خانه / احکام / احکام زرتشتی / ارتداد / اعدام زرتشتی تازه مسلمان و غارت اموال او / اگر شمشیر بالای سر زرتشتی ها بوده چگونه چنین نظریاتی می دادند؟!

اعدام زرتشتی تازه مسلمان و غارت اموال او / اگر شمشیر بالای سر زرتشتی ها بوده چگونه چنین نظریاتی می دادند؟!

به قلم مدیر سایت
امروزه زرتشتی ها مدعی اند انتخاب دین آزاد است و زرتشتیان می توانند به هردینی که خواستند بگروند و اینگونه خود را آزاد اندیش جلوه می دهند.
اینان در این زمان که ضعفشان به اوج رسیده، چنین دیدگاهی را مطرح می کنند اما در گذشته قائل به اعدام و غارت اموال زرتشتی هایی بودند که به اسلام می گرویده اند. پرسش و پاسخی از موبد موبدان فارس و کرمان امید اشوهیشتان (قرن چهارم هجری قمری) در این زمینه:

«پرسش:
مردی که از دین زرتشتی به اسلام تغییر مذهب دهد آیا ما یملکی (اموالی) که در دورانی که دین زرتشتی داشت و به او متعلق بود اکنون هم که مسلمان شده به او تعلق می گیرد یا خیر؟ اگر کسی آن اموال را غصب کند آیا قانونی خواهد بود؟ اگر نه، آن اموال به کدام مرجع باید ارجاع شود.

روایت اِمید اَشَوَهیشتانپاسخ:
اگر در پرسش مطروحه نکته تلویحی دیگری نهفته نیست که مستلزم پاسخ دیگری باشد، کسى که دینش را تغییر داده و از زرتشتى به اسلام گراییده، در دم مرتکب گناه تناپوهل شده است. 
اگر در دوران یک سال به دین اصلى اش "زرتشتى" برنگردد، به مجرد خاتمه سال سزایش مرگ خواهد بود.
هر مال و ثروت و در آمدى که در زمان زرتشتى بودنش داشته تابع "قانون انسان هاى بدوى" مى گردد.
قانون انسان هاى بدوى این است که:
هر زرتشتى که به آن اموال قبل از همه دست یافت، صاحب آن خواهد شد.
اگر براى شخص غاصب این امکان باشد که آن را در تصاحب خود نگاه دارد و به آن مسلمان شده پس ندهد، غاصب، محقّ است که آن را براى خود نگاه دارد.
اگر غاصب قادر نباشد که آن را براى خود نگاه دارد باید آن را به کسى که در زمان زرتشتى بودنش صاحب آن بوده، پس بدهد»

منبع:
روایت اِمید اَشَوَهیشتان، ترجمه: نزهت صفای اصفهانی، تهران، نشر مرکز، چاپ اول، ۱۳۷۶، ص ۱۶۸ ـ ۱۶۹.

یادآوری:
پاسخ امیداشوهیشتان حکایت از آن دارد که زرتشتی ها حتی در قرن چهارم هجری نیز قدرتمند بوده اند که چنین نظریاتی می داده اند و این ادعا که شمشیر بالای سر زرتشتی ها بوده، دروغی بیش نیست.
همین مضمون در شاهنامه نیز آمده است.

روایت اِمیداَشَوَهیشتانروایت اِمیداَشَوَهیشتان

روایت اِمیداَشَوَهیشتانبه منظور آشنایی با اِمیداَشَوَهیشتان و کتاب او و مترجم، بر تصاویر زیر که از مقدمه کتاب گرفته شده، کلیک کنید. از سمت راست هردو صفحه در ادامه هم هستند:

مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 9مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 10مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 22مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 23مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 16مقدمه روایت اِمید اَشَوَهیشتان ص 17

 

 

 

 

 

 

مرداد ۱۳۹۴

همچنین ببینید

اعدام برهم زننده ی ازدواج با خواهر

به قلم مدیر سایت پاسخ اِمید اَشَوَهیشتان (موبد موبدان در قرن چهارم هجری قمری) به …

۴۳ نظر

 1. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  این کتاب در سده های چندم هجری نوشته شده است. چگونه میتواند یک سند دینی زرتشتی باشد؟

  اگر از گاتها و یا اوستا یا قانون مدنی ساسانی سندی دارید بفرمایید.

  از اینها که بگذریم

  رطب خورده منع رطب چون کند

 2. رفتار زرتشتیان با مسیحیان و زرتشتی های مسیحی شده …انواع و اقسام زجرها و شکنجه‏‌هاى وحشتناکى که علیه مسیحیان صورت می‌گرفت، زندانیان را گاهى واژگون و گاهى با یک پا سرنگون بر دار مى‏‌کردند و با تازیانه‏ بر آنان می‌زدند و بر زخم‌ها سرکه و نمک می‌ریختند. اندام آن بى‏‌نوایان را یک یک قطع مى‏‌کردند و پوست سرشان را مى‏‌کندند. گاهى پوست چهره را از پیشانى تا چانه برمى‏‌داشتند و گاهى پوست دست و پشت آنها را مى‏‌بریدند و سرب گداخته در گوش و چشمشان می‌ریختند و زبان را مى‏‌کندند. حتی گردن یکى از شهداى عیسوى را سوراخ کردند و زبان او را از آن سوراخ بیرون کشیدند. سوزن در چشم و در دیگر نقاط بدن فرو مى‏‌کردند و شکنجه‌ها را آنقدر ادامه می‌دادند تا مرگ او فرا رسد. یکى دیگر از ادوات شکنجه، شانه آهنین بود، که گوشت تن محکوم را با آن مى‏‌کندند. گاهى زندانیان عیسوى را وادار به اعدام هم‏کیشان خود مى‏‌کردند. مجازات‌هاى دیگرى نیز وجود داشت از قبیل توقیف اموال و..                    آرتور کرستین سن، ایران در زمان ساسانیان، ترجمه: رشید یاسمى،‏ تهران: انتشارات دنیاى کتاب، ۱۳۶۸. ‏ص ۴۱۶-۴۱۵

  • این هایی که گفتید همان کارهای مسلمانانی است که در ایران انجام دادند ولی بسیار بدتر
   زنده زنده پوست کندن ادمیان و حتی ادمخواری تا صفویه که همه جهان پیشرفته بودند ادامه داشت

  • اقای سهیل در دوران حکومت ۴۲۷ ساله ساسانیان فقط در دوران اوج قدرت گیری کرتیر ازار و اذیت میکردند. روایات سریانی در مورد شهدای عیسوی را پژوهشگران افسانه آمیز میخوانند . کرتیر خود انقدر شخصیت تاریکی بود که خود “زرتشتیان” او را بسیار زود به فراموشی سپردند و اثری از نامش باقی نماند. در دوران اولیه اردشیر بابکان تا شاپور و سپس هرمزد یکم ازادی دینی وجود داشت که رسید به کرتیر بعد از فوت او و قیام نرسه دوباره عصر تسامح اغاز شد.
   چرا یزدگرد که با مسیحیان خوب بود جنگید؟ چون مسیحیان از صلح سواستفاده کردند و وقتی خود را امن دیدند اتشکده هارا تخریب کردند و دست به خشونت علیه مردم زدند!! کریستن سن ص ۲۹۶: اگر یزدگرد بر علیه مسیحیان اقدامی کرد تقصیر از انان( مسیحیان) بود. خود محقق اعتراف کرده گناه از که بود.
   چرا یزدگرد دوم بر یهودیان تازید؟؟؟ چون یهودیان موبدان را زنده زنده پوست می کندند !! و دست به شورش زدند!!!
   قباد هم رفتار خوبی با مزدک داشت ولی به علت شورش و سست کردن پایه های اقتصادی مجبور به سرکوبشان شدند. انوشیروان و خسروپرویز نیز به مسیحیت علاقه نشان دادند چنانچه برخی خسروپرویز را مسیحی می پنداشتند
   حال به ما بگویید واقعا مقصر که بود؟

 3. رفتار زرتشتیان مهربان با دگراندیشان                                                                                                        بهرام پنجم (پادشاه ساسانی) به درخواست مهرشاپور موبد، به قبرستان‌های مسیحیان حمله کرد و قبرها را شکافت و جنازه‌های مسیحیان را از قبر بیرون کشید و روی زمین رها کرد و این رفتار زشت تا سال‌ها ادامه داشت.                                                                                                                                                                     مری بویس، زرتشتیان, باورها و آداب دینی آن‌ها، ترجمه ع.بهرامی، تهران: انتشارات ققنوس، ۱۳۹۱  ص ۱۵۲

 4. زرتشتی ها میگن اسلام پل صراط ، موعود، معاد و نماز را از ما گرفته اما چرا نمی گن: اعدام مرتد را هم از ماگرفته؟!

 5. چرا نظر منو منتشر نمیکنید آقای فاطمی ؟؟  من از خودم حرفی نزدم همش ماله کتابه !
   

 6. موبدیار مهران غیبی

  آقای سهیل درود

  یکم- در درستی خبری که نوشته اید شک دارم. برای برطرف شدن شک سند میخواهم. اگر نقل قول دشمنان ایران سند خانم مری بویس یا آقای کریستین سن است، به دلیل مغرضانه بودن نمیپذیرم.

  دوم- اگر هم بپنداریم که این خبر درست بوده و یا سنگ نوشته های کرتیر را سند بگیریم آنگاه این سخن پیش خواهد آمد «آیا درست است که من نیز رفتار وهابیان تا بکو حرام را سند دین اسلام بگیرم؟»

  • نفوذ مسیحیت در ایرانِ عصر ساسانی، ناشی از پوسیدگی و «از هم پاشیدگی درونی» جامعه ساسانی بود. موبدان و شاهان ساسانی برای متوقف نمودن گسترش مسیحیت، چاره‌ای جز شکنجه و کشتار ایرانیانِ مسیحی نداشتند.مرتضی راوندی، تاریخ اجتماعى ایران، تهران: انتشارات نگاه، ۱۳۸۲. ج‏ ۱ ص ۴۹۷

  • جناب غیبی سلام خدمت شما

   نه درست نیست که ما رفتار زرتشتیان اون زمان و مسلمانان بوکوحرام و… رو نماینده ی تمام عیاردین  زرتشت یا اسلام بدونیم .اما بوکوحرامی ها داعشی ها مشتی به ظاهر مسلمان خدانشناس و خارج شده از دین هستند که۱. جمعیت بسیار اندکی از مسلمانان رو تشکیل میدن ۲. تقریبا تمام علمای مذاهب و فرق اسلامی این افراد رو خوارج و محارب میدونن حتی  مفتی عام عربستان ۳. این مسلمانان هستن که قربانی اصلی کشتار های اینا هستن و در صف اول مبارزه با اینها باز هم مسلمانان هستن مثل حزب الله مثل حشد شعبی عراق مثل عشایر سنی عراق مثل ارتش های عربی سوریه و عراق و لبنان و مصر و مثل سپاه پاسداران ایران وووو…… یک نمونه ی کوچک  همین دو هفته پیش بود که در شرق عربستان داعشی ها دو مسجد رو منفجر کردن و ۲۵ مسلمان رو در نماز جمعه کشتن و ۱۰۰ نفر مسلمان دیگر رو زخمی کردن .

   کجای اسلام نوشته مسلمانان رو در نماز جمعه در مسجد در خانه ی خدا منفجر کنید ؟؟؟؟!!!

    

   اگر داعش و بوکوحرام …. به غیر مسلمانان حمله میکردند مثلا به کشور ارمنستان حق کاملا با شما بود اما اینها در عراق و سوریه و لیبی و مصر که تقربا همه مسلمانند آدم میکشن

   جناب غیبی اگر کسی بدون تعصب قضاوت کنه میبینه حاکمان ایران باستان  و موبدان صاحب نفوذ زرتشتی کمتر از اعراب از این ملت  و دیگر اقوام  وملل نکشتن بلکه  شیوه های بسیار بسیار متنوع تری برای کشتار بکار میبردن در ثانی احکام کشتار از مصادر رسمی و حکومتی ساسانی و مراجع بزرگ دینی زرتشتی صادر میشده !!!!

   • اقای سهیل یادتان نرود کشتار ۲ میلیون بیگناه ارمنی را یادتان نرود.( تکه پاره کردن زنان حامله قتل عام کودکان و خردسالان و..) کشتار ارمنیان در باکو هم همچنین. توطعه خوجالی که بدست پانترکیسم انجام شد نیز فراموش نکنید.
    بمب گذاری در پاریس ، فاجعه ۱۱ سپتامبر بمب گذاری در مرکز یهودیان ارژانتین ، تیراندازی در لس انجلس ، کشتار در متروی انگلستان ، حادثه شارلی ابدو وووو….
    در ضمن مسلمانان همدیگرو تکفیر میکنند و هم دینانشان هم چون به نظرشون بدعت وارد کردند میکشند!
    نتیجه : طبق گفته شما ساسانیان به هم دین خود کاری ندارد ولی مسلمان هم دین و غیر هم دین خود را هم خود را میکشد!خود شما چه خوب به این عمل اعتراف کردید در ضمن افتواهای مسلمانان و اخوندها است که موجب جنگ شده! شیوه های متنوع را در کامرون و سودان ببینید!!

  • با سلام ؛ کامنت موبدیار غیبی در این تاریخ ذیل همین پست :

   موبدیار مهران غیبی
   خرداد ۱۷, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۰ ق.ظ

   جمله ای در متن کامنت :

   «اگر نقل قول دشمنان ایران سند خانم مری بویس یا آقای کریستین سن است، به دلیل مغرضانه بودن نمیپذیرم.»

   نمیدانم اما این فرد میگوید گفته پروفسور کریستین سن را نمی پذیرد و وی را دشمن ایران خوانده و ایضاً گفته هایش را مغرضانه .
   ژاله آموزگار عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مورخ و محقق در یکی از «شب‌های بخارا» از کریستن سن به‌عنوان یک ایرانشناس برجسته دانمارکی یادمی‌کند و می‌گوید: در کارنامه زرین خاورشناسی و ایران‌شناسی قرن‎های نوزدهم و بیستم میلادی، نام آرتور کریستین سن دانمارکی جایگاه بس والایی دارد. در آن دوران جاذبه و رمز و راز شرق، باهوش‎ترین دانشمندان غرب را به سوی خاورشناسی کشاند و تمدن درخشان سرزمین ما نیز این بخت را داشت که عرصه فعالیت‎های علمی نوابغ برجسته‎ای ‎شود.

   به گفته آموزگار، تلاش‎ها و مقام ارجمند علمی کریستین سن و گنجینه بی‎نظیر دست‎نوشته‌‌های ایرانی در دانشگاه کپنهاگ باعث شد که در ۱۹۱۹ کرسی مستقلی در این دانشگاه برای زبان‎های ایرانی به وجود بیاید.

   کلاوس پدرسن میگوید :
   … شاهکار آرتور کریستن سن «ایران دوران ساسانیان» است که سال ۱۹۳۶ میلادی منتشر شد و دوباره تجدید نظر شده و در سال ۱۹۴۴ به چاپ رسید. حتی امروز تاریخ‌دانان به این اثر رجوع می‏ کنند و دانشجویان تاریخ ایران ترجمه آن را به زبان‏ های مختلف می‎خوانند. …
   http://www.ibna.ir/fa/doc/report/195572

   همچنین :
   http://bukharamag.com/1392.12.4830.html

   البته این تنها دیدگاه موبدیار غیبی نیست بلکه زرتشتیان همین دیدگاه را دارند ، به کامنت های نو زرتشتی یعنی مدیوماه نگاه کنید ، شده است کریستین سن جوابش را داده ولی حرف خودش را معتبر تر دانسته است ، اصولاً زرتشتیان با علم و پژوهش بیگانه اند .

 7. هرگاه دین و حکومت ادغام میشن دین قداست واعتبارش را نزد مردم از دست میدهد. درحکومت دینی،اعمالی که حاکمان برای بقاء و حفظ حکومت انجام میدن ،چون حکومت دینی است متاسفانه بنام دین تمام میشود وبه حیثیت دین لطمه وارد میشود. در عصر ساسانیان، روحانیون زرتشتی وارد حکومت شده بودند وحکومت را دینی کرده بودند لذا دین زرتشتی در آن زمان لطمات شدیدی خورد.موبدان(روحانیون زرتشتی) برای حفظ حکومت ،خرافات زیادی به دین زرتشتی افزودند که نمونه های آن در وندیداد آمده است. در عصر صفویه نیز که روحانیون شیعه وارد حکومت شدند متاسفانه خرافات زیادی به مذهب شیعه افزودند و شیعه علوی خالص را به شیعه صفوی تبدیل کردند دکتر شریعتی در کتاب شیعه علوی و شیعه صفوی کاملا در این زمینه توضیح داده است.

 8. به نظرم جناب غیبی این مقایسه ی شما درست نیست. چون اولا میبینیم که این داعشی ها و…  دارند مسلمانان را قتل عام میکنند و در بعضی جاها آنقدر اعمالشان به وضوح مخالف اصول اسلام است که جایی برای بحث کردن نمیگذارد که اینها خارج شده از دین هستند و دوم اینکه میبینیم مسلمانان دارند با آنها مبارزه میکنند و برای نابودیشان کمر همت بسته اند.

  پس ما نمیتوانیم این گروه ها را نماینده ی کل مسلمانان بدانیم چون گروه های دیگری هم وجود دارند که به همان کتاب و پیامبر ایمان دارند ودر عین حال با آنها مبارزه میکنند، اما درباره ی دین زرتشتی چنین چیزی مطرح نیست و سوال پیش می آید که چرا آن زمان که نویسندگان زرتشتی در حال نوشتن این متون بودند هیچ زرتشتی ای به پانخاست که بگوید ای مردم اینها چیست که به دین خدا میبندید؟ چرا هیچ گروه زرتشتی ای در ایران یا افغانستان یا پاکستان یا هند یا عراق اعلام مبارزه با این تحریفات نکردند؟ خواهشا این جواب که موبدان برای حفظ حکومت این چیزها را گفتند یا این اعمال را انجام میدادند یا اینکه بگویید که زرتشتیان تحت ستم بودند را به من ندهید که نمیتوانم بپذیرم، چون در طول تاریخ شیعیان همیشه زیر ظلم و ستم بودند و کشته میشدند ولی مبارزه را رها نکرده و بسیاری از بزرگان و عالمان دینیشان در این راه به شهادت رسیده اند،  و باز این سوال به ذهن آدم خطور میکند که شاید این دین و پیامبرش نزد پیروان راستینش اهمیت چندانی نداشته که ارزش روشنگری و مبارزه و جان دادن در راهش را داشته باشد؟ و یا شاید هم اصل دیانت زرتشتی همین بوده! خواهشا فکر نکنید که این سوال را یک زرتشتی یا یک مسلمان دارد از شما میپرسد فکر کنید که من یک بی دین هستم.

 9. موبدیار مهران غیبی

  آقای فاطمی این نشانی باز نمیشود.

 10. جناب فرید: بفرمایید در زمان صفویه که آنهمه حدیث جعل کردند وبه خورد شیه دادن چرا شیعیان ایران و عراق ویا شیعیان لبنان و یمن  اعلام مبارزه علیه آن خرافات نکردند؟

 11. در مورد موبدیار غیبی

  جناب مدیر سایت

  باسلام

  چرا شما و دوستانتان به موبدیار غیبی "موبد" میگید در حالی که خود ایشون خودشو "موبدیار" میگه؟

  • مدیر سایت

   یکی از دوستان که با موبدها آشنایی دارد و با آنها بحث می کرد به اینجانب گفت: جناب موبد مهران غیبی از همه ی موبدهایی که می شناسم، باسوادتر است اما متاسفانه بخاطر اینکه پدر ایشان موبد نبوده، به ایشان اجازه ی موبد شدن نمی دهند و چون این قانون آنها بهیچ وجه معقول نیست، ما جناب غیبی را “موبد” میخوانیم.
   http://www.raherasti.ir/2139/

 12. باسلام

  این داستانی که گفتید چون پدرشان موبد نبوده اجازه ی موبد شدن نمیدهند من رو یاد گروههای مافیا انداخت!

  کاش در مورد ازدواج با محارم بیشتر بحث میکردند ولی ظاهرا تمایلی ندارند! 

 13. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  دوستان گرامی بویژه  آقایان فاطمی، سهیل و فربد

  من خود نیک میدانم که رفتار وهابیان تا طالبان و تا بکوحرام با اصل اسلام قرآنی همخوانی ندارد. اما دو نکته را شما اینجا نادیده میگیرید

  یکم- با برشمردن رفتار موبدان و شاهان ساسانی دین زرتشتی را نقد کرده و این توهینی به دین زرتشتی است. خب من نیز وادار شدم تا برای درک بهتر چنین مثالی بزنم.

  دوم- هنوز سند مستند و محکمی از جنایات و بدکرداریهای موبدان و شاهان ساسانی آنگونه که در این جستارها ادعا شده ارایه نشده  است. ناگفته نماند که من خود سندهای محکم بسیاری دارم که بدکرداری آنها را نشان میدهد ولی هیچ یک از پژوهشگران به این سندها اشاره هم نمیکنند.

  سوم- به راستی هدف چیست؟ به کجا میخواهیم برسیم؟ آیا میخواهیم به سوی خداوند به رسایی برسیم یا میخواهیم با پافشاری بر خودخواهی و خودپرستی تنها خودمان را به هر قیمتی اثبات کنیم؟

  • مدیر سایت

   بارها گفته ام که اساس سخن موبد غیبی درسته . که ما وقتی جنایات امریکایی ها و اروپایی ها را می بینیم، به پای دین مسیحیت نمی گذاریم.

   دلیل پرداختن به ناشایستی ها در میان زرتشتیان در زمانهای دور را اینجا گفتیم: http://www.raherasti.ir/2817 

 14. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  به نشانی که داده بودید سری زدم.

  یک نکته را ندیده گرفته اید: نمام آنچه که نوشته اید از وندیداد است. کسی نیامده میان گاتها و یا میان اوستا چنین نکته هایی را بگنجاند.

  سخن اینست: گاتها و اوستا سرجاشون هستند ولی در دوره ای مردم به وندیداد هم باور داشتند وووو این تحریف در دین نیست.

 15. تقاضا از موبد غیبی

  http://www.raherasti.ir/7206/%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-25-%D8%AA%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%AC%D9%88%D8%B9/#comments

  با سلام خواهشا لینک بالا را مشاهده بفرمایید ونظرات مذکور در ان را نشان دهید 

 16. موبدیار مهران غیبی

  به یاری هستی بخش دانا

  درود

  آقای فاطمی به نشانی ای که گفته اید. رفته ام پرسشهای بسیاری را پرسیده که در درازای زمان پاسخ خواهم گفت

  نشانی رایانامه من

  e-mail: mehran_gheibi@yahoo.com
   

 17. درود بر شما…درباره ی این سایت،یه نکته ی جالب دیدم! اونم اینه که وقتی تبلیغات سایتتون رو دیدم ، فکر کردم شما از طرفداران این آیین پاک هستید و تعجب کردم که چگونه سایت شما هنوز درحال کار است!
  اما وقتی که سایت باز شد،لیست مطالب شما نشانگر این بود که هدف شما از ساختن این فضا ، هدف پدران خود یعنی مبارزه با دین های دیگر و تلاش برای گسترش دین خودتان است!
  خوب…جواب این مطلبتان را میدهم و دیگر پا در سایت با تبلیغات دروغین نمیگذارم
  اگر زرتشتی اسلام اورده اعدام شده…به فرض اینکه درست باشد … لطف کنید برید ببینید با مسلمان از دین خارج شده چه میکنند؟!
  خونش حلال است یا نه؟
  نمونه هایی از این مورد را میتوان به زمان انقلاب مردم ایران و مخالفان اسلام اشاره کرد…که روحانیون وعده ی بهشت به قاتلین عده ای ازین افراد دادند!
  لطفی که شما در حق خودت و ما میکنید این است که بروید و کتاب تاریخ طبرستان را بخوانید/تاریخی معتبر/
  ببینید اسلام چگونه به ایران آمد…
  خوب دیگر هیچی!
  شمایی و خدای خودت،آیا با مبارزه و بد جلوه دادن یک دین یکتا پرست و مطالبی بدون اعتبار راه به جایی خواهی برد؟؟؟
  اگر آری پس در هر حال موفق باشید

  چشم من که آب نمیخوره شما نظر منو تایید کنید…چون هدف سایت شما مبارزه با ایرانیان باستان است،چه بسا شما نیز عرب باشید

  در هر حال آرزوی توفیق دارم
  بدرود

 18. باید نوشت یزدگرد اول و فرزندانش این قدر به ازادی دینی بها میدادند که مانی در پایتخت دینش را تبلیغ میکند و کتاب شاپورگان را به شاهنشاه ساسانی پیشکش میکند یا مزدک که قباد تا مدتی مزدک را در دربار گرامی میداشته است.در سایر دینها که پروانه و اجازه سخن گفتن نیست و دگر اندیش باید در گور بخوابد

 19. نخست بیان یک نظر از یک زرتشتی در زمان دور هیچ چیزی را ثابت نمی کند . در زمان امید اشوهیشتان میان دو دسته موبدان اختلاف جدی در ارای مذهبی وجود داشته .
  دوم یک نظر دینی تا زمانیکه عملا اجرا نشده به لحاط اجتماعی مستند هیچ ادعایی نیست . اسناد و شواهد بسیار از غارت اموال زرتشتیان توسط بستگان نومسلمان ایشان موجود است ولی در مورد زردشتیان حتی یک سند در تایید ادعای شما وجود ندارد . اگر موجود است ارایه دهید .
  سوم در هیچ کشور و در بین هیچ مردمانی آزادی دینی ایرانی چه در دوره هخامنشی و اشکانی و چه در دوره ساسانی نظیر و نمونه نارد . ایرانیان آنچنان پایبند به ازادی دینی بودند که در زمان سقوط دولت ساسانی در میان خاندان های بزرگ و پر نفوذ ایرانی همه نوع مذهب دیده می شود از بودایی گرفته مانند ال برمک تا مسیحی و مانوی و ….
  چهارم همه آنچه به عنوان سند در کتابهای کریستن سن و مستشرقان در مورد کشتار و اذار مسیحیان آمده و متاسفانه مورد استفاده شما بر علیه ایرانیان است مرجعش کتابخانه کلیسای کاتولیک است . آیا ادعای کشتار مسیحیان به استناد و گواهی مسیحیان مورد قبول شماست ؟ پس لابد باید همه نقل یهودیان در مورد اذار یهودیان مدینه را به نقل از اسناد ایشان بپذیرید .
  چهارم واقعیت اما در برخورد با مسیحیان مربوط به توطئه کلیسای روم شرقی بر علیه امنیت ایران بوده .چه طور امروز شما مجوز سرکوب مردم به بهانه امنیت داخلی را صادر می کنید و وقتی که روم شرقی پس از شکست مفتضحانه از ایران جنگ مذهبی را با تکیه بر ستون پنجم مسیحیان ایران کلید زد برای ایشان حق دفاع قایل نیستید ؟ از نظر شمادولت ساسانی باید ارمنستان را دو دستی تحویل روم می داد ؟ شما که ادعا دارید امروز برای منافع ایران در سوریه می جنگید چه طور در مورد وقایع آن زمان جانب دشمن ایران و ایرانی را گرفته اید ؟ ان هم ادعاهایی که همه اش جعلی و دروغ و تبلیغات مذهبی کلیسای روم بوده
  پنجم قبلا نشان دادید در دشمنی با ایرانیان حتی از ابرهه هم دفاع می کنید و این واقعا نشانگر ان است که مشکل اصلی شما نه دین زردشتی که ملیت ایرانی است که برای منافع دراز مدت شما بزرگترین خطر ایران و ایرانی بودن است .

  • « نخست بیان یک نظر از یک زرتشتی در زمان دور هیچ چیزی را ثابت نمی کند . »
   ۱ : زرتشتی ساده ای نبوده است و از بزرگان زرتشتیان بوده است .
   ۲ : بله نظر شیخ طوسی و … هم چون قدیمی اند و در زمان دور ، در اسلام باطل است و هیچ چیزی را اثبات نمیکند .

   « در زمان امید اشوهیشتان میان دو دسته موبدان اختلاف جدی در ارای مذهبی وجود داشته .»
   کدام موبدی ؟ در کدام سندی ؟ خلاف گفته امید اشوهیشتان را در آن زمان بیان کرده است ؟ در کدام سند ؟ .

   « دوم یک نظر دینی تا زمانیکه عملا اجرا نشده به لحاط اجتماعی مستند هیچ ادعایی نیست . »
   بله ، چون هیچ سندی دال بر وجود زرتشت هم نیست و تنها در گاتها از او سخن گفته شده است پس تا وقتی سندی ندیدیم هیچ ادعایی کسی نمیتواند درباره زرتشت بکند .

   « اسناد و شواهد بسیار از غارت اموال زرتشتیان توسط بستگان نومسلمان ایشان موجود است »
   غارت + بستگان + نومسلمان .
   لطفاً شما که سند میخواهید سند خود را ارائه دهید . با تشکر .

   « در هیچ کشور و در بین هیچ مردمانی آزادی دینی ایرانی چه در دوره هخامنشی و اشکانی و چه در دوره ساسانی نظیر و نمونه نارد »
   شما چقدر درباره وضعیت دینی مردم ایران در زمان هخامنشی و اشکانی میدانید ؟ بله فهمیدم ، بر فرض آزاد بودن هم اگر کسی بت بپرستد و یا دیو بپرستد هیچ ایرادی ندارد ، چرا ؟ چون باید آزادی مذهبی باشد .
   جدای از تمام اینها ، بیایید سری به اعراب جاهلی بزنیم :
   در زمان قبل از پیامبر ، مسیحی – یهودی – بت پرست – یکتاپرست و … وجود داشتند . خب ، بستان نیست ؟ در زمان بعد از پیامبر هم بت پرستی ملغی شد اما مسیحی و مجوس و یهودی و صابئین و … بودند ، این آزادی نیست ؟ نکند شما میخواهید بت بپرستید که دم از آزادی میزنید ؟ وای … میخواهید بت بپرستید ؟ .
   « ایرانیان آنچنان پایبند به ازادی دینی بودند »
   بله ، مجازات مرتدان در آیین زرتشت تقریبا هیچ است . بله . اصلا مجازات مرتدانی وجود ندارد .
   البته کاملا درست است ، ثنویونی که با محارم خود ازدواج میکردند در اواخر دوران ساسانیان بودند ، این یعنی آزادی … ازدواج با محارم .
   « مسیحی و »
   ر.ک : اعمال شهدای سریانی .
   « مانوی و ….»
   مانی کسی بود که آیین نو را بنیان نهاد و سپس زرتشتیان از او تقدیر کرده و او را هماننده یک شاهزاد بزرگ داشتند تا آخر عمر . اینکه او را بکشند و در پوستش کاه کنند … یک مانی دیگر بود .
   اینکه بگویید منظورتان در زمان سقوط سلسله ساسانی است ، که باید گفت زرتشتیان آنوقت که در قدرت قرار داشتند چه رفتاری کردند نه وقتیکه قدرتشان رو به زوال گذاشته است .
   « مرجعش کتابخانه کلیسای کاتولیک است … »
   کریستین سن دروغ میگوید ، شما استاد دانشگاه کپنهاگن دانمارک هستید . کتابخانه کلیسای کاتولیک ؟؟؟؟؟؟ یعنی کلا هرچه پروفسور گفت را بی اعتبار کردید ؟ ببخشید ، شما دیگر منبعی برایتان باقی می ماند ؟ .
   « آیا ادعای کشتار مسیحیان به استناد و گواهی مسیحیان مورد قبول شماست ؟ … »
   به استناد مسیحیان ؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی الآن تمام مسیحیان دروغ میگویند ؟ همگی دروغ گویند ؟ .
   « نقل یهودیان در مورد اذار یهودیان مدینه را به نقل از اسناد ایشان بپذیرید . »
   ما با سند میرویم جلو ، یهودیان چه گفته اند ، سندشان چیست . مسیحیان چه گفته اند در کدام کتاب .
   در بحث اسناد که حرفهایی بدون سر و ته میزدید نشان دادید که هیچ خبری از هیچ چیز ندارید ، کسی روی هوا پروفسور کریستین سن را بی اعتبار نمیکند و کتاب اعمال شهدای سریانی را . اگر میتواند [ که یقین دارم نمیتواند ] با سند رد کنید .
   « در برخورد با مسیحیان مربوط به توطئه کلیسای روم شرقی بر علیه امنیت ایران بوده »
   اولا یکی دو مورد و در یکسال و دو سال نبوده است ، شما برو و ایران در زمان ساسانیان را یک دور بخوان بعد حرف بزنید .
   دوما ، عنوان پست : « اعدام زرتشتی تازه مسلمان و غارت اموال او »
   چه ربطی داشت ؟ چرا بی ربط حرف میزنید ؟ . اگرهم مربوط به کامنتهای فوق است که … در زیر هر کامنت نوشته است پاسخ دادن شما میتوانید با کلیک بر روی آن پاسخ کامنت مورد نظر را بدهید .
   « جنگ مذهبی را با تکیه بر ستون پنجم مسیحیان ایران کلید زد برای ایشان … »
   آیا تمام بلاهایی که در زمان ساسانیان بر سر مسیحیان آمد فقط بخاطر این بود ؟ در تمام زمان ساسانیان فقط بخاطر این واقعه ؟ بگویید بله تا … . با تشکر .
   « ان هم ادعاهایی که همه اش جعلی و دروغ و تبلیغات مذهبی کلیسای روم بوده … »
   گاتها دروغ محض است دروغ محض … چه تبلیغ اهورامزدا در گاتها و چه تبلیغات مذهبی کلیسای روم همه اش دروغ است . خوب شد ؟ . با تشکر دوباره ، چراکه اینطوری کلا بحث تمام میشود و همه چیز بی اعتبار .
   « در دشمنی با ایرانیان حتی از ابرهه هم دفاع می کنید … »
   بله ، چواب پاسخ شما را آقای saman و البته من هم دادم . شما انگار مشکلات حل نشدنی دارید ، انوشیروان مشرک آدم کش نسل کش دست کمی البته از ابرهه نداشت . بگذریم ، یعنی هرکسی که خواست رفتارهای وحشیانه انوشیروان را بیان کند مدافع ابرهه است ؟ میخواهید برویم و بر مجسمه انوشیروان سجده کنیم ؟ میخواهید به انوشیروان جایزه صلح نوبل بدهیم ؟ .

 20. جالبه که با این حجم بیسوادی کتاب هم مینویسید ….
  نگارش کتاب در سده چهارم هجری یعنی عصر حکومت سلسله سامانیان بوده .
  عصری که ایران برای مدتی شمشیر تیز دویست ساله امویان و عباسیان را
  با ظهور سلسله صفاریان پشت سر گذاشته و باعث رشد و شکوفایی دوباره زبان پارسی شدند.
  سامانیان ایجادگر دومین نو ایران گرایی تاریخ تمدن ایران بودند و در شکل‌گیری فرهنگ،
  تمدن و دانش در ایران پس از اسلام نقش بسزایی دارند.
  شاعرانی همچون رودکی در این عصر بود که توانستند شکوفایی کنند ….
  پس ادعای شما که شمشیری برای اسلامیزه کردن ایرانیان در کار نبوده ،
  دروغ و وارونه کردن تاریخ هست ……

  عبدالحسین زرین کوب در کتاب دوقرن سکوت صفحه ۸۴ چنین مینویسد :
  استیلای عرب بدون غارت و انهدام و کشتار انجام نیافت.
  در برابر سیل هجوم تازیان، شهرها و قلعه های بسیار ویران گشت.
  خاندانها ودودمانهای زیاد بر باد رفت. نعمت ها و اموال توانگران را تاراج کردند و غنایم و انفال نام نهادند.
  دختران و زنان ایرانی را در بازار مدینه فروختند و سبایا و اسرا خواندند.
  از پیشه وران و برزگران که دین مسلمانی را نپذیرفتند باج و ساوگران به زور گرفتند و جزیه نام نهادند.
  همه این کارها را نیز عربان در سایه شمشیر و تازیانه انجام می دادند.
  هرگز در برابراین کارها هیچ کس آشکارا یارای اعتراض نداشت حد و رجم و قتل و حرق،
  تنها جوابی بود که عرب خاصه در عهد امویان به هر گونه اعتراضی می داد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code