+
خانه / شخصیت ها / موبدان / جهانگیر اوشیدری / درخواست از دوستان / کشتن سرگین گردان
درخواست از دوستان / کشتن سرگین گردان

درخواست از دوستان / کشتن سرگین گردان

به قلم مدیر سایت
فراوان شنیده ایم که گاهی موبدان و همفکرانشان، برای آبرو دادن به زرتشتی و تاریخ باستان، دست به تحریف می زنند یا متون را نادرست ترجمه می کنند.
یکی از حیوانات سودمند، سرگین گردان یا سرگین غلتان است. آن نوعی سوسک است که مدفوع را گلوله کرده بر زمین می غلطاند و به لانه اش می برد. در گذشته که توالت ها مثل امروز بهداشتی نبود بلکه در خیلی مناطق اصلا توالتی وجود نداشت، این حیوان علاوه بر اثرگذاری فراوان بر بهداشت محیط زیست، با پنهان کردن فضولات زیر زمین، برای زمین های کشاورزی کودرسانی می کرد.
در اوستا، بنا به ترجمه هاشم رضی، این حیوان در زمره شرور است و به عنوان کفاره ی گناهان کشته می شود. مثلا یکی از کفاره های کشتن سگ آبی، کشتن ده هزار سرگین گردان است. (وندیداد، ج ۳، ص ۱۴۲۹ ـ ۱۴۳۰ ف ۱۴، ش ۱ ـ ۶)

موبد دکتر جهانگیر اوشیدری ـ رئیس سابق انجمن موبدان تهران ـ کلمه ای در اوستا را که به معنای سرگین گردان است، به سوسک هایی معنا کرده که بر فضولات انسان جمع می شوند. وی می نویسد:
«پَرْدو در اوستا بایستی حشره ای باشد که روی سرگین و پلیدی انسانی جمع می شود.» (دانشنامه مزدیسنا، جهانگیر اوشیدری (درگذشت ۱۳۸۳ش)، تهران، نشر مرکز، چاپ پنجم ۱۳۸۹، ص ۲۵۶، ذیل واژه ی «خرفستر»)

درخواست از دوستان
به دلیل محدودیت ابزار پژوهش، نتوانستم تحقیق لازم در این زمینه داشته باشم. از دوستانی که امکانات بیشتر دارند خواهشمندم در این زمینه بررسی کنند که آیا ترجمه ی موبد اوشیدری درست است یا هاشم رضی. پیشاپیش تشکر می کنم.
نام های دیگر سرگین گردان:
سرگین غلتان (یا غلطان)، سرگین گردانک، کشتک، گو گردانک، گوگال، گوگار.

۱۶ نظر

 1. بله اما اگر همون جناب سرگین گردان محترم شما با دست و پای الوده به انواع سرگین به خانه و زندگی خصوصا مواد غذایی انسان نزدیک بشه ناقل انواع بیماری ها نمیشه ؟
  از نظر انسانی و اخلاقی کشتن و حتی شکنجه هر نوع موجود زنده ازاد است مگر مهره داران که باید با همه انها مانند هم برخورد کرد چون اکثرا احساساتی در حد و اندازه همدیگر دارند ، مهره دارانی که در زمره خرفستران وندیداد هستند همه شرور و ظالمند و مشابه ضحاک ماردوش برای تغذیه خود خون موجودان بی ازار میریزند ، من هم با وجود اینکه زرتشتی نیستم معتقدم تمام گوشتخوارها(حتی انسان) خرفسترند .

  • پس همه ی انسان ها کشته شوند؟! در مورد سرگین گردان، مشکل زرتشتی ها اینه که فقط اونی که در زندگی انسان میاد رو نابود نمی کنن بلکه کلا معتقد به نابودی این حیوانند حتی اگر در بیابان مشغول باشد

   • انسانها مهره دارند …
    بذار بکشند ، چه اشکالی داره ؟ شما اول تیغتو از گلوی مهره دار ها بردار بعد از حشرات دفاع کن

    • اگر انسانی واقعا خطاکاریش در حد کشتنه باید کشته بشه و الا خلافه خواه قاتل، مسلمان باشه یا نباشه . حشرات هم اگر به انسان آسیب می رسونند کشته بشن و الا حشره ای که کاری به انسان نداره چرا باید کشته بشه؟! چرا پرت و پلا حرف می زنی؟! 

  • راستی چرا بانو اناهید زرتشتی بودن خود را کتمان میکنند؟!!!«زرتشتی بودن افتخار بزرگیست»

   • پیروان همه ی ادیان محترمند و احترام بهشون واجب چون همه از یک سرمنشا سرچشمه گرفته اند ، فرقی نمیکند یهودی باشه مسیحی باشه زرتشتی باشه مسلمان باشه یا…، ولی به نظر من هیچ افتخاری برای یهودیت تحریف شده یا مسیحیت تحریف شده یا زرتشتیت تحریف شده یا اسلام منحرف شده از اصلش نیست، پیروان این ادیان باید با این تحریفات و انحرافات مبارزه کنند نه اینکه به آن افتخار کنند و باید با عقل و منطق و انصاف به بررسی همه ادیان بپردازند و راه حق و درست را انتخاب کنند، چرا که همانطور که گفتم سرمنشا یکی است، من که میگم اگر کسی بخواهد یک زرتشتی یا یک یهودی یا یک مسیحی واقعی باشد، باید یک مسلمان واقعی شود، به نظر من اگر کسی بخواهد دینی اختیار کند و به آن افتخار کند باید اسلام شیعه که اسلام عقل و منطق و عدل و عشق و محبت و دوستی و همان اسلام اصیل و ناب محمدی(ص) است را انتخاب کند که از همه ی اندیشه ها و دین ها برتر و زیبا تر است، از معارف الهی و توحید و دعا و مناجات گرفته تا اعمال و احکام و مسایل روز دنیا، البته این حرف ها برای کسی است که دنبال حقیقت و پیدا کردن راه درسته نه کسی که فقط ادعای حقیقت جویی میکند ولی در عمل بنا را بر مخالفت گذاشته است.

 2. البته بنده با از بین بردن حشرات کاری ندارم،بله درسته،بسیاری از حشرات موزی و مضرند.چون انواع بیماریها مانند مالاریا،بیماریهای عفونی و…ایجاد میکنند.سرگین به همین شکل چون با مدفوع سرو کار دارد قاعدتا ناقل بیماریست ومضر ودر زمان باستان بیماریهای خطرناکی را ایجاد میکرده ان هم با علم پزشکی محدود و ناچیز،پس عقل سلیم و عاقل میگوید که این حشره را باید از بین برد تا بیمار نشد.درنتیجه باستانیان به این موضوع اشراف و واقف بودند.

  • چرا توجه نمی کنی؟! زرتشتی ها نمی گفتند حیواناتی که به انسانها ضرر می رسونند کشته شوند بلکه آن حیوانی که در بیابان بوده و کاری به انسانها نداشته را نیز می کشتند. اگر خیال کنیم حیوانی همیشه و در همه حال مضره، علمی سخن نگفته ایم و این خلاف آفریشنشه

  • واقعا برای جناب فرشاد متاسفم که اینجور غیر علمی و از روی هوا صحبت میکند، دوست من حشرات جزو موجوداتی اند که وجودشون برای طبیعت الزامیست، اگر حشرات نباشند جهان زباله دان میشود، اتفاقا سوسک های سرگین گردان به دلیل اینکه مدفوع حیوان را میگیرد و زیر زمین جای میدهد، هم به تمییزی و بهداشت محیط کمک کرده و هم اگر تخم گیاهی در این فضولات باشه موجب رویش گیاه جدیدی میشه، جناب فرشاد قرار نیست برای اثبات و تایید حرفها هرچی بگیم، حتی دروغ، اگر این حرفهایی که شما زدید رو سازمان جهانی حمایت از محیط زیست یا دوستداران حشرات بفهمند شک نکنید با شما برخورد میکنند.

 3. اقای ازاداندیش بسیار علمی گرامی!نخست اینکه نمیخواهد شما به من درس علم بدهید!!پیرامون حشرات باید بگم که اصولا معایب انها بیشتر از فواید انهاست.مانند زنبور،پروانه وکرم برخی حشرات دیگر انگشت شمارکه برای کشاورزی و غیره مفیداند بقیه باعث ازارند و غیر مفید.سرگین هم از حیث اینکه با مدفوع سرکار دارد باعث بیماریهای عفونی خطرناکی میشوند برای انسان بیچاره. درک کنید خواهشا!حالا در طبیعت یک کار مفید انجام میدهند دست و پنجه بلوریشون درد نکنه.بنده همه اینهارو از حیث پزشکی بهداشتی عرض کردم.ضمنا «دروغ»هم هیچگاه نگفتم،حالا چه کسی دنیارو از یک چشم میبیند?!.پیرامون برخورد محیط زیست با بنده هم باید بگوییم که همه دنیا با ما برخورد کرده اند از محیط زیست هم میگیم روش!چه اشکالی داره اصلا،هان؟برخورد کنند….

  • ببخشید نباید میگفتم دروغ، چون یقینا این حرفهایی که شما زدی از روی ناآگاهی بوده، ازت عذر میخا،. ولی شما هم نباید باز همون حرفهای قبلی رو تکرار کنی! حشرات مفیدند اینو من نمیگم دانشمندان و دوستداران طبیعت میگن، بیا با حشرات هم مهربان باشیم:

   میازار موری که دانه کش است    که جان دارد و جان شیرین خوش است

 4. اساسا مشکل خیلی از ما اینه که هر گونه علم قرن ۲۱ را با زمان باستان مثلا۴۰۰۰ سال پیش مقایسه میکنیم،در صورتی که اصلا اینگونه مقایسه احمقانست! نباید این مقایسه انجام بشه،ابزار ومطالعه ودستاورد اکنون کجا!زمان باستان کجا!انها با ان امکانات ناچیز بعضا کارهای بزرگی انجام میدادند!تفاوت از زمین تا اسمان است،این را باور کنیم.

 5. خیر،اقای فاطمی گرامی، اگر اینگونه باشد که دین اسلام را هم باید کنار گذاشت،چون مال چندین قرن پیش است.به نظر بنده دین در طول سالیان دستخوش تحریفات و تغییرات میشود دین اسلام هم از این قاعده مستثا نیست و نخواهد بود.دلم میخواهد دین اسلام را در۱۰۰۰ سال پیشرو بنگرید،البته بنده علم غیب ندارم ها،با این رفتار سراسر عقلمدارانه خردمندانه کنونی مسلمانان میگوییم.متاسفانه با این شرایطی که پیش میروید تحریفات و اشکالات این دین به مراتب بیشتر از ادیان دیگر خواهد بود،البته شخصا دوست ندارم اینگونه بشود.اقای فاطمی و دیگر دوستان امیدوارم از این سخنان من دچار سو برداشت و سوتفاهم نشوید.بنده دین زرتشتی را عمیقا وغریزی دوست میدارم،سایت شما هم باعث شد این علاقه صد چندان بشه، پیش از این هم گفتم .«اساسا دین یک امر شخصیست»سپاس از شما.

  • اگر بنا باشه یک دین، برای آیندگان هم باشه باید احکامش طوری باشه که برای آیندگان نیز قابل استفاده باشه. مثلا در اسلام میگه: حیوانات را آزار نرسانید مگر حیوانی که در زندگی انسان خلل ایجاد می کنه. این یک قاعده ی کلی است که برای همه ی زمانها و مکانها قابل اجراست. یا احکام دیگری که مخصوص زمانی خاص نیست مثل احترام به پدر و مادر، دزدی نکردن، غیبت نکردن، با آبروی دیگران بازی نکردن و… اینها اختصاص به زمان و مکان خاصی نیست.

 6. ما که میگوییم دین اسلام تحریف نشده
  چون کتاب قانونش که همان قرآن باشه تحریف نشده
  دلیلشم اینه که اگر شما کل قرآن هایی که از گذشته تا کنون
  نوشته یا چاپ شده که شاید تعدادش به میلیادها جلد برسه رو ببینی
  حتی یک واو کم و زیاد نشده.
  اما ما موگوییم ادیان دیگر اعم از مسیحی یهودی زرتشتی و ……… تحریف شده
  چون کتاب قانونشون که همان انجیل و تورات و اوستاستو…… تغییر کرده
  اوستای شما که تغییراتش ماشالله به روزه اگرهمینطور بگذره فکرکنم تامدتی دیگه
  اوستاهای جدید حتی یک کلمه هم با اوستای اصلی مشترک نداشته باشه

  شاید بگید که خوب دین ما بروز هست. در جواب باید گفت عزیزم
  اصول هیچگاه عوض نمیشه بلکه مصادیق هستند که عوض میشوند
  مثلا در قرآن آمده خمر و میسر پلید است و از عمل شیطان.
  خمر و میسر یعنی هر چیز مست کننده.این قانون اولیه
  است وتغییر ناپذیر, اما مصادیقش ممکنه در طول
  زمان تغییر کنه مثلا: اون زمان شاید عرق
  سگی میخوردن الان نمونه های جدید
  اومده مثل: انواع قرص ها,
  یا ویسکی وتکا و….. که
  موادجدیدترندآقافرشاد
  فکر کنم واضحه نه
  یا علی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی