+
خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / دوستخواه / دوست خواه و اسلام فردوسی / فردوسی یک ایرانی ی مسلمان ِ شیعی مذهب است
دوست خواه و اسلام فردوسی / فردوسی یک ایرانی ی مسلمان ِ شیعی مذهب است

دوست خواه و اسلام فردوسی / فردوسی یک ایرانی ی مسلمان ِ شیعی مذهب است

نظر به اینکه زرتشتی پژوه، شاهنامه پژوه و مترجم اوستا دکتر جلیل دوستخواه تعصبات مذهبی اسلامی ندارد, دیدگاه او را در زمینه ی اسلام فردوسی می آوریم. استاد یاغش کاظمی چنین پیام داده است:یاغش کاظمی

مرقومه ی زیر از استادم دکتر جلیل دوستخواه، شاهنامه پژوه ِ نامی را که طی ِ ایمیلی برای حقیر فرستادند، جهت حفظ در این پُست ِ پژوهشی ِ ارزشمند ارسال می دارم:
«در مورد فردوسی، باید بگویم (و پیشتر هم در جایی نوشته ام) که او ایرانی ترین ِ همه ی ایرانیان در درازنای تاریخ و فرهنگ ماست و مسلمان و شیعی بودن ِ او — که خود در همان دیباچه ی شاهنامه،  به تأکید از آن سخن می گوید –  امری نیست که بتوان آن را با ایرانی بودن ِ وی ناهمخوان دانست و یا برآیند ِ تلاش ِ کسانی برای مصادره یِ شخصیِِِِّت او شمرد. فردوسی یک ایرانی ی مسلمان ِ شیعی مذهب و در همان حال، مخالف ِ سرسخت ِ تازش ِ تازیان به ایران و پی آمدهای ِ شوم ِ ایران گریزانه و عرب گرایانه ی آن است و اوج سخن ِ انتقادی ی او در این زمینه را می توان در نامه ی ِ منسوب به رستم فرّخ زاد به برادرش، در واپسین بخش شاهنامه، خواند. (—> شاهنامه، چاپ مسکو، جلد نهم، بخش ِ یزدگرد سوم و شاهنامه، ویرایش دکتر جلال خالقی مطلق، دفتر هشتم، همان بخش). من، خود در کتابهای ِ فرآیند ِ تکوین ِ حماسه ی ایران از آغاز تا روزگار فردوسی و شناخت نامه ی ِ فردوسی و شاهنامه (در مجموعه ی از ایران چه می دانم؟) در این باره به گستردگی سخن گفته ام. بدرود.
                                                           جلیل دوستخواه»

آذر ۱۳۹۰

۳ نظر

 1. نام حکیم طوس حسین است و کنیه اش ابولقاسم. پس چرا به او فردوسی میگویند؟ با توجه به اینکه حدس میزنماکثرا ندانند دلیل گذاشتن نام فردوسی برای حکیم طوس چست لذا دلیل آنرا بیان میکنم. در زمان حیات حکیم طوس، او را با نام حسین ابولقاسم  میشناختند. آخوندی در طوس بود که با حسین ابولقاسم مخالف بود و در محافل از او بد میگفت زیرا عقیده داشت که شعرهایش در مدح شاهان است و بیشتر از خرد صحبت میکند. هنگام مرگ حکیم، همان آخوند اجازه نداد که جسد را در قبرستان دفن کنند. دوستداران حکیم  مجبور شدند جنازه را در باغ حکیم(ملک خصوصی) دفن کنند. حتی آن آخوند راضی به خواندن نماز بر میت نشد. فردای آنروز مردم ،همان آخوند را دیدند که در سر قبر حکیم قرآن میخواند. از او پرسیدند چه شده است ، توکه حکیم را مسلمان نمیدانستی ولی حال برای او قرآن میخوانی؟ آخوند گفت دیشب خواب دیدم بر دروازه فردوس(بهشت) ایستادم و داخل فردوس را نگاه میکردم. حسین ابولفاسم را داخل فردوس دیدم. از مسئول فردوس پرسیدم این مرد چرا در فردوس است جای او باید در جهنم باشد. مسئول فردوس گفت خداوند به خاطر این اشعارش اورا جزو فردوسیان کرد. 

  به نام خداوند جان و خرد……

  توانا بود هرکه دانا بود….

  مکن بد که بینی به فرجام بد….

  چونیکی کنی  نیکی آید برت…

  لذا از آن زمان به بعد حکیم طوس را فردوسی نام نهادند.

 2. با سلام خدمت آقای پیمان…….تا آنجاییکه میدونم اسم هنگام تولد فردوسی یکی ازین سه اسم بوده:حسن یا منصور یا احمد بعدها پدرش لقب ابوالقاسم رو بخاطر ارادت به یک شخص بارز که اسم او ابوالقاسم بود بهش داد……. و اینکه نمیدونم آیا واقعا فردوسی فرزندی بنام قاسم داشته که کنیه اش ابوالقاسم شده یا نه……..من خودم سالها واسم سوال بود که چرا فردوسی را با این نام خطاب میکردند که نخستین باره این داستان رو میبینم….پس با توجه به روایت شما در زمان حیات فردوسی اصلا کسی به این اسم نمیشناختش و بعد فوتش به این اسم مشهور شد…….اینطور نیست؟….لطفا منبع داستان رو هم ذکر کنید.
   

 3. با درود خدمت جناب اکبر:

  ۱- اینکه فردوسی پسری به نام قاسم داشته، نمیدانم. ولی به نام ابولقاسم نیزاو را صدا میزدند.

  ۲- قبل از فوتش او را به نام فردوسی نمی شناختند. بعد از مرگ به فردوسی مشهور شد به دلیلی که قبلا بیان کردم.

  ۳- منبع : دکتر ناصر انقطاع 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی