+
خانه / شخصیت ها / دیگران / مهرداد بهار / بی ربطی نوروز به دین زرتشتی
بی ربطی نوروز به دین زرتشتی

بی ربطی نوروز به دین زرتشتی

به قلم مدیر سایت
اسطوره شناس برجسته دکتر مهرداد بهار نوروز را عید باستانی ایرانی می داند و قائل به ارتباط آن با دین زرتشتی نیست. اگر زرتشتیان گرامی اطلاعاتی مستند در مورد ربط نوروز با این دین دارند، در اختیارمان قرار دهند.

کتاب «از اسطوره تا تاریخ» مجموعه مقالات،سخنرانیها و مصاحبه های دکتر مهرداد بهار است. وی در یکی از مصاحبه ها تاریخ نوروز را به تفصیل بیان داشته. در بخشی از مصاحبه می گوید:
«نوروز در اوستا مطرح نمی شود؛ چون اوستا، دینی است و جشن های خاص خودش را دارد.»
پس از آن، این سؤال و جواب را می خوانیم:
« ـ آیا می توانیم نوروز را نیز عیدی دینی بپنداریم و با آفرینش ارتباط دهیم؟
ـ نه؛ اینطور نیست. عید مهرگان یا عید پاییزی با آفرینش در ارتباط بوده.»

او در ادامه می گوید:
«در اوستا اشاره به نوروز نیست و علتش آن است که این اعیاد مربوط به زرتشتیان نیست. شاید هم در شرق ایران وجود نداشته است.» (از اسطوره تا تاریخ، مهرداد بهار، گردآوری: ابوالقاسم اسماعیل‌پور، تهران، ‌نشر چشمه، چاپ اول، ۱۳۷۶، صفحه ۳۴۷)

یحیی ذکاء در «نوروز و بنیاد نجومی آن در هم‌بستگی با تخت جمشید»، گنجینه هنر، ۱۳۷۷، برگ ۴۳ در مورد نوروز می گوید: «مسلما پیش از زرتشت نیز این جشن برگزار می‌گردیده است.»
اگر این سخن را بپذیریم، معلوم می شود که زرتشت بنیانگذار نوروز نبوده و دو دین زرتشتی و اسلام نسبت به نوروز مساوی‌اند؛ زیرا قبل از هردو، این جشن بوده و هردو تآیید کرده اند و نباید نوروز را به تنها به زرتشتی ربط دهیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>