+
خانه / شخصیت ها / پژوهشگران ایرانی / مهرداد بهار / بی ربطی نوروز به دین زرتشتی
بی ربطی نوروز به دین زرتشتی

بی ربطی نوروز به دین زرتشتی

به قلم مدیر سایت
اسطوره شناس برجسته دکتر مهرداد بهار
(درگذشت: ۱۳۷۳ ش) نوروز را عید باستانی ایرانی می داند و قائل به ارتباط آن با دین زرتشتی نیست. اگر زرتشتیان گرامی اطلاعاتی مستند در مورد ربط نوروز با این دین دارند، در اختیارمان قرار دهند.
کتاب «از اسطوره تا تاریخ» مجموعه مقالات،سخنرانیها و مصاحبه های دکتر مهرداد بهار است. وی در یکی از مصاحبه ها تاریخ نوروز را به تفصیل بیان داشته. در بخشی از مصاحبه می گوید:
«نوروز در اوستا مطرح نمی شود؛ چون اوستا، دینی است و جشن های خاص خودش را دارد.»
پس از آن، این سؤال و جواب را می خوانیم:
« ـ آیا می توانیم نوروز را نیز عیدی دینی بپنداریم و با آفرینش ارتباط دهیم؟
ـ نه؛ اینطور نیست. عید مهرگان یا عید پاییزی با آفرینش در ارتباط بوده.»

او در ادامه می گوید:
«در اوستا اشاره به نوروز نیست و علتش آن است که این اعیاد مربوط به زرتشتیان نیست. شاید هم در شرق ایران وجود نداشته است.» (از اسطوره تا تاریخ، مهرداد بهار، گردآوری: ابوالقاسم اسماعیل‌پور، تهران، ‌نشر چشمه، چاپ اول، ۱۳۷۶، صفحه ۳۴۷)

یحیی ذکاء در «نوروز و بنیاد نجومی آن در هم‌بستگی با تخت جمشید»، گنجینه هنر، ۱۳۷۷، برگ ۴۳ در مورد نوروز می گوید: «مسلما پیش از زرتشت نیز این جشن برگزار می‌گردیده است.»
اگر این سخن را بپذیریم، معلوم می شود که زرتشت بنیانگذار نوروز نبوده و دو دین زرتشتی و اسلام نسبت به نوروز مساوی‌اند؛ زیرا قبل از هردو، این جشن بوده و هردو تآیید کرده اند و نباید نوروز را به تنها به زرتشتی ربط دهیم.

تدوین: اسفند ۱۳۹۲

۱۳ نظر

 1. سال نو خجسته باد
  امیدواریم در سال جدید در راستای ارزش‌های انسانی گام بردارید و تلاش خود را متوجه‌ی نزدیک کردن هر چه بیشتر باورها و عقاید گوناگون کرده و بذر دوستی و یک‌دلی را بپاشید.

 2. بنام و یاری مزدااهورا شیدان شید نور همه نورها…درود اقای فاطمی یک سال دیگر هم گذشت ولی متاسفانه باز هم شما نتونستید که به هدفتون که تخریب دین بهی هست دست پیدا کنید زیرا مطمئن باشید افراد حاذق بسیاری وجود دارند که مردم رو اگاه میکنن و این طبیعیه که شما این کینه رو نسبت به ایرانی بودن داشته باشید…ولی با این حال فرارسیدن نوروز و نوروز بزرگ یعنی سال خجسته ۱۳۹۶ و زادروز بزرگ پیام اور و فیلسوف ایین راستی و ابرخردگرای جهان(به قول نیچه)رو بهتون شادباش میگم و امیدوارم از این شادباش ناراحت نشده باشید چون یادمه گفته بودید جد شما برای عربستان بوده اند و عرب ها هم فک نکنم علاقه ای به این چیزها داشته باشند…شادباشید

 3. نوروز ، کهن سالترین جشن ملی دنیا ، روز نو شدن روز بزم و شادی و رویش ، روز جمشید جم بر همه ایرانیان و حوزه تمدنی ایران ، کشورهایی که ایین ملی ما رو پاس میدارن و جشن میگیرن و بر همه ایران دوستان از هر قوم و قبیله ای منجمله مدیر محترم و کاربران ایرانی و ایران دوست شادباش میگم

 4. نوروز متعلق به ادیان نیست نوروز روز زایش زمین و طبیعت است
  روز گرد اوری ایرانیان اذری زبان ، عرب زبان ، کرد زبان ، فارس زبان ، بلوچ زبان ، لر زبان و…..
  روزی متفاوت از روزهای خدا که از زمان پایه گذاریش تا حال همه مصیبت ها را در خود حل کرده و باز هم روییده است
  روزی نو برای دوباره شروع کردن

 5. از اعیاد ایرانی چیزی بجز عید نوروز و شب یلدا در مراسم و گاهشمار ایرانی باقی نمانده
  البته تلاش انقلابیون اوایل انقلاب و آخوندهایی مثل مرتضی مطهری در حذف آن که آنرا آیین مجوس مینامیدند بی نتیجه ماند.

  بقیه جشنها و مراسم ایرانی مثل جشنهای خردادگان و تیرگان و مهرگان و امردادگان و جشن سده را فقط زرتشتیان زنده نگاه میدارند . اگر این جشنها هم مثل نوروز جزء دین زرتشتیان نیست و متعلق به همه ایرانیان هست پس چرا آنها را ممنوع کرده اید ؟

  • مگر هرچیزی ایرانی شد حتما خوبه؟
   این جشنهایی که نام بردید مفهوم حقیقی و درست و حسابی نداره اما اعیاد غدیر، مبعث و… پرمحتوا هستند و پیامهایی اعتقادی و دینی درست و حسابی در آنهاست

 6. تمام جشنهای ایرانی معنا و مفهوم داره و پیام میرسونه و صرفا وابسته به اشخاص نیست
  جشنهای ایرانی همگی روی محتوا پایه گذاری شده که اکثرش هم به نوعی تشکر از خداوند و پاسداشت افریده های اوست
  فکر نکنم چیزی بالاتر از خداوند و افرینشهایش باشه

 7. تمام رسوم عید نوروز ربط به دین زرتشت داره یا پیدا کرده مثلا واسه چهارشنبه سوری زرتشتیان بالای بام خانه ها اتش می افروختند تا وقتی فروهر ها پایین میان راهشون را روشن کنن یا خانه تکانی برای انها میکردند لباس نو میپوشیدند و سیزده عید میرفتن به دامان طیبیعت تا انان را بدرقه کنند

 8. سبحان عزیز! پس چرا موبد موبدان آقای جهانگیر اوشیدری گفته که چهارشنبه سوری ربطی به آیین زرتشتی نداره؟ با سرچ کوچیک میتونید درستی حرفمو ببینید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی