که یاقته های علمی، یقینی و صددرصد درست باشند در حالی که چنین نیست

     • نه من با دید گاه عقل که نگاه می کنم میفهمم جهالت بشر چه قدر زیاد است!
      اجساد رو بدیم لاشخورا بخورن که مطابق با چرخه حیاته!!!!!!!!!!

      • از نظر زرتشتی ها تمام ادیان الهی مانند: اسلام، مسیحیت، یهودیت و… که دستور به دفن مردها دادن غلط میگن و زرتشتی ها فقط درست میگن!!!
       اگر دفن مرده غلط است چرا علم و تمدن امروز بشر هم همین کار را می کند و برایش جایگزین دیگری قرار نداده است؟!

      • واقعا برام جای سواله که این مقبره ای که در تخت جمشید میگن مقبره کوروش است حقیقتا درسته؟!!!
       یعنی کوروش زرتشتی نبوده؟!!
       پس دین کوروش چی بوده که دفنش کردن و مقبره داره و به لاشخورها ندادن جنازش رو!!!

  • خانم اناهید، خیلی عذر میخوام، هیچ حیوانی حتی بوزینه ها و شامپانزه ها با شورت توی خیابون نمیان، اگر حیوانات الگوی شما هستند، آیا به خودت اجازه می دی توی خیابون مثل اونها…؟

  • واقعا برای بشریت متاسفم که وضعش به اینجا رسیده، پس از آمدن پیامبران فراوان و پس از قرنها تجربه ی اجتماعی و دینی و علمی و فکری هنوز انسانهایی هستند و این نظر انسان ستیز رو میدهند و با کمال بی شرمی ادعای خرد هم میکنند و میگند که ما خردگراییم! آیا واقعا جایگاه خرد در دستگاه تفکری شما اینه؟! فکر میکردم که وهابی ها و داعشی ها در عقل رو تخته کردند نگو که این ویروس همه گیر شده، واقعا آقای فاطمی چرا بشر به اینجا رسیده؟! دلم گرفته، برای آناهید و جوانان زرتشتی ناراحتم، خدا رو گواه میگیرم که از گفتن این حرف قصد توهین و تمسخر دین زرتشتی رو ندارم، روی سخنم با جوانان روشنفکر زرتشتی ای که میخواهند راه درست رو پیدا کنند، میدونم که دارند با خودشون کلنجار میرند و درکشون میکنم، به خدا اسلام و پیامبر بزرگوارش فقط برای من مسلمان یا بهتر بگم من مسلمان زاده نیست، اسلام برای همه ی بشریت و برای همه ی مخلوقاته، میدونم تغییر عقیده سخته ولی آدم باید جرات داشته باشه و وقتی حق و باطل و درست و نادرست رو از هم تشخیص داد باید حقیقت رو با روی باز و باکمال افتخار بپذره، نه اینکه بهانه تراشی کنه و اون چیزی رو که عقل و دلش دوست نداره رو بگه، خدا را شکر خدا را صد هزار مرتبه شکر که منو مسلمان کرد و شیعه، خدا رحمت کند اولین کسی از اجدادمو که دین پاک اسلام رو قبول کرد، دینی که هم به خرد و اندیشه ی من و هم به احساساتم احترام میذاره، خانم آناهید فکر میکردم که شما تو مسایل فکری روند رو به رشدی رو داری طی میکنی واقعا ناامید شدم، نمیخواستم جوابتو بدم چون کسی که برای انسان ارزش قایل نیست بنظرم لایق جواب دادن نیست، ازم ناراحت نشو مجبور شدم اینو بگم چون نظرت واقعا ناامید کننده بود.

   • مدیر سایت

    برای پدر و مادر تصور اینکه پرندگان، چشمان جنازه فرزندشان را از حدقه در می آورند، چه سخت است! عاطفه ی انسانی کجاست؟ کرامت انسان چه شد؟

   • درود جناب نه چندان آزاد اندیش. بحث را احساسی نکنید و نمیخواهد با سخنان گول زننده تون دیگران را فریب دهید! بعد از باستانگرایان ایراد میگیرند!! همه میدونند انسان ستیز چه کسانی هستند!

   • دوست عزیز من برای شما بیشتر متاسفم . ویروس دامنگیر شما و تفکرتون هم اینه که به خودتون حق میدین جای دیگران فکر کنین و تصمیم بگیرید در حالیکه خودتون اسیر تعصبات هستین خودتون رو معیار حق و دیگران رو باطل بدونین . در حالیکه توان ارایه جمله ای در نقد صحیح دین زرتشتی ندارید و حتی زحمت خواندن و مطالعه در این باب را به خود نداده اید به اظهار نظر بپردازید و حکم هم صادر فرمایید . لطفا برای خودتان دلسوزی بفرمایید.

   • دوست عزیز واقعا برات متاسفم اینقد بی دانشی
    امثال شما بودن یه عمر دنبال ابن سینا و زکریا بودین بکشینش.
    چون اینا دوتا جنازه رو کالبدشکافی کردن و حکم ارتدادشون صادر شد بیچاره ها تا آخر عمر فراری بودن.
    هیچ فکر کردی چرا علم پزشکی یعد از اسلام مخصوصا از لحاظ جراحی افول کرد.
    قبل از اسلام جراحی یه درمان متداول بوده چون مرده ها تو زرتشت استخوناشونو نیاز داشتن و مرده ها کالبدشکافی شدن و علم جراحی رشد کرده.
    حتی ابن سینا و زکریا یه عمل جراحی نداشتن.
    چون بدن میت مسلمان حرمت داره و باید مور وملخ بخورش.
    بیشتر گفته های ابن سینا و پزشکان مسلمان از اندام داخلی فرضی بوده یا براساس بدن گوسفند و بزها.
    اینه ک علم پزشکی از خارج وارد کشور شد.
    همین الان هم دانشگاههای ما برا نبود جسد و اسکلت گرفتارن

    • مدیر سایت

     جسد غیرمسلمان را میشه کالبدشکافی کرد

    • آقای مثلا خییییلی پرفسور اول یکم مطالعه کن و بعد حرف بزن. طب و پزشکی قبل از اسلام و بعد از اسلام اصلا با هم قابل مقایسه نیستن چون طب و پزشکی در دوران اسلام به اوج خودش رسید و اسطوره های علمی زیادی مثل ابن سینا، رازی، بیرونی و… کتاب هایشان تا همین دو قرن پیش بعنوان کتاب مرجع پزشکی در دانشگاه های اروپا و بقیه نقاط جهان تدریس می شد.
     در ضمن کی گفته که جراحی توسط پزشکان مسلمان انجام نمی شده و اسلام مخالف جراحی بوده؟!
     جهت اطلاع اولین عمل سزارین در تاریخ پزشکی به دستور امام زمان انجام شد. در همان حدیثی که امام زمان فتوای شیخ مفید را اصلاح میکنند و میفرمایند: که زنی که مرده و بچه اش در شکمش زنده است را از سمت راست شکمش برشی ایجاد کرده و بچه را بیرون بیاورید و سپس محل برش را بدوزید(بخیه بزنید) و مادر مرحوم را دفن کنید.

  • خانوم آناهید! نیازی نیست برای اینکه جسد انسان در چرخه غذایی باشه حتماً خوراک لاشخورها بشه!

   کسی که یخورده سواد داشته باشه هم میدونه جسد بعد از تجزیه خاک میشه. همه نباتاتی هم که روی زمین رشد میکنن نیازهای غذاییشون رو از خاک تامین میکنند!

   خاک کردن اموات و عملی که از نظر جنابعالی خرافه!!! هست کمک میکنه هوا آلوده نشه و میکروب کمتر منتشر شه!

   در هند البته خیلی ها هنوز روی سنت های خرافی که از قدیم داشتن پافشاری میکنند و به خیال خودشون هم داارن کار درست رو انجام میدهند.

   • با اینکه دین زرتشت دین کامل و دوست داشتنی میباشد مانند همه دینها ایراداتی دارد ولی دفن کردن میت برای جلوگیری از شیوع بیماری روش بهتری میباشد که همین الان هم زرتشتیان عزیز از این روش استفاده میکنن روش دخمه کاملا منسوخ شده و در ایران دیگر اجرا نمیشود شبیه مسلمانان دفن میکنن میت رو

  • من فکر میکنم ای عکسایی که نشون دادند اجساد مسلمونا ست که طالبان داعش و …. کشتند و تو بیابون رهاش کردند.اینا با ادم زنده اینکارو میکنن حالا مرده چه تو قبر باشه چه هوای ازاد بالاخره مرده است

  • خرد و عقل سالم حکم به دفن اموات می کند چون در صورت عدم دفن اموات در زیر خاک چند اشکال پیش می آید که از جمله اشکالات:
   – انتقال بیماری از مردگان به زنده ها (حکم ثابت شده بین پزشکان شرقی و غربی)
   – رائحه تعفّن باری که اطراف را فرا می گیرد
   – قسی شدن قلب چون نزدیک ترین افراد شخص به نحو فجیع باری پیش روی او متلاشی می شوند
   – از همه مهم تر اینکه بی احترامی به مرده است که وی توسط لاشخورها خورده شود (شما فرض کن پیامبر خدا توسط این روش ها ازبین برون!!!)

  • اولین کسی که مرده ای رو خاک کرد قابیل فرزند حضرت آدم بود که برادرش هابیل رو کشت بعدش هم پنهان کردن جسد را از کلاغ آموخت و آن را دفن کرد

 2. اقای فاطمی عزیزم.بنده به قول شما کاسه داغتر از اش شدم، ولی شما هم پیاز داغ قضیه رو زیاد کردین باز!هر کسی میتونه از هر مقاله و نوشته ای تجزیه و تحلیل خودش را داشته باشد،همانگونه که شما هم میدانید برخی دخمه ها فضای بسته ای داشتند،و راه ورود نداشت،برخیهای دیگر هم اعتقاد داشتند که مردگان باید از بین بروند،این عقاید همه قابل احترامند.به هر روی بگذریم…ضمنا ان «فرد مذکور» که اظهار فضل میکنند که بنده دشمن اسلام هستم را شدیدا تکذیب میکنم،به شدت!!!من اساسا با هیچ دینی دشمنی ندارم خصوصا اسلام بنده در اینجا سعی کردم که منتقد همه ادیان باشم،پس بهتره «فرافکنی»را بلکل بگذاریم کنار!نه?با عرض پوزش من معنی دشمنی با دین را در این سایت به معنای واقعیش درک کردم!«گله و گلایه ای نیست»……

 3. اگر کسی مرده ی خود رو دفن میکرده مجازات مرگ داشته  طبق گفته ی ویل دورانت در صفحه ی۵۳۳ ج یک

  که یابهش زهر میدادند یا به چهار میخ میکشیدند ویا سرش را میان دو سنگ بزرگ میکوفتند و یا به مجازاتی که عقل نمیتواند آنرا باورکند به نام مجازات دوکرجی کیفر میدادند

  اینها آثار خردگرایی زرتشتی است . ونظام قضایی و مجازات های کاملا خردگرایانه آیین زرتشتی هست !!!

  کارو به جایی میرسونن که حکومت ها  مجبوربه جلوگیری از انجام این اعمال غیر طبیعی و غیر انسانی میشن

  • حکومت ها؟ چه جالب ساسانیان که بیشترین جعیت را آن زمان داشتند و دخمه می گذاشتند هیچ کس اعتراضی به آن نکرد. صدها دانشمند رومی و چینی و یهودیان و مسیحیان بیزانس و مورخان یونانی و تازیان آمدند ولی اصلا به این اشاره نکردند که دخمه گذاری چقدر وحشتناکه همه جا الوده است ووو
   خوب جوسازی بلد هستید!

   • خوب ساسانی ها همین کارها را کردند که مردم ایران به محض حمله مسلمانها تسلیم شدند و امپراتوری ساسانی سقوط کرد.
    والا چه معنا میده که ارتش مجهز ۱۲۰هزار نفری ساسانی در برابر سپاه ۵۰هزار نفری مسلمانها که با کمترین امکانات به جنگ آمده بودند آنطور به سختی شکست بخورد و متلاشی شود.

 4. اقای فاطمی.اینکه میفرماید اصولا دخمه برای….میدانستم ها!ولی در یکی از کتب های معتبر یکی دو سال پیش خواندم که برخی از دخمه ها فضای بسته داشتند اگر اسمش رو یادم امد میگویم،پس اطلاعات اون کتاب اصلا غلططط است،خودمونیما،میخواستین از من سوتی بگیرین فکر کنم!

 5. آقای فاطمی چقدر فیلم وحشتناک وناراحت کننده و حال بهم زنی بود…

  خدایا رحمت کن و از سر تقصیراتشون بگذر کسانیکه مسبب و عامل سقط شدن ساسانیان و اعوان و انصارشون شدن و سنت های کثیفشون رو از همخوابگی با محارم گرفته تا قرض دادن ناموسشون  و بی سوادی و رفتار با حیوانات و مردگان و…هزار کثافت کاری دیگه  راهی سطل آشغال تاریخ کردن که همونجا هم زیاده براشون

 6. اون بوزینه ها و شامپانزه ها اجداد انسان هستند ، تا بحال هیچ بوزینه ای به خاطر شورت و شلوار و مانتو نداشتن همنوعانش روی صورتشون اسید نپاشیده و با چاقو به جان ماده ها نیفتاده ، شما باید زندگی کردن از حیوانات یاد بگیرید که انسان هزار برابر از حیوانات بربر تر و خونخوار است و با این تابو های مسخره تمام جهان با بحران مواجه کرده !
  منظورم این بود که این کار طبیعی نیست و طبیعت هیچگاه برای بقای حیوانات به این کار نیاز نداشته ،برعکس شکل زرتشتی ان با نظام طبیعت سازگار است !
  تراوش احساسات شما ملاک درستی یا نادرستی یک سنت نیست وگرنه از دید یک گرگ یا لاشخور انجا یک محیط ایده ال و دلپسند بوده ،اینکه حالتون ازین تصاویر بهم میخوره فقط یک علت داره ، شما ذاتا یک موجود زنده گیاهخوار و میوه خوار هستید ، مغزتان طوری تکامل یافته که شما رو به مناظر سبز ، میوه ها ،سبزی ها ، گل ها … تحریک میکنه نه لاشه جانوران که موجودات گیاهخوار از ان بیزارند …

  • مدیر سایت

   بحثو عوض نکنید

  • معتزله ومعذرتخواهی از خانم آناهیتا

   با سلام خانم آناهیتا من به مسائلی که بالا مطرح کردید کاری ندارم ومن در مورد مسائل سیاسی نظری نمیدهم وآگاهی ندارم وصحت مطالب بالا را نمیدانم اما بدون اینکه منظور سیاسی داشته باشم  واصلا به سیاست وسیاستمدارها کاری ندارم 

   ولی انقدر میدانم که بسیاری از مردها وپسرهای عادی  مسلمان  در کشورهای مختلف جهان به زنان ودختران ظلم میکنند 

   (اصلا منظورم به حکومت خاصی ویا حزب خاصی نیست رفتار عادی بسیاری از مردها وپسرهای مسلمان عادی را میگویم)

   ومن به عنوان یک پسر مسلمان معتقد از شما وتمام بانوان معذرت میخواهم 

   لطفا به بزرگواری خودتان ببخشید 

   تذکر مهم: من مطالبی که خانم آناهیتا نوشنتند را تائید نمیکنم 

   • معتزله وخواهش از خانم آناهیتا

    ا سلام خانم آناهیتا من به مسائلی که بالا مطرح کردید کاری ندارم ومن در مورد مسائل سیاسی نظری نمیدهم وآگاهی ندارم وصحت مطالب بالا را نمیدانم اما بدون اینکه منظور سیاسی داشته باشم  واصلا به سیاست وسیاستمدارها کاری ندارم 

    ولی انقدر میدانم که بسیاری از مردها وپسرهای عادی  مسلمان  در کشورهای مختلف جهان به زنان ودختران ظلم میکنند 

    (اصلا منظورم به حکومت خاصی ویا حزب خاصی نیست رفتار عادی بسیاری از مردها وپسرهای مسلمان عادی را میگویم)

    ومن به عنوان یک پسر مسلمان معتقد از شما وتمام بانوان معذرت میخواهم 

    لطفا به بزرگواری خودتان ببخشید 

    تذکر مهم: من مطالبی که خانم آناهیتا نوشنتند را تائید نمیکنم 

    خواهشا خانم آناهیتا به بزرگواری خودتان ببخشید

  • آناهید عزیز به قول نیچه گاهی مردم نمیخواهند حقیقت را بشنوند زیرا نمیخواهند اوهامشان نابود شود.

   • حسام الدین یولوق آرسلان

    ظاهرا شما نیچه را خیلی دوست دارید، شاید چون گفته «هر وقت به سراغ زنان می روید، تازیانه را فراموش نکنید»!!! عجب!!!
    سارا خانم آیا حاضرید عزیزترین فردتان را بعد از مرگ خوراک لاشخورها کنید؟

  • ناحید خانوم حیوانات در طبیعت در سرمای زیر۲۰درجه یا بالای۵۰درجه هم لباس تنشون نمیکنند.
   لابد چون دین شما به طبیعت نزدیک تره گفته شما هم لباس تنتون نکنید.
   اصلا چرا شما زرتشتی ها لباس تنتون میکنید مگه حیوانات در طبیعت لباس تنشونه!!!!!!!؟

 7. نکته جالب تر اینکه طبیعت یا همون خدا بیشتر با زرتشتی ها موافق است تا یهودی ها و مسلمانان ، خدا برای چه لاشه خوار ها رو خلق کرد ؟

  • مدیر سایت

   آفریده تا اجساد انسان ها را بخورند؟ در جنگلها وقتی درندگان، حیواناتی مثل آهو را شکار می کنند، اگر همه ی آن را نخورند، لاشخورها بقیه ی آن را می خورند تا طبیعت آلوده نشه چون کسی نیست که لاشه را دفن کنه

 8. البته دوستان عزیز ببخشید،نمیخوان بحث رو به حاشیه بکشونم و قصد کل کل ندارم،ولی اگر من هم جای «فرد مذکور»بودم بحث را منحرف و به بیراه سوق میدادم،چون اینطور به نفعمه،راستی توجه کردین املا ام چقدر قوی شده،خوشحالم….

 9. از ناهید با این همه اطلاعات توقع چنین حرفایی را نداشتم. اگه فرشاد از این حرفا می زد توقع بود اما ناهید نه. (فرشاد جان به دل نگیر باهات شوخی کردم)

 10. اقای صادقی عزیز درود بر شما،بنده به شما ارادت دارم.باور کنید این نظراتی که مطرح شد غالبا علمیست البته با چاشنی طنز.کافیه کمی بهش فکر کنیم.سپاس

 11. درود دوستان

  بنده دیدگاه های شمارو خوندم! و اصلا سوژه ی مناسبی انتخاب نکردید از دید من.
  اینکه برخی اعتقاد دارن مرده هارو توی دخمه بگذارند یا دفن کنند جای بحثی نیست

  شما در نظر بگیرید اگر درون دخمه باشند پرندگان تغذیه می شوند و اگر زیر خاک دفن شوند موریانه ها و موجوادت زیر خاک!

  جنازه ی انسان یا هر موجود اگر برای مدتی بماند محیط رو الوده میکنه و بوی بسیار بدی داره! واسه ی همین یا باید خوراک کرکس ها شود یا موریانه ها!
  ضمن اینکه بنده یک مسلمان زاده ام ولی هیچوقت کارهایی که اسلام سفارش کرده رو انجام ندادم و به تاریخ کشورم بسیار احترام میگذارم!

  خیلی برام جالبه یه مسلمان از احساس و انسانیت و عاطفه دم بزنه! با توجه به چیز هایی که توی اسلام وجود داره مثل زن ستیزی خرافه پرستی دعوت به جنگ و خونریزی و …

  درضمن سایت شما با یه هدف سیاسی راه اندازی شده پس اگر کسی در این سایت وارد سیاست شد نباید در مقابلش جبهه بگیرید.
   

  • مدیر سایت

   گذاشتن مرده نزد پرندگان، برای بستگان میت، بسیار دلخراشه اما اگر زیر خاک بود، بستگان هجوم کرم ها و… را کمتر تصور می کنند و کمتر آزرده خاطر می شوند.
   اگر ایراداتی به اسلام دارید بگید . البته در هر پیام یک موضوع را مطرح کنید. در مورد جنگ در اسلام بنگرید: http://www.raherasti.ir/2717/ 

   • حیوانات هم فرزندان خودشونو دوست دارن حتی بیشتر از انسان از فرزندانشان حمایت و دفاع میکنند ، اما همین حیوانات اگر با لاشه فرزندشان مواجه شوند به چشم یک غذا به ان نگاه میکنند یا اگر گوشتخوار هم نباشند تلاشی برای حفظ ان نمیکنند ، ازین جهت من اطمینان دارم احساسات پدر و مادر ها طبیعی نیست بلکه کذب محض و نتیجه دین و فرهنگ و اخلاقیات جامعه باشد ، چنانکه هندی ها و چینی فرزندانشونو میسوزونن و احساسات پدر و مادر ها با دیدن ان جریحه دار نمیشود .
    خود من شخصا از قبر وحشت دارم اما به تمام اشکال نابودی لاشه احترام میگذارم چون لاشه انسان را برتر از لاشه حیوانات نمیدانم .

    • مدیر سایت

     اشتباه شما اینه که انسان را با حیوان مقایسه می کنی. حتی نمی شه یک نوع حیوان را از همه نظر با حیوانی از نوع دیگر مقایسه کرد. بعضی حیوانات حتی بچه های خود را می خورند مثل برخی ماهیان آکواریوم و حتی گربه ها نیز برخی بچه های خود را می خورند. آیا ما هم بچه هایمان را بخوریم؟ اگر حیوانی نسبت به بچه ی مرده ی خود احساسی نداشت دلیل نمی شه که انسانها هم اینگونه باشند

     • اگر دقت کرده باشید; آناهید نوشته لاشه ی انسان رو برتر از لاشه ی حیوان نمیدانم،

      ولی شما در پاسخ از کرامت انسان و قدرت تفکر و کلا مسائل اولیه حرف می زنید، یه سوال: به نظر شما لاشه قدرت تفکر یا احساس دارد؟!!!

     • این دیدگاه شما رو ندیده بودم اگر جانوری به صورت ذاتی فرزند خودشو بخوره نسلش منقرض میشه پس چنین جانوری نمیتونه وجود داشته باشه حالا ممکنه یک جانوری از گرسنگی یا کمبود مواد مورد نیاز بدن فرزندشو بخوره (مثل کبوتر که از کمبود ویتانین و … یا نبود شرایط مناسب پرورش جوجه تخم خودشو میخوره) که انسان هم چنین کاری میکنه چون انسانها و تمام موجودات زنده مایل به بقا هستند و توسط مغز کنترل میشن و مغز برای بقای بیشتر شما رو به هر کاری وادار میکنه (مثال های زیادی میشه زد ولی شایع ترینش مثل زنی که از شدت فقر جنینشو سقط میکنه ، این زن مانند ان کبوتر به بقای بیشتر می اندیشد ) (راجع به توانایی های مغز در شرایط بحرانی بیشتر مطالعه کنید)
      البته که موجودات زنده توانایی های مختلفی دارند انسان هم عاقل است اما مغز مایل به بقا که در تمام جانداران مشترک است همچنان کنترل کننده است و خوی حیوانی در شرایط تهدید همچنان حاکم .

      • مدیر سایت

       در صورتی اگر حیوان بچه ی خودشو بخوره نسلش منقرض می شه که همه ی بچه هاشو بخوره و همه مادرها بخورند

    • یادمه چند روز قبل آناهید از ارزش ندادن ادیان ابراهیمی به مقام زن صحبت میکرد، اونجا جواب رو خدمتشون تقدیم کردیم، ولی حالا خودش داره مقام انسان رو تا این حد پایین میاره، واقعا موندم!! کسی منکر این نیست که حیوانات هم دارای احساس هستند و برای تحلیل بعضی مسایل دارای قوه ی تمییز هستند، اما قوای عقل و احساس در انسان با حیوان متفاوت است و انسان اشرف مخلوقات است، حتی مقامش از فرشتگان هم بالاتر است، البته انسان موجود عجیبیست هم میتواند از حیوات پست تر شود و هم میتواند از فرشتگان مقرب تر، دست خودش است، ضمنا خوب است که آدم وقتی بد بودن چیزی رو فهمید، راحت بگوید بد است، تا لازم نباشد اینقدر برای آسمون ریسمون بافتن به خودش زحمت دهد.

  • مزینانی.چرا تهمت میزنید .معلومه کی داره کارسیاسی میکنه.
   اگه توی فضای مجازی بخصوص شبکه های اجتماعی گشتی بزنید که میزنید
   خواهید دید چه هجمه گسترده ای بر علیه دین اسلام به خصوص مذهب شیعه میشه
   و چه دروغهای شاخداری به نفع باستانگراها و ایران باستان و کورش و …..
   من تعجبم مگه زرتشتیها چند نفرند که این همه مطلب تولید میشه
   این مطالب از کجاسازماندهی میشه.البته ما به عقاید همه
   احترام میگذاریم و لی باستان گراهای عزیز لطف کنند
   راجع به ایران باستان و مسلک زرتشتی
   صداقت به خرج بدند.نه دروغ
   تحویل مخاطبین بدند.
   اون موقع ما هم
   دیگه چیزی
   نمیگیم.

  • حالا ما مسلمون ها قائلیم به اینکه با وجود شباهاتی با حیوانات در خلقت مثل شهوت و غضبو …. اما تفاوت های بنیادی با آنها داریم مثل عقل و اختیار خصلت های روحانی و…… حالا اگر برخی افراد قائلند به اینکه با حیوانات در همه چیز مشترکند
   ما در مسائل خانوادگیشان دخالت نمیکنیم.

  • بنظرم برگرد یه بار دیگه این فیلم بالا را ببین و وقتی داری میبینی دوباره این حرفهات رو تکرار کن…
   با این حرفهایی که میزنید به انسانیت و احساساتتان شک میکنم!!
   از کی تا حالا زرتشتیتی که میگه ناموست رو تقدیم موبدان کن تا گناهت بخشیده بشه، شده آیین مدافع حقوق زنان!!!!!!!!!

 12. با سلام در نزد ایرانیان باستان آلوده کردن آب وباد وخاک گناه بوده است از کجا میدانید که هدف زرتشتیان از دخمه گذاری این بوده که لاشخورها جنازه را بخورند؟ دقت کنید شاید چون نه میخواستند دفن  کنند ونه اتش بزنند ونه تو اب بیندازند 

  تو دخمه سر بسته بگذارند 

   

  • دوست معتزلی درود بر شما.پیرامون این مطلبی که گفتید.احتمال داره برخی از دخمه ها فضای بسته داشته باشند،اتفاقا بنده مطلبی در کتابی خوانده بودم در برخی مواقع اینگونه بود.البته این احتمال از سوی اقای فاطمی گرامی رد شد!اساسا دخمه ها فضای باز داشتند،باز هم میگویم این عمل،عمل خردگرایانست.اخه چه فرقی میکنه?!دفن کنیم جناب «کرم» نوش جان میکنه در دخمه بگذاریم جناب «لاشخور»میل میکنه.اینگونه خاک که عنصر مقدسیت را الوده نساخته ایم.احساسات و عواطف انسانی نباید در این مورد جایگاهی داشته باشد.

   • مدیر سایت

    امروز با دوست گرامی حجت الاسلام حائری صحبت از درگذشت نوه هایش شد (http://www.raherasti.ir/2365) گفت: هنوز پدر و مادر بچه ها، هرروز برای تسکین، بر مزار فرزندانشان حاضر می شوند (با اینکه چند ماه از فوت آنها گذشته). پس یکی از فواید دفن (غیر از اینکه به جنازه، آن توهین نمی شه) همین است که نزدیکان مرده، برای تسکینشان بر مزار عزیزشان حضور می یابند اما وقتی جنازه خوراک حیوانات شد چنین فایده ای را از دست می دهیم. مگر نمی دانید کسانی که فرزندشان در جنگ باعراق شهید شده و هنوز منتظر جنازه ی فرزندشان هستند؟

    • اقای فاطمی عزیز.بله،من این مصیبتی که فرمودید را با تمام وجودم به معنای واقعیش درک کردم ان هم در دوره نوجوانی که سنی مهم و حساس است.پدر عزیز من جنازه اش برنگشت!بلکه پلاک و چند تکه استخوانش را براییمان اوردند.توضیح و وصف حال و روز ان زمان برایم دشوار است.بگذریم…،به هر روی مرگ یکی از قوانین حتمی زندگیست و احساسات بیجا باعث میشود این قانون مهم ،غیر قابل قبول و دردناک از حیث روحی روانی بشود.کسی که مرگ به سراغش امد دیگر مرده و دیگر با ما نیست و زندگی برای زندگان ادامه دارد…

     • آیه ی قرآن:
      گمان نکنید آنان که در راه خدا جنگیدند و کشته شدند مرده اند
      بلکه زنده اند و در نزد پروردگارشان روزی میخورند.

      جالبه چطور میگید مردند و تمام شد.
      بزرگ ترین حقیقت که برای هر انسانی قطعا رخ خواهد داد مرگه.
      ما در دعای معروف جوشن کبیر داریم:
      یا من فی القبور عبرته.
      یعنی ای کسی که در قبرها عبرت (برای زندگان) قرار دادی.

      خداوند قبرها را گذاشته تا ما دائما سر منزلمان را بیاد بیاوریم و خود را برای آن روز سخت آماده کنیم.

      البته علاوه بر حفظ شان مرده که زمانی برای خودش آبرویی داشته وکسی بوده
      دلیل دیگرش هم این است که بر اساس روایات ما مرده ها منتظند تا زنده ها برایشان خیری بفرستند تا در آن جهان بدردشان بخورد
      و هرگاه کسی برسر قبر مرده ای میرود
      و فاتحه ای میفرستد روح مرده
      ر سر مزارش حاضر شده و منتظر گرفتن خیر از زنده هاست.

      البته خ شاید این مسائل برای کسانی که به عالم غیب و روح ایمان ندارند ثقیل باشد.اما برای یکتا پرستان کاملا قابل فهم و درک است

 13. زنان و مرادنی یا بهتر بگم پدران و مادرانی که باپسران و دخترانشون همخوابگی داشته باشن و این صحنه هارو ببینن شک نکنید که درآوردن چشم و جویدن خرخره مردگانشون توسط لاشخورها اثری بر اونها نداره 

 14. با سلام مدیر محترم این سایت شما فکر نمیکنید وقتی تفکری مثل داعش هست که میگوید شیعه رو به صرف شیعه بودنش باید کشت ومعتزلی رو به صرف معتزلی بودنش باید کشت وصوفی را به صرف صوفی بودن میـتوان کشت تفکری که اگر یک زرتشتی ببیند او را میکشد 

  آنوقت ما به جای نقد تفکر داعش چرا باید برویم هموطنان عزیز وخردگرای زرتشتی رو ناراحت کنیم؟

 15. و دخمه ی بمبئی مثل بهشتی زیبا و دلگشا است و پر از صفایی نادر و غریب.»
  با احترام به این خانم وتمام زرتشتیان جهان
  اینکه کرکسها جنازه انسان را تکه  وپاره کردند منظره ای زیبا ودلگشا است؟ چرا کسی در این مورد صحبت نکرد

 16. فکر کنید اگر الان تعداد زرتشتیان به اندازه ی مسلمانان و یا مسیحیان بود و در شهر های امروزی و در دنیای امروز میخواستند تعداد مرده های بسیاری رو در دخمه بذارن چه فاجعه چندش آوری رخ میداد !!!

  باید چه تعداد دخمه وجود داشت ؟؟ مردم با چه صحنه های مواجه میشدند ؟؟ چه تعداد لاشخور و کرکس احتیاج بود ؟؟ چه بیماری های که در بین مردم شایع نمیشد ؟! حاشیه شهرهای به این بزرگی به کثافت کشیده میشد!!!

  خدارو شکر که زرتشیان به اندازه ای نیستند که چنین مشکلاتی به وجود بیاد

 17. الحب یعمی و یصم
  ببینید انسان به کجا می رسه که برای دفاع از یک مسلک، حاضره روشن ترین خطاها رو توجیه کنه!

 18. یا فیلم  خودخاکسپاری زرتشتیان بزار یا فیلمی رو منصوب به اونا نکن.و به همون اظهار نظر خانم مزداپور عزیز اکتفا کن.برادر من.

  کارت خیلی غیر اخلاقیه.سراسر این سایت از توهین و افترا است.

  مشکلت اینه خیلی دیگران خرفت حساب می کنی.و دائم سبسته می کنی.مثل بقیه اخوندا.

  درسته که زرتشتیان مردگانشون تو دخمه می زران ولی یا فیلم تدفین  خودشون رو بزار یا اگه نداری به همون اظهار نظر خانم مزداپور اکتفا کن.و فیلم که به اونا ربط نداره رو منتشر نکن.وقتی فیلم خود اونارو نداری

  آقای عزیز.چرا پیاز داغشو می خوای زیاد کنی.خجالت بکش.اون دنیا باید به خاطر کارات جواب پس بدی

  در اخر اگه کل بینندگان سایتت همین ۴-۵ نفر(آناهید ازاداندیشن-فرشاد …) هستن.معلومه خیلی سایتت پر بیننده و پر طرفداره.چون هرچی  کامنت تو سایتت دیدم.همین دو سه تا اسم میزاشتن.پس معلومعه خیلی سایتت محبوبه.ومن الله توفیق.

 19. با آقای مزینانی کاملا موافق و همنظرم

 20. برخی از دوستان براتون متاسفم که یک غلط املایی ساده رو دست مایه تمسخر قرار دادید!اینا نشانه ضعفه.باور کنید!مگر خود من که خیر سرم دانشجوی دکترا هستم کم در این سایت غلط املایی داشتم؟!مگر کم مورد تمسخر شما دوستان قرار گرفتم!…..ولی انچنان «پر رو» و «تخس» بودم که گوشم به این حرفها بدهکار نبود!شهرام جان ازین حرفها ناراحت نشوید غلط املایی نشان دهنده ی کم سوادی یا بیسوادی نیست!!!!،اینان خودشون در کیسه شان چیزی نیست.اخه میدونید چیزهای دیگری نشان بیسوادیه………..!،ببینم اونایی که سبسته رو مسخره میکنند ایا اصلا معنای سفسطه میدونن چیه؟!!!!البته خدا گوگل رو حفظ کنه که هر چیز که نمیدانید متوسل میشوید به ایشون!!!!شهرام جان پاینده باشید عزیزم.

 21. در جواب به خانم اناهید باید گفت که در اکثر حیوانات این گونه هست که اجازه نمی دهند که جسد فرزندشان که مرده است توسط حیوان دیگر خورده شود و به او حمله می کنند
   

 22. زرتشتیان با ادعای آلوده نکردن زمین و خاک مرده را دخمه گذاری می کنند غافل از اینکه با این کار هوا را آلوده می کنند و موجب متعفن و گند شدن هوا می گردند . آیا آلوده کردن هوا نیز مانند آلوده کردن زمین گناه نیست .

 23. اینها حقایقی از ایین زن ستیز وضد بشری زرتشتی است که موبدان ومغ های زرتشتی سالهاست اون رو از مردم پنهان میکنند 

 24. دخمه ها اکثرا زیر سیصد سال قدمت دارن که گواه بر این است که در دوران جنگى یا طاعون و وبا بووجد اومدن دخمه هزار ساله ىا دو هزار ساله سراغ دارید نشون بدید.قبلش خاکسپارى بوده سرچ کنىد دخمه گبرى منظور از خاک نکردن مرده الوده نکردن زمینهاى کشاورزى بوده در دوره اى از شىوع وبا اىنقد به وندیداد رجوع نکنید متعلق به زمان ساسانیان و حداقل ۲۵۰۰ سال بعد از ظهور حظرت زرتشت هست

 25. چرته واقعا که این فقط در راستی تخریب ادیان
  این فیلم بوداییانی که در تبت زندگی می کنند، به جای خاک کردن اجساد مردگانشان، آنها را خوراک کرکس ها می کنند.

  بوداییان اکثریت جمعیت تبت را تشکیل می دهند.
  واقعا بیشرمانه است این خبر
  اگر هم موردی باشه اونجا هندوستان که خودتون میدونیت از انواع خرافات پیروی می کنن و امکان داره هر نوع رسمی به آیین زرتشت اونجا اضافه شده باشه

  http://www.jamnews.ir/detail/News/442112

 26. در متنی دیگر بخشهایی از وندیداد که به صراحت امر به تخریب دخمه و گناه بزرگ قرار دادن جسد در دخمه را بیان کردم . در متون پهلوی امر به قرار دادن پیکر در هززان شده نه دخمه و هیچ گواه و سندی در اوستا و سایر کتب مبنی بر بنای دخمه موجود نیست .

 27. کسانی که منتقد زرتشتیان به دلیل دخمه گزاری هستند آیا سنگسار خردمندانه است ؟ اگر خرد را مبنا قرار دهیم خیلی از رفتارهای ما هم شایسته نکوهش خواهد بود . کنار نهادن رسم دخمه گزاری توسط مزدیسنان ایران رفتاری شایسته و نشانه خردگرایی و عدم تعصب است.

 28. ما مسلمانیم و اسلام را قبول داریم
  و دین های دیگر را نیز دوست داریم
  با این کاری که شما میکنید فقط متنفر میکنید

 29. آقا شما خوبی شما عالی هستی تو احادیث باارزش دین اسلام و شیعه میفرماید ادرار شتر بنوشید که پر از منفعت است…

  • مدیر سایت

   متن حدیث را بنویس تا ببینیم واقعا ببینیم چی میگه

   • این حدیث منصوب به حضرت امام صادق میباشد. مگه جنابعالی آخوند نیستی . دوست عزیز این رو همیشه از من به یادگار داشته باش که طرف مقابلت حداقل اندازه شما میفهمه . چرا شما آخوندا فکر میکنین تو همه چیز عقل کل هستین و به خودتون اجازه میدید بطور مسخره ای تو همه موارد اظهار نظر کنید بابا دست از سر این کشور و این مردم بردارید تورو خداااااااااااا

    • مدیر سایت

     متن حدیث را با آدرس بنویس. در بحث علمی نمیشه چشمهارو بست و حرف زد

     کسی که «منسوب» را «منصوب» می نویسه…

    • ۱.سندش رو بیار !
     ۲.در دین اسلام ادرار نجس است وقابل خوردن نیست!
     دین ما براساس عقلانیت است مثه دین شما تحریف نشده!

 30. متاسفانه به صورت غیر علمی به این موضوع نگاه میکنی و دید درستی نسبت به دخمه های زرتشتی ندارید . در درجه یکم دخمه های ما بر اساس تفکرات کاملا علمی ساخته شده . در دین ما عزاداری برای از دست رفته ها وجود نداره و به اصطلاح مرده پرستی رایج نیست . متاسفانه مشاهده شده بسیاری از افراد که در اثر سکته قلبی فوت کردند حتی بعد از اینکه زمانی رو در سرد خونه سپری کردند در زمان تدفین یا بعد از تدفین و یا حین کالبد شکافی دوباره زنده شدند اما بیچاره آن هایی که تدفین شدند . فکر کنید در قبر وقتی زنده شوید از شدت ترس چه حمله ی قلبی شدیدی برای شما پیش خواهد آمد و چه مرگ دردناکی خواهید داشت. هنگامی که یک مرده به دخمه زرتشتیان وارد میشد تا یک شب دو عابد زرتشتی در دخمه حضور پیدا میکردند و آتش آتشکده رو روشن نگه میداشتند تا اگر احیانا امکان احیای فرد وجود داشت . و زنده شد اورا به منزل و معبد راهنمایی کنند.
  در غیر اینصورت فرد خوراک پرندگان میشد . چطور ما میتوانیم از آن ها تغذیه کنیم و بی رحمانه آن هارا بکشیم اما اگر آن ها از ما تغذیه کنند نا صواب است ؟
  خواهشا چیزی که نمیدانید را نشر ندهید . اینکار زشت و نادرست است

 31. با درود به همه عزیزان

  فیلم وحشتناکی بود. البته که دیدن صحنه خورده شدن همنوع توسط جانوران دیگر وحشتناک است.

  من با تمام وجودم به خدا ایمان دارم و میدانم که روحم را از خدایم به امانت دارم. پس، روزی که روحم به سوی معبودم پرواز کند، بهترین روز من است. وقتی روح قدسی از قفس تن رها شد، چه فرقی دارد که بر سر این جسم فانی چه می آید.

  انسان با ایمان نباید به مال دنیا دل ببندد از جمله جسم خود و جسم عزیزانش.

  این روح انسان است که به انسان منزلت میدهد و جسم انسان تا زمانی عزیز است که امانت خداوند را همراهی کند.

  یکی از عزیزانم به ابدیت پیوست و جسمش را طبق عرف و شرع به خاک سپردیم.
  من او را از دست نداده ام و فقط جسمش را از دست دادم که مال دنیایی بیش نبود. من او را همیشه در قلبم دارم و میدانم که او نیز به خداوند نزدیک تر شده است.

  با عرض معذرت از زیاده گویی
  موفق باشید

 32. اولا که با تشکر از همه دوستان و اظهار نظر های خوبشون که بنده رو مجاب کرد تا انتها مباحث رو بخونم و دنبال کنم .
  ثانیا بسیار متاسفم برای کسانی که ادعای خرد گرایی و نیک اندیشی دارند ولی نمیتونن در خرد و اندیشه خودشون بگنجانند که حرمت جسم انسان حتی بعد از مرگ بسیار بالاتر از حرمت لاشه سگ و شغال و شانپانزه هست !!
  آخه دم از علم و عقل میزنند در صورتی که همین الان طبق علوم روز دنیا هیچ حیوانی که دچار مریضی هست رو نباید پس از مرگ لاشه اش رو در طبیعت رها کرد.چون خورده شدن اون لاشه توسط کفتار و لاشخور و … باعث شیوع بیشتر بیماری میشه !مگر نمیبینید با لاشه مرغ و گاو و گوسفند مریض چه میکنند؟؟؟!!!
  اصلا نمیشه این توجیحات رو با عقل و تفکر انسانی باور کرد ؟
  یعنی اون لاشخور یا کرکس یا هر پرنده محترم دیگه ای بعد از خوردن جنازه هیچ چیزی از جنازه رو با خودش نمیبرده بیرون از دخمه ؟؟
  احتمالا پرنده ها جوجه هاشونم رو هم رو پشتشون میزاشتن و میوردن دخمه واسه خوردن گوشت تازه !!!
  واقعا نمیشه باور کرد که این عمل جهت پاک نگه داشتن طبیعت انجام میشده !

  عذر خواهم ولی واقعا توجیه کردن این حکم و ده ها حکم دیگر از کتب زرتشتی که همچنان هم در بین آن ها رواج داره اصلا از لحاظ عقلی و انسانی و علمی قابل قبول نیست .

 33. سلام”
  خانم دکتر کتایون مزداپور، اگردوستان درارتباط با گذاشتن اجساددردخمه و خورده شدن آن توسط کرکس بی اطلاع هستند باید گفت، کرکسها متفاوتند بعضی گوشت وبعضی عضله واستخوان خوارند، اسید معده کرکس آنقدر قوی است که نتنهااستخوان رابلکه میگویند آهن را هم ذوب میکند وتنها جانوریست که با خوردن لاشه آلوده هرگونه بیماری وآفت را ازبین میبرد .(تحقیق نمایید )حال جسد را که در خاک بگذاریم بیماریها توسط خزندگان وجوندگان وآبهای زیرزمینی به دیگران سرایت میکند .

  • مدیر سایت

   این ادعا که کرکس ها چنین و چنانند باید اثبات بشه و در آن محیط باز، فقط کرکسها نیستند که سراغ جسد می آیند. بدن آلوده ی کرکس را چه میکنید که میکروب را به جاهای دیگر می برد.
   در مورد دفن مرده. اگر آنچه شما میگید درست باشه کشورهای پیشرفته ی غربی که خیلی به جسمشان اهمیت میدن، اجازه ی دفن مرده را نمی دادند
   بله اگر اثبات بشه در جایی که آب در زمین بالاست و در اثر تماس با جنازه، آلوده میشه و برای انسانها خطرناکه نباید مرده در آنجا دفن بشه بلکه باید به مناطق دیگر برده بشه و بهر حال باید راهی پیدا کرد که چنین اتفاقی نیفته چنانکه اگر اجساد زیاد باشند مثلا زلزله آمده باشه و غسل و کفن ودیگر آداب واجب دینی، سبب تاخیر دفن و بیماری میشه علما اجازه می دن که بدون این آداب واجب، اموات دفن بشن

 34. سلام”

  ۱ – دوست عزیز درمورد این حیوانات تحقیقات بسیاری به عمل آمده که میتوانیداز سایتها کمک بگیرید .
  ۲- – کرکسها فقط لاشه خوارند وبا همنوع و محل وآشیانه خود سروکار دارند، وبه حیوانات وشهر وخیابان ودر ودیوار کاری ندارند که باعث آلودگی شود .
  ۳ – کشورهای غربی مرده های خود را در تابوت سربسته میگذارند که مرده درآن تجزیه شده وراهی جهت نفوذ بیماری ومیکروب به بیرون نخواهد داشت .
  ۴ – زمانی که بارندگی بشود در سطح زمین آب جاری میگردد وبه عمق زمین وگورمیرود وهیچ فرقی نمیکند سطح آب نسبت به زمین پایین باشد یا بالا .

  • مدیر سایت

   اگر مورد چهارم درست باشه باید مثل مورد سه عمل کرد چون از نظر شرع نباید کاری کرد که برای بشر ضرر داشته باشه
    

 35. به نظرم دلیلش میتونه جلوگیری از حمله پرندگان به دامها بوده باشه اینکارو میکردن تا پرنده ای به دامهایشان حمله نکند

  • مدیر سایت

   نام لاشخورها روشون هست؛ آنها مردار می خورن نه حیوان زنده
   آیا حالا که مرده را در دخمه نمی ذارن لاشخورها به دامهای مردم حمله می کنن؟
    

 36. سلام
  خانم کاملیا
  نکته بسیار جالبی اشاره فرمودید، هرمرگی زمانی قطعی میشود که تمام کالبدها حیاتی ازانسان سلب گردد، نیروی حیات به انسان تولد وقطع آن مرگ به همراه دارد، زنده بگور شدن پدر بزرگم سالها مرادراندیشه وتفکرفروبرد، باید گفت به دلایل نامعلوم حتا”تاچندروز بعداز مرگ، انسان دوباره میتواند به کالبد خودرجعت نماید، دردین اسلام به خاک سپاری زود هنگام بسیار اشاره شده و چه بسیار انسانهایی که باجهلمان طی ۱۴۰۰سال زنده بگور نکرده ایم

  • مدیر سایت

   دفن مرده مخصوص مسلمانها نیست. متوجه نشدم «چه بسیار» از کجا آمد؟
   اگر یقین به مرگ کسی نباشه نمیشه دفن کرد

 37. خدمت دوستان مشتاق علم و دانش عرض کنم که بسیاری از باکتری ها و ویروس ها هستند که پس از ورود به معده و بدن هر حیوانی دیگر نمیمیرند و حتی قابل انتقال از طریق مدفوع و خون و جنازه و … نیز هستند .
  اگر چه بسیاری از امراض مثل شپشک و کک و … نیز قابل انتقال از طریق تماس با موجود مبتلا میباشد و ربطی به معده و تچزیه ندارد.
  بخصوص پرندگان که به خاطر قدرت پرواز و جابجایی یکی از بزرگترین ناقلان بیماری ها در زمین اند.
  و بهترین راه از بین بردن تمام این امراض و ویروس ها سوزاندن و یا دفن کردن جنازه فرد و یا موجود مبتلا میباشد .
  شما برید و تحقیق کنید که چگونه در عرض چند ماه بدن موجود زنده در خاک توسط باکتری های غیر هوازی و مثبت تجزیه شده و در طول زمان تبدیل به یک منبع بسیار غنی غذایی جهت گیاهان و درختان زمین میشوند .(این هم قابل توجه دوستانی که میگن دفن کردن جنازه هیچ کمکی به زمین و موجودات اون نمیکنه )
  *این نکته مهم رو هم در ضمن در نظر داشته باشید که با بلند شدن بوی تعفن جنازه به جز لاشخور ها ، موجودات ریز و درشت پرنده زیادی جهت صرف غذا تشریف میاورند و نمیشه همه چیز رو فقط در لاشخور ها دید …
  در کل اگر چه سخته ولی باید قبول کرد که دفن کردن جنازه بسیار بهتر و محترمانه تر ، از لحاظ انسانی و علمی میباشد .
  و دستور اکثر ادیان الهی همین است.
  و الان اگه تو کشور های پیشرفته دنیا بری و بگی میخام دخمه درست کنم و جنازه مردمونو بزاریم تو دخمه تا کرکس و لاشخور و کلاغ و … بیان و بخورن و این کار بهداشتی تر از دفن کردنه فکر کنید که چه بلایی سرتون میارن !!!!!
  حقیقت رو باید پذیرفت .
  همونطور که الان اکثر زرتشتیان ایران و سایر نقاط دنیا هم پذیرفتن و دارن عمل میکنن، اگر چه خلاف احکام دینشون هست …

 38. با درود
  پیروان یک تازی از خاندان بنی امیه بنام عدی بن مسافر در غرب ایران، جنوب ترکیه و شمال عراق که ۷۰۰ سال پیش موجودیت خود را زیر نام یزیدی اعلام کرده اند و برای شیطان همانا اهریمن قداست قائلند بدروغ و برای سو استفاده از مزایای پناهندگی در کشور های اروپائی خود را زرتشتی معرفی میکنند. لازم است که جامعه زرتشتیان در ایران و هند از خود دفاع و در این بارهافشاگری کند و مانع سو استفاده های این باند مافیائی شود. ادعاهای این باند مافیائی و تبهکار باعث آسیب جدی به آئین پاک اهورائی شده و میشود. امیدوارم که پیام من مورد توجه مسؤلین قرار گیرد.
  بدرود

 39. یه سوال. فرض که این کار زرتشتی ها برای حفظ پاکی و عدم وجود آلودگی هست. سوال فرد درگذشته دچار بیماری واگیردار ازهر نوعش باشه و توسط پرنده جسدش خورده بشه و به واسطه انتقال ویروس از بدن مرده به پرنده و از پرنده انتقالش یه جای دیگه خودش موجب انتقال بیماری نیست!!!! ؟؟. به نظر من این رسم زمانی ایجاد شده که هیچ علمی از وجود عامل بیماری نبوده. و نمیدونستن با این کار به راحتی یه بیماری واگیر منتقل میشه. همون طور که دفن جنازه وقتی به بیماری خاصی مبتلا باشه در روش دفن کردن هم تغییراتی ایجاد میشه. اشتباه رو نباید با تعصب بیشترش کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code