خانه / ایران / ایران باستان / نوروز ۹۳ در پاسارگاد (۵) ـ اقوام مختلف
حجت الاسلام مهدی رستمی ـ پاسارگاد

نوروز ۹۳ در پاسارگاد (۵) ـ اقوام مختلف

به قلم حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستمی
از تجربیات خوب ما در ایام نوروز ۹۳، برخورد و مواجهه با اقوام گوناگون بود. در میان همه اقوام و طوایف مختلف، هموطنان آذری، کرد و بختیاری بیش از دیگران نظر مرا به خود جلب کرده بودند.
توضیحاتی پیرامون مواجهه با عزیزانی از این سه قوم:

آذری
آذری هایی که به پاسارگاد می آمدند و با ما همکلام می شدند به طور کل دو دسته بودند: دسته ای به ایرانی بودن خود می بالیدند و سخنان تفرقه افکنانه و یا تند به زبان نمی آوردند. بلکه بسیار آرام و با محبت بودند.
اما دسته ای بودند که به صورتی علنی پیش من می گفتند که اگر فرصت داشته باشند، همین الان اینجا را با خاک یکسان می کنند و دائم از ستم پان فارس ها به ملت آذربایجان سخن می گفتند. این افراد بسیار از توهین های دیگران به ترک ها (آذری ها) گله مند بودند و کورش بزرگ را مقصر اصلی این ناهنجاری می دانستند. حتی می گفتند که مادر ما (ملکه تومروس) کورش را کشت و…
به نظرم آمد اینها کینه ی بسیاری از کورش بزرگ و کسانی که دم از کورش می زنند، داشتند. از انگیزه حضورشان در پاسارگاد پرسیدم. گفتند که چون در مسیر بندرعباس بودند به این مکان آمدند تا ببینند که چه خبر است.

کرد
دسته ی دیگر هموطنان کرد ما بودند. که معمولا با لباس کردی در مکان تاریخی پاسارگاد می آمدند. از اهل تسنن هم بودند و برایم عجیب بود که بسیار به ما احترام می گذاشتند. خود من انتظار اینقدر احترام از عزیزان اهل تسنن را نداشتم.

حجت الاسلام مهدی رستمی ـ پاسارگادبختیاری
دیگر قوم، عزیزان لر بختیاری بودند. این عزیزان از روی لباس خاصی که می پوشیدند (شلوار مشکی گشاد و قبای خاص) قابل شناسایی بودند. اواخر دیگر از روی لهجه و چهره می فهمیدیم که این شخص بختیاری است. خاطرات جالبی با این عزیزان داشتیم.
مثلاً در موردی به یکی ازبختیاری ها که تقریباً پنجاه ساله بود گفتم: لرهای بختیاری زیاد اینجا می آیند و علاقه بسیاری به این مکان دارند. اما او از سخنم عصبانی شد و گفت: ما لر نیستیم. ما بختیاری هستیم. من به او پاسخ دادم که طبق تقسیمات تاریخی و سیاسی و رسمی و قانونی، بختیاری ها از طوایف لر محسوب می شوند. اما عصبانی تر شد و حرف اولش را تکرار کرد و احساس کردم بحث کردن با او بی فایده است.

کشتار چهار هزار ایرانی به دست امام حسین(ع)!
یک بختیاری با عصبانیت پیش ما آمد و گفت: چرا برای حسین عرب که در جنگ گرگان چهارهزار نفر را گردن زد بالای منبر روضه می خوانید؟ ما آریایی هستیم و از این جور حرفها. خیلی هم عصبانی بود. به او گفتم: امام حسین(ع) در جنگ گرگان نبود و فقط یک نفر در کل تاریخ ادعا کرد که امام حسن و امام حسین در جنگ گرگان بودند. آن هم ابن مجاهد است که از علمای درباری و حقوق بگیر دربار بنی امیه و جاعل حدیث بود. و برای سخنم از طبری سند دادم و گفتم که طبری هم گفته این شخص ضعیف و دروغگو چنین ادعایی درباره امام حسین(ع) کرده است. پس معلوم است که امام حسن و امام حسین در این جنگ نبودند. اگر هم بودند نوجوان بودند. مگر یک نوجوان میتواند ۴ هزار نفر را گردن بزند؟
اما باز هم دیدم که با عصبانیت حرفش را تکرار کرد. این بار به او گفتم: سند شما برای ادعایتان چیست؟ دیدم با عصبانیت و با رفتاری توهین آمیز از در خیمه ی ما دور شد.

بختیاری ها از نسل کورش!
عزیزان بختیاری ادعا می کردند که ما از نسل کورش هستیم و یا حتی می گفتند که کورش بختیاری بود. در پاسخ می گفتم که این حرف که (کورش بختیاری) بود مثل این است که بگوییم: حضرت ابراهیم چندهزار سال پیش در دانشگاه سوربن درس خوانده است! این ادعایی نادرست و خنده دار است.
قدیمی ترین سند مربوط به قوم بختیاری به ۴۰۰ سال پیش برمی گردد که حمدالله مستوفی از آنان نام می برد. در حالی که کورش ۲۵۰۰ سال پیش زندگی می کرد. اینکه بختیاریها از نسل کورش باشند هم فقط یک حرف هست و سندی برای آن وجود ندارد. اتفاقاً تمام مناطق بختیاری نشین، بیشتر آثار تاریخی عیلامیان را دارد نه پارس های آریایی. حتی مناطقی چون آسماری و ایذه و… هم بیشتر ریشه واژگانی عیلامی و بین النهرینی دارند. مثلاً ایذه چندان شبیه به واژه انشان نیست. اما بسیار شبیه به واژه ایذیده است که نام معبد نبو هست در بین النهرین. از طرفی لباس پارس های هخامنشی اصلاً شباهتی به لباس محلی بختیاری ها ندارد.
در پایان به این عزیزان توصیه می کردم که اجازه ندهید عده ای برای شما این چیزها را القاء کنند. چون باعث می شود که خود شما مورد تمسخر قرار بگیرید.
در مجموع عزیزان بختیاری بسیار محترم و بامحبت بودند و جز چند مورد توهین و رفتار زشت، اکثراً بافرهنگ بودند. دلیری ها و رشادت های این قوم هم در تاریخ ایران و مخصوصاً دفاع مقدس ثبت است.
به امید روزی که همه اقوام ایرانی با برادری و برابری در کنار هم باشند و کسی در پی تفرقه بین اقوام نباشد. وحدت بین اقوام ایرانی زیر پرچم اسلام همواره سبب قدرت این سرزمین بوده است.

آذر ۱۳۹۳

همچنین ببینید

زن زرتشتی

حقارت زن در ایران باستان / چو زن زاد دختر دهیدش به گرگ

به قلم مدیر سایت زرتشتی پژوه برجسته هاشم رضی در کتاب «دانشنامه ایران باستان»، جلد …

۵۰ نظر

 1. من یک مقدار به حرفهای حاج اقای شما شک دارم!اصولا اذری ها «ترک»علاقمندی شدیدی به کورش بزرگ و همچنین زرتشت دارند.شما تشریف ببرید به استان زنجان میبینید که علاقمند به زرتشت فراوان است اصلا خیلی ها خودشان را زرتشتی میدانند،این قضیه در شهرستان های زنجان بیشتر به چشم میخورد مانند،ابهر،قیدار،و….ناگفته نماند زنجانیها در ماه محرم برای امام حسین سنگ تمام میگذارند،در تلویزیون باید دیده باشید.البته پدر خدابیامرز عزیز بنده اصالتا زنجانی بودند.

  • سیاوش امیرشاهی

   آقا شما یه سری تو فیس بوک بزن ! تو شبکه های اجتماعی ! ترکها اکثرن هیچ علاقه ای به کورش ندارن !!!

   • سیاوش جان.البته بنده خیلی وقته به فیسبوک سری نمیزنم و نمیدانم پیرامون کورش بزرگ چی میگن،اگر من ۲۷ ساله اصالتا اذری هستم که میگم اکثر اذریها به ایران باستان و کورش ارادت خاصی دارند.«احتمالا میخوان اذریها رو خراب کنند»!!!شما جدی نگیر!

    • من ترک هستم وازخود فروخته ای مثل شما که خود را اذری می نامند علام براعت میکنم کوروش کثیف بود نه بزرگ شهر زنجان متاسفانه روبه فارس شدن است ترکها کوروش رافاسق میدانند

     • اوه اوه اوه.چقدر عصبانیییییی!!!!!!اقای یا خانم ارومیههه ای بهتون اخطار میکنم مودب باشید!شما اذری نیستید،متاسفانه باید خدمتون عرض کنم که شما یک فرد بیسواد و بیفرهنگی هستید که چیزی از تاریخ ایران عزیز پشیزی نمیدانید.پس من به شما چه بگویم?!!بهتر بود خودتان را به جای ارومیه ای «عرب» معرفی میکردید تا تکلیف ما با شما بهتر روشن میبود!دوست عزیز شما ایرانی بودن خود را البته اگررررر باشید مدیون کورش بزرگ هستید.به شما توصیه میکنم بروید پیرامون کورش تحقیق کنید بعد بیاید اینجا خزعبلات ببافید.متاسفانه در هر قوم و گروهی یه عده نخاله امثال شما پیدا میشود،این قاعده ی جوامع بشریست.ضمنا بر خلاف سخن پررر محتوای شما زنجان رو به فرهیخته شدن میرود نمیدانید، بدانید.اقای فاطمی و دوستان گرامی عذر میخواهم از تند سخن گفتنم، باز هم از سر بنده دود بلند شد ان هم فراوان!!!!

     • جناب فرشاد چه ربطی داشت که به این آقا گفتی عرب!! کورش مال قبل حمله ی اعرابه، چرا قاطی کردی! میگم از روی هوا حرف میزنی باز ناراحت میشی! به هر دوی شما توصیه میکنم که با فکر حرف بزنید و از روی هوا چیزی نگید! جناب به اصطلاح ارومیه ای همه ی اقوام ایرانی عزیزند و باعزت، چه فرقی میکند ترک و آذری و فارس و عرب و لر و کرد و ترکمن و مازنی و خراسانی و بلوچ و… همه با هم برادر و هموطنیم، من از افکار نژادپرستانه خیلی بدم میاد.

   • جالبه هر جا پای تفرقه افکنی قومی و مذهبی است اقای امیر حضور دارند . سعیکم مشکور فی جوار اصدقاکم

 2. با سلام سوالی از شما داشتم  درباره اینکه یک قبر منسوب به حضرت زینب سلام الله علیها در مصر هست که تولیت آن در دست صوفیان اهل سنت هست ویک قبر حضرت زینب هم در شام وسوریه ای هست وبرخی میگویند حضرت زینب در واقعه حره به شام سفر کردند ودر آنجا درگذشتند وبرخی میگویند ایشان در مدینه منوره فوت کردند

  آیا روایت صحیح السندی از ائمه معصومین داریم که گفته باشد قبر حضرت زینب کجاست؟

  برخی میگویند قبر سوریه قبر حضرت ام کلثوم سلام الله علیها است آیا روایتی سند الصحیح از ائمه معصومین داریم که قبر حضرت ام کلثوم سلام الله علیها در سوریه است؟

   

  • مدیر سایت

   تحقیقی مفصل در مورد مزار حضرت زینب انجام دادم که چند سال پیش نتیجه ی آن طی مقاله ای در مجله ی پیام زن چاپ شد. به این نتیجه رسیدم که مزار حضرت زینب نه در سوریه است و نه در مصر بلکه دفن در مدینه و در قبرستان بقیع ترجیح دارد اما چون بزرگان دیگری نیز در آنجا مدفون بوده اند به مرور مزار او رو به فراموشی سپرده شده
   روایتی از معصومان در مورد محل دفن آن حضرت وجود ندارد
   شخصی که در سوریه مدفون است به احتمال زیاد ام کلثوم خواهر حضرت زینب است البته مادر او حضرت فاطمه(س) نبود بلکه مادرش کنیز و پدرش حضرت علی(ع) بود

 3. فرهیخته شدن اگربه معنی فارس شدن است امروز افغانستان فرهیخته ترین کشور است کجای حرف من بوی نژادپرستی می دهد شما هنوز یاد نگرفته اید به ملتی که خود راترک می نامند احترام بگذارید ومثل انها انهاراترک بنامید این جز اخلاق خودخواهی ونژادپرستی مسموم شما نیست که دیگران رابه نامی غیر ازانچه دارند بنامند نژادپرست ما هستیم یاشما کهتاریخ راجعل می کنید گیرم پدرشما بود فاضل ازفضل پدر شمارا چه حاصل

  کوروش فاسد بود وفاسق کسیانی که بامحارم ازدواج می کنند خارج ازتوحید هستند اگرفاسق نبود کشور کشا نبود با بوسه کشوری رافتح نمی کند باید کشتاری باشد تا کشوری فتح شود

  شما بیا به ارومیه تبریزوسایر شهرهای اذربایجان ببین چهنفرتی ازفارس ایجاد شده خلیج فارس رامی گویند خلیج عرب و…اینها حاصل نژادپرستی یک عده ملعون مرکزنشین است

  ترکیه توسعه یافته ترین کشور اسلامی است این حرف من نیست حرف سازمان ملل است الان با این حرف من رگ نژادپرستی خود راباد نکنید واقعیات راقبول کنید خسته نشدید از این همه دروغ تمدن شما جزکوروش کسی را عرضه نکرد که برای یک تاریخ کهنه ودروغین غش وضعف می کنید بیماری نژاد پرستی درملت فارس عامل عقب ماندگی این کشور شده زرتشتی بلزی نفرت ازعرب وترک وخودشیفتگی کاذب بلای جان ملت شما شده است به همان اندازه کهشما ازبیت المال حق دارید مانیز حق داریم حق ذاریم دراین کشور رسمی شدن زبان ترکی رامطالبه کنیم درتمام کشورهای جهان چندین زبان رسمی است درترکیه امروزی به کردی وعربی بها می دهند ودر ایران عده کثیری ازملت را اززبان خویش محروم می کنند وبیشرمانه زبان ترکی را اذری می نامند وهروقت حق خود را مطالبه کردیم عنک تجزیه طلبی می زنند بی فرهنگ شماها هستید که غوطه ور درنزاد پرستی هستید وای برظالمین

 4. دوست عزیز شما همه مسایل را با هم قاطی کردی متاسفانه،فرهنگی_تاریخی_اجتماعی_سیاسی.من الان پیرامون چه چیز صحبت کنم?!اینکه یه عده معدودی بیخرد عمل ناشایستی را ان هم ۳۰۰۰سال پیش انجام میداده دلیل نمیشه اصل قضیه را ببریم زیر سوال که ای همه فاسد هستند ضمنا همه تاریخ ما کورش نیست متاسفانه شما اطلاعات کمی از تاریخ باستان دارید و صرفا شنیده های منفی را باز گو میکنید در صورتی که نکات و مسایل مثبت فراوانی است که نمیدانید،برادر من،کورش واقعا انسان بزرگی بود خواهشا پیرامون او بروید مطالعه کنید و حرف مخالفان فرهنگ ایرانی را گوش نکنید تا همه چیز دستگیرتان شود.پیرامون مسائل فرهنگی اجتماعی باید بگم که شما انتظار ندارید که زبان رسمی کشور ترکی شود!!این انتظار انتظاره غیر معقولیست،شما که از نژاد پرستی نفرت دارید این حرف شما شد عین نژاد پرستی که!!زبان رسمی کشور فارسیست،خیلی وقته اینگونست.البته بنده هم با نژاد پرستی افراطی مخالفم ولی مقداریش لازم و مفید است از نظر من،امیدواریم همه مشکلات ایران عزیز مرتفع بشه تا همه با هم بدون کمتر مشکلی کنار هم زندگی کنیم،حرف برای گفتن فراوان داشتم ولی به دلیل بی ربط بودن به موضوع سایت صرفه نظر میکنم.موفق باشید.

 5. درود آیا من ممنوع النظر شدم؟

 6. اقای فرشاد اگر به قران اعتقاد دارید باید قبول کنید خداوند گفته جز تقوا برتری دیگری بین انسانها نیست زبان فارسی ورسمی شدن ان وحی منزل نیست وانیز نگفتیم فارسی زبان رسمی نشود ماگفتیم درکنار فارسی ترکی کردی وعربی نیز زبان رسمی شود شما عادت کرده اید مثل کیک سرتان رازیر برف کنید تمامی کشورها چند زبان رسمی دارند مگر اینکه تک نزادی باشند درایران حداقل بیش از۵۰ملیون غیر فارس است که ازحقوق اولیه خودمحرومند

  ۳ملیون عرب ۲ملیون ترکنمن۹ملیون کرد۷ملیون بختیاری ۸ملیون گیلکی مازنی تات ۲۱ملیون ترک اذربایجانی و…. ایا اساس اسلام برعدالت وتقوانیست کجای عدالت وتقوابشما حق می دهد بزورذبان خود رازبان تحیلی ورسمی کنید سایر زبانها بالاتر از فارسی نباشند کمتر تیستند

  امثال شمادر میان قومیتهای ایرانی نفرتی راپدید اوردهاند که درطول تاریخ بی سابقه بوده وبنیانهای این کشور رابهلرز در می اورد بقول حضرت علی کشوری رامی توان با کفر اداره کرد ولی بدون عدالت نمی شود

  امثال شما اسلام را وتقوا را فدای عصبیت قومی می کنید

  مطالبه حق رسمی شدن زبان ترکی واموزش به زبان ترکی نزادپرستی نیست عدم درک خواستهای هم وطنان غیر فارس عین نزادپرستی وظلم است

  اما درمورد کوروش کدام تاریخ وکدام منبع ؟ کتب شیادان یهودی مانند کریشمن ویا مترجمان خائن در امانت

  کوروش جزواولین کسانی بود که باخواهر خود ازدواج کرد واولین کسی بود که این بدعتهای کثیف را پایه گذاشت مگر هرودت به مفعول بودن اواشاره نکرده(در ترجمه انگلیس موجود است) اورامگر دزد وچوپان معرفی نکرده که بارها توسط والیان  ماد کتک خورده بس چطور این فرد ی شود دختر پادشاه ماد این تضاد در گفتار را چگونه جمع می کنید از اپراطوری روم در هر ایالت ان صدها اثر باقی مانند چگونه است ازاین امپراطوری تنها چند کاخ بیشتر نانده انهم باقدمت بیش از دویست سال سلطنت

  چرا کسی اسم فرزندان خود را در گذشته کوروش وداریوش و..نمی گذاشت ولی در عوض نام بچه های خویش را اسکند افلاطون وسقراط می گذاشت جز این است که کسی نام دشمن خود رابه فرزندان خویش نمی گذارد

  شما گفتید بروید مطالعه کنید مطمعن باشید من کتب هردوطرف را خوانده ام ومانند هرقران که فرمود حرفهارابشنوید ونیکوترین را برگزینید رانیزسعی در رعایت داشته ام

  نه وابسته به پان ایرانیسم هستم ونه وابسطه به پان ترکیسم تنها بنده کوچکی ازخدا هستم که هیچ کس را دوست ندارم جز بخاطر انسان بودنش

  روزی گفتم به مادر اینکودک چرا اینقدر زشت است مادرم با ناراحتی گفت هرگز این حرف رانظر خداوند اوراخلق کرده ومخلوق خداوند زشت نمی شود مردمان اذربایجان تربیت شده این ادرها هستند وانها نیز تربیت شده مکتب حسین هستند

  شما چرا درباره حرف مخالفان فرهنگ ایران تعقل نمی کنید شاید انها درست گفته باشند

  برادر شما وقتی غذا ی خورید اسمهای ترکی را به کار می برید بشقاب قابلمه قشق اش و….. موقع ناز خواندن عربی می خوانید موقع توسل به امامان عرب توسل می کنید موقع استفاد ازابزار ازتلوزیون کره ای و… می کنید

  کجای زندگیتان بند به کوروش است چرا خود رابه این فاسق اظهر من الشمس وصل ی کنید

  برادر فرهنگها به هم امیخته است کار اشتباه دلیل بر درستی ان نیست

 7. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  سلام شخصی که خود را ارومیه ای نامیده ای من تو رو به چالش میکشم الان شروع میکنم 

  تو گفتی : کوروش جزواولین کسانی بود که باخواهر خود ازدواج کرد

  سند این  سخن دروغین کجاست؟

  سند که میگویم از کلام هردوت وکتزیاس ویا گزنفون به طور مستقیم نوشته باشد کوروش با خواهرش ازدواج کرده باشد 

  یک سند مستقیم از این ۳نفر

  ادامه دارد

   

 8. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  اورده ای که مگر هرودت به مفعول بودن اواشاره نکرده(در ترجمه انگلیس موجود است)

  سند از هردوت از یک سایت معتبر 

 9. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  با سلام نوشته اید : درمورد کوروش کدام تاریخ وکدام منبع ؟ کتب شیادان یهودی مانند کریشمن ویا مترجمان خائن در امانت

  جمعی از این خائنان را بشناسیم :

   فارسنامه  ابن بلخی چاپ طهرانی ص۴۳ ومروج الذهب مسعودی ج۱ص۹۹وتاریخ سنی ملوک الارض وانبیا ص۵۹ وتاریخ الامم وملوک ج۱ ص۳۸۶  از امام طبری مراجعه کن وهمچنین ترجمه بلعمی ص۶۷۴

 10. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  با درود ارومیه ای عزیز به نظر من تمام اقوام ایرانی اعم از ترک وکرد وبلوچ وعرب وگیلکی ولر وپارس وترکمن جزو مردم ایران زمین هستند 

  وزبان ترکی زبان مادری شماست ووظیفه شما پاسداری زبان وفرهنگ ترکی هست اگر نژاد پرستان پارس زیاده روی میکنند دلیل ندارد که شما زیاده روی کنید و به کوروش بزرگ توهین کنید 

 11. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  سلام ببخشید قدری عصبی شدم وبا شما بد حرف زدم ولی ببین دوست عزیز اسم دارا از اسمهای قدیمی است ودارا همان اسم داریوش هست

   

 12. دوست عزیز.شما بدتر از من دل پری دارید.بنده هر چی میگویم شما باز حرف خودتان را تکرار میکنید.اصلا همش شما راست میگین،عزیزجان بهتر بدانیم،از حیث علم ژنتیک امروز ازدواج پسر عمو با دختر عمو و پسر خاله با دختر خاله به نوعی ازدواج با محارم محسوب میشود.پدر و مادر من هم پسر خاله دختر خاله بودند،پس به اعتقاد علم پزشکی ژنتیکی پیشرفته امروزی ازدواج با محارم صورت گرفته است.پس اینقدر ازدواج با محارم را چماق نکنید خواهشا زمان باستان حساب کتاب خاصی وجود نداشته پیرامون این قضایا.با برخی از سخنان شما موافقم.البته مشکلات شما بیشتر مربوط میشه به پولتیک سیاست که شما همه مباحث را سیبل کردید و به همه میتازید!البته اصولا اذری ها به قول شما «ترک»انسانهای تعصبی هستند که خوب است اما گاها این تعصبات بعضا بیجا کار دستشان داده و میدهند متاسفانه.امیدوارم مشکلات شما حل شود هر چه زودتر دیگر بحثی ندارم،پاینده باشید دوست من.

  • سیاوش امیرشاهی

   سلام فرشاد عزیز گفتید:

   از حیث علم ژنتیک امروز ازدواج پسر عمو با دختر عمو و پسر خاله با دختر خاله به نوعی ازدواج با محارم محسوب میشود.

   علم ژنتیک، محرم رو چی تعریف کرده ؟

 13. سیاوش جان درود.این چیزی که بنده گفتم از بحث دین و شرع کاملا جداست و علم ان را تایید کرده.البته رشته من ژنتیک نیست،رشته من اورولوژی هست،ولی پیرامون این قضیه تحقیق داشتم.درسته که ازدواج پسر عمو با دختر عمو وپسر خاله…..از نظر دین اسلام ازدواج درجه ۲ به بالا محسوب میشود ولی علم ژنتیک این را نمیگوید و معتقد است که این ازدواجها کاملا خونی و بسیار نزدیک است،میبینید که در جامعه این ازدواجها عملا نفی میشود به علت دردسرهای زیاد و گاها جبران ناپذیرش.

 14. باسلام

  منابع معرفی شده شا راقبلا خوانده بودم اما حال بیایدباهم وبا حوصله این منابع روبررسی کنیم

  فارسنامه لبن بلخی

  نسخه مورد مطالعه بنده مطلق به انتشارات دیبا می باشد

  این کتاب سلسله های ایران باستان را اینگونه ینامد

  پیشدادیان کیانیان اشغانیان وساسانیان

  ایشان درصفحه ۸ این کتاب به صراحت اسکندر را ذول القرنین نامیده است ودرصفحه ۹کتاب عدد سالهای حکومت ملوک فارس را چارهزارصدهشتادواندی سال ذکرکرده اند که این خود نشان ازنبود اطلاعات از قبل ازحمله اسکندر است ویا اندکی بسیاری از اطلاعات درمورد تاریخ فارس قبل از حمله اسکندر

  درهمان صفحه ایشان سلسله اول ایرانیان راپیشدادییان گفته اند وان هارا به افراسیاب برخواسته از ترکستان نامیده اند در واقهه پیشدادیان رابه صراحت ترک نامیده اند

   

   

  • ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

   سلام امام طبری از ابن بلخی قدیم تر است وپیشدادیان را ترک نگفته است  وحرف متقدمین اولویت دارد 

   وحالا فرضا هم ترک باشند ما چه مشکلی نداریم ولی ترک نبود ند

   حالا فرضا شما توانستید ترک بودن آنها را اثبات کنید  اگر پیشدادیان ترک باشند  چه بدی از کوروش ثابت میشود؟

 15. باعرض پوزش حرف م وغ درنوشته های من نیفااده است

  مناظره ادابی دارد واصل اول ان حوصله است که من مناظره شمارا پذیرفته وبا یاد خدا شروع می کنم

  منابع معرفی شده شا راقبلا خوانده بودم اما حال بیایدباهم وبا حوصله این منابع روبررسی کنیم

  فارسنامه لبن بلخی

  نسخه مورد مطالعه بنده مطلق به انتشارات دیبا می باشد

  این کتاب سلسله های ایران باستان را اینگونه ینامد

  پیشدادیان کیانیان اشغانیان وساسانیان

  ایشان درصفحه ۸ این کتاب به صراحت اسکندر را ذول القرنین نامیده است ودرصفحه ۹کتاب عدد سالهای حکومت ملوک فارس را چارهزارصدهشتادواندی سال ذکرکرده اند که این خود نشان ازنبود اطلاعات از قبل ازحمله اسکندر است ویا اندکی بسیاری از اطلاعات درمورد تاریخ فارس قبل از حمله اسکندر

  درهمان صفحه ایشان سلسله اول ایرانیان راپیشدادییان گفته اند وان هارا به افراسیاب برخواسته از ترکستان نامیده اند در واقهه پیشدادیان رابه صراحت ترک نامیده اند

   

  منابع معرفی شده شا راقبلا خوانده بودم اما حال بیایدباهم وبا حوصله این منابع روبررسی کنیم

  فارسنامه لبن بلخی

  نسخه مورد مطالعه بنده مطلق به انتشارات دیبا می باشد

  این کتاب سلسله های ایران باستان را اینگونه ینامد

  پیشدادیان کیانیان اشغانیان وساسانیان

  ایشان درصفحه ۸ این کتاب به صراحت اسکندر را ذول القرنین نامیده است ودرصفحه ۹کتاب عدد سالهای حکومت ملوک فارس را چارهزارصدهشتادواندی سال ذکرکرده اند که این خود نشان ازنبود اطلاعات از قبل ازحمله اسکندر است ویا اندکی بسیاری از اطلاعات درمورد تاریخ فارس قبل از حمله اسکندر

  درهمان صفحه ایشان سلسله اول ایرانیان راپیشدادییان گفته اند وان هارا به افراسیاب برخواسته از ترکستان نامیده اند در واقهه پیشدادیان رابه صراحت ترک نامیده اند

   

  منابع معرفی شده شا راقبلا خوانده بودم اما حال بیایدباهم وبا حوصله این منابع روبررسی کنیم

  فارسنامه لبن بلخی

  نسخه مورد مطالعه بنده مطلق به انتشارات دیبا می باشد

  این کتاب سلسله های ایران باستان را اینگونه ینامد

  پیشدادیان کیانیان اشغانیان وساسانیان

  ایشان درصفحه ۸ این کتاب به صراحت اسکندر را ذول القرنین نامیده است ودرصفحه ۹کتاب عدد سالهای حکومت ملوک فارس را چارهزارصدهشتادواندی سال ذکرکرده اند که این خود نشان ازنبود اطلاعات از قبل ازحمله اسکندر است ویا اندکی بسیاری از اطلاعات درمورد تاریخ فارس قبل از حمله اسکندر

  درهمان صفحه ایشان سلسله اول ایرانیان راپیشدادییان گفته اند وان هارا به افراسیاب برخواسته از ترکستان نامیده اند در واقهه پیشدادیان رابه صراحت ترک نامیده اند

   

  منابع معرفی شده شا راقبلا خوانده بودم اما حال بیایدباهم وبا حوصله این منابع روبررسی کنیم

  فارسنامه لبن بلخی

  نسخه مورد مطالعه بنده مطلق به انتشارات دیبا می باشد

  این کتاب سلسله های ایران باستان را اینگونه ینامد

  پیشدادیان کیانیان اشغانیان وساسانیان

  ایشان درصفحه ۸ این کتاب به صراحت اسکندر را ذول القرنین نامیده است ودرصفحه ۹کتاب عدد سالهای حکومت ملوک فارس را چارهزارصدهشتادواندی سال ذکرکرده اند که این خود نشان ازنبود اطلاعات از قبل ازحمله اسکندر است ویا اندکی بسیاری از اطلاعات درمورد تاریخ فارس قبل از حمله اسکندر

  درهمان صفحه ایشان سلسله اول ایرانیان راپیشدادییان گفته اند وان هارا به افراسیاب برخواسته از ترکستان نامیده اند در واقهه پیشدادیان رابه صراحت ترک نامیده اند

   

  منابع معرفی شده شا راقبلا خوانده بودم اما حال بیایدباهم وبا حوصله این منابع روبررسی کنیم

  فارسنامه ابن بلخی

  نسخه مورد مطالعه بنده مطلق به انتشارات دیبا می باشد

  این کتاب سلسله های ایران باستان را اینگونه ینامد

  پیشدادیان کیانیان اشغانیان وساسانیان

  ایشان درصفحه ۸ این کتاب به صراحت اسکندر را ذول القرنین نامیده است ودرصفحه ۹کتاب عدد سالهای حکومت ملوک فارس را چارهزارصدهشتادواندی سال ذکرکرده اند که این خود نشان ازنبود اطلاعات از قبل ازحمله اسکندر است ویا اندکی بسیاری از اطلاعات درمورد تاریخ فارس قبل از حمله اسکندراست.

  درهمان صفحه ایشان سلسله اول ایرانیان راپیشدادییان گفته اند وان هارا نسب به افراسیاب داده اند که برخواسته از ترکستان هستنددر واقهه پیشدادیان رابه صراحت ترک نامیده اند

   

   

   

 16. متاسفانه در اثر اشتباه متن بالا چندبار تکرار شده است که از مدیریت سایت خواهشمند است تکرارها راحذف کنید وابتدای مقاله را حفظ کنید

  تاحالا دیدیم ابن بلخی پیشدادیان راترک دیده لطفا نگوید تورانیان اریای بوده اند وبعدا باترکان اشتباه گرفته شده اند که بعدا با منابع اثبات خواهم کرد که ترکستان ازابتداترک بوده واگرترک بودن پیشدادیان رابنا به گفته ابن بلخی قبول ندارید پس مطالب مربوط به کوروش نیز از این منبع رد می شود چون کتاب دیگر معتبرنیست وکتابی که در یک جا اشتباه داشته قطعا درصفحات دیگر نیز اشتباه دارد پس در ان صورت منبع شماره یک شما در رابطه با کوروش حذف می شود در مطالب بعدی خواهیم دید ازنظرطبری ایران فعلی ترک بود وکشور ترکان است که در ان صورت بازاگرمطلب طبری رانیز انکار کنید تاریخ طبری نیز زیر سوال می رود وخود بخود ازمنابع شما حذف خواهد شد

   

  • مدیر سایت

   لطفا این کارها را به عهده ی من نذارید. متن را دوباره اصلاح شده ارسال کنید

  • ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

   احالا دیدیم ابن بلخی پیشدادیان راترک دیده لطفا نگوید تورانیان اریای بوده اند وبعدا باترکان اشتباه گرفته شده اند که بعدا با منابع اثبات خواهم کرد که ترکستان ازابتداترک بوده واگرترک بودن پیشدادیان رابنا به گفته ابن بلخی قبول ندارید پس مطالب مربوط به کوروش نیز از این منبع رد می شود چون کتاب دیگر معتبرنیست وکتابی که در یک جا اشتباه داشته قطعا درصفحات دیگر نیز اشتباه دارد پس در ان صورت منبع شماره یک شما در رابطه با کوروش حذف می شود در مطالب بعدی خواهیم دید ازنظرطبری ایران فعلی ترک بود وکشور ترکان است که در ان صورت بازاگرمطلب طبری رانیز انکار کنید تاریخ طبری نیز زیر سوال می رود وخود بخود ازمنابع شما حذف خواهد شد

    

   پاسخ : این چه طریقه استدلال هست؟ 

   چه کسی گفته است که یک کتاب باید تماما درست باشد 

   شما کدام کتاب تاریخ را صد درصد صحیح میدانید ؟

   سوال از مدیر وبلاگ: آیا تمام احادیث اصول کافی صد درصد صحیح هست؟

   سوال دیگر : اگر روایتی در اصول کافی  غلط باشد یعنی تمام روایات اصول کافی غلط هست؟

 17. واشاره می کند که منوچهر که باافراسیاب خروج کرده ایران راگرفت به مدت دوهزار هشتصد سال( صفحه ۹)

  سلسله پیشدادیان ترک وفارس وعرب رادرهم امیخته وجهان اسطورهای رانشان میدهد جهانی که فرهنگهای امیخته شده ایران اسلامی درهم ممزوج شده وعناصرترکی وبینالنهرینی وعربی را ممزوج درعناصر فارسی کرده بس سلسله پیشدادیان منبع نمی شود زیراجهانی از اسطوره هارا ابن بلخی به مانشان میدهدوبیشتر انسان حس می کندنویسنده گویاترک بوده نه فارس

  درصفحه ۱۴ به سلسله کیانیان می رسم نه پادشاه کیانی وهفتصد واندی سال حاکمیت

  این سلسله نیزگویاترک است ونسب به منوچهر داردودیدیم که نوچهر ازترکستان همراه افراسیاب خروج کرده است

  کیقباد بن زابازنوادگان مایسوبن نودربن منوچهرصفحه ۱۴

  صفحه ۱۵

  میرسیم به دارافرزند بهمن که نسب از منوچهر دارد وترک است وداربن دارکه اسکندر اورا مغلوب کرد

  دار به نظر من داریوش است وقبل از دار خمائی حاکم است ن اثری ازکوروش درصفحات ابتدای نیافتم درسلسله کیانیان کم کم مرز اسطوره وتاریخ درحال روشن شدن است

  ادامه دارد

  • ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

   سلام کجای این مطلب گفته که منوچهر ترک هست؟ ایت الله خمینی از پاریس آمد وحاکم ایران شد این یعنی آیت الله خمینی فرانسوی بود؟

   یک کلمه از ترک از ابن بلخی بیاورید 

   یک کلمه که صریحا نام ترک در آن باشد 

 18. ارومیه ای گرامی.از نوشته های طولانی شما اینگونه استنباط میکنم که دعوا و خسومت شما برمیگرده به اختلاف دیرینه بین «ماد ها و پارس ها»!!!!این اختلافها وکل کل ها چند هزار ساله به پایان رسیده باید به فکر اینده بود،بیخیال شوید لطفا وخواهشا دوست من!سپاس

 19. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  سلام دوست ارومیه ای  به امید خدا روز ۶بهمن اگر من زنده بودم وشما هم مایل بودید واین سایت فعال بود با هم مناظره میکنیم 

   

 20. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  سلام دوست عزیزبه خاطر امتحانات دانشگاه ۶بهمن با هم مناظره کنیم

 21. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  دوست عزیز  فرض کنیم حرف شما درست باشد پس کوروش هم ترک بوده است وپادشاه خوبی بوده است وشما ترکهای عزیز میتوانید به کوروش به عنوان پادشاه ترک افتخار کنید 

 22. باعرض سلام خدمت مدیریت سایت کدام خصومت دیرین!!!!!!۱من ازشما سوالی دارم ازکجامعلوم درکتاب مورد مناظر ما حرف من صحیح باشد وحرف شما غلط

  اگرکتابی رامنبع قرار داده اید وپای مناظرامدید چطور می شود کهاگرما ازان کتاب دلیل اوردیم غلط است واگرشما دلیل اوردید صحیح

  درقسمتهای بعدی کامنتها دیدید که اصلا این کتاب اسمی ازکوروش نبرده است وبعد که ثابت این کتاب کوروش رانمی شناسد دوست ما گفتند شما زیاد مطلب نوشته اید وخصومت دیرین دارید وماراحواله به اینده دور داده اند درجدل این راتنها فرار معنی می دهند من ماد نیستم دوست گرامی ترک هستم وشجره مکتوب دارم وازخانات جغتای ارومیه وازنوادگان چنگیز هستم بس خصومتی ندارم در ایران منصوبین چنگیز افراد بزرگی هستند مانند امیر علی شیر نوای جامی جهانگیر خان قشقائی و…بس فرد بی طرفی هستم

  متاسفانه شما ازیک عده دروغ پرداز منابع اوردید وماتنها بامطالعه چهرده صفحه اول ان به شمانشان دادیم این منابع هرگزنام کوروش رانیاورده اند وشما رفتید وجواب ماراموکل به نسیه کردید

  بخدا ازانحراف برگردیدکورش شدهتابلوی جهنم وهر روزعدهای بیشمار ازجوانان معصوم ایران رابا این تابلوبطرف ضدیت با اسلام وزرتشتی گریوهزارانحراف دیگر می برند مگر نمی بینید برمقبره این ملعون سجد می کند اگربخدا سجدهنکنیم اخرش به سنک و…سجده خواهیم کرددوست خوب من ارومیه شهر ترکان است مامادنیستیم مااریای نیستیم ماترک هستیم ترکان سلحشور وشیعه

  • مدیر سایت

   من در بحث شما دخالتی نکردم. ایشون آخر پیامش دو سوال کرده بود که جواب دادم

  • سلام  آقای ارومیه ای که شیعه هستید شما به کوروش بزرگ تهمت لواط زدید وشما میگویید که شیعه هستید  جمهور علمای شیعه بر این نظر هستند که  اگر بر کسی تهمت لواط زد باید ۴شاهد بیاورد والا حد قذف بر او جاری میشود وشما  5راه بیشتر ندارید 

   راه اول : ۴شاهد زنده وعادل بیاورید که الان شهادت بدهند کوروش را در حال لواط دادن دیده اند 

   راه دوم : حرف خود را پس بگیرید واز دوستداران کوروش معذرتخواهی کنید 

   راه سوم : از ائمه بزرگوار شیعه در کتب روایی شیعه حدیثی باسند صحیح بیاورید که ائمه فرموده باشند کوروش لواط داده است 

   راه چهارم : اعلام کنید که شیعه نیستید در اینصورت من هم کاری ندارم واین حق شماست 

   راه پنجم: اگر میگویید شیعه هستید وعلمای شیعه رو قبول دارید وبرای تهمتی که به کوروش زدید ۴شاهد که صحنه را دیده باشند ندارید واز سخنان ائمه هم دلیلی ندارید به دادگاه شرعی بروید وبگویید حد قذف بر شما جاری شود 

   من  چون شما را دوست دارم راه دوم را پیشنهاد میکنم 

  • ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

   سلام دوست عزیز جناب ارومیه ای من از حق آزادی بیان شما دفاع میکنم اگر مایل باشید روز ۶بهمن مناظره میکنیم البته اگر خدا بخواهد ومن زنده وسالم باشم 

   شما اگر ۶بهمن سختتان هست الان حرفهای خود را بیان کنید 

   ان شا الله ۶بهمن پاسخ میدهم 

 23. ای خداااااااااااااااااااااااااااااا!!!!!!!!!!دوست عزیز باور کنیدخیلی از حرفهایی که میزنید ۱۰۰در۱۰۰اشتباه است!اشتباه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه!!!! برادر شما چقدر لجوج هستید اخه!دلم برای ایرانی عزیز میسوزه که با شما میخواد بحث کنه.ولی میدونم از پس شما بر میاد.راستی یادم رفته بود شما «ترک» هستین نه «««اذری»»».همان ترک بمانید خواهشا….

 24. برادر عزیز من لجاجت گویا در شمانهادینه شده شما مرا به مناظره دعوت کردید ومنابع ارائه دادید ومن منابع شمارا شروع به بررسی منابع شماسطر به سطر وصفحه به صفحه زدم تا روشن شود کسی کوروش زرانمی شناسد درجهان بعد اغز اسلامن شما مدرکی بیاورید که من دروغ می گویم شما ثابت کنید ۱۰۰درصدحرفهای من غلط است شما بجای اینکه اهانت کنید یک خط پاسخ می دادید اشتباه است اشتباه است نکنید پاسخ دهیدمن اهانتی نکردم شمابجای پاسخ اهانت می کنید یک بار به پاسخ های من فکرکنید

 25. اول اینکه یه معذرت خواهی به دوست ارومیه ایم بدهکارم چون خیال کردم که افکار نژادپرستانه داری، ولی یک اشتباهاتی در نظراتت وجود داره، دوست من در تمام زمانهایی که ایران زیر سلطه ی حکومتهای ترک تبار بود زبان فارسی زبان رسمی کشور بود، در زمان حکومت صفویان که میشه گفت اولین دولت ملی ایران بوده در مدارس زبان فارسی تدریس میشد و مکاتبات و نامه های داخلی و خارجی به زبان فارسی بوده و صفویان جزو مروجین و دوستداران زبان فارسی بودند و بعضی از شاهان صفوی اشعاری هم به زبان ترکی آذری و هم به زبان فارسی گفته اند، مگر شمس تبریزی به قول خودت ترک نبود آیا به زبان فارسی عشق نمی ورزید؟ همین دو شخصیتی که نام بردی امیر علیشیر نوایی مگر فراوان به زبان فارسی شعر نسرود یا جهانگیرخان قشقایی در ابتدا شاهنامه خوانی نمیکرد، مولانا که ترکیه میگه برای ماست به چه زبانی شعر میسرود و به چه زبانی اهمیت میداد؟ 

  پارسی گو گرچه تازی خوشتر است         عشق را خود صد زبان دیگر است

  مسلمانان مسلمانان زبان پارسی گویم         که نبود شرط در جمعی شکر خوردن به تنهایی

  کم نیستند شخصیت های سیاسی و دینی ترک که خدمات فراوانی به این سرزمین کردند و کم نیستند شاعران بزرگ ترک که به فارسی میسرودند و خود مروج زبان فارسی بودند، دوست من ایرانیان به این بزرگان افتخار میکنند و آنها هم به ایران و زبان فارسی، آیا این انسانهای بزرگ به قول خودت ترک نبودند، کاسه ی داغتر از آش چرا ! زبان فارسی زبان اتحاد ملت ایران است، باهات موافقم که نژادپرستی بیماری بدیست، افکار نژادپرستانه خطرناکه و این باستانپرستان احمق با این افکار نژادپرستانشون دارند به ایران و ایرانی ظلم میکنند ولی مراقب باشیم که خودمان دچار این بیماری نشویم، درباره ی شخصیت کورش هم نمیشود اینجور بااطمینان صحبت کرد، بعضی از بزرگان دین و علامه طباطبایی (ره) احتمال داده اند که کورش شاید همان ذوالقرنین قرآن باشد، هست یا نیست رو کار ندارم میخام بگم اینجور قاطع نمیشود قضاوت کرد، تاریخ راست و دروغ زیاد دارد، این مهم نیست که پدرانمان قبلا چی بودند مهم اینه که الآن ما چی هستیم و چگونه فکر میکنیم، اگر نظرم کمی تند بود معذرت میخام، در پایان هم باز ارادتم رو به شما ابراز میکنم و بخاطر اینکه ابتدا درباره ی شما فکر دیگری میکردم، معذرت میخواهم.

 26. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  سلام آقای ارومیه ای از حرفهای خود شما مناظره را ادامه دهیم چون شما اول نظر دادید شما گفتید که  : 

  و گفتی : کوروش جزواولین کسانی بود که باخواهر خود ازدواج کرد

  سند این  سخن  اشتباه  کجاست؟

  سند که میگویم از کلام هردوت وکتزیاس ویا گزنفون به طور مستقیم نوشته باشد کوروش با خواهرش ازدواج کرده باشد 

  یک سند مستقیم از این ۳نفر

  ادامه دارد

 27. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  اورده اید  که مگر هرودت به مفعول بودن اواشاره نکرده(در ترجمه انگلیس موجود است)

  سند از هردوت از یک سایت معتبر

 28. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  سلام فارسنامه  ابن بلخی چاپ طهرانی ص۴۳: چون بخت النصر گذشته شد . پسری داشت نمرود نام یکچندی به جای پدر نشست وبعد  از او پسری داشت بخت النصر نام همچنین پدر داشت اما کار نداستند کرد وبهمن او را عزل کرد وبه جای او کی رش را بگماشت تمکین داد وفرمود تا بنی اسرائیل را نیکو دارد وایشان را بازجای خویش فرستد وهرکرا بنی اسرائیل اختیار کنند برایشان گمارد ایشان دانیال نبی علیه السلام را اختیار کردند  واین کی رش را نسب اینست : کی رش بن اخشوارش بن کیرش بن جاماسب بن لهراسب 

 29. ایرانی به مناظره طلبیدن ارومیه ای

  در تفسیر ابوالفتوح آمده است : ((خدای تعالی بر زبان بعضی پیامبران امر کرد : پادشاهی از پادشاهان  پارس نام او کوروش واو مردی بود مومن که : برو بنی اسرائیل را از دست بخت النصریستان وحلی بیت المقدس از او بستان وباز جای خود بر. او برفت وبا بخت النصر کارزار کرد وبنی اسرائیل را از دست او بستند وحلی بیت المقدس باز گرفت وباز جای اورد))

  تفسیر ابوالفتوح رازی شیعه جلد ۶ ص۲۷۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code